Home » Përgjimi misterioz/ Tre zyrtarët e PD, llogari sot te Krimet e Rënda

Përgjimi misterioz/ Tre zyrtarët e PD, llogari sot te Krimet e Rënda

Prokuroria e Krimeve Rënda do marrë sot pyetje tre zyrtarët e PD, dy deputetët Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji si dhe ekspertin për çështjet ligjore, Gazmend Bardhi lidhur me përgjimin ambiental publikuar prej tyre 4 ditë parë për Agron Xhafajn dhe ngriti dyshime mëdha lidhur me autenticitetin e tij.

Tre opozitarët janë thirrur për t’u paraqitur para Prokurorisë Krimeve orën 10:30 ditës sotme. Ata do pyeten lidhur me publikimin e përgjimit ku nga PD pretendohet se Agron Xhafaj, vëllai i ministrit Brendshëm, Fatmir Xhafaj, bisedon me një trafikant droge për transportimin e një ngarkese me kanabis drejt Italisë i cilësuar si bashkëpunëtori X.

Agron Xhafaj kallëzoi për shpifje hënën mbrëmje Alibeajn, Salianjin dhe Bardhin pranë Prokurorisë Tiranës, duke theksuar se sajuan këtë material mënyrë paskrupullt.

kallëzimin e bërë Prokurori, Xhafaj thotë se zëri dëgjohet audio nuk është i tij.

Kur kanë kaluar katër ditë nga akuzat e opozitës adresë ministrit Brendshëm, vëllai i tij, Agron Xhafaj iu është dorëzuar dje autoriteteve italiane për t’u përballur me drejtësinë e vendit fqinj lidhur me një vendim Gjykatës Kasacionit e ka dënuar atë me 7.2 vite burg për trafik droge.

Kryeministri Edi Rama, e cilësoi si një manipulim dje materialin e PD-së, duke iu referuar një ekspertize ndërkombëtare për materialin.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë