Home » Kërkesa e vetme e Vuçiqit ndaj Moghernit

Kërkesa e vetme e Vuçiqit ndaj Moghernit

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka zhvilluar një takim me Shefen për Politikë Jashtme BE-së, Federica Mogherini si dhe presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Siç raportojnë mediat serbe, Vuçiq para Mogherinit, ka thënë se shteti i tij është i gatshëm për dialog, kur fjala është për Kosovën, por sipas tij fillimisht duhet formohet Asociacioni.

Por parakusht për këtë është implementimi i marrëveshjeve nënshkruara Bruksel dhe formimi I Asociacionit Komunave me Shumicë Serbe”.

Kur vjen puna te dialogu, ju mund ta organizoni kur doni, por pari formohet ASK-ja dhe tjetra është kushti pala tjetër është gati bëjë kompromis”, ka deklaruar ai.

The post Kërkesa e vetme e Vuçiqit ndaj Moghernit appeared first on INSAJDERI.

Reklama