Home » Çështja e emrit, Zaev: Një opsion është zgjidhje për të dyja palët

Çështja e emrit, Zaev: Një opsion është zgjidhje për të dyja palët

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe ai i Greqisë, Aleksis Cipras, duket se kanë arritur gjejnë gjuhën e përbashkët përsa i përket një zgjidhjeje mundshme ndaj çështjes emrit.

Pas takimit Sofje me homologun e tij grek,  Zaev tha se një opsion është konsideruar si i pranueshëm për dyja palët.

Ne biseduam mënyrë thelbësore dhe shqyrtuam disa opsione. Një nga opsionet është zgjidhje e pranueshme për dyja palët. Vazhdojmë me konsultime shtëpi, nëse praktikisht është e mundshme realizimi i kësaj zgjidhjeje. Nëse është e mundur, me gjasë do kemi zgjidhje.”

Ai shprehet optimist për zgjidhjen e shpejtë kësaj çështjeje, madje thotë se kjo gjë do ndodhë para samiteve rëndësishme BE-së dhe NATOS.

“Shpresojmë para Samitit BE-së kemi zgjidhje. Shpresoj sinqerisht, por varet nga dy palët, varet nga institucionet, Presidentët e vendeve, liderët e opozitës, liderët e tjerë politikë dhe fundi nga qytetarët e dy vendeve. Nëse nuk është e mundur ne do vazhdojmë, me siguri. Ndërtuam miqësi pakushtëzuar mes nesh dedikuar për një zgjidhje, por shpresoj jemi kohë për ta inkurajuar Këshillin Evropian, NATO-n sepse presim ftesë nga NATO dhe datë për fillim negociatave me BE-në.”

Menjëherë pas takimit, dy kryeministrat veç e veç takuan kancelaren gjermane, Angela Merkel, e cila konfirmoi se Maqedonia dhe Greqia kanë shënuar përparim rëndësishëm për çështjen e emrit.

s.a/dita

Reklama

Lexo më shumë