Home » Largojeni zbokthin me këto metoda natyrale

Largojeni zbokthin me këto metoda natyrale

“Armiku” i madh i flokëve shëndetshme është zbokthi. Ky është një problem shqetëson si burrat ashtu edhe gratë.

Madje sipas shumë studimeve ka rezultuar se 1 3 persona kanë telashe me zbokthin.

ndërkohë, treg ka shumë produkte reklamohen se janë shumë efektive për largimin e zbokthit. Por duhet keni parasysh se derisa disa prej tyre nuk janë vërtetë fare efektive dhe do shpenzoni paratë tuaja kot, disa tjerë kanë shumë kemikalie dëmtojnë flokët tuaj.

Por a e keni ditur se fakt ka shumë trajtime natyrale ju ndihmojnë harroni zbokthin një herë e përgjithmonë?

poshtë po ju sjellim tri trajtime natyrale përpos janë shumë efektive largimin e zbokthit, i ndihmojnë flokëve tuaja jenë shëndetshme dhe plot shkëlqim, transmeton Klan Kosova.

Lëngu i limonit

image-1024x770 Largojeni zbokthin me këto metoda natyrale

Masazhojeni lëkurën e kokës me dy lugë gjelle lëng limoni dhe lëreni qëndrojë kështu për disa minuta. pas, lani flokët tuaja me ujë përzier me lëng limoni (një lugë gjelle lëng limoni 200 ml ujë).

Nëse keni flokë gjata, rriteni sasinë e ujit dhe lëngut limonit, sigurisht, proporcion njëjtë.

Përsëriteni këtë procedurë aq shpesh sa mundeni derisa shihni se zbokthi flokët tuaja është zhdukur.

Lëngu i limonit pastron lëkurën e kokës tuaj, ushqen flokët dhe gjithashtu flokët tuaja do shkëlqejnë dhe mbajnë aromë mirë.

Çaji me gjethe dafine

image-1024x770 Largojeni zbokthin me këto metoda natyrale

Zieni një litër ujë (katër filxhanë) dhe shtoni disa gjethe dafine. Pasi çaji ftohet pak, kullojeni dhe lani flokët.

Mbështillni flokët me peshqir dhe lëreni qëndrojnë kështu për një orë. pas, shpëlani flokët me ujë vakët.

Uthulla e mollës

image-1024x770 Largojeni zbokthin me këto metoda natyrale

Uthulla e mollës balancon pH e lëkurës tuaj kokë prandaj mënyrë efektive largon zbokthin. Pasi lani flokët, shpëlani flokët me solucion me ujë dhe uthull molle (4 filxhanë/1 litër ujë me 100 ml uthull molle).

Mos u shqetësoni për aromën e uthullës mollës pasi largohet menjëherë pasi flokët thahen.

 

 

 

 

Reklama