Home » Shëroni dhjetëra sëmundje me një grusht hithra në ditë

Shëroni dhjetëra sëmundje me një grusht hithra në ditë

Hithra është njohur edhe si “urtia dionica” latinisht dhe ka një trashëgimi pasur bimore. Hithra ka qenë përdorur si një diuretik kohët mesjetare Evropë.

Një filxhan çaj hithre/ ujë hithre përmban vitamina A, B, K, riboflavin, nicalin, folate, karbohidrate (71.33%), yndyrë (2.36%) dhe proteina (25.8%).

Ai është gjithashtu i pasur me minerale si kalcium, hekur, kalium, fosfor, mangan, zink, bakër dhe magnez. Ju mund ta përgatisni lëngun e hithrës duke valuar disa gjethe hithre ujë, mund t’i shtoni 1 lugë mjaltë për ta ëmbëlsuar.

poshtë gjeni disa nga vetitë ushqyese dhe medicinale hithrës

Parandalon formimin e gurëve veshka dhe problemet e traktit urinar.
Lëngu i hithrës është një diuretik natyror lejon rrjedhjen e duhur lëngjeve nga veshka dhe fshikëza duke parandaluar kështu formimin e gurëve veshka.

Mund trajtojë infeksionet e traktit urinar. Lehtëson dhimbjet e gjymtyrëve dhe muskujve
Hithra ka qenë përdorur kohët e lashta për trajtimin e artritit. Ka veti anti­inflamatore dhe redukton dhimbjet e muskujve gjithashtu.

Kuron ekzemën dhe sëmundjet e tjera lëkurës
Për shkak vetive anti­bakteriale ka, lëngu i hithrës ndihmon eliminimin e toksinave nga trupi, kuron sëmundjet dhe irritimet e lëkurës.

Parandalon dhe shëron alergjitë
Lëngu i hithrës mund lehtësojë alergjitë ndodhin për shkak ndryshimeve sezonale si kruarjet, sekrecionet dhe teshtimën, shkruan Shije.al.

Është tonik i mirë për gratë
Lëngu i hithrës është i pasur me hekur dhe ndihmon luftimin e anemisë. Gratë shtatzëna duhet ta përdorin lëngun e hithrës për parandaluar gjakderdhjet dhe për ta bërë fetusin fortë.

Femrat vuajnë nga dhimbjet e ciklit duhet përdorin lëng hithre për lehtësuar këto dhimbje.

Është i mirë për tretje
P
ini lëng hithre mënyrë parandaloni dispepsinë, vjellat, kolitin, parazitët dhe sëmundjet e trakit tretës.

Ul nivelin e kolesterolit gjak
Hithra përmban beta sitosterol, ky përbërës ndihmon thithjen e kolesterolit keq dhe siguron një zemër shëndetshme.

Ruan strukturën e duhur qelizave
Hithra është e pasur me flavonoide si kuercetinë, i cili është antioksidant i shkëlqyer. Lëngu i hithrës ndihmon mbrojtjen e ADN­-së.

Parandalon diabetin dhe presionin e lartë gjakut
Lëngu i hithrës do ulë nivelet e sheqerit dhe glicemisë gjak.

Perfekt për higjenën orale
Përdoreni lëngun e hithrës formë gargare mënyrë pastroni gojën nga bakteret e dëmshme çojnë prishjen e dhëmbëve dhe erë keqe gojës.

Reklama