Home » Kisha akuzon Vuçiq për “tradhti të lartë” pas deklaratave për Kosovën

Kisha akuzon Vuçiq për “tradhti të lartë” pas deklaratave për Kosovën

Pak ditë parë, një intervistë për mediat serbe, Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç deklaroi se Beogradi e ka vulosur vetë pavarësinë e Kosovës me veprimet e kryera e ndërmarra ndër vite.

Deklarata u prit me reagime ndryshme vend, kryesisht negative, por Kisha Ortodokse serbe e çon përtej negativitetit reagimin e saj.

Një grup klerikësh kanë reaguar ashpër ndaj presidentit tyre, duke e akuzuar madje deri për “tradhti lartë”.

Çdo kompromis me Kosovën do çonte pavarësinë e saj është tradhti e lartë për popullin serb,”, deklaroi ish-peshkopi i Hercegovinës, Atanasije Jevtiç.

Drejtuesi i kishës serb Mal Zi u tregua me diplomat.

“Koha na ka sjellë njerëz mendojnë se janë udhëheqës, por ata nuk e dinë mbretëria e qiellit është i vetmi realitet këtë botë. Përkundër udhëheqësve, serbët Kosovë e kanë kuptuar këtë, prandaj kanë mbijetuar”, deklaroi Amfilohije.

Zyrtarisht Serbia është një shtet laik, por kisha ka një ndikim madh vendimarrje dhe raportet e fundit ndërkombëtare kanë lëshuar alarmin se ky ndikim është përforcuar vitet e fundit.

The post Kisha akuzon Vuçiq për “tradhti të lartë” pas deklaratave për Kosovën appeared first on INSAJDERI.

Reklama