Home » Stina e verës nuk do të jetë dhe aq e nxehtë, parashikimet flasin për stuhi

Stina e verës nuk do të jetë dhe aq e nxehtë, parashikimet flasin për stuhi

 

“Accuweather” ka njoftuar se vera e këtij viti nuk do jetë edhe aq e nxehtë sa ç’parashikohej. Gjatë muajve verës, pjesët e Evropës Perëndimore dhe Qendrore pritet përjetojnë një periudhë gjatë nxehtësisë e shoqëruar me stuhi.

Temperaturat e larta 32 gradë do ta përfshijnë Lionin, Milanon, Firencen, Frankfurtin dhe Berlinin.

Mot i ngjashëm, megjithëse i butë pritet edhe zonën e Istrës. Ngrohja ekstreme do arrijë 38 gradë jug Francës dhe Italisë Veriore.

Ndërsa pjesët e Evropës Qendrore dhe Perëndimore do goditen nga disa stuhi furishme. Po ashtu, kombinimi i temperaturave dhe lagështia vjen nga Mesdheu do shkaktojnë stuhi Poloninë lindore drejt Republikës Çeke e Bjellorusi.

Nga stuhitë rrezikohen edhe Praga, Varshava dhe Minsku. Stuhitë do shoqërohen nga shiu dhe erëra forta. Po ashtu, Accuëeather paralajmëron se pjesë Romës, Napolit, Tiranës dhe Sofjes do goditen nga një stuhi e madhe mund shkaktojë përmbytje dhe rrezik për jetën. Mot i nxehtë do mbretërojë Britani Madhe, veriperëndim Francës, Belgjikë dhe Holandë.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë