Home » Independent: Rusia ka kthyer sytë nga Shqipëria

Independent: Rusia ka kthyer sytë nga Shqipëria

 

një shkrim dedikuar zhvillimeve fundit Ballkanin Perëndimor, e përditshmja prestigjioze “The Indipendent” paralajmëron se tashmë Rusia ka kthyer sytë nga Shqipëria, me synim ta shndërrojë këtë fundit një bazë nga ku përhapë destabilitet gjithë rajonin tonë.

Sipas kësaj përditshme, destabilizimi i Ballkanit është shndërruar tashmë synimin parësor politikës jashtme ruse, pasi integrimi i rajonit tonë do kompletonte një bllok solid vendesh europiane nga Skandinavia deri Egje.

“Rusia e ka pamundur përballet me këtë bllok. Shansi i saj i vetëm përballë Europës është përballojë shtetet e tjera tek e tek”, shkruan midis tjerash “Independent”, e cila fokusohet vijim shkrimit zhvillimet vendin tonë.

Sipas kësaj gazete, nuk është një rastësi këtë moment ku Rusia shfaqet shumë agresive politikën e saj jashtme, u gjetën brenda natës një milionë dollarë për financuar fushatën e PD.

Ndaj, “Independent” del përfundimin se “afrimi i PD me administratën e Trump, falë fondeve ruse, do krijonte tek shqiptarët pro-amerikanë ndjesinë kjo forcë ishte e parapëlqyera e administratës amerikane, duke i dhënë një avantazh zgjedhje”.

Por, tabloidi vazhdon tej, duke arritur përfundimin se: “Nëse Partia Demokratike do e kishte mundur socialistët pushtet nën Edi Ramën do kishte pasur një përballje plotë me Brukselin dhe shpresat shqiptare për BE-në do ishin copëtuar”.

artikull, një rëndësi i kushtohet edhe procesit vetingut, për cilin shkruhet: “Koka e politikës huaj BE-së, Federica Mogherini u përball me fyerjet e pasuesit Berishës, Lulzim Basha, kur ajo nguli këmbë zëvendësonte gjykatësit e dyshimtë kishin punuar baza miqësie me politikanët e Partisë Demokratike”.

Përse një Ballkan BE është një problem i madh për Putin?

Duke e parë veten gjithmonë e shumë jashtë Perëndimit Siri, Vladimir Putini po i kthen sytë drejt një çmimi shumë madh fiksimin e vet përhershëm për minuar kohezionin gjeopolitik Europës.

Siç deklaroi ideologu kryesor ndërkombëtar i Rusisë, Sergei Karaganov: “ paktën gjatë dekadës fundit, bota ka dëshmuar fundin e hegjemonisë 500-vjeçare Perëndimit”.

Rusia është e vendosur përshpejtojë këtë fund duke inkurajuar çdo lëvizje dobëson kohezionin e Bashkimit Europian.

“Der Spiegel” raporton Shërbimi Inteligjent Gjerman BND, i barazvlefshmi i MI5, ka prova se hakerat Rusë mbështetën forcat separatist Katalonjë.

Një ndarje e Spanjës, menjëherë pas Brexit, e dobëson unitetin e BE-së, është një qëllim kryesor i politikës jashtme Kremlinit.

Pasi dërrmoi gjermanët 1945-n dhe mori kontrollin mbi gjysmën e Europës, Rusia ndihej sikur kishte fund fuqi hegjemonike kopshtin e vet Europian.

Britania, nën një qeveri laburiste shumë anti-komuniste drejtuar nga patriotë dhe figura mosbesuese ndaj Moskës si Clement Attlee dhe Ernest Bevin, krijoi një aleancë me Uashingtonin ndryshe nga ajo e 1920, i mbajti SHBA-të “ ankoruar” Europë.

Por, NATO-ja nuk ishte aq e rëndësishme sa integrimi ekonomik europian nisi 1950-n dhe gradualisht përfshiu gjithë shtetet e Europës Perëndimore deri 1990-n.

Arsenali bërthamor i Bashkimit Sovjetik, tanket dhe anijet ndryshkje, gjeneralët u ishin hequr medaljet nuk mundën ta ruanin fuqinë absolute Rusisë, ndërsa Europa komuniste filloi shihte mirëqënien dhe jetën cilësore qytetarëve Bashkimit Europian dhe vendosi atë donin edhe ata.

Rusia mund përballonte Amerikën e largët marrëdhëniet dypalëshe, por nuk duronte dot idenë e një Europe bashkuar foli njëzëri për Krimenë, kur sanksionoi Gazpromin apo kur mbështeti Britaninë lidhur me helmimet Salisbury.

Putin preferon marrëdhëniet dypalëshe me kombe individuale Europë dhe nuk duron dot idenë e 28 kombe-shtet bien dakort mbi çdo lloj politike jashtme përbashkët për ekonominë apo për sigurinë.

Prandaj Kremlini ndihmoi partitë anti-BE, si Fronti Kombëtar Francë dhe u mundua manipulonte mediat sociale gjatë fushatës “Brexit”.

Ndarja e Europës kombe e shtete veçanta, cilave t’u bëhet presion, copëtohen një nga një apo miklohen me  pakte energjitike dypalëshe zëvendësojnë multilateralizmin e BE-së është objektivi kryesor i politikës Ruse.

Beteja e ardhshme do jetë Ballkanin Perëndimor, ku BE ka thanë tashmë pas gati dy dekadash liheshin pritje për anëtarësim BE, gjashtë vendet, Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i zi dhe Serbia presin anëtarësohen deri 2025-n.

Popullsia e tyre total është vetëm 18 milion – gati sa Austria dhe Hungaria. Siç u transformuan Irlanda, Portugalia dhe Greqia kur iu bashkuan Europës, dhe PBB i Polonisë, ishte 50% i mesatares BE-së kur iu bashkua Europës 2004 dhe sot është 75%, këto vende vogla Europës juglindorë mund shpresojnë hyrja BE do jetë transformuese.

Gjëja e fundit do donte Kremlini është integrimi Europian i Ballkanit dhe formimi i një zinxhiri pandashëm shtetesh anëtare BE nga Egjeu deri Alpe.

tani, Kremlin po përdor Serbinë si karrem duke mbështetur irredentistët serbë refuzojnë pranojnë se Kosova nuk do kthehet statusin e vet mëparshëm si një provincë e kontrolluar nga serbët dhe e sunduar nga Beogradi.

Rusia vazhdon luajë kartën sllave dhe ortodokse kundër mazhorancës muslimane shtetit Kosovës.

Agjensia Ruse e lajmeve “Sputnik” ka famë madhe Beograd dhe ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka vendosur një qendër ndihmës humanitare Serbi, e pajisur me personel me uniforma krijojnë dyshime e mund jenë ushtarë.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç merr mësime rusishteje çdo mëngjes dhe ishte ndër paktët lidera huaj pranishëm Moskë ceremoninë e inagurimit mandatit katërt presidencial Presidentit Putin, parë gjatë këtij muaji.

Tani Rusia po e kthen vëmendjen drejt Shqipërisë, ku Kryeministri socialist energjik e i suskesshëm elektorat, Edi Rama, i trajnuar si artist Francë, po shpreson marrë aprovimin e “BE27” për nisur sa herët negociatat për anëtarësim.

Një kërkesë kyçe nga Brukseli është Shqipëria pastrojë sistemin gjyqësor, duke zëvendësuar gjykatësit e akuzuar për korrupsion gjatë drejtimit gjatë djathtës me Partinë Demokratike, lideri i përhershëm i cilës, Sali Berisha, i cili drejtoi Shqipërinë postkomuniste drejt një vorbulle tmerrshme financiare, kur lejoi lulëzimin e skemave piramidale i kushtuan qindra mijëra shqiptarëve investimet e një jete tërë.

Koka e politikës huaj BE-së, Federica Mogherini u përball me fyerjet e pasuesit Berishës, Lulzim Basha, kur ajo nguli këmbë zëvendësonte gjykatësit e dyshimtë kishin punuar baza miqësie me politikanët e Partisë Demokratike.

Basha e akuzoi se fliste “gjepura” sepse guxoi insistonte për kërkesën e BE-së pastrohej drejtësia. Përkundrazi, i lideri i PD shkoi Amerikë kërkontë mbështetje nga administrata e Trumpit.

875,000 dollarë iu paguan një lobisti amerikan ta nxirrte Bashën foto me Presidentin Trump një event bamirësie. Pyetja është, kush pagoi 875,000 dollarë?

Hetimet ngaMother Jones”, “BIRN” (“Balkan Investigative Reporting Netëork”), dhe “Herald” Glasgou, gjitha tregojnë nga paratë e oligarkëve pro-Putin janë kanalizuar përmes një kompanie guackë Edinburg dhënë një firme lobimi me seli Uashington.

Pothuajse brenda natës iu dha gati një milionë dollarë Partisë Demokratike Shqiptare, përdorura për afrimin e kësaj fundit me administratën e Trump, me shpresën votuesit shqiptarë pro-amerikanë mbështesnin partinë ishte afër me Trumpin.

Nëse Partia Demokratike do e kishte mundur socialistët pushtet nën Edi Ramën do kishte pasur një përballje plotë me Brukselin dhe shpresat shqiptare për BE-në do ishin copëtuar.

Kjo i përshtatet përpjekjeve ruse për ta mbajtur Ballkanin Perëndimor sa paqëndrueshëm jetë e mundur dhe parandalojë BE-ja ta normalizojë rajonin.

Sot, drejtuesit e BE-së po takohen me drejtues Ballkanit Perëndimor Bullgari. Brukseli do shmangë ofrimin e ndonjë date anëtarësimi deri sa vendet e Ballkanit Perëndimor promovojnë “ndërlidhje”, një fjalë e re europiane për “rritje”.

Ka shumë faktorë luajnë rol, përfshirë mosmarrëveshjet mes Athinës dhe Shkupi lidhur me emrin e Maqedonisë, mund ta frenojnë anëtarësimin BE për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Por, për Rusinë, mbajë këtë cep Europës sa paqëndrueshëm jetë e mundur është tashmë pjesë e Europapolitik-ës saj.

Artikullin origjiinal e gjeni KËTU

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë