Home » Hamasi në shënjestër, sulmohet nga ushtria izraelite

Hamasi në shënjestër, sulmohet nga ushtria izraelite

Ushtria izraelite sulmoi gjatë natës kaluar pozicionet ushtarake Hamasit veri rripit Gazës duke shënjëstruar 4 objektiva ndryshëm, përfshirë ndërtesa, infrastrukture dhe një strukture prodhimit armëve.

Sipas përditshmes izraelite Haaretz, kjo ishte një kundërpërgjigje ndaj shtënave qëlluara nga Gaza drejtim banesave qytetit jugor izraelit Sderotit, prej cilave nuk pati viktima ne njerëz, por zjarri i mitralozëve ka shkaktuar dëme materiale, e mbi gjitha, është perceptuar si një përshkallëzim meritonte një reagim fortë.

Tensionet rajon u ndezën sërish këtë fillim javë e ndonëse e marta nuk qe e dhunshme siç pritej, hasmëritë e vjetra nxorën krye serish. Dhjetëra vrarë e qindra plagosurit 14 maj ishin dëshmia e qartë tregoi edhe një herë sa e vështirë është paqja Lindjen e Mesme.

Ëndrra e saj vdiq hënën, do shkruante CNN dy ditë parë. Inaugurimi i ambasadës amerikane Jeruzalem u njëjtën ditë trupat izraelite lanin gjak marshimin e madh kthimit Gaza.

Iluzioni i shembur i një paqeje qe e ka vështirë mbërrijë, nisi me marrëveshjen e Oslos nënshkruar kopshtin e trëndafilave Shtëpisë Bardhë.

Nyja gordiane e Lindjes Mesme u duke asokohe se po i hynte rrugës zgjidhjes. Ngjarjet e hënës i zbehen shumë këto shpresa zgjatur kohë. Për momentin, duket se asgjë nuk ka ndryshuar, por një problem i injoruar nuk është një problem i zgjidhur, thonë analistet, ndaj nuk është çudi mbërritja e një stuhie re.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë