Home » Simptomat e rrezikshme të alergjive që asnjëherë nuk duhet t’i injoroni

Simptomat e rrezikshme të alergjive që asnjëherë nuk duhet t’i injoroni

Shumë prej fëmijëve kanë alergji ushqime kanë reagime jo forta. Zakonisht, simptomat e alergjisë tek foshnjat ndodhin shpejt.

terma mjekësor alergjia quhet anafilaksi, derisa gjendja e rëndë e saj shihet jetë ënjtje e fytyrës dhe gulçim.

Fëmijët i zhvillojnë alergjitë deri moshën 5 vjeçare, por disa prej alergjive siç janë kikirikët apo ushqimi i detit mund vazhdojn shumë, transmeton Gazeta Shneta.

Cilat ushqime mund shkaktojnë reaksion alergjik një fëmijë?

Çdo ushqim mund shkaktojë alergji, por alergjenët zakonshëm ushqimit për fëmijët e vegjël janë:

Vezët

Qumështi i lopës

Kikirikët

Arra me gjethe

Grurë

Sojë

Peshku (si ton, salmoni)

Butak (si karavidhe, karkaleca dhe gaforre)

qumështi-300x200 Simptomat e rrezikshme të alergjive që asnjëherë nuk duhet t’i injoroni

Cilat janë faktorët e rrezikut për një alergji ushqimore një fëmijë?

Kur prindërit ose vëllezërit e një fëmije kanë ndonjë alergji, astmë alergjike, ekzemë ose alergji ushqimore -ai ka shumë gjasa jetë alergjik ndaj ushqimit. Faktorët e lartë rrezikut për një alergji ushqimore përfshijnë:

kesh një vëlla/motër me një alergji

Vazhdimi i ekzemës moderuar deri rëndat pavarësisht nga plani i trajtimit mjekut

Duke pasur një reagim menjëhershëm alergjik ndaj një ushqimi ri

Marrja e një diagnoze ose testimi pozitiv për një alergji ushqimore parë

Nëse fëmija juaj është rrezik lartë për një alergji ushqimore, bisedoni me një mjek para se filloni i jepni ushqime reja.

Disa foshnje mund kenë nevojë për kujdes shtesë dhe një plan përshtatur ushqimi./Gazeta Shneta/

The post Simptomat e rrezikshme të alergjive që asnjëherë nuk duhet t’i injoroni appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama