Home » Presidenti Thaçi sot në Sofje në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor

Presidenti Thaçi sot në Sofje në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor

Sot kryeqytetin e Bullgarisë Sofje do mbahet takimi i liderëve Ballkanit Perëndimor, cilin do marrë pjesë edhe lidershipi i BE-së.

këtë takim do marrin pjesë, kryetari i Komisionit Evropian Jean-Calude Juncker, shefja e Politikës Jashtme BE-së, Federica Mogherini dhe komisioneri evropian për politikën e fqinjësisë mirë dhe negocimit, Johannes Hahn.

Edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar dje për Sofje, ku me ftesë kryeministrit bullgar, Boyko Borisov, do marrë pjesë takimin e liderëve Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësuesit lartë BE-së.

“Thaçi do marrë pjesë takimin e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor, kryeministrin bullgar, Boyko Borisov, presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, përfaqësuesen e Lartë BE-së, Federica Mogherinin, si dhe komisionerin Johannes Hahn, njofton zyra për informim e Presidencës.

Presidenti, po ashtu do zhvillojë takime bilaterale me krerë shtetërorë Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësues lartë BE-së.

këto takime do diskutohet lidhur me perspektivën evropiane Ballkanit Perëndimor, pas publikimit Strategjisë BE-së.

The post Presidenti Thaçi sot në Sofje në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor appeared first on INSAJDERI.

Reklama