Home » Shpërthimi i Ebolas në Kongo, sëmundja përhapet edhe në një qytet

Shpërthimi i Ebolas në Kongo, sëmundja përhapet edhe në një qytet

Rikthimi i furishëm i Ebolas Kongo, ka bërë kalojë nga fshati një qytet.

Kjo ka shkaktuar frikë tek banorët se sëmundja do jetë gjithnjë e e vështirë për t’u kontrolluar, njofton Klan Kosova.

Ministri i Shëndetësisë Oly Ilunga Kalenga konfirmoi një rast Mbandaka, një qytet me një milion njerëz rreth 130 km (80 milje) nga zona ku rastet e para u konfirmuan parë këtë muaj.

Qyteti është një qendër e madhe e transportit me rrugë drejt kryeqytetit Kinshasa.

Dyzet e dy persona tani janë infektuar dhe 23 vetë dihet se kanë vdekur nga Ebola, njofton Klan Kosova.

Kjo sëmundje infektive, shfaqet me ethe përnjëhershme, dhimbje koke dhe muskuj, dhimbje fytit dhe dobësi, e ndjekur nga diarre, vjella dhe dhimbje barku. disa raste, sëmundja shkakton skuqjen e syve kuqe, tkurrje diafragmës, gjakderdhje brendshme dhe jashtme. Derisa infeksioni përparon, pacientët vuajnë nga mundimi, tharje fytit dhe mosfunksionimi i veshkave.

Epidemiologët besojnë se virusi Ebola vjen te njeriu si rezultat i kontaktit tij me lakuriqët e natës. Virusi Ebola transmetohet kontakt drejtpërdrejtë me gjakun, me lëngjet biologjike ose me lëkurën e njerëzve dhe kafshëve infektuar. Simptomat e para virusit shfaqen pas 21 ditësh dhe njerëzit nuk mund testohen para se shfaqen ato.

Diagnostikimi i hershëm klinik është i vështirë, sepse simptomat nuk janë specifike, njofton Klan Kosova.

 

Reklama