Home » Përgjimi/ Salianji e Alibeaj shmangin Prokurorinë: Sot nuk vijmë dot

Përgjimi/ Salianji e Alibeaj shmangin Prokurorinë: Sot nuk vijmë dot

 

Tre zyrtarët e PD-së janë thirrur nga prokuroria e Krimeve Rënda nuk do shkojnë sot për dhënë shpjegime lidhur me përgjimin misterioz ata pretendojnë se është bërë ndaj Agron Xhafës.

Deputetët Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Saliani janë sot seancën parlamentare dhe ndaj i kanë kërkuar Prokurorisë caktimin e një dite tjetër.

Duke iu shmangur marrjes pyetje nga Prokuroria, deputetët edhe eksperti ligjor, ngrenë edhe shumë pikëpyetje lidhur me autenticitetin e materialit.

Prokuroria e Krimeve Rënda i kishte thërritur për t’i marrë pyetje sot tre zyrtarët e PD, dy deputetët Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji si dhe ekspertin për çështjet ligjore, Gazmend Bardhi lidhur me përgjimin ambiental publikuar prej tyre 4 ditë parë për Agron Xhafajn dhe ngriti dyshime mëdha lidhur me autenticitetin e tij.

Tre opozitarët ishin thërritur për t’u paraqitur para Prokurorisë Krimeve Rënda orën 10:30 ditës sotme.

Ata do pyeteshin lidhur me publikimin e përgjimit ku nga PD pretendohet se Agron Xhafaj, vëllai i ministrit Brendshëm, Fatmir Xhafaj, bisedon me një trafikant droge për transportimin e një ngarkese me kanabis drejt Italisë i cilësuar si bashkëpunëtori X.

Agron Xhafaj kallëzoi për shpifje hënën mbrëmje Alibeajn, Salianjin dhe Bardhin pranë Prokurorisë Tiranës, duke theksuar se sajuan këtë material mënyrë paskrupullt.

kallëzimin e bërë Prokurori, Xhafaj thotë se zëri dëgjohet audio nuk është i tij.

Kryeministri Edi Rama, e cilësoi si një manipulim dje materialin e PD-së, duke iu referuar një ekspertize ndërkombëtare për materialin.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë