Home » Tensionet diplomatike në mes të Izraelit dhe Turqisë i shkaktoi djali i kryeministrit

Tensionet diplomatike në mes të Izraelit dhe Turqisë i shkaktoi djali i kryeministrit

Djali i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, Yair, e ka publikuar Instagram një post ku shkruan “Q***** Turqinë”, pas konfliktit diplomatik  mes dy shteteve për shkak masakrës e cila ndodhi hënën Gazë.

Yair Netanyahu kishte publikuar Instagram një fotografi-rrëfim e cila duket si flamuri turk – me prapavijë kuqe me germa bardha me gjysmëhënë dhe yll. Por gjysmëhëna këtë rast ka paraqitur germën “c” fjalën “f*ck”, transmeton Insajderi.com.

Capture-10 Tensionet diplomatike në mes të Izraelit dhe Turqisë i shkaktoi djali i kryeministrit

Postimi kontrovers është publikuar pasi Turqia e ka dëbuar ambasadorin izraelit Eitan Naeh nga Ankara si përgjigje për vrasje 60 palestinezëve protestat masive mbajtura Rripin e Gazës hënën.

Ankaraja njëkohësisht e ka tërheqë ambasadorin e vet nga Tel Avivi, si dhe ambasadorin nga SHBA.

Kryetari turk Recep Tayyip Erdogan e sulmoi Netanyahun, duke e quajtur “kryeministër aparteidit” dhe ka konstatuar se duart i ka me gjak palestinezëve.

Netanyahu i është përgjigjur njëjtën mënyrë, se duart e Erdoganit janë me gjak kurdëve Turqi dhe Siri.

Pas publikimit, Yair e ka fshirë postimin nga llogaria e vet, por “screenshot” i publikimit tij u përhap shpejtë nëpër rrjete sociale.

Capture-10 Tensionet diplomatike në mes të Izraelit dhe Turqisë i shkaktoi djali i kryeministrit

Zëdhënësi i Netanyahut ka komentuar se si “Yahir Netanyahu është person privat si dhe llogaria e tij Instagram”./Insajderi.com.

The post Tensionet diplomatike në mes të Izraelit dhe Turqisë i shkaktoi djali i kryeministrit appeared first on INSAJDERI.

Reklama