Home » Zvicra me një tjetër shqiptar në Botëror

Zvicra me një tjetër shqiptar në Botëror

Pas Xhakës, Shaqirit, Behramit, Xhemailit dhe Mehmetit, një tjetër shqiptar mund jetë radhët e skuadrës kombëtare Zvicrës për finalet e Kupës Botës, Rusi 2018.

Trajneri Petkoviç pritet këtë javë zbulojë listën paraprake me 35 futbollistë, cilët do nsin përgatitjet dhe mediat zvicerane zbulojnë mes tyre do jetë edhe talenti 21 vjeçar i Bazelit, Albian Ajeti.

Sulmuesi me orgjinë kosovare, vëlla i vogël i mbrojtësit kombëtares, Arlind Ajeti, është golashënuesi i mirë i SuperLigës Zvicrës me plot 16 gola këtë sezon, transmeton tch.

Albiani, ndryshe nga vëllai i tij Arlindi, ka zgjedhur jetë pjesë e Zvicrës, me cilën është aktivizuar gjitha ekipet e moshave. Ai ka qenë shënjestër nga trajneri De Biasi vitin 2015, por asnjëherë nuk arriti konkretizohej mundësia ai zgjidhte Shqipërinë.

Vëllezërit Ajeti janë shumë njohur Kosovë, Shqipëri dhe Zvicër. Arlind Ajerti ka zgjedhur mbrojë ngjyrat e Shqipërisë është i madhi dhe luan me Crotonen Serie A, ndërkohë Albian dhe Adonis Ajeti, ndër tjera janë edhe binjakë luajnë përkatësisht me Basel dhe St Gallen.

Reklama