Home » Dy herë peshk në javë, redukton rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Dy herë peshk në javë, redukton rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Konsumimi i peshkut dy herë javë ul rrezikun nga mbyllja e arterieve, sulmet zemër dhe tru, zbulojnë ekspertët.

Asociacioni amerikan për zemër sugjeron konsumimin e 250mg omega-3 ditë.

Studimet e mëhershme kanë treguar se ata me nivele larta omega-3 jetojnë gjatë.

Peshku i vajit besohet se është i mirë për shëndetin e njeriut, me mundësi përfitimesh për zemër, tru, sy dhe ata kanë probleme me arterie dhe demencë, transmeton KosovaPress.

Ekspertët amerikanë rekomandojnë njerëzit konsumojnë salmon, makerel, haringa, sardina ose peshk tuna.

Studimi është publikuar revistën Circulation.

The post Dy herë peshk në javë, redukton rrezikun nga sëmundjet e zemrës appeared first on INSAJDERI.

Reklama