Home » Vuçiq pas takimit me Mogherini: Serbia e gatshme për dialog

Vuçiq pas takimit me Mogherini: Serbia e gatshme për dialog

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka zhvilluar një takim me Shefen për Politikë Jashtme BE-së, Federica Mogherini si dhe presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Siç raportojnë mediat serbe, Vuçiq para Mogherinit, ka thënë se shteti i tij është i gatshëm për dialog, kur fjala është për Kosovën, përcjell Klan Kosova.

Por parakusht për këtë është implementimi i marrëveshjeve nënshkruara Bruksel dhe formimi I Asociacionit Komunave me Shumicë Serbe”.

Kur vjen puna te dialogu, ju mund ta organizoni kur doni, por pari formohet ASK-ja dhe tjetra është kushti pala tjetër është gati bëjë kompromis”.

Reklama