Home » Koreja e Veriut kërcënon anulimin e Samitit të Trump

Koreja e Veriut kërcënon anulimin e Samitit të Trump

Koreja e Veriut ka thënë se mund largohet nga një samit me Presidentin e SHBA Donald Trump nëse SHBA këmbëngul se heq dorë nga armët e saj bërthamore.

Takimi i parashikuar midis Trump dhe Kim Jong-un i Koresë Veriut është paraparë zhvillohet 12 qershor, njofton Klan Kosova.

Por një deklaratë zemëruar, ministri i jashtëm i Koresë Veriut akuzoi SHBA për bërë deklarata pakujdesshme dhe për pasurit synime këqija.

Ai e tregon gishtin drejtpërsëdrejti tek Këshilltari Amerikan i Sigurisë Kombëtare John Bolton.

Ne nuk e fshehim ndjenjën e mosmarrëveshjes ndaj tij,” tha Kim Kye-gëan, njofton Klan Kosova.

 

Reklama