Home » Pesë këshilla për ju që bëni palestër

Pesë këshilla për ju që bëni palestër

 

Nëse dëshironi keni një trup tonifikuar, doni bini nga pesha apo largoni stresin, atëherë zgjidhja e mirë është stërvitja.

Kujdesuni për trupin tuaj, pasi kështu i bëni mirë shëndetit fizik dhe mendor.

Instruktori i fitnessit Geof Bagshaw, ju jep disa këshilla duhet kini parasysh para dhe pas palestrës.

Qëndroni hidratuar

Hidratimi prek nivelet e energjisë tuaj dhe ka rol thelbësor performancën tuaj gjatë stërvitjes.

E dini përse? Ka rol me rëndësi, pasi rregullon temperaturën e trupit dhe rrahjet e zemrës. një orë stërvitje, mund humbisni shumë se një litër ujë, varësi intensitetit ushtrimit dhe temperaturës ajrit. Pa ujë mjaftueshëm, trupi ftohet dhe do jeni dehidratuar, do thotë se do humbisni energji dhe muskujt tuaj mund bllokohen. Këshillohet konsumohet një gotë ujë (250 ml) nga 20 deri 30 minuta para se filloni stërvitjen. Për çdo 15 minuta ndërsa ushtrohuni, pini një gotë ujë, pasi trupi ka nevojë për shumë lëngje.

woman-fit-drinking-bottled-water-gym-1024x768 Pesë këshilla për ju që bëni palestër

Hani para dhe pas stërvitjes

Mendoni për trupin tuaj, duhet kujdeseni keni një metabolizëm fortë gjatë gjithë kohës. Para stërvitjes, hani proteina dhe karbohidrate digjen ngadalë. Duhet hani dy orë para stërvitjes. Fillimisht është mirë pini një gotë lëng, mos shkoni asnjëherë me stomakun bosh. 30 minuta pas stërvitjes duhet ushqeni stomakun tuaj me karbohidrate dhe proteina për nxitur rritjen e muskujve.

Kujdesuni për zemrën tuaj

Mos harroni bëni trajnime kardio tre deri pesë herë javë për 30-60 minuta. Vrapi ju ndihmon rregulloni edhe ritmin e zemrës tuaj dhe digjni shumë kalori.

Mos hiqni dorë nga ushtruarit

Nëse keni vendosur bini peshë apo bonifikoni trupin, kur ju t’a arrini atë kërkoni pas disa muajsh palestër, mos hiqni dorë. Vazhdoni programin siç ju mundeni dhe dëshironi, por mos hiqni dorë nga ushtruarit. Pasi, stërvitja ka një rol vërtetë me rëndësi dhe shumë pozitiv jetën tuaj.

Relaksohuni pas stërvitjes

Është mirë relaksoheni, qetësoni trupin tuaj pas stërvitjes. Kjo do t’ju ndihmojë përmirësoni fleksibilitetin dhe qarkullimin e gjakut, gjithashtu ndihmon parandalimin e lëndimeve dhe ndihmon lehtësimin e stresit.

a.s/dita

Reklama

Lexo më shumë