Home » Presidenti Thaçi udhëton për në Sofje

Presidenti Thaçi udhëton për në Sofje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot për Sofje, ku me ftesë kryeministrit bullgar, Boyko Borisov, do marrë pjesë takimin e liderëve Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësuesit lartë BE-së.

Gjatë qëndrimit atje, presidenti Thaçi do marrë pjesë takimin e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor, kryeministrin bullgar, Boyko Borisov, presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, përfaqësuesen e Lartë BE-së, Federica Mogherinin, si dhe komisionerin Johannes Hahn, njofton Klan Kosova.

Presidenti, po ashtu do zhvillojë takime bilaterale me krerë shtetërorë Ballkanit Perëndimor dhe përfaqësues lartë BE-së.

Zyra e Presidencës bën ditur se këto takime do diskutohet lidhur me perspektivën europiane Ballkanit Perëndimor, pas publikimit Strategjisë BE-së.

Gjatë ditës, Presidenti Thaçi ka pritur sot Kosovë presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, përfaqësuesen e Lartë BE-së, Federica Mogherinin, si dhe komisionerin Johannes Hahn, njofton Klan Kosova.

Reklama