Home » Futbolli spanjoll ka një president të ri

Futbolli spanjoll ka një president të ri

 

Luis Rubiales është presidenti i ri i Federatës spanjolle Futbollit. Ish-presidenti i Shoqatës Futbollistëve Spanjollë (AFE) dhe Levantes do zëvendësojë Angel Maria Villar, pasi fitoi me vota procesin e zhvilluar ndaj rivalit tij Juan Larrea.

Fitorja e Rubiales është bazuar votat vijnë nga lojtarët profesionistë. Raportohet se, ardhja e këtij presidenti do sjellë ndryshime sistemin e arbitrazhit La Liga. Ai do kryejë gjithashtu një auditim për ditur saktësisht gjendjen ekonomike Federatës.

Luis Manuel Rubiales mori shumicën e votave Asamblenë e Përgjithshme, u thirr pas largimit Angel Maria Villar, me vendim gjykate për shkeljen e rregullave. Kështu, futbolli spanjoll ka një president ri pas diktatit Villar, drejtonte Federatën prej korrikut vitit 1988, plot 3 dekada me radhë.

Procesi i votimit zgjati thuajse dy orë dhe vetmit anëtarë Asamblesë nuk ishin pranishëm zgjedhje ishin futbollistët Iago Aspas dhe Pedro León.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë