Home » Anwar Ibrahimi i Malajzisë lirohet nga burgu

Anwar Ibrahimi i Malajzisë lirohet nga burgu

Politikani i reformës malajziane Anwar Ibrahim është liruar nga burgu, duke përshkruar fitore zgjedhore partisë tij sinjë agim i ri për Malajzinë”.

Pasi u pa si një udhëheqës i ardhshëm, ai u burgos për akuza për sodomi dhe korrupsion, njofton Klan Kosova.

Kryeministri i ri i Malajzisë Mahathir Mohamad kërkoi një falje për Anwar, i cili u dha mërkurën mëngjes.

Mahathir ka premtuar heqë dorë nga zoti Anwar për t’u bërë kryeministër brenda dy vjetësh.

Politikanët u burgosën për herë dytë tre vjet parë për atë tha ai u akuzuan për sodomi.

Pas lirimit tij, ai tha një konferencë për shtyp se falënderoi popullin e Malajzisë, “i cili qëndronte pranë parimeve demokracisë dhe lirisë”.

101273532_mediaitem101273530 Anwar Ibrahimi i Malajzisë lirohet nga burgu

Për vite tëra Anwar kreu lëvizjen opozitare Malajzisë, e cila sapo ka mundur ish-partinë pushtet për herë parë historinë e vendit.

Fitorja e zgjedhjeve javës kaluar pasoi një pajtim midis Anwar dhe 92-vjeçarit Mahathir, i cili e shkarkoi dhe e burgosi atë 20 vjet parë gjatë mandatit tij parë si kryeministër, njofton Klan Kosova.

Reklama