Home » Dallimi mes Thaçit dhe liderëve evropianë në Samitin e Sofjes

Dallimi mes Thaçit dhe liderëve evropianë në Samitin e Sofjes

kohën kur pritej niste Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimor, liderët e shumë shteteve po shkonin objektin ku do mbahej takimi.

Aty u panë shumë personalitete dhe liderë evropian. Aty ishte edhe presidenti i Republikës Kosovës, Hashim Thaçi.

Një dallim është vërejtur aty te hyrja e objektit, ishte mënyra se si shkonin liderët aty.

Derisa kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, e njohur si “Zonja e Hekurt”, Kryeministrja e Britanisë Madhe, Theresa May, dhe presidenti i Francës, Emanuel Macron, po ecnin këmbë përgjatë parkut për arritur te objekti, këtë nuk e bëri edhe presidenti Thaçi.

Me eskortën zyrtari presidenti Thaçi arriti deri hyrja e objektit.

Për tepër, herët ka filluar Samiti i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë. Nikoqiri i këtij Samiti, kryeministri bullgar Borissov, ka mbajtur fjalim, derisa tani është duke folur presidenti i Komisionit Evropian, Donald Tusk.

Para fillimit këtij Samiti, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar Komisionari i Zgjerimit BE-së, Johannes Hahn, i cili mëngjes ka theksuar se është optimist se do arrihet një zgjidhje dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit.

Samiti ende po vazhdon./Insajderi.com

The post Dallimi mes Thaçit dhe liderëve evropianë në Samitin e Sofjes appeared first on INSAJDERI.

Reklama