Kisha akuzon Vuçiq për “tradhti të lartë” pas deklaratave për Kosovën

Pak ditë parë, një intervistë për mediat serbe, Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç deklaroi se Beogradi e ka vulosur vetë pavarësinë e Kosovës me veprimet e kryera e ndërmarra ndër vite.

Deklarata u prit me reagime ndryshme vend, kryesisht negative, por Kisha Ortodokse serbe e çon përtej negativitetit reagimin e saj.

Një grup klerikësh kanë reaguar ashpër ndaj presidentit tyre, duke e akuzuar madje deri për “tradhti lartë”.

Çdo kompromis me Kosovën do çonte pavarësinë e saj është tradhti e lartë për popullin serb,”, deklaroi ish-peshkopi i Hercegovinës, Atanasije Jevtiç.

Drejtuesi i kishës serb Mal Zi u tregua me diplomat.

“Koha na ka sjellë njerëz mendojnë se janë udhëheqës, por ata nuk e dinë mbretëria e qiellit është i vetmi realitet këtë botë. Përkundër udhëheqësve, serbët Kosovë e kanë kuptuar këtë, prandaj kanë mbijetuar”, deklaroi Amfilohije.

Zyrtarisht Serbia është një shtet laik, por kisha ka një ndikim madh vendimarrje dhe raportet e fundit ndërkombëtare kanë lëshuar alarmin se ky ndikim është përforcuar vitet e fundit.

The post Kisha akuzon Vuçiq për “tradhti të lartë” pas deklaratave për Kosovën appeared first on INSAJDERI.

Reklama