Home » Disa maska natyrale për trajtim të njollave kafe

Disa maska natyrale për trajtim të njollave kafe

Hiperpigmentimi i lëkurës, luhatjet hormonale, shtatzënia, dëmtimi nga rrezet e diellit e shumë faktorë tjerë kontribuojnë formimin dhe shfaqjen e njollave kafe! Këto fundit nuk janë asgjë shumë sesa melanina e përqëndruar një sasi madhe zona caktuara. Ky problem i lëkurës mund shfaqet jo vetëm fytyrë por edhe krahë, qafë e këmbë, por duket se zona e fytyrës është ajo shqetësuesja. Përposs trajtimeve specializuara qendra estetike, vetë ju kushte shtëpie mund përgatisni maska cilat jo vetëm do njëtrajtësojnë pigmentin e lëkurës por do zbehin njollat kafe sikur këto most ë ishin shfaqur kurrë.

1. Lëng limoni Acidi citric i gjendur tek limoni ka fuqi zbardhuese dhe jo vetëm trajton hiperpigmentimin e lëkurës, por promovon dhe rigjenerimin e qelizave reja e shëndetshme. Me ndihmën e një pambuku aplikoni lëngun e limonit direkt lëkurë dhe lëreni për 20 minuta.

2. Maska me bollgur
Bollguri veprpn si një skrab natyral pastron lëkurën nga qelizat e vdekura dhe hiperpigmentuara. Përzieni dy lugë bollgur, dy lugë qumësht dhe një lugë mjaltë për krijuar një paste trashë për t’u aplikuar lëkurë. Vendoseni për 20 minuta dhe pas shpëlajeni me ujë vakët. Përsëriteni disa herë muaj për arritur rezultatet e dëshiruara.

3. Lëng qepe
Komponimet e squfurit gjenden një qepë kanë vetinë njëtrajtësojnë ngjyrën e lëkurës. Përveç kësaj i qepës ushqen qelizat dhe nxit rritjen e shëndetshme tyre. Përzieni një lugë uthull molle dhe një lugë lëng qepe dhe aplikojeni fytyrë për 20 minuta.

4.Vitamina E dhe vitamina C
Këto njihen ndryshe si vitaminat e fytyrës. Mjafton aplikoni direkt lëkurë xhelin e vitaminës E apo pluhurin përftoni nga shtypja e disa kokrrave vitaminë C dhe do shihni përmirësime dukshme brenda një kohe shkurtër

5. Patate te prera copë. Për shkak enzimës quajtur katekolazë, patatet mund njëtrajtësojnë tonin e lëkurës. Merrni një fetë trashë patate dhe lageni me disa pika ujë para se fërkoni lëkurën tuaj për paktën pesë minuta. Është një metodë e sigurtë mund bëhet tre deri katër herë çdo ditë për një muaj ose dy.

6.Përzieni pak shafran Indie me lëng limoni dhe aplikojeni lëkurë për 20 minuta. Ky trajtim mund t’ju japë rezultate dukshme nëse e bëni këtë çdo ditë para se bëni dush. /Gazeta Shneta/

The post Disa maska natyrale për trajtim të njollave kafe appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama