Home » Thaçi takohet me Borisovin në Sofje

Thaçi takohet me Borisovin në Sofje

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi është duke qëndruar Sofje Bullgarisë një takim liderëve Ballkanit Perëndimor.

këtë takim do marrin pjesë edhe kryetari i Komisionit Evropian Junker, përfaqësuesja e politikës e sigurisë Federika Mogerini dhe komisionari evropian për politikën e fqinjësisë mirë dhe negocijimit Johanes Hann.

këto qaste Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është duke zhvilluar një takim bilateral me kryeministrin bullgar, Boyko Borisov, i cili ka mbledhur gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor dhe krerët e BE-së.

këtë takim sipas Presidencës Kosovës, do bisedohet për thellimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve dhe se presidenti Thaçi do kërkojë mbështetjen e Bullgarisë për perspektivën evropiane Kosovës, meqë ky shtet kryeson presidencën e BE-së.

Reklama