Home » Thaçi: Vizioni i Merkelit, garanci për anëtarësimin e Kosovës

Thaçi: Vizioni i Merkelit, garanci për anëtarësimin e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka komentuar takimin me kancelaren gjermane Angela Merkel samitin e Sofjes.

Përmes një postimi rrjetin social “Facebook”, Thaçi ka thotë se “vizioni i kancelares Angela Merkel, i shpalosur sot Samitin e Sofjes, është garancë e perspektivës qartë anëtarësimit Kosovës dhe shteteve Ballkanit Perëndimor Bashkimin Evropian.”

Ai vazhdon shkruari se e ka falenderuar Merkelin për mbështetjen e shtetit gjerman, si dhe i ka konfirmuar angazhimin për përshpejtimin e reformave dhe implementimin e obligimeve ndërkombëtare, por edhe përkushtimin e vendit për fqinjësinë e mirë, paqen dhe stabilitetin rajonal e gjerë.

“Bashkëpunimi dhe dialogu janë rruga e vetme për tejkalimin e sfidave Ballkanin Perëndimor”, ka përfunduar statusin e tij Hashim Thaçi.

s.a/ditat

Reklama

Lexo më shumë