Home » Merkel takon Thaçin dhe Vuçiqin, kjo është porosia e saj për ta!

Merkel takon Thaçin dhe Vuçiqin, kjo është porosia e saj për ta!

Kryetarët e shteteve anëtare BE-së dhe homologët e tyre nga rajoni i Ballkanit Perëndimor pas samitit Sofje e kanë realizuar një fotografi familjare jashtë Pallatit Kombëtar Kulturës gjatë Samitit BE-Ballkani Perëndimor.

Ajo u vërejtë sot këto fotografi, ishte prania e kancelares gjermane Merkel si ndërmjetësuese mes Thaçit dhe Vuçiqit. Thaçi edhe herët ka deklaruar se i ka kërkuar Merkelit jap kontributin e saj dialogun Kosovë – Serbi.

Sot Sofje ka nisur punimet Samiti i i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, nikoqir i këtij Samiti, ka mbajtur një fjalim duke u pasur nga presidenti i Komisionit Evropian, Donald Tusk.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me Komisionerin për Zgjerim BE-së, Johannes Hahn, i cili mëngjes ka theksuar se është optimist se do arrihet një zgjidhje dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit.

Ndërkaq pas këtij takimi, udhëheqësit e Bashkimit Evropian (BE) dhe shteteve anëtare saj, konsultim me partnerët e Ballkanit Perëndimor dhe prani aktorëve relevantë rajonalë, kanë nxjerr disa përfundime mesin e cilave përmendet edhe Gjykata Speciale.

Reklama