Home » Mediat zbulojnë emrin e ri të Maqedonisë

Mediat zbulojnë emrin e ri të Maqedonisë

Pas samitit Sofjes mes Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, gjatë punimeve cilit janë zhvilluar edhe takime dypalëshe si ai mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, për zgjidhjen e ngërçit disavjeçar mbi emrin e Maqedonisë, duket se mediet e fqinjit tonë lindor dhe atij verior Greqisë po përflitet edhe për alternativë.

Kemi diskutuar një zgjidhje ‘specifike’ për mosmarrëveshjen e emrit, do ishte e pranueshme për dyja palët, por duhet zhvillojmë bisedime thella vendet tona respektive”, do deklaronte Zaev pas takimit.

“Besoj se kemi përshkuar pjesën madhe distancës, por kemi ende për përshkuar”, do shprehej për gazetarët kryeministri grek, Alexis Tsipras. Ai shtoi se progresi ka qenë thelbësor, por konfirmoi se negociatat ishin komplekse dhe shumëfaqëshe. “Nuk jemi ende pozicionin për folur mbi një marrëveshje”.

Zgjidhja “specifike”, siç raporton gazeta “Koha” bazuar burimet e saj diplomatike Shkup, duket se është “Ilindenska Republika Makedonija”, e cila shihet si e pranueshme nga dyja palët.

Megjithatë, deri zyrtarizimin e saj do duhet ende kohë, pasi duhet siguruar edhe miratimi nga palët opozitare dyja vendeve.

The post Mediat zbulojnë emrin e ri të Maqedonisë appeared first on INSAJDERI.

Reklama