Home » Sot Samiti i Sofjes, takimi i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor

Sot Samiti i Sofjes, takimi i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor

Zyrtarët e lartë mbi 30 vendeve evropiane, mblidhen sot Sofje Bullgarisë takimin e lartë ndërmjet Bashkimit Europian dhe gjashtë vendeve Ballkanit Perëndimor. Samiti, i pari i këtij lloji 15 vjet, synon rikonfirmojë ardhmërinë europiane vendeve rajonit.

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, e cilësoi atë paraprakisht si një mundësi për dyja palët.

“Ardhmëria evropiane mbetet zgjedhje gjeostrategjike e Ballkanit, – u shpreh ai, duke shtuar – Ne duam demonstrojmë se na intereson zhvillimi social ekonomik rajonit. Investimi lidhjet infrastrukturore dhe njerëzore me dhe brenda Ballkanit Perëndimor, është interesin mirë bllokut europian. Shpresojmë t’i sjellim afër miqtë tanë nga Ballkani Perëndimor”.

Edhe pse vetvete ky takim shihet gjerësisht si një rikthim i vëmendjes Brukselit drejt Ballkanit pas një periudhe gjatë, ai nuk pritet jetë konkret nga ç’kishte qenë takimi i Selanikut një dekade e gjysmë parë. Zyrtarët europian pritet ritheksojnë qëndrimin se Bashkimi Europian nuk do pranojë asnjë vend nuk i ka zgjidhura konfliktet dypalëshe, me theksin te vendosur tek normalizimi i marrëdhënieve Prishtinë-Beograd dhe zgjidhja e ngërçit emrit Maqedonisë.

Bisedimeve nuk do t’i mungojnë sidoqoftë edhe dimensioni i tyre global. “Duke parë vendimet e fundit presidentit Trump, dikush do thoshte, me miq tillë, kujt i duhen armiqtë”, tha Tusk duke kritikuar vendimin e shefit Shtëpisë Bardhë për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin, por edhe vendosjen e tarifave shtesë mbi importet e aluminit dhe çelikut, emër sigurisë kombëtare.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë