Home » Pasi të pini kafe, ja çfarë ndodh në trupin tuaj

Pasi të pini kafe, ja çfarë ndodh në trupin tuaj

Për shumë prej nesh, kafeja është shumë se një pije: është pjesë e pandashme e ritualit tonë zgjimit, diçka pa cilën s’e bëjmë dot ditën.

Qoftë nëse e shijoni një moment qetë mëngjesit, me miqtë apo familjen apo partnerët e biznesit, një filxhan kafeje është gjithmonë një ide e mirë, transmeton Klan Kosova.

Por çfarë ndodhë me trupin pasi keni konsumuar kafe?

10 minutat e parë

Kafeina futet gjakun tuaj. rrahurat e zemrës dhe presioni gjak fillojnë rriten.

Pas 20 minutash

Filloni ndjeheni kthjellët dhe fokusuar. E keni lehtë merrni vendime dhe t’i përballoni problemet. Kafeina u bën ndjeheni pak lodhur.

Pas 40 minutash

Niveli i serotinës fillon rritet trupin tuaj. Kjo e përmirëson funksionimin e neuroneve motorike, cilat e rrisin fuqinë e muskujve.

klankosova.tv

Reklama