Home » “Xhafaj tani e ka shpatën e lirë të presë majtas dhe djathtas”

“Xhafaj tani e ka shpatën e lirë të presë majtas dhe djathtas”

Entela Resuli

Prej disa ditësh, gjithë flasin për Agronin, vëllain e Fatmir Xhafajt.

Opozita publikoi një video- përgjim ku pretendonte se “vëllai” ishte duke bërë pazare drogë.

Ndërkohë si begraund u përdor një vendim i gjykatës italiane, ku Agron Xhafaj   vitin 2012 rezultonte i dënuar me 7 vite e 2 muaj burg.

Opozita kërkonte Xhafaj largohej nga drejtimi i ministrisë Brendshme pikërisht për këtë çështje vëllait.

Një natë parë, u tha se kryeministri do shkarkonte Xhafajn, madje u gjetën edhe emrat do e zëvendësonin atë!

Por asgjë nga këto nuk ndodhën!

Mëngjesin e djeshëm vëllai i ministrit niset për Itali dhe bën një letër publike ku thoshte, ndër tjera, se po shkonte për sqaruar gjithë këto akuza ishin ngritur për , por ende pa provuara.

Kështu Agroin iku Itali,  ndërsa Xhafaj do vazhdojë detyrën si ministër i Brendshëm.

Ky veprim, mesa duket e çliroi shumë ministrin, por edhe qeverinë.

Por kjo situatë e la me gisht gojë opozitën.

Madje edhe protesta e organizuar e ditës djeshme mesditë përballë dikasterit Ministrisë Brendshme, ishte e vakët dhe pa nerv.

pranishmit hodhën miellin dhe vezët kishin marrë me vete dhe… u larguan!

Po tani Agroni iku, çfarë do ndodhë?

Dritan Hila, editorialist i dritare.net, shkroi një status rrjetin social ku  shpreh: “Xhafaj e dorëzoi vëllanë. Tani, ju tjerët vishni brekë hekuri”.

Kjo fjali e Hilës provokoi shumë reagime rrjet.

Për kuptuar me tepër rreth asaj çka ka dashur thotë analisti, ne folëm me dhe ai u shpreh për Dita-n lidhje me aktualitetin  e çështjes “Xhafaj” .

dritan-hilaaa-1024x576 “Xhafaj tani e ka shpatën e lirë të presë majtas dhe djathtas”

-Zoti Hila, ditët e fundit opozita i është kthyer një çështje vjetër vëllait ministrit Brendshëm për një dënim Itali. Si e shikoni këtë denoncim dhe pse pikërisht tani?

E shikoj si sulm ndaj njeriut është autori i reformës drejtësi. Por jo vetëm kaq. Ai është personi jo vetëm e ka bërë por edhe do ta zbatojë. Është njohës i mirë i mekanizmit shtetit për vetë faktin se ka qenë ministër disa herë funksione kyçe, funksione e kanë ndihmuar njohë edhe njerëzit. Kjo do thotë njeh si ata do jenë zbatuesit e reformës ashtu edhe viktimat e saj.

Nëse kjo betejë e opozitës është bërë për hatër parimeve kanë lidhje me raportin mes vëllezërve Xhafa, atëherë duhet pranuar se kanë një problem me veshin muzikor dhe nuk dinë mbajnë fare ritmin e kërkesës popullore. Është një këngë është kënduar 12 vjet parë dhe megjithëse i është rënë daulles me forcë edhe ato kohë, nuk kanë fituar ndonjë çmim.

Mos harrojmë se është një përsëritje e njëjtës partiturë këndonin 4 vjet parë kur vendi ishte pragun e marrjes statusit vendit kandidat. Është drejtën e çdo opozite bëjë luftë me mjetet ka. Por kjo është e vërteta.

-Por duket se ajo e shtoi shumë presionin ndaj qeverisë ishte fakti opozita nxori dhe një audio ku implikonte vëllain e ministrit për trafik lëndëve narkotike.  Deri tani kemi dy palë: ata e marrin për fakt kryer këtë video, ndërsa tjerë dyshojnë dhe e konsiderojnë atë manipuluar, ju si e komentoni këtë?

Nëse është manipulim teknik, për këtë duhet shprehen specialistët. Sa i takon asaj thuhet se është një bisedë për pazar droge, ky përgjim nuk sjell asnjë fakt.

paktën nga ato kanë publikuar. Mbase ekspertiza nxjerr se mos është thënë gjë tjetër pa sa për këto janë deklaruar, Bashkëpunëtori X mund ketë shkuar tek Agroni t’i kërkojë kanabis (siç thotë opozita) ashtu sikurse mund ketë shkuar për kërkuar para borxh, dyshek, batanije apo letër higjenike.

Asgjë nuk fakton trafikun e lëndëve narkotike edhe sikur Ermali përmendet jetë trafikant narkotikësh. E gjithë pjesa tjetër pastaj është lojë mediatike, ku opozita dhe mbështetësit e saj, krijon psikozën kolektive.

-Ndërkohë, ditën e sotme (dje)  vëllai i Xhafajt është vetëdorëzuar te autoritetet italiane për zgjidhur problemet e tij me drejtësinë italiane. Sipas jush edhe kjo është lojë apo e konsideroni një  standard ri për politikën shqiptare?

Nuk po merrem me anën morale saj, pasi këtë rast, duhet them brenda çdo njeriu ka një anë ndritur tij. Çfarëdo gabimi ketë bërë jetë Agroni, me këtë akt tregoi burrëri marrë përsipër pasojat e veprimeve tij.

Politikisht është një standard ka lënë pa lëvizje tjetër kundërshtarët e tij si brenda edhe jashtë partisë. Dhe këtë mbyllet ky kapitull për Fatmir Xhafën i cili vetvete është ndër rrallët politikanë shqiptarë nuk është përfolur për asnjë shkelje apo abuzim me pushtetin. Tani topi është fushën e tjerëve.

-Pas këtij vendimi ju jeni shprehur tekstualisht “Xhafaj e dorëzoi vëllanë. Tani, ju tjerët vishni brekë hekuri”. Përishte ky mesazh?

Aktorët politikë shqiptarë kanë shumë skelete dhe qese floriri dollapët e tyre. Nëse mendohej se çështja e Agron Xhafaj do ta mbante peng Fatmirin ( është një skemë e vjetër politikën shqiptare), i hoqën vetes një mundësi presioni.

Dhe tani ky njeri siç e thamë është autor dhe do jetë aplikuesi i reformës, e ka shpatën e lirë presë majtas dhe djathtas.

Dhe mos kujtoni se trembja është vetëm nga kampi opozitar. Ka shumë trembur edhe kampin e Xhafës, aq tepër kur ata e njohin mirë natyrën e tij infleksible përballë ligjit.

Gjithashtu kjo vërtetoi edhe diçka tjetër përflitet prej kohësh se Xhafa është njeri i amerikanëve. Amerikanët nuk e lëshuan Fatmir Xhafën. Dhe nuk ishte Rama e mbajti Xhafën. Rama vetë, u mbajt te Xhafa pas aktit pa precedent bëri ky politikan.

-Megjithatë, një gjë vihet re, se sa herë ka akuza apo dhe implikime për njerëz majtës, shoqërohet me dorëheqje apo dhe me arrestime, por këtë gjë nuk e kemi parë kampin e PD. Mendoni edhe ju kështu?

Madje shpesh njerëzit shprehen se “Berisha i mban vetët, ndërsa majtët lëshojnë”. Çka ka vërtetë brenda. Besoj është çështje formimi. Krahu i majtë ka politikanë me eksperiencë dhe kjo sjell edhe pasjen e standardeve larta. Por ka edhe individë me personalitet.

Tani besoj se është koha kush ka probleme me ligjin krahun tjetër, dhe kur them probleme, e kam fjalën për probleme direkte dhe jo babait apo vëllait, përgatitet, sepse mesa duket një erë tjetër do fillojë: Ku ata nuk do shkojnë me këmbët e tyre, do shkojnë t’i marrin me policë. Mbas këtij momenti fillon një erë e re politikën shqiptare.

 

Reklama

Lexo më shumë