Home » Si ta nxirrni gurin nga veshka: Reçetë e pabesueshme shtëpiake

Si ta nxirrni gurin nga veshka: Reçetë e pabesueshme shtëpiake

Para se fillojmë me këtë artikull, duhet themi disa fjalë për veshkat. Veshkat janë një nga organet me rëndësi trupit. Ato kryejnë funksione rëndësishme trupin e njeriut, do thotë se kujdesi ndaj tyre është i patjetërsueshëm.

A e keni ditur se 26 milion amerikan vuajnë nga sëmundjet e veshkave kurse çdo i treti i personave rritur është rrezik? Ekspertët medicinal paralajmërojnë se vetëm SHBA sëmundjet e veshkave vrasin shumë njerëz se kanceri i gjirit apo prostatës.

Faktorët zakonshëm rrezikut nga sëmundjet e veshkave përfshijnë: Diabeti, presioni i lartë i gjakut, historia familjare e dështimit veshkave dhe mosha mbi 60 vjet. Faktorë shtesë përfshijnë gurin veshka, duhanpirjen dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Siç është cekur, veshkat janë shumë rëndësishme. Ato jo vetëm e pastrojnë gjakun nga toksinat, por gjithashtu edhe nxjerrin lëngjet e tepërta nga trupi, kontrollojnë nivelin e elektrolitëve, rregullojnë presionin e gjakut, rregullojnë nivelin e hormoneve gjak, krijojnë qeliza reja kuqe gjakut dhe i mbajnë forta kockat.

Çka është guri veshka? Kjo është shtresim i vogël formohet brënda veshkës dhe mund shkaktojë probleme serioze. Guri veshka përbëhet nga minerale dhe kripërat acidike. Ekspertët medicinal shpjegojnë se guri veshka nuk formohet vetëm për një arësye caktuar, edhe pse ka shumë faktorë cilët krijojnë rrezik për formimin e tij.

Shkaqet shpeshta formimit gurit veshka janë konsumimi i sasisë tepër madhe mishit dhe sasisë pamjaftueshme perimeve apo konsumimi i pamjaftueshëm i lëngjeve dhe dehidratimi. Duhet ta dini se guri veshka formohet kur urina juaj përmbanë shumë substanca kristalizuese – si kalcium, oksalate dhe acid urinës – se sa lëng mund ta tretë urinën.

Këtu mund ta shikoni reçetën shtëpiake për largimin e gurit nga veshka e cila është mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për përgatitje.

Përbërësit e nevojshëm:

Një grusht majdanoz apo koriandër (majdanoz)

Ujë

Udhëzimi:

Merrni shumë gjethe majdanozi apo koriandëri dhe lani mirë. Pastaj gjethet i grini imët dhe vendosni tenxhere. Mbusheni me ujë dhe zieni për 10 minuta. Pas zierjes e leni përzierjen 15 minuta ftohet dhe pastaj e kulloni dhe lëngun e hudhni shishe pastër. Lëngun ruajeni frigorifer.

Si përdoret:

Duhet pini një gotë këtij lëngu çdo ditë. shpejti do vëreni se sasia e tepërt e kriprave dhe toksinave largohet nga trupi tuaj përmes urinës. Duhet ta dini se majdanozi dhe koriandëri janë bimët efikase për pastrimin e veshkave. Mund ta përdorni vetëm njërën nga këto apo t’i përzieni dyjat.

Gjithashtu duhet ta dini se majdanozi është shumë efikas edhe për lehtësimin e dhimbjeve menstruale dhe shtrëngimeve. Përveç majdanozit dhe koriandërit, për veshkat është trajtim i shkëlqyer edhe detoksifikimi me molla, limon apo shalqi.  Vaji i ullirit është gjithashtu shumë i dobishëm proçesin e nxjerrjes gurit nga veshkat.

Por, duhet jeni kujdesshëm edhe pse e dini se keni gurë veshka duhet konsultoheni me mjekun para se konsumoni këtë çaj sepse ai mund ta “dridhë” gurin veshkë. Duhet mbani mend se për funksionimin optimal veshkave duhet patjetër pini shumë lëngje gjatë trajtimit me çaj majdanozi. Është e rëndësishme gjithashtu përmendet se nuk rekomandohet për gratë shtatzëna përdorimi i këtij çaji edhe pse ai është plotësisht i shëndetshëm dhe nuk ka pasoja negative.

Vërejtje: Gjëja e keqe është se shumica e mjekëve nuk lejojnë metoda alternative për pastrimin e veshkave. Ata përgjithësi qëndrojnë metoda konvencionale cilat nuk janë mjaft efikase dhe shkaktojnë shumë dëme se sa dobi. /Gazeta Shneta/

The post Si ta nxirrni gurin nga veshka: Reçetë e pabesueshme shtëpiake appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama