Home » Putin deklaron se raketat moderne ruse janë të gatshme këtë vit

Putin deklaron se raketat moderne ruse janë të gatshme këtë vit

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar gjatë një takimi Soçi 15 maj se këtë vit do jenë gatshme për përdorim armët e reja ruse, duke shtuar se njëjtat do rrisin kapacitetin ushtarak dhe do “sigurojnë balancin strategjik për dekada”.

Derisa marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Rusisë gjenden pikën ulët nga periudha e Luftës Dytë Botërore, Putin ka thënë se nuk dëshiron luftë armësh mirëpo shteti i tij është duke zhvilluar gjeneratë reja armëve cilat i ka përshkruar “ pamposhtura” nga rivalët e huaj.

Presidenti rus ka thënë se raketat Topol do zëvendësohen me raketat ndërkontinentale Yars, derisa forcat ajrore Rusisë do pajisen me bombardues modernizuar pajisur me raketa me rreze gjatë veprimi.

“Forcat strategjike bërthamore kanë rëndësi kyçe mbrojtje dhe siguri”, ka thënë Putin.

Pavarësisht ekonomisë dobët dhe problemeve qeveritare me financa, Kremlini e ka bërë modernizimin e ushtrisë prioritet kryesor edhe si pasojë e tensionimit marrëdhënieve me Perëndimin për shkak konfliktit lindje Ukrainës, luftës Siri dhe mosmarrëveshjeve tjera.

The post Putin deklaron se raketat moderne ruse janë të gatshme këtë vit appeared first on INSAJDERI.

Reklama