Home » Thaçi: Nga dialogu nuk do të fitojë askush 100 për qind

Thaçi: Nga dialogu nuk do të fitojë askush 100 për qind

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar sot se procesi i ardhshëm për dialogun e normalizimit marrëdhënieve me Serbinë nuk do jetë fare i lehtë dhe askush nuk do fitojë 100 për qind, duke theksuar se Kosova do ta ruajë integritetin dhe sovranitetin e vet territorial.

“Fundi i dialogut do t’i mundësojë Kosovës njohjen nga Serbia dhe anëtarësimin OKB”, u ka thënë ai gazetarëve Sofje, pas takimit me Federica Mogherinin.

Ai ka shtuar se me iniciativë Mogherinit është mbajtur takimi i përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, cilin është folur e hapave konkretë e konstruktivë procesin e ardhshëm dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, mënyrë ndërtohen marrëdhënie mira fqinjësore, raporton FoNet, transmeton Koha.net.

“Jemi pajtuar faza përfundimtare e dialogut fillojë ardhmen e afërt me ndërmjetësimin e Mogherinit dhe përkrahjen e SHBA-së, e shteteve tjera duan na ndihmojnë”, ka thënë Thaçi. “Jemi vetëdijshëm se askush nuk do fitojë 100 për qind, por e sigurt është se Kosova dhe Serbia me arritjen e marrëveshjes detyruese ligjore do bëhen pjesë e familjes evropiane”.

Thaçi po ashtu ka theksuar se është i sigurt se procesi do përfundojë me fitore dy palëve, përkatësisht Kosova dhe Serbia do kenë ardhme konkrete evropiane, dhe nuk do rrezikohet asnjëri nga këto dy shtete.

The post Thaçi: Nga dialogu nuk do të fitojë askush 100 për qind appeared first on INSAJDERI.

Reklama