Home » Archives for Mars 2018

Muaj: Mars 2018

This guppy is more than an AR Tamagotchi — it eats your feelings, too

1screenshottendar_1 This guppy is more than an AR Tamagotchi — it eats your feelings, too


My cat isn’t interested in much beyond naps and Fancy Feast chicken pâté — but that’s not the case with your little animal pal in TendAR. The augmented reality mobile game is the latest from indie studio Tender Claws, and it stars an adorable guppy that eats your feelings and craves information from the real world. But it’s much m…Read More1screenshottendar_1 This guppy is more than an AR Tamagotchi — it eats your feelings, too

Reklama

Can agile work for marketing?

agile Can agile work for marketing?


GUEST: Given that my company sells an agile platform and has more than 5,000 engineers using agile practices, you’d think we would have adopted agile marketing as a no-brainer, right? After all, agile isn’t about code, it’s about how you approach a problem. And marketers share many of the same goals as developers: We want to be faster to market, ha…Read Moreagile Can agile work for marketing?

Blockchain will make AI smarter by feeding it better data

data-ai Blockchain will make AI smarter by feeding it better data


GUEST: We’ve heard — probably too much — about how cryptocurrencies like Bitcoin shift financial power away from governments and big banks to individuals. Blockchain technology is also democratizing artificial intelligence (AI). Businesses of any size will soon be able to offer the sort of personalized recommendations that are currently the provinc…Read Moredata-ai Blockchain will make AI smarter by feeding it better data

“Kjo nuk ishte luftë”, Joshua flet për meçin

Kampioni dhe bartësi i titullit të botës të unifikuar në kategorinë e rëndë në boksin profesionist Anthony Joshua, duke folur për meçin e tij me Joseph Parkerin pohoi disa gjëra që për kundërshtarin, opinionin dhe kundërshtarët e tij të ardhshëm mund të jenë shumë interesante.

Lexoni shkrimin e plotë, duke klikuar KËTU

“Kjo nuk ishte luftë”, Joshua flet për meçin

The post “Kjo nuk ishte luftë”, Joshua flet për meçin appeared first on INSAJDERI.

Ja sa do të jetë Anthony Joshua më i pasur

Meçi që sapo ka përfunduar midis Anthony Joshua dhe Joseph Parker, arsyetoi epitetin e një prej ngjarjeve sportive kryesore të 2018. Miliona shikues u kënaqën me 12 raunde boks kulmor, kurse të dy boksierët janë më të pasur për disa milionë.

Shifra përfundimtare e fundit, ju lutem klikoni KËTU

Ja sa do të jetë Anthony Joshua më i pasur

The post Ja sa do të jetë Anthony Joshua më i pasur appeared first on INSAJDERI.

Përfundon raundi i katërt i meçit Joshua – Parker, ja çfarë ndodhi

Ka përfunduar edhe meçi i katërt i meçit Joshua – Parker.

Në këtë raund Parker u tregua më i mirë se Joshua, duke goditur disa herë Joshuan.

Ky takim po karakterizohet me goditje të pakta, mirëpo të sakta dhe të fuqishme.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Boksierët janë duke u ndeshur për titulllin e botës, Joshua për WBO, ndërsa Parker për WBA dhe IBF, shkruan GazetaBlic

Vlen të theksohet se meçin mund ta shikoni live tek ‘Fight Sports’ në Facebook.

Joshua apo Parker: Ja kush është fituesi

Anthony Joshua e ka fituar meçin me Joseph Parkerin me pikë

Meçi i zhvilluar në Kardif dhuroi spektakël nga të dy boksierët, por në fund fitues ishte Joshua, transmeton Periskopi.

Boksieri britanik ishte më i mirë se Parker në 12 raundet e zhvilluara. (Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Parker i jep fund ecurisë pa humbje, ndërsa Joshua mbtete ‘mbreti’ i boksit pasi akoma nuk e di se çfarë është humbja.

Princi Joshua i Uellsit – raporti i plotë

Raundi i parë mes Joshua dhe Parker ka qenë pothuajse i barabartë, ku të dy boksierët ishin të matur para njeri-tjetrit. Joshua ishte më agresiv duke e sulmuar me disa goditje në trup.

Në raundin e dytë Parker ka filluar të kërcej në disa momente kundër Joshuas. Ai po ashtu ka lansuar disa goditje të forta në drejtim të Joshuas. Antohny Joshua përsëri është munduar të dhuroj goditje në trup Parkerit.

Raporti i plotë i duelit e lexoni duke klikuar KËTU

Princi Joshua i Uellsit – raporti i plotë

The post Princi Joshua i Uellsit – raporti i plotë appeared first on INSAJDERI.

Përmisoni shtyllën kurrizore me këto këshilla

Qëndrimi i trupit tuaj është i rëndësishëm,  ju mund të keni lexuar mjaft artikuj për mënyrën se si sjellja mund të bëjë përshtypjen tek të tjerët dhe të rrisë besimin tek vetja dhe të tjerët.

Por, më shumë se cdo gjë tjetër, sjellja dhe shtrirja e trupit tuaj është e rëndësishme për shëndetin tuaj.

Një sjellje jo e duhur tregon një problem me shtrirjen e trupit tuaj. Por nuk është asgjë që nuk mund të zgjidhësh me pak vullnet dhe disa zakone të shëndetshme, transmeton Gazeta Shneta.

Një distancë më e madhe nënkupton edhe një shtyllë të lakuar dhe një qëndrim të keq.

Kordoni i palcës është pjesë që i jep trupit tuaj një strukturë të sjelljes. Në formën e saj natyrale, kurrizi ka një formë të ‘’S’’, për thithjen e goditjeve dhe lehtësinë e lëvizjes.

Një bërthamë e fortë tregon për një shtyllë të fortë kur të dy mbështesin njëri-tjetrin./Gazeta Shneta/

The post Përmisoni shtyllën kurrizore me këto këshilla appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Vuçiq thotë se është kundër mbajtjes së “konfliktit të ngrirë” në Kosovë

“Mbijetesa dhe mbetja e ‘konfliktit të ngrirë’ në Kosovë është një opsion shumë më realist dhe qëndrim i shumicës së opinionit në Serbi, por unë jam kundër një vendimi të tillë, sepse ajo na sjellë në një situatë më të vështirë se sa të tjerat.
Kështu tha sot presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ai tha se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës do të vazhdojë por mënyra dhe formati i këtij dialogu do të varet nga rezultatet e të dyja palëve.
Vuçiq në takimin e dialogut të brendshëm rreth Kosovës me titull “Zgjidhja e çështjes së Kosovës – mundësi apo kërcënim për perspektivën evropiane të Serbisë” në Beograd, tha se tani edhe më fuqishëm do të mbështesë, se shqyrtimi, gjetja dhe marrja e vendimeve të rëndësishme dhe zgjidhja e problemit të Kosovës është e një rëndësi të madhe për paqen.

“Mbijetesa dhe mbetja e ‘konfliktit të ngrirë’ në Kosovë është një mundësi shumë më reale dhe në procesin e dialogut të brendshëm. Shumica e njerëzve që morën pjesë në këtë dialog ishin në favor të mbajtjes së ‘konfliktit të ngrirë’. Megjithatë, ky është një qëndrim i shumicës politike dhe jo-politike. Unë jam kundër një zgjidhjeje të tillë jo sepse nuk e dua Serbinë apo nuk i kuptoj gjërat e lëvizjes botërore”, ka thënë Vuçiq.

Ai shtoi se sot pa u hamendur duhet të thotë duke patur parasysh burimet ekonomike, demografike, sociale, demokratike dhe gjitha të tjerat se “gjithsesi nga koha që ka kaluar nuk fitojmë asgjë dhe se do të jemi në një situatë më të vështirë se të tjerët”.
“Ne nuk jemi të gatshëm të jemi të vetmit që duhet të japin dhe të ofrojnë çdo gjë, dhe se pala tjetër të mos ofrojë asgjë dhe se ata midis nesh të mos shohin se njëra anë është e gatshme për kompromis dhe tjetra jo”, tha me ironi Vuçiq, raporton aa.

Vuçiq theksoi rëndësinë se çdo vendim dhe pas “momentit të vështirë për Serbinë, ku është treguar se njëra palë dëshiron dhunë dhe se objektivi i tyre kryesor është marrja esenciale e veriut të Kosovës”, të sillet me kokë të ftohtë.

Rreth vazhdimit të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, presidenti i Serbisë tha se bisedimet do të vazhdojnë, por nuk e di se në çfarë mënyre, në çfarë formati, duke pyetur se si të ketë besim pas gjithë asaj që ka ndodhur.

“Çdo gjë në të ardhmen do të bazohet në rezultatet e përgjithshme në të cilat kemi marrë pjesë. Presim të shohim në letër se çfarë është bërë nga ajo që është rënë dakord dhe kur të përmbushen këto ne do të jemi gati për të vazhduar bisedimet”, tha Vuçiq.

The post Vuçiq thotë se është kundër mbajtjes së “konfliktit të ngrirë” në Kosovë appeared first on INSAJDERI.