Home » ‘Çmenden’ mediat serbe: Kosova po trajtohet si shtet në Samitin e Sofjes

‘Çmenden’ mediat serbe: Kosova po trajtohet si shtet në Samitin e Sofjes

Mediat serbe po e quajnë goditje me thikë pas shpine prezencën e Aleksander Vuçiq sot Samitin e Sofjes.

një analizë “Blic”, thuhet se mungesa e kryeministrit spanjoll Mariano Rajoy me Samitin Sofje, dhe prania e Serbisë njëjtën ngjarje është thikë pas shpine.

“Rahoj nuk mori pjesë një vend ku Kosova përfaqësohet si shtet sepse ai praktikisht do ta njohë statusin e shtetit si barabartë me tjerët. Nga ana tjetër, ne përfaqësohemi nga presidenti Vuçiq sepse siç tha ai, nuk mund t’i fusim thikë pas shpine Bullgarisë. Nga kjo po del se Spanja fuqishëm ka mbrojtur pozicionin e saj mosnjohjen e pavarësisë Kosovës, ndërsa Serbia nuk po e bën këtë” thuhet reagimin e mediave serbe.

Sipas gazetës serbe, Kosova po trajtohet si shtet samitin e Sofjes.

Kujtojmë se njëjtin Samit, Kosova po përfaqësohet nga kryeministri Haradinaj, presidenti Thaçi dhe ministri i Punëve Jashtme, Pacolli.

Reklama