Home » Archives for Tetor 2017

Muaj: Tetor 2017

Huff Paranormal: “The Worlds Best REAL Spirit Ghost Box Recording EVER? Wonder Box White. Just WOW.” plus 1 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Huff Paranormal: “The Worlds Best REAL Spirit Ghost Box Recording EVER? Wonder Box White. Just WOW.” plus 1 more

The Worlds Best REAL Spirit Ghost Box Recording EVER? Wonder Box White. Just WOW. Posted: 13 Oct 2017 03:57 AM PDT

Introducing The Wonder Box White. A Spirit Box with Maximum Intelligent Response. Posted: 13 Oct 2017 03:47 AM PDT

Reklama

“Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com

Annabelle: Creation (2017) Posted: 12 Oct 2017 02:52 PM PDT

Annabelle: Creation (2017) | Horror, Mister, Thriller | Viti: 2017 Rreth filmit: 12 vjet pas vdekjes tragjike të vajzës së tyre të vogël, Babai dhe Nëna e saj mirëpresin një murgeshë dhe disa vajza nga një jetimore e mbyllur në shtëpinë e tyre, ku ata shumë shpejt bëhen objektivi i kukullës së pushtuar nga djalli, Anabelle.   trailtube-logo “Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com  trailtube-logo “Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com
//   trailtube-logo “Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com   The post Annabelle: Creation (2017) appeared first on Filma24HD.com | Filma me Titra Shqip HD.
Gerald’s Game (2017) Posted: 12 Oct 2017 05:01 AM PDT

Gerald’s Game (2017) | Horror, Thriller | Viti: 2017 Rreth filmit: Duke u përpjekur për të ndezur pak marrëdhënien e tyre martesore në një shtëpi në liqen, Xhesi duhet të mbijetojë kur i shoqi i saj vdes papritur duke e lënë atë të prangosur pas shtratit.   trailtube-logo “Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com  trailtube-logo “Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com
//   trailtube-logo “Annabelle: Creation (2017)” plus 1 more Filma24HD.com   The post Gerald’s Game (2017) appeared first on Filma24HD.com | Filma me Titra Shqip HD.

Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë” Posted: 13 Oct 2017 12:40 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Robert Lewandowski ka thënë se nuk është i përqendruar të fitojë “Topin e Artë”. Sulmuesi i Bayern Munichut është në mesin e kandidatëve për çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në botë. Por, ai ka thënë se nuk mendon për të, përcjell “lajmi.net”. “Suksesi në Bayern është më i rëndësishëm, sidomos në Ligën e Kampionëve. Nëse arrijmë në finalen e Ligës së Kampionëve dhe fitojmë Bundesligën, mund të flasim përsëri, por Topi i Artë kurrë nuk është fokusi im”, ka deklaruar ai. /Lajmi.net/
 

Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë” Posted: 13 Oct 2017 12:39 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Robert Lewandowski ka thënë se nuk është i përqendruar të fitojë “Topin e Artë”. Sulmuesi i Bayern Munichut është në mesin e kandidatëve për çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në botë. Por, ai ka thënë se nuk mendon për të, përcjell “lajmi.net”. “Suksesi në Bayern është më i rëndësishëm, sidomos në Ligën e Kampionëve. Nëse arrijmë në finalen e Ligës së Kampionëve dhe fitojmë Bundesligën, mund të flasim përsëri, por Topi i Artë kurrë nuk është fokusi im”, ka deklaruar ai. /Lajmi.net/
 

Balena Minke bëhet dreka e Orkave (Video) Posted: 13 Oct 2017 12:36 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Në një video të filmuar nga rusi Mike Korostelev për projektin “balenat ruse”, dallohet një tufë prej 6 balenash Orka të cilat rrethojnë një balenë të llojit Minke. Orkat e sulmojnë dhe brenda pak sekondave gjithçka ka marrë fund për balenën Minke, e cila e ndodhur e vetme nuk ka pasur asnjë shans ndaj balenave vrasëse. /Lajmi.net/

Pakistan: Shtyhet procesi kundër ish-kryeministrit për shkak të përleshjeve Posted: 13 Oct 2017 12:36 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Përleshjet jashtë gjykatës në kryeqytetin Islamabad filluan sot, pak kohë para arritjes së vajzës së zotit Sharif, Maryam Nawaz, dhe bashkëshortit të saj, Mohammad Safdar. Ish-kryeminsitri Sharif përsëri nuk është paraqitur në gjykatë, pasi bashkëshortja e tij është e sëmurë dhe gjendet për mjekim në Londër. Pas dhunës, gjyqtarët e kanë shtyrë seancën për gjashtë ditë. Sharif, vajza e tij dhe bashkëshorti i saj, dhe dy djem të ish-kryeministrit, ballafaqohen me akuza për korrupsion, që dolën nga hetimet në dokumentet e rrjedhura, të njohura me emrin, Letrat e Panamasë, në të cilat sugjerohet se Sharif dhe disa anëtarë të falmiljes së tij kishin pasuri të padeklaruar jashtë Pakistanit. Në muajin korrik të këtij viti, zoti Sharif, me vendim gjyqësor, është dëbuar nga zyra. Ai i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat.

Vetëvrasjet në Shqipëri, tri herë më të larta se vrasjet Posted: 13 Oct 2017 12:35 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Numri i vetëvrasjeve për 100 mijë banorë për vitin 2016 në Shqipëri ishte 8.2 sipas përllogaritjeve të Monitor me të dhënat që ka publikuar Instituti i Statistikave për 2016-n. Ndërkohë ky tregues për 2015-n sipas Organizatës Botërore të Shëndetit ishte 5.3 vetëvrasje për 100 mijë banorë, duke treguar një rritje të ndjeshme brenda një viti, ku në 100 mijë banorë 3 veta më shumë vendosin t’i japin fund jetës. Megjithëse në rritje, treguesi është më i ulët krahasuar me të gjithë vendet e rajonit, apo vendet europiane, Nga vendet e rajonit, Serbia ka numrin më të lartë të vetëvrasjeve për 100 mijë banorë, ku në 2015-n norma e vetvrasjeve ishte 19.9 banorë. Në Malin e Zi, norma ishte 12.5, në Maqedoni 9.9, në Bosnje 7.1. Vendet me normën më të lartë të vetëvrasjeve Normën më të lartë të vetëvrasjeve sipas të dhënave të OBSH-së ka Kazakistani dhe Mongolia, së bashku me përkatësisht 48 vetëvrasje për 100 mijë banorë. Në hartën interaktive të OBSH-së tregohet se normë të lartë vetëvrasje ka veçanërisht në vendet Europës Lindore, ku në pjesën më të madhe të tyre treguesi e kalon shifrën e 35 vetëvrasjeve në 100 mijë banorë. Zonat e ngjyrosura me ngjyrë më të errët tregojnë vendet ku numri i vetëvrasjeve është më i madh se 15. Ngjyrosur me këtë ngjyrë, përveç Europës Lindore, është edhe Amerika e Veriut, Afrika e nënsahariane, Australia, Kili dhe Argjentina, vendet skandinave, Franca dhe India. Ndikimi nga raportimi në media Një numër studimesh empirike kanë gjetur se ka një rritje të vetvrasjeve pas raportimit të tyre në media, një lidhje që i referohet fenomenit të imitimit. Bazuar në këto të dhëna OBSH-ja ka zhvilluar një manual për mediat se si të raportojnë vetëvrasjet. Vetëvrasjet në Shqipëri, tre herë më të larta se vrasjet Opinioni publik në vendin tonë është mësuar të konsiderojë vdekje nga vrasjet rastet kur personat marrin jetën e njëri- tjetrit, por pak kujt ja merrte mendja se numri i vetëvrasjeve është trefish më i lartë se numri i vrasjeve. Për vitin 2016 sipas të dhënave të INSTAT personat e vrarë nga të tjerët ishin 85 gjithsej, ndërsa personat që kishin vrarë vetën në të njëjtin vit ishin 235. /Monitor      

“Adios” Barcelona, Messi zgjedh klubin e ri? Posted: 13 Oct 2017 12:31 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Lionel Messi mund të largohet nga Barcelona pas përfundimit të këtij sezoni. “The Sun” shkruan se sulmuesi argjentinas është duke konsideruar mundësinë e transferimit në Manchester City. Messi ende nuk ka zyrtarizuar kontratën e re në Camp Nou duke shtuar spekulimet se mund ta ndryshojë mendjen dhe të largohet nga klubi katalan, përcjell “lajmi.net”. Man City është i gatshëm t’i bëjë gati ofertë rekorde për pagë në mënyrë që Messi të ribashkohet me Pep Guardiolën. /Lajmi.net/ 19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

‘Vagonët’ e problemeve të Ferizajt Posted: 13 Oct 2017 12:30 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Hulumtimi i ekipit të KALLXO.com në kuadër të ‘Debat Pernime’për komunën e Ferizajtka nxjerrë në sipërfaqe shumë probleme në këtë komunë. Nga gjithsej 45 fshatrat e Ferizajt, 31 prej tyre kanë probleme me ujërat e zeza- kanalizim. Të gjeturat në teren tregojnë se njëri nga shtatë qytetet më të mëdha në Kosovë për nga numri i banorëve, ka vend për t`i parkuar vetëm 130 makina në hapësira publike. Një nga problemet tjera sipas hulumtimit del të jetë traseja e hekurudhës, ku vetëm gjatë këtij viti kanë vdekur dy persona. Hulumtimi në terren dëshmoi se në Ferizaj kriza me ndërtimet dhe planin urbanistik është problem i madh. Ferizaj, ka mbi 10 mijë objekte pa leje. Sipas të gjeturave në terren, qysh në vitin 2014, kur edhe ishte marrë vendimi për inicimin e procesit të ndryshimit dhe plotësimit të planeve rregulluese me fokusim të veçantë të shqyrtimit të koeficientit të ndërtimit për zonën I dhe VIII, ka qenë gjithçka joligjore duke u përcjellë më pas me shkelje të njëpasnjëshme ligjore, përmbajtjesore dhe procedurale, e deri te shkeljet më të rënda ato të falsifikimit të dokumenteve zyrtare. Si pasojë e veprimeve të jashtëligjshme, dhe mosgatishmërisë së kryetarit të komunës që të intervenojë në kohë dhe të mbajë përgjegjës dhe llogaridhënës të gjithë ata që i kontribuuan këtij procesi të jashtëligjshëm, komuna e Ferizajt rrezikon që të humbë qindra mijëra euro të buxhetit të saj, për shkak të deponimit të padive në gjykata kompetente për realizmin e dëmshpërblimit nga ana e investitorëve, të cilëve u janë pezulluar lejet e ndërtimit për shkak të kontestueshmërisë së procesit të revidimit. Hulumtimi tregon se komuna e Ferizajt nuk ka marrë për bazë as katër shkresat të përcjella me rekomandime të komisionit të përbashkët të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal si dhe Vendimit të Inspektoratit të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, që të rikthejnë në rishqyrtim Vendimin për inicimin e procesit të revidimit të planit rregullues për zonën I dhe VIII, si dhe planet rregulluese të hartohen, revidohen dhe harmonizohen sipas procedurave, terminologjisë dhe përmbajtjes së paraparë me Ligjin për Planifikim Hapësinor. Pasiguria në Rrugë Ne afërsi të hekurudhës që përshkon qendrën e qytetit të Ferizajit gjatë vitit 2017 kanë ndodhur tri aksidente, dy prej tyre me fatalitet. Hulumtimi i ekipit të KALLXO.com tregoi se përgjegjësia për mungesën e sinjalistikës në zonën ku kanë ndodhur aksidentet më fatalitet në vazhdimësi është bartur nga komuna tek “INFRAKOS” dhe anasjelltas. Komuna e hedh përgjegjësinë te ndërmarrja publike për menaxhimin e hekurudhave “INFRAKOS”, ndërsa këta të fundit përgjegjës e bëjnë komunën për mos vendosjen e shenjave dhe pengesave të tilla. 19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more Ferizaj Një nga premtimet e kryetarit aktual Muharrem Svarqa dhënë në fushatën zgjedhore të nëntorit 2013, ishte pikërisht marrja e masave për parandalimin e aksidenteve në afërsi të hekurudhës, por përgjatë këtyre katër viteve ky problem nuk është evituar. Hulumtimi në teren ka dëshmuar se mungesa e parkingjeve për vetura në qytetin e Ferizajt paraqet një nga problemet e shumta me të cilat ballafaqohen qytetarët. Sipas te gjeturave, komuna e Ferizajt hyn në mesin e komunave që ka mungesë të theksuar të parkingjeve për vetura. Ferizaj ka vetëm dy lokacione të parkingjeve me kapacitet prej 130 veturave. Brenda qytetit vërehen disa oborre të cilat qytetaret i kanë hapur për t’i shndërruar në parkingje private. Prezenca e madhe e veturave të parkuara vend e pa vend i japin qytetit një pamje jo të mire dhe po ashtu në disa vendbanime shfrytëzohen trotuaret për parking. Mungesa e Ujit & Ujërat e Zeza Problem tejet i madh në komunën e Ferizajt përfshirë qytetin dhe dhjetëra fshatra del të jetë uji i pijshëm. Te gjeturat në terren tregojnë se në shumë fshatra nuk ka fare rrjet të ujësjellësit, ndërsa në shumë prej tyre nuk ka furnizim përkundër investimeve. Po ashtu hulumtimi ka dëshmuar se në qytet furnizimi me ujë të pijshëm është një nga problemet më të mëdha për shkak te reduktimeve, veçmas në kohën e verës. 19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more Ujësjellësi në fshatin Greme,Ferizaj. Foto: Kallxo.com Mbi 20% e Ferizajit është pa ujë të pijshëm, zonat që nuk kanë ujësjellës janë: Greme, Rakaj, Prelez i Jerlive, Prelez i Muhaxherëve, Papaz, Sazli, Bibaj, Sojevë, Zllatar, Dardani, Burnik, Jezerc. Në disa prej këtyre fshatrave investimet për ujë kanë filluar që nga 2011 dhe ende s`kanë përfunduar. Komuna e Ferizajit nuk ka kolektorë të ujërave të zeza, shumica e ujërave derdhen nëpër lumenj. Në fshatin Mirosalë, ujërat e zeza derdhen në afërsi të disa shtëpive dhe nëpër prona private- toka bujqësore. S`ka impiante për trajtimin e ujërave të zeza dhe asnjë prej kolektorëve ekzistues nuk e bënë pastrimin e ujërave sipas standardeve. Arsimi & Shëndetësia Të dhënat nga terreni tregojnë se në disa fshatra të Ferizajt, si  në Nerodime dhe në fshatin Koshare ka mungesë të shtëpive të shëndetit. Banorët e këtyre fshatrave për një shërbim sa do elementar shëndetësor duhet të udhëtojnë në qytet. Koshare – Ferizaj i ka 7 kilometra, ndërsa Nerodime- Ferizaj i ka 4-6 kilometra. Pothuajse të gjitha shkollat punojnë në 2 ndërrime, përveç dy që punojnë në një ndërrim. Hulumtimi ka nxjerrë na pah edhe punësimet mbi baza partiake. Rast konkret Arta Tahiri-Beqa në fillim të mandatit qeverisës ka qenë asamblite e LVV, ka kaluar në LDK, këtë vit është emëruar drejtoreshe në shkollën e mesme të ulët “Ramadan Rexhepi”- fshati Sojevë. Ekonomia Ferizaj i ka 20 mijë banorë më shumë se Gjilani, por të hyra i kanë të njëjta. Të hyrat vetanake të Ferizajit të realizuara gjatë vitit 2016 kanë qenë vetëm 3 milionë euro, ndërsa granti i qeverisë i ndarë për këtë komunë ka qenë 21,3 milionë euro.  Të dhënat tregojnë se komuna e Ferizajit arrinë t’i sigurojë vetëm 11% të buxhetit, ndërsa 89% i merr si grante nga Qeveria e Kosovës. Ekonomia e këtij qyteti njihet për industrinë e zhvilluar të drurit. Hulumtimi tregon se në Komunën e Ferizajit janë përdorë taksat si karrem për zgjedhje. Sa ka qenë kryetar Aliu i PDK-së i ka heq taksat. Kur ka ardhur Svarqa në krye të Ferizajit i ka rikthyer taksat. Në fund të mandatit, Svarqa ka kërkuar nga Kuvendi Komunal që t’i përgjysmojë taksat, mirëpo Kuvendi me përkrahjen e PDK-së i ka hequr ato tërësisht. Mbeturinat Në Ferizaj kanë qenë rreth 40 deponi ilegale të mbeturinave, ndërsa hulumtimi ka treguar se aktualisht rreth 10 të tilla përfshirë edhe brenda zonës urbane dhe nuk kanë asnjë deponi legale. Hulumtimi tregon se Komuna ende nuk e ka të përcaktuar vendin se ku do të ndërtohet deponia e mbeturinave. Si rrjedhojë  në fshatra dhe zona brenda qytetit kemi grumbuj të mbeturinave të cilat hulumtuesit tanë i kanë evidentuar gjatë hulumtimit. Kjo është te vendi i quajtur “Rrethi i Shqiponjës”. Ekstremizmi Hulumtimi tregon se komuna Ferizajt është në mesin e komunave ku organizatat terroriste kanë arritur të indoktrinojnë shumë të rinj. Shtatë persona nga Ferizaj janë në burg me akuzat se rekrutuan pjesëtarë të organizatave terroriste ose ishin pjesë e luftës në Siri. Hulumtimi ka treguar se komuna e Ferizajt përkundër se ka një varg kompetencash në deradikalizim dhe integrimin e personave të cilët kanë qenë të përfshirë në këto luftëra të huaja, nuk ka bërë asgjë. Të dhënat tregojnë se komuna nuk ka siguruar që qendra për punë sociale, drejtoria e arsimit, shëndetësisë, psikologët  e kësaj komune, drejtoria e rinisë e sportit- merren me këta njerëz dhe problemet e tyre pas kthimit nga Siria.

Austri: Atmosferë kundër myslimanëve Posted: 13 Oct 2017 12:24 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

Temat e imigrimit, islamizimit, refugjatëve dhe mbrojtjes së kufirit janë temat më të diskutuara këto ditë në Austri. Kjo në një kohë kur kundër njëra-tjetrës luftojnë në radhë të parë Partia Popullore Austriake (ÖVP) dhe partia opozitare Partia e Lirisë. Kandidati kryesor i ÖVP, Sebastian Kurz kërkon që t’i mbrojë më mirë kufijtë e vendit, ta luftojë islamizmin politik dhe ta kufizojë imigrimin. FPÖ propagandon në thelb të njëjtën gjë, por mendon se temat e saj ia kanë vjedhur të tjerët. Kështu që fushata elektorale e kandidatit kryesor të FPÖ, Heinz-Christian Strache në pjesën më të madhe përbëhet nga kritika ndaj ministrit të Jashtëm Sebastian Kurz; sipas Straches, Kurzit i mbërrijnë valët me vonesë, ai e kuptoi vite më pas FPÖ-së rëndësinë e disa temave si islamizimi dhe imigrimi. Ndërkohë, të dyja partitë shfaqen njësoj populiste, mendon Mohammed Amini, një punëtor social në Vjenë. Ajo që e shqetëson atë, është se islamizimi asociohet vetëm me refugjatët dhe me njerëzit që kanë ardhur së fundi në Austri. “Populistët kanë nevojë për një figurë armiku dhe tani kjo është feja islame. Islamizimin e lidhin shpesh me refugjatët, por islamizimi ndodh më tepër te njerëz, që jetojnë për një kohë më të gjatë në vend, që përjetojnë diskriminim në tregun e punës dhe të banesave dhe që megjithë përpjekjet e tyre nuk arrijnë gjë”, thotë Amini.

Përgjithësime

Kështu javën e kaluar u publikua një studim, në bazë të të cilit një në tre xhami në Vjenë punon në mënyrë aktive kundër integrimit të suksesshëm. Problemi në këtë studim: prej rreth 400 xhamive në Vjenë, për studimin u shfrytëzuan vetëm 16. Studimin e kishte porositur dhe e prezantoi kandidati kryesor i ÖVP, Sebastian Kurz. Bashkësia Islamike në Austri (IGGiÖ) reagoi menjëherë dhe në mënyrë jashtëzakonisht kritike: “Ne besojmë se bëhet fjalë për një studim të porositur, që ndjek synime politike: kallëzim publik të institucioneve myslimane dhe vënien në pikëpyetje të doktrinës së tyre. Me etikë shkencore, kjo porosi politike nuk ka asgjë të përbashkët”, thuhet në një deklaratë të IGGGiÖ. Vildana Arnautovic nga Bosnjë-Hercegovina, mësuese në një shkollë profesionale dhe më parë pjesë e ekipit të Kurzit, është larguar tani prej tij. “Probleme ka, ato duhen trajtuar pa dyshim”, thotë ajo. “Po nuk mund të thuash që të gjithë që vijnë në Austri janë njerëz të egër, të cilëve u duhet treguar se si jetohet në mënyrë të civilizuar”. Në anketime, Sebastian Kurz për momentin kryeson, dhe ai mund të arrijë që të fitojë zgjedhës të mëparshëm të FPÖ-së që të votojnë për ÖVP./DW

Gjërat që duhet të dini para se të bëheni shoqe me një ‘Luan’ Posted: 13 Oct 2017 12:23 AM PDT

19-77-300x156 Lajmi.net: “Lewandowskit nuk i intereson “Topi i Artë”” plus 8 more

E keni dëgjuar dhe lexuar me qindra herë këtë shprehje, por në qoftë se mikesha juaj më e ngushtë i përket shenjës së Luanit, bëni mirë të dini disa gjëra paraprakisht pasi nuk i dihet ç’mund të ndodhë, transmeton Living.al. Një mikeshë luan është e paparashikueshme, por ne kemi gjetur 4 karakteristika që zbërthejnë natyrën e luaneshave: 1.Një shoqe luan ia arrin gjithmonë asaj që do: E keni parasysh atë djalin e gjimnazit që ju pëlqente aq shumë, por nuk guxuat kurrë ta ftonit për një kafe ose çaj? Epo, bëni mirë ta keni harruar pasi me siguri është i martuar me shoqen tuaj luan. Personat që i përkasin kësaj shenje janë shumë kërkues dhe arrijnë gjithmonë të realizojnë atë që duan. Vullneti dhe vendosmëria janë pika e tyre më e fortë, një luan nuk tërhiqet kurrë me herën e parë edhe nëse kjo e fundit nuk shkon ashtu siç duhet. 2.U pëlqen ushqimi i mirë: Natyra kokëfortë e luanit bën që të mos dorëzohet lehtë, por nëse pas një zënke i përgatisni një drekë ose darkë të këndshme dijeni që sapo rifituat miqësinë e saj. Lidhja që ka me ushqimin është një dashuri më vete, nga ato me shijim të parë. Nuk u reziston makaronave, produkteve të detit dhe ëmbëlsirave. Nëse jeni në kërkim të një shoqe llupëse, atëherë keni gjetur personin e duhur. Por, për një luan ushqimi i mirë duhet shërbyer në një mënyrë dinjitoze. 3.Është “pakëz” e komplikuar: E vendosëm ndajfoljen ”pakëz” mes thonjash pasi luani është shumë i komplikuar në të vërtetë. Është e vështirë të gjesh një moment paqeje me të pasi natyra e  lunatike dhe shumë kërkuese, më shumë seç duhet do të thonim, e pengon shpeshherë të lëshojë veten në raporte shoqërore. Por, kur e bën dijeni se keni fituar një mike besnike që di të falë në mënyrë të pakufizuar mbështetje dhe dashuri të siqnqertë. 4.Është ”e çmendur” dhe e drejtpërdrejtë: Një shoqeje luan nuk i pëlqen kurrë të luajë me letra të fshehura. Nëse ka diçka që nuk shkon, ua thotë menjëherë dhe jo pas shpine. I pëlqen që në ffilim të vendosë disa rregulla në shoqëri, një prej të cilave është parimi i sinqeritetit dhe reciprocitetit. /Lajmi.net/  

Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more

BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave Posted: 13 Oct 2017 12:15 AM PDT

Bashkimi Evropian nuk heq dorë nga demarkimi i kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi. Kështu deklaroi gjatë ditës së djeshme shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, e cila zhvilloi disa takime me përfaqësuesit e grupeve parlamentare në Kosovë, shkruan sot, gazeta Zeri. Gjatë takimit që pati me deputetë të pozitës e opozitës (PDK e LVV), Apostolova tha se Kosova duhet të punojë në përmbushjen e dy kritereve të mbetura në mënyrë që të arrihet heqja e vizave. Ajo po ashtu foli edhe për sundimin e ligjit, me ç’rast tha se kjo çështje paraqet njërin prej prioriteteve kryesore të Bashkimit Evropian. Ndërkaq, përfaqësuesit e të dy taborëve politikë, me të cilët shefja e zyrës së BE-së u takua gjatë së enjtes, shprehen pakënaqësinë e tyre lidhur me kushtet e vëna Kosovës nga Bashkimi Evropian për liberalizimin e vizave, megjithatë ata i konsideruan të frytshme këto takime me zyrtarët e BE-së. “Ne jemi kemi këtu me të dyja kushtet dhe kjo është e vërteta”, deklaroi Apostolova gjatë takimit që pati me përfaqësuesit e PDK-së. Ajo me këtë rast tha se BE-ja do ta ndihmojë Kosovën që të arrijë progres më të shpejtë në rrugëtimin për luftimin e krimit dhe korrupsionit, shkruan Zeri. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Po pozonte topless, modelja bie nga shkëmbi Posted: 13 Oct 2017 12:11 AM PDT

Ajo mendonte se do të zinte faqet e para të mediave rozë me foto topless, por Kate Upton e ka bërë këtë për një arsye tjetër. Ndërsa pozonte, e veshur vetëm me fund duke mbuluar gjoksin me duar, për Sports Illustrated në Aruba modelja ka rrëshkitur nga shkëmbi duke rënë në ujë. 25-vjeçarja e ka marrë me shumë sportivitet incidentin pasi është fotografuar e mbuluar me peshqir dhe duke qeshur. 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more  /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Pakicat, Vasili: Projekt politik, synon të sjellë problematikën e Jugosllavisë Posted: 13 Oct 2017 12:03 AM PDT

Kryetari i grupit parlamentar Petrit Vasili është kundër ligjit për pakicat kombëtare. Në fjalën e tij në Kuvend, Vasili tha se sot nuk është dita për ta votuar këtë ligj. Ai deklaroi se ky është një projekt politik që synon të sjellë problematikën e Jugosllavisë së djeshme. Vasili: Ky ligj me mënyrën si është paraqitur nuk është sot dita për tu miratuar. Së pari sepse ai bie ndesh me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, së dyti ai bie ndesh me interesat kombëtare shqiptare, së treti ai bie ndesh edhe në konventën kuadër për mbrojtjen e minoriteteve. Pr/ligji na ofron koncepte që nuk pajtohen me konventën kuadër. Ky është një konformizëm servile ndaj sloganeve europianem, shenjë e një papërgjiegjshmërie dhe injorance shtetërore të patolerueshme. Jemi përpara një projekti politik që synon të sjellë problematikën e Jugosllavisë së djeshme. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
“Në Tiranë u mblodh Byroja, fol Gramoz të lumtë goja…” Posted: 12 Oct 2017 11:54 PM PDT

Dita e sotme parlamentare ngjante si e dalë nga një skenë e romanit të Orwell-it ‘1984’. I cili flet për një regjim të trilluar ku njerëzit komunikojnë në një gjuhë të re të quajtur ‘newspeak’ (e folmja e re). Kjo gjuhë e re ka fjalorin e saj. Ja një fjalë, sa për të dhënë një shembull të fantazmagorisë së saj: blackwhite (zezbardha). Kuptimi i së cilës është: të besosh se e zeza është e bardhë, të dish se e zeza është e bardhë dhe të harrosh se ndokush në ndonjë kohë ka besuar të kundërtën. Edhe skenat e sotme në Kuvendin e Shqipërisë, apo të paktën interpretimi i tyre, bëjnë pjesë në këtë lloj psikologjie të gjuhës që mund të etiketohet si ‘zezbardha’. Ngjarja shtjellohet kështu: Në foltore është deputeti Sali Berisha dhe në shpinë të tij qeveria me kryeministrin Rama. Ndërsa Berisha et, raportimet mediatike, por edhe të deputetëvë në sallë, asin për fjalë fyese të shet të qeverisë në drejtim të paraardhësit të vet. Deputeti Flamur Noka, gjithmonë gati për një ndërhyrje kur Berishës ‘i preket një qime’, i kërkon kryetarit të Kuvendit që të mos lejojë Kryeministrin të përdorë fyerje. Berisha lë foltoren dhe në të ngjitet Noka, i cili ‘shtyn’ deputetin tjetër të opozitës, Rrokaj. Ruçi duke ‘lexuar’ rregulloren ndëshkon Nokën duke harruar llesën e përplasjes. Noka bëhet deputeti i tretë i opozitës i ndëshkuar nga kryetari i Kuvendit. Para tij kanë provuar ekzilin parlamentar Berisha dhe Basha. Megjithëse kjo e fut Nokën në ‘ligën e të mëdhenjve’, nuk është kategorizmi shqetësimi i ndodhisë, por rasti dhe përsëritja. Jemi në javën e dytë që opozita shtyhet në cepin e ringut prej nga ku nuk mund të dalë veçse duke luftuar. E pakët në numra, opozitës i duhet të durojë edhe bulizmin e një ishkomunisti të vjetër, i cili do të hyjë në historinë e parlamentarizmit për platformën e ‘të bërit zap’ të parlamentit. Nëse Pjetër Arbnori do mbahet mend për urtinë dhe butësinë, Ruçi do kujtohet për portretin dhe ‘disiplinën’ e një kampi pune e riedukimi komunist. Le të themi të Tepelenës. Përpjekja e Ruçit, në interpretim të idesë së Ramës për ta kthyer sallën e Kuvendit në një hapësirë higjenike pa debat, në fjalime që vijojnë rresht-e-vijë, është kundër çdo tradite parlamentare solide të një vendi demokratik perëndimor. Parlamenti anglez, më tradicionali dhe përfaqësuesi në këtë traditë, me ndërhyrjet nga vendi, deputetët që përplasin pëllëmbët në tavolina, koret mosaprovuese, etj., janë shembull i kësaj. Tre janë kurthet e kësaj përpjekje të Ramës e Ruçit. I pari është teknika për të heshtur e neutralizuar zërin opozitar, duke krijuar edhe një impas psikologjik për t’i thënë, si kundërshtarit ashtu dhe publikut ‘ja, i vumë në rresht me Gramozin këta’. Format e para të kësaj u dukën te ideja e Ramës që Kuvendi të kishte një stacion të vetin televiziv, i cili të kishte ekskluzivitetin e seancave. Automatikisht, një TV i tillë do të ishte nën kontrollin e administratës së Kuvendit, pra të Ruçit dhe të Ramës.  Kurthi i dytë është ai që mund të quhet ‘parlamentarizmi paralel’. Me këtë term kini parasysh ‘debatet nën zë’ që zhvillohen pa mikrofona, me shenja, gjuhë trupi etj. Edhe në këtë përballje, duke përtuar nga pothuaj dyshi i deputetëve, administrata e Kuvendit dhe Garda në dispozocion, apo dhe ministrat në podium, shumica e Edi Ramës do të dilte e tuar. Pasqyrim agrant i kësaj teknike është zhurmimi dhe presioni psikologjik që iu bë deputetit të ri të PD, Agron Shehaj, apo dhe të tjerëve. Nuk ka nevojë të përmendet se ‘luspat politike’ të Sali Berishës e durojnë me stoicizëm këtë presion psikologjik prej dekadash. Lulzim Basha sapo është futur në këtë korridë si aktor i dorës së parë. I treti kurth ka të bëjë me teknikën e shtyrjes pafund të debatit për krimin që ka pllakosur vendin, dhe lidhjet politike qeveritare apo të policisë me të. Ruçi do ta vazhdojë ta tjerrë litarin e kësaj pengese deri në një ngjarje të re që do ta zhvendosë vëmendjen nga ato të Elbasanit, seancat e gjyqit të Emiljano Shullazit, përplasja me dy të vdekur e Lushnjës, e me radhë. Vendimi i Byrosë së Kuvendit për të dënuar me 10 ditë përjashtim deputetin e opozitës, Flamur Noka, edhe pse Kryeministri ishte shkelësi origjinal, duke përdorur gjuhë të padenjë në seancë, të kujton këngën e vjetër për ‘komandantin’ tjetër të punistëve “Në Paris u mblodh UNO-ja, fol Enver, të lumtë goja!”. /politiko.al/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Skandali seksual “Weinstein”, nisin hetimet në Angli e SHBA Posted: 12 Oct 2017 11:52 PM PDT

Policia në të dyja anët e Atlantikut po heton Harvey Weinstein mbi akuzat për sulme seksuale, një skandal i madh që ka përfshirë botën e Hollywood. Në londër, policia po heton një akuzë për sulm seksual kundër Weinstein ndërsa në New York, në qytetin e tij të lindjes, policia po heton pretendimet e viktimave të artikujve ‘bombë’ të New York. Një ‘mal’ me akuza mbi rëndojnë mbi procudentin më të madh të Hollywood.  Ai përballemt me akuzën e përdhunimit, ngacmim seksual duke përfshirë edhe aktoret Gëyneth Paltroë dhe Angelina Jolie. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Tre drejtuesit e FRPD: Bashën e kritikuam për 5 orë rresht Posted: 12 Oct 2017 11:50 PM PDT

Çfarë ndodhi në takimin pesë orësh mes Lulzim Bashës dhe drejtuesve të Forumit Rinor të Partisë Demokratike? I cilësuar si një pajtim mes kryetarit të PD dhe këtij forumi, duket se tashmë mes tyre është vendosur paqja. Të ftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku,  tre drejtues të këtij forumi, kryetari Belind Këlliçi, sekretari i përgjithshëm Grigels Muçollari dhe anëtari i kryesisë, Ares Ypi, deklaruan se i sheshuan të gjitha mosmarrëveshjet që kishin lindur pas hartimit të listës së kandidatëve për deputetë dhe pas këtij takimi gjithçka do jetë e fokusuar në aksionet politike kundër qeverisë. Por të tre  të rinjtë e PD treguan edhe çfarë ndodhi në takimin e të martës mbrëma mes tyre dhe kryetarit Basha. Belind Këlliçi tregoi se e rëndësishme ishte që Basha tha se e kishte kuptuar gabimin se fakti që në parlament nuk është asnjë përfaqësues të këtij forumi ishte totalisht gabim dhe dhe se në ndryshimet në statut do sanksionohet për atë që quhej pjesëmarrje në organet vendimmarrëse të partisë dhe në organet e zgjedhura që nisin nga kryetar bashkie e deri deputet.  Sekretari i këtij forumi Grigels Muçollari shtoi se për pesë orë anëtarët e forumit e kritikuan Bashën për gjithçka që ka funksionuar mes tyre dhe këtij organizmi dhe në fund ai i premtoi se nuk do të ndodhë më që forumi të anashkalohet. Muçollari ishte një nga firmëtarët e deklaratës së Astrit Patozit që kërkoi largimin e Bashës nga drejtimi i PD. Të pyetur nëse ata mund të ndjehen të zhgënjyer sërish nga Basha, të tre përfaqësuesit thanë gati njëzëri që as nuk mendojnë këtë. Të pyetur nga paneli i gazetarëve se çfarë mendimi kanë për disa të rinj që janë pjesë e grupit parlamentar të PD, si Ervin Salianji, Rudina Hajdari, Izmira Ulqinaku etj, kryerari Këlliçi tha se asnjë prej tyre nuk është përfaqësues i forumit Rinor të Partisë Demokratike. /Oranews.tv. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Kuvendi nis me një minutë heshtje për ndarjen nga jeta të Dritan Priftit Posted: 12 Oct 2017 11:30 PM PDT

Ashtu siç ishte paralajmëruar mbrëmjen e djeshme, Kuvendi nisi seancën sot në orën 8:30, aty ku u ndërpre ditën e djeshme me fjalën e deputetit të LSI, Shezai Rrokaj.  Deputetet mbajtën një minutë heshtje në nder të ish-deputetet Dritan Prifti i cili u nda nga jeta ditën e djeshme.  Një ditë më parë kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi pezulloi seancën. Shkak u bë deputeti i PD, Flamur Noka i cili nuk pranoi të largohej nga salla pas vendimit për përjashtim. Debati në seancën e ditës së djeshme mes mazhorancës dhe opozitës nisi për procedurë, pasi kryetari i Kuvendit nuk i dha fjalën Flamur Nokës. Ky i fundit kërkoi të flistë për procedurë për ti kërkuar kryeparlamentarit Ruçi ti tërhiqte vëmendje kryeministrit Rama që sipas deputetëve të PD fyeu ish-kryeministrin Berisha. Mbrëmjen e djeshme u mblodh edhe Byroja e Kuvendit, e cila me 5 vota pro dhe 3 kundër vendosi të përjashtojë nga punimet e Kuvendit deputetin demokrat Flamur Noka. Për kërkesën tjetër të bërë nga deputetet e opozitës për përjashtimin e kryeministrit Rama, Ruçi tha se nuk e merr në konsideratë. Në rend të ditës është pr/vendimi për ngritjen e Komisionit të Reformës zgjedhore. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
A janë shqiptarë autorët e vrasjes së avokatit grek? Ja pistat e hetimit Posted: 12 Oct 2017 11:28 PM PDT

Një avokat i njohur grek është ekzekutuar në zyrën e tij në qendër të Athinës mbrëmjen e të enjtes. Mihalis Zafiropulos, ishte në zyrën e vet, në takim të fiksuar që më përpara me dy persona. Ky takim që nuk zgjatur veçse pak minuta, ishte në fakt i fundit për avokatin e njohur, që është qëlluar vetëm me një të shtënë dhe ka humbur jetën menjëherë, me gjasë nga hemoragjia. Autoritetet kanë përjashtuar mundësinë që vrasja të jetë një akt terrorist. Sipas dëshmive të para që janë publikuar në media, autorët e vrasjes kanë qenë të huaj, ngaqë nuk e flisnin mirë greqishten. Ka spekulime mediatike që një nga pistat e hetimeve po shqyrton nëse autorët e vrasjes ishin shtetas shqiptarë. Në fakt, një nga çështjet penale me të cilën po merrej aktualisht viktima ishte ajo e vrasjes në tentativë kundër një avokati tjetër grek. Të akuzuar janë dy shtetas shqiptarë, që kishin identifikuar si porositës një person grek. Ky nga ana e vet është ndër të pandehurit kryesorë për një prej skandaleve më të mëdhenj të viteve të fundit, që njihet si “skandali Energa”. Zafiropulos ishte avokat i Energa-s që gjithashtu i ka akuzuar dy shtetasit shqiptarë se po e shantazhonin kompaninë e penalizuar. Zafiropulos, 52 vjeç dhe baba i dy fëmijve, që ka qenë zgjedhur dy herë si nënkryetar i Dhomës së Avokatëve të Athinës. Ai ishte biri i një politikani të njohur të Demokracisë së re, që ka vdekur në 2006. Gjithë partitë politike e dënuan vrasjen. Dhoma e avokatëve të Athinës menjëherë pas njoftimit për vrasjen e Zafiropulos, vendosi që anëtarët të pezullojnë çdo aktivitet deri të premten e ardhshme, “si një shenjë minimale të zisë për vrasjen monstrouze të kolegut, por edhe si një reagim ndaj dhunës së verbër që ushtrohet kundër avokatëve”, thuhet në njoftimin përkatës. 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Sokol Cikalleshi bëhet baba, vjen në jetë Rajna Posted: 12 Oct 2017 11:22 PM PDT

Futbollisti i kombëtares Sokol Cikalleshi është bërë për herë të parë baba. 27-vjeçari është bërë prind i një vajze të pagëzuar me emrin Rajna. Lajmi është konfirmuar nga vetë futbollisti me anë të një postimi në Instagram. Ai ka publikuar një foto të tij së bashku me vajzën e sapolindur dhe falenderon Zotin që e bëri të përjetojë “parajsën e kësaj bote”.   “Zyrtarisht baba! Falenderoj Zotin që më bëri të përjetoj sot parajsën e kësaj bote! Rajna,”-shkruan Cikalleshi. 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Tronditet Athina, avokati i njohur ekzekutohet në zyrën e tij Posted: 12 Oct 2017 11:18 PM PDT

Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbrëmjen e së enjtes (12 tetor) qytetin e Athinës në Greqi, ku persona të maskuar kanë ekzekutuar në mënyrë mafioze avokatin Michalis Zafeiropulos. Mediat greke raportojnë se Avokati Michalis Zafeiropulos u vra në zyrën e tij në Athinën qendrore. Sipas autoriteteve, dy persona të armatosur hynë në ndërtesën në Rrugën “Asklipiou” dhe qëlluan Zafeiropulos në kokë dhe gjoks, raporton Ekathimierini.  Sipas raportimeve të para, një bashkëpunëtor i avokatit 52-vjeçar, i cili ishte në zyrë në atë kohë, u mbyll në një dhomë nga sulmuesit. Autorët kishin hyrë në zyrën e avokatit duke u prezantuar si klientë. Mësohet se policia ka sekuestruar kamerat e dyqaneve dhe kontrollit të trafikut në zonë. Zafeiropoulos ishte një avokat i njohur penal dhe djali i ish deputetit të Demokracisë së Re Nondas Zafeiropoulos. Vrasja e tij nxiti një reagim nga partitë politike të Greqisë. “Unë shpreh urrejtjen time për vrasjen me gjakftohtësi të Michalis Zafeiropoulos”,  tha në tëitter kreu i Demokracisë së Re Kyriakos Mitsotakis. “Ai ishte Një avokat i mirë, anëtar i dalluar ND dhe një mik shumë i mirë”. 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more 45472FBE00000578-4975924-image-a-19_1507853327147 Ora News: “BE-ja e vendosur, nuk heq dorë nga kriteret për heqjen e vizave” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

“​Dita ndërkombëtare e reduktimit të Katastrofave” plus 9 more GazetaBlic

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“​Dita ndërkombëtare e reduktimit të Katastrofave” plus 9 more GazetaBlic

​Dita ndërkombëtare e reduktimit të Katastrofave Posted: 12 Oct 2017 10:52 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

Fjolla: Kam nevojë për zhgënjim që të dobësohem deri në gusht Posted: 12 Oct 2017 10:50 PM PDT

Sulmuesi i kombëtares shqiptare është bërë për herë baba i një fëmije, të cilën në jetë e ka sjell bashkëshortja i kavajasit, Kornelia. Futbollisti 27-vjeçar ka treguar se është bërë prindër i një vajze të pagëzuar me emrin Rajna. “Zyrtarisht Baba ! Falënderoj Zotin që më bëri të përjetoj sot parajsën e kësaj bote ! RAJNA”, ka shkruar në Instagram, Cikalleshi. Ky i fundit është lojtari i skuadrën turke të Osmanlisporit, ku u transferua gjatë afatit kalimtar të verës ndërsa deri më tani ka shënuar një gol në katër paraqitje. Cikalleshi për kombëtaren shqiptare të futbollit ka 26 paraqitje duke realizuar vetëm dy gola. Ndryshe, shërbimet e lojtarit po raportohet se po i kërkon skuadra elitare italiane e Lazios. /t

The post Sokol Cikalleshi bëhet për herë të parë baba (Foto) appeared first on GazetaBlic.

Pse disa njerëz kanë gjithmonë ftohtë dhe të tjerë kanë vapë Posted: 12 Oct 2017 10:44 PM PDT

Një organizatë në Britani, ka vlerësuar që të dyja gjinitë, edhe djemtë edhe vajzat, duhet të mësojnë për ciklin menstrual në shkollë, dhe në qoftë se nuk diskutojnë rreth kësaj mund të ketë dëme. Organizata ka realizuar një anketim me 1,000 vajza të moshës 14 deri 21 vjeçare, të dhënat e të cilit kanë treguar që gjysma prej tyre nuk ndihen rehat të diskutojnë për periodat. Mos diskutimi i kësaj çështje mund të shkaktojë dëme tjera, dhe kjo temë duhet të diskutohet nga të dyja gjinitë qysh në shkollën fillore, kanë deklaruar nga organizata Plan Internacional.

The post Edhe djemtë duhet të diskutojnë për periodat appeared first on GazetaBlic.

Shënohet 120 vjetori i hapjes së shkollës së parë shqipe në Zllakuqan Posted: 12 Oct 2017 10:44 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë Posted: 12 Oct 2017 10:37 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

Horoskopi për ditën e sotme, e mërkurë 13 tetor 2017 Posted: 12 Oct 2017 10:27 PM PDT

Policia i është vënë pas burrit i cili ka rrahur brutalisht të dashurin e gruas të cilin e zuri bashkë me partneren e tij në shtrat, dhe më pas filmoi veten duke rrahur edhe gruan. Ky burrë i identifikuar si Vasily nga qyteti rus Salavat, shihet duke goditur me grushta e shqelma gruan e tij lakuriq e cila qëndron e shtrirë në shtrat. Videoja e publikuar më poshtë, shfaq gruan e larë në gjak dhe duke bërtitur nga dhimbjet e mëdha të grushtave e shqelmave. Gruaja e identifikuar si Nadia, dëgjohet duke e lutur bashkëshortin: “Të lutem mos. Mos më godit”. Ndërkaq ai vazhdimisht e pyet “Çfarë kam bërë keq” që ajo ta tradhtoj me tjetrin. “A ke menduar për fëmijët tonë kur ke bërë seks me të”, ka shtuar ai. Në video gjithashtu shihet i dashuri i saj i shtrirë pavetëdije në tokë i larë në gjak./Telegrafi

The post E zë gruan me tjetrin në shtrat, burri i nervozuar nokauton “rivalin” – partneren e filmon duke e rrahur brutalisht (Video, +18) appeared first on GazetaBlic.

Fushata vazhdon në ditën e njëzet e tretë Posted: 12 Oct 2017 10:18 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

Mbahet konferenca për terapinë e dhimbjes Posted: 12 Oct 2017 10:12 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

QKRMT shënon 18 vjetorin e themelimit Posted: 12 Oct 2017 10:07 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

Baxhaku: Prania juaj më inkurajon, më jep shpresë, zemër dhe forcë se fitorja jonë në Prizren është e sigurt Posted: 12 Oct 2017 03:40 PM PDT

Autoritetet kaliforniane urdhëruan evakuimin e një qyteti të tërë, për shkak të përkeqësimit të situatës së zjarreve, që i kanë marrë jetën të paktën 26 personave. Të gjithë banorët e Calistogas, në kontenë Napa, u udhëzuan të largoheshin. Shefi i zjarrfikësve të këtij shteti, Ken Pimlot paralajmëroi se thatësira dhe erërat do të vazhdojnë të kontribuojnë në përhapjen e flakëve. Sipas tij, bilanci i viktimave mund të rritet edhe më tej. Rreth 60 të burgosur iu bashkuan zjarrfikësve në luftën kundër flakëve. Mëngjesin e së enjtes, sherifi i kontesë tjetër të prekur, asaj Sonoma, deklaroi se 463 vetë vazhdojnë të mungojnë në apel. 900 persona u raportuan të zhdukur, që prej nisjes së zjarreve në rajonin e njohur për prodhimin e verës, mbrëmjen e së dielës, por shumë prej tyre janë lokalizuar. Flakët e përhapura nga erërat deri në 80 km në orë dogjën më shumë se 3.500 godina e banesa dhe shkrumbuan 69 mijë hektarë tokë.

The post Zjarret shkrumbojnë Kaliforninë, evakuohet një qytet i tërë appeared first on GazetaBlic.

Zëri: “Pajtohen Hamas dhe Fatah” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Zëri: “Pajtohen Hamas dhe Fatah” plus 29 more

Pajtohen Hamas dhe Fatah Posted: 12 Oct 2017 02:22 PM PDT

Hamasi dhe Fatahu kanë nënshkruar marrëveshjen e pajtimit në Kajro, duke i dhënë fund ndarjes dhjetëvjeçare midis dy fraksioneve palestineze. Marrëveshja është ndërmjetësuar nga Egjipti. Palestinezët në Rripin e Gazës dhe në Bregun Perëndimor janë qeverisur veçmas, që nga përleshjet vdekjeprurëse midis dy grupeve, në vitin 2007. Fatahu, dikur gurthemel i kauzës kombëtare palestineze, ka humbur pushtetin në vitin 2006, kur Hamasi i ka fituar zgjedhjet në territoret e pushtuara,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
27 finalistet e Miss BumBum Posted: 12 Oct 2017 02:19 PM PDT

Spektakli i famshëm brazilian ku përzgjidhen të pasmet më të mira ka hyrë në fazën finale të tij. Janë 27 konkurente që do të garojnë për çmimin e madh, që do të jepet në muajin nëntor. Organizatorët thanë se të gjitha vajzat janë përzgjedhur nga publiku përmes pëlqimeve të fotove të tyre në faqen zyrtare të Mis Bumbum. Por, shtatë prej konkurenteve janë akuzuar se kanë mashtuar dhe kanë blerë pëlqimet, pasi kanë patur një diferencë tejet……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Da?iq: Ambasadori amerikan t? mos p?rzihet n? pun?t e brendshme t? Serbis? Posted: 12 Oct 2017 02:16 PM PDT

Ministri serb i Punëve të jashtme, Ivica Daçiq, tha të enjten se ambasadori amerikan, sikurse edhe ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihet në punët e brendshme të Serbisë. Ai i bëri këto komente pas reagimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, ndaj deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi ditë më parë një ish gjeneral serb për rolin e tij gjatë bombardimeve të NATO-s mbi Serbinë në vitin 1999, duke theksuar se Serbia nuk ka nevojë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Albin Kurti ka nj? porosi p?r ‘politikan?t e vjet?r” Posted: 12 Oct 2017 02:04 PM PDT

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Albin Kurti ka qenë i pranishëm në komunën e Podujës për t’i dhënë mbështetje kandidatit të kësaj partie, Ajet Potera për kryetar. Fjalimi i Kurtit është ndërprerë disa herë radhazi me duartrokitjet e qytetarëve. Kurti ka tëhnë se në këtë komunë nuk do të fitojnë as kundër PDK-së e as LDK-së, ai ka thënë se VV do të fitojë për qytetarin e Podujevës, për Llapin e për Kosovën. “Ne nuk do të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Bekim Jashari i shkruan let?r Jeta Xharr?s Posted: 12 Oct 2017 01:52 PM PDT

Kandidati i pavarur për komunën e Skenderat, Bekim Jashari, ka refuzuar  të marrë pjesë në debatin e gazetares së njohur, Jeta Xharra. Mirëpo, ky kandidat ia ka sqaruar Xharrës mospjesëmarrjen në “debatpernime”. Indeksonline ka siguruar letrën e plotë: E nderuara znj.Xharra Fillimisht të falëmnderoj shumë për ftesën për të marrë pjesë në debatin zgjedhor për Komunën e Skenderajt. Unë qysh moti e ndjeku punën tuaj të shkëlqyer në gazetarinë hulumtuese dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ramiz Lladrovci flet p?r ‘?ant?n e zez?’, a ka ndonj? sekret? Posted: 12 Oct 2017 01:49 PM PDT

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci të hënën ishte sulmuar në Tërstenik teksa po bënte fushatë në këtë fshat. Një person tashmë është arrestuar nga Policia e Kosovës, deri sa është raportuar se sulmuesi është vëllau i Naim Bazajt, Fitim Bazaj. Ndërkohë, vet Naim Bazaj, kryetar i Kuvendit Komunal të Drenasit pati deklaruar për “Indeksonline” të martën se Lladrovci ishte kthyer nga Shqipëria për ta përçarë PDK-në dhe se ai e shantazhon……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Abrashi: ‘Dardania’ do t’i d?noj? ata q? p?r 4 vjet nuk arrit?n ta p?rfundojn? as Pllaton? mbi Kurriz Posted: 12 Oct 2017 01:46 PM PDT

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryetar të komunës së Prishtinës, Arban Abrashi, në një bashkëbisedim me qytetarët, ka shpalosur të enjten programin e tij për lagjen “Dardania”, ku ka theksuar se banorët e kësaj lagjeje do të jenë ata që do të vendosin më 22 tetor për ta dërguar në shtëpi qeverisjen që për katër vjet nuk arriti ta përfundojë as “Pllatonë mbi Kurriz”. Ai ka kritikuar cilësinë e ndërtimeve në këtë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mustafa i bindur n? fitoren e Sali Asllanajt dhe LDK-s? n? Suharek? Posted: 12 Oct 2017 01:45 PM PDT

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) e ka vazhduar të enjten fushatën elektorale me një tubim të madh, të mbajtur në Suharekë. Kryetari i kësaj partie, Isa Mustafa, ka shprehur bindjen se qytetarët e Suharekës sërish do ta kenë kryetar Sali Asllanajn. “Një njeri që e ka këtë përkrahje nuk mund të mos jetë kryetar i Suharekës. Sali Asllanajt, qytetarët ia njohin meritat e tij, prandaj fitorja e tij nuk vihet në dyshim, e bashkë me të edhe fitorja e kandidatëve tanë për asambleistë“,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ministri i jasht?m austriak flet p?r krahasimin e Kosov?s me Katalunin? Posted: 12 Oct 2017 01:27 PM PDT

Pas deklarimeve të liderëve serbë se rasti i Kosovës me Kataluninë është i njëjtë, komentin e tij e ka dhënë edhe ministri i jashtëm austriak, Sebastian Kurz. Ai këtë krahasim e ka quajtur të panevojshëm dhe të pavlerë. Sipas Kurz, dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të vazhdojë sidomos për Serbinë meqë ka rëndësi të veçantë për anëtarësimin e saj në BE. “Nuk shoh ndonjë vlerë të krahasohet situata në Kataluni me atë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lubonja komenton iden? e dyshtet?sis?, godet klas?n politike n? Kosov? dhe Shqip?ri Posted: 12 Oct 2017 01:19 PM PDT

Gjuha e ashpër në drejtim të Evropës nga disa prej liderëve shqiptarë po shihet si “auto-gol” për Kosovën dhe Shqipërinë. Deklarata e fundit e presidentit të Republikës, Hashim Thaçi se kosovarëve duhet t’u lehtësohet marrja e dyshtetësisë konsiderohet si hap jo i qëlluar Kështu ka deklaruar analisti i njohur nga Shqipëria, Fatos Lubonja, gjatë një interviste për portalin “Indeksonline”, duke shtuar se dy vendet shqiptare duhet  t’i ‘përvjelin krahët’ dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Marr?dh?niet e Turqis? me Kosov?n dhe Shqip?rin? jan? p?rkeq?suar Posted: 12 Oct 2017 01:15 PM PDT

Ministri i Tregtisë së Serbisë, Rasim Lajiq tha sot se nuk e di nëse në takimin e presidentëve të Serbisë dhe Turqisë, Aleksandar Vuçiq dhe Recep Tayyip Erdogan, është folur edhe për Kosovën. “Marrëdhëniet e Turqisë me Kosovën dhe Shqipërinë nuk janë ato që ishin disa vite më parë. Kjo situatë ndryshoi në mënyrë dramatike nga përpjekja grusht shtetit në Turqi më 15 korrik të vitit të kaluar”, tha Lajiq për Radio Vojvodinën. “Nga ana……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia nuk e ndryshon pozicionin neutral t? ushtris? Posted: 12 Oct 2017 01:03 PM PDT

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Serbia është partner i besueshëm i NATO-s, porse nuk do të ndryshojë pozicionin neutral të ushtrisë. Në forumin e sigurisë në Beograd, Bërnabiq tha se Serbia ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me NATO-n, porse qëndrimi i saj është i qartë: “Do të mbetet e përkushtuar për neutralitet ushtarak”. “Synim i Serbisë është integrimi në Bashkimin Evropian, por integrim të suksesshëm nuk ka pa stabilitet rajonal”, tha……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
10 vite bashk?, Miriam tregon pse nuk martohet me Alban Sk?nderaj Posted: 12 Oct 2017 12:42 PM PDT

A e dini se Miriam Cani dhe Alban Skënderaj nuk janë të martuar? Po, çifti më i dashur i publikut shqiptar nuk janë të martuar edhe pse kanë 10 vite bashkë dashuri dhe kanë sjellë në jetë edhe një vajzë. Si duket prindërit e Amelisë 2 vjeçe thjesht s’ndihen gati të bëjnë zhurmë mediatike, ndaj për momentin zgjedhin t’i përkushtohen vajzës së tyre. “Në fakt, e kemi diskutuar shumë herë gjatë këtyre viteve. Por në radhë të parë, duhet……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mendimet m? t? bukura mbi Jet?n Posted: 12 Oct 2017 12:20 PM PDT

“Koha jote është e kufizuar, prandaj mos e humb duke jetuar jetën e dikujt tjetër. Mos lejo të futesh në kurth nga dogma, që është rezultat i mendimeve të të tjerëve. Mos lejo që shamata e mendimeve të njerëzve të tjerë, të ngulfasin zërin tënd të brendshëm. Dhe, më e rëndësishme se çdo gjë tjetër, ki guxim gjithmonë të ndjekësh zemrën tende dhe intuitën tënde. Ato dinë se çfarë dëshiron të bëhesh përnjëmend. Çdo……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ndahet nga jeta Dritan Prifti Posted: 12 Oct 2017 11:59 AM PDT

Ish-deputeti dhe ish-ministri i Shqipërisë, Dritan Prifti është ndarë nga jeta në moshën 49-vjeçare. Prifti vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë dhe u ishte nënshtruar disa ndërhyrjeve vitet e fundit, transmeton Klan Kosova. Dritan Prifti ishte deputet në Kuvendin e Shqipërisë nga viti 2001 deri në vitin 2013, ndërkohë që nga 2009 deri në 2010 mbajti edhe postin e ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjisë. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mustafa: Arban Abrashi kryetar i Prishtin?s, Shpend Ahmeti z?dh?n?s Posted: 12 Oct 2017 11:57 AM PDT

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka akuzuar PDK-në, duke thënë se pikërisht kjo e fundit ishte bërë aleate me VV-në për ta mposhtur LDK-në ne balotazhin në Prishtinë, transmeton Gazeta Blic. “PDK-së i dështoi Vetëvendosja në Prishtinë, me të cilën në vitin 2013 ishin aleatë kundër LDK-së dhe për ta bërë Shpendin kryetar”, ka thënë Mustafa. Tutje ish kryeministri Mustafa ka thënë se VV propagandon shumë e punon pak. Madje për këtë, Mustafa e ka quajtur Shpend……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Meta: Izolimi i Kosov?s, nj? padrejt?si Posted: 12 Oct 2017 11:55 AM PDT

Presidenti i Shqipërisë, Iliri Meta, duke folur për vizitën e tij të fundit në Kosovë dhe takimet që ka zhvilluar me krerët institucional dhe partiak, tha për RTRK se është diskutuar rreth forcimit dhe konkretizimit të partneritetit strategjik midis Shqipërisë dhe Kosovës në të gjitha fushat me interes të përbashkët të qytetarëve të dyja vendeve dhe njëkohësisht forcimit të perspektivës evropiane për të dy vendet tona. Meta duke komentuar kërkesën e presidentit të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Veproni k?shtu n? udh?time, do t? kurseni m? shum? para Posted: 12 Oct 2017 11:42 AM PDT

Të gjithë duan ta eksplorojnë botën. Eksperiencat nga udhëtimet mbesin të pashlyera përgjithmonë. Përvojat, zakonet, takimet, rrugët, ushqimet, njerëzit, ndejat dhe qejfet do t’i kujtoni përjetë. Por shpesh për tu realizuar udhëtime të bukura dhe plotë pasion duhen shumë të holla, transmeton Klan Kosova. Megjithatë mendojeni dhe një herë – sepse ekzistojnë edhe disa mundësi – me më pak para mund të bëni qejfet tuaja. Më poshtë i keni disa këshilla të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Bekim Jupa: ‘Vllaznimi’ ?sht? zemra e Gjakov?s Posted: 12 Oct 2017 11:38 AM PDT

“Vllaznimi” është zemra e Gjakovës. Kështu ka thënë Bekim Jupa, kandidat i PDK-së për asamblenë komunale të Gjakovës, pas takimit me përfaqësues të klubit të basketbollit “Vllaznimi” nga Gjakova. “Sonte së bashku me kryetarin e degës njëheresh deputet në Parlamentin e Kosovës Hajdar Beqa, vizituam klubin e basketbollit Vllaznimi, ku u zotova para basketbollistëve dhe trajnerëve që me rastin e zgjedhjes sime anëtar në Kuvendin Komunal të Gjakovës, do të angazhohem për……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Seks n? m?ngjes? Ja pse duhet praktikuar Posted: 12 Oct 2017 11:36 AM PDT

Seks në mëngjes? Specialistët thonë se ka disa arsye që e favorizojnë: 1. Pse jo? Jeni të zhveshur, të eksituar dhe në shtrat – seksi në mëngjes në këtë rast duket obligativ. 2. Spontaniteti është seksi Seksi i mëngjesit është një moment i vjedhur. Kështu që, në vend se të kaloni orë të tëra në rregullimin e flokëve, në zgjedhjen e rrobave dhe “rutinat tjera mëngjesore”, thjesht hidhuni në shtrat dhe kryeni marrëdhënie seksuale 3…….This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Erdogan akuzon SHBA-t? Posted: 12 Oct 2017 11:21 AM PDT

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan sulmoi sërish Shtetet e Bashkuara, duke i kritikuar për mbështetjen e luftëtarëve kurdë në Siri, e një seri tjetër çështjesh problematike mes dy vendeve. Erdogan akuzoi Uashingtonin se po i jep armë falas një organizate terroriste, duke iu referuar “YPG”-së, një prej aleatëve kyç të SHBA-ve në luftën kundër Shtetit Islamik në Siri. SHBA dhe Turqia po përballen ashpër prej një jave, pas arrestimit të një nëpunësi të Konsullatës……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Darkojn? Ivanka Trump dhe Justin Trudeau Posted: 12 Oct 2017 11:11 AM PDT

Në fillim të këtij viti Ivanka Trump dhe Justin Trudeau u bën lajm i mediava botërore për një takim zyrtar të përbashkët që kishin. Duke qenë se kryeministri kanadez cilësohet si “një model i zakonshëm dhe politikan i jashtëzakonshëm”, e bija e Presidentit të SHBA-ve, Ivanka Trump, atë kohë nuk i ndante sytë nga ai, transmeton Klan Kosova. Por, pas gjithë kësaj këtë herë kur dhe Kryeministri kanadez Justin Trudeau gjendet në SHBA bashkë me bashkëshorten e tij Sophie, ka ndodhur dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Apeli n? Facebook: K?rkoj f?mij?n q? braktisa 40 vjet m? par? Posted: 12 Oct 2017 11:06 AM PDT

Tani edhe pse ajo është nënë e dy djemve të mëdhenj, po kërkon fëmijën e saj. Një mesazh i shkurtër, por intensive i postuar në Facebook, me shpresën se dikush mund ta kontaktojë. “Jam Maria Cristina Zilli, lindur me 23 tetor 1956. Kërkoj dashurinë”, është apeli i një gruaje nga San Vitoe Tagliamento (Pordenone), Itali, që 43 vjet më parë braktisi fëmijën e saj të sapo lindur. Sipas asaj që raporton Il Gazzettino, që ka rindërtuar historinë, Zilli atë kohë ishte17……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vendet sekrete q? nuk na i tregon Google Maps Posted: 12 Oct 2017 10:57 AM PDT

Google Maps është një aplikacion interesant për të eksploruar për vende të ndryshme në të gjithë rruzullin tokësor, që nuk i keni vizituar dhe mund t’i shihni përmes satelitit. Por është mjaft interesant për të parë edhe ndërtesa apo baza qeveritare, si zona 51 në SHBA. Duke konsideruar këtë, dhe duke e ditur që është një nga vendet më sekrete të planetit, mendoni se do mund të shihni më shumë gjëra.  Por ka mjaft si ky vend që nuk janë të dukshme……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Edhe Izraeli largohet nga UNESCO Posted: 12 Oct 2017 10:45 AM PDT

Izraeli ka marrë vendim që të largohet nga UNESCO, e kjo vjen vetëm disa orë pas largimit të SHBA-ve, që është bërë e ditur gjatë ditës së enjte. Amerika ka listuar pikërisht Izraelin si arsye të largimit të saj, duke e akuzuar këtë organizatë për paragjykime “anti-izraelite” Mirëpo, sipas gazetës Foreign Policy, vendimi amerikan ka të bëjë edhe me planet për zvogëlimet e shpenzimeve. Aktualisht mandati i drejtoreshës së përgjithshme të UNESCO-s, Irina……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Fitore e madhe e Liburnit n? Evrop? Posted: 12 Oct 2017 10:36 AM PDT

Liburni vazhdon ta bëjë krenare Kosovën. Skuadra gjakovare e ka fituar ndeshjen e parë të “Main Round” të UEFA Futsal Cup pasi e ka mposhtur skuadrën franceze Garges Djibson me rezultat 6:4, në ndeshjen e zhvilluar në Kroaci, ku po zhvillohet kjo fazë. Halim Selmanaj ka qenë hero i ekipit kosovar dhe ka qenë i pandalshëm për kundërshtarët, duke realizuar plot katër gola, shkruan zeri.info. Në fakt, francezët kanë kaluar të parët në epërsi qysh në minutën e parë përmes Kebe, por Ramadan……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Haradinaj: Do ta obligojm? BE-n? t? na jap liberalizimin Posted: 12 Oct 2017 10:10 AM PDT

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se shpejt do të gjendet e vërteta e shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi, e që është kusht i BE-së për procesin e liberalizimit. Ai theksoi se me zbatimin e MSA-së, do ta detyrojnë BE-në, që të ketë lëvizje përpara për liberalizimin e vizave. “Kemi filluar të punojmë për vitin që vjen. Statusi i kandidatit është tema e ardhshme që do të diskutojmë Kosovë-BE, për këtë jeni më se të sigurt se nuk……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Minxhozi: S’ka pasaporta shqiptare p?r kosovar?t, duhet tjet?r zgjidhje Posted: 12 Oct 2017 10:04 AM PDT

Kosovarët do të vazhdojnë të mbesin edhe gjatë pa viza. As kërkesa e presidentit Thaçi që si alternativë për t’i dhënë fund izolimit dhe kosovarëve t’u jepet pasaporta shqiptare, është një veprim jo i realizueshëm. Zgjidhja nuk është kjo, thotë në një intervistë dhënë Gazetës Express, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Sipas Ambasadorit, Kosova nuk ka arsye të penalizohet. Ambasadori tregon edhe për bashkëpunimin më mes të dy shteteve……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vrasja e polic?ve n? vitin 2004: Kat?r t? akuzuar para Gjykat?s, detaje nga seanca e sotme Posted: 12 Oct 2017 09:51 AM PDT

Për krimin që u krye para 13 viteve, sot në Gjykatën Themelore të Prishtinës dolën para trupit gjykues, Bedri Krasniqi, Alban Dizdari, Bajram Kiqmari dhe Faik Shaqiri. Më 23 mars të 2004’ës këta të akuzuar dyshohen se kanë vrarë një pjesëtar të UNMIK’ut dhe një të Policisë së Kosovës, duke shtënë me kallashnikov drejt veturës së tyre 108 herë. Lidhur me këtë ngjarje, Prokurori i EULEX’it Danilo Cicarelli kishte ngritur aktakuzë kundër tyre në korrik të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
?un Laj?i: Bekim Jashari, ti Hamza i Ri Posted: 12 Oct 2017 09:42 AM PDT

Poezi nga Çun Lajçi: 18 vjet thirra: Pse hesht Gjeneral? Pse hesht? N’vitin e gjakut ’98 nuk heshte, fole! “Hamëz Jashari dul në shkallë; Krejtë Drenicës u çoi fjalë” Por sivjet Gjenerali foli e Drenicës i tha: E keni Gjeneralin e Ri e keni. E Bekimi e bekoi Drenicën e doli me i pri: Faqe bardhë e zemrën plot Atdhe. Urime Kryetar në ardhje, o Bekim Hamëz Jashari! Pastë Drenica për jetë e mot burra të pastër e atdhetarë si baba, si mixha si gjyshi, si ti o Hamëz Jashari i ri! …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mesazhi.com: “Facebooku dhe Instagrami bien nga sistemi” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Facebooku dhe Instagrami bien nga sistemi” plus 9 more

Facebooku dhe Instagrami bien nga sistemi Posted: 12 Oct 2017 02:35 PM PDT

Rrjetet e mëdha sociale Facebook dhe Instagram kanë rënë nga rrjeti për shumë përdorues në botë. Shumë përdorues të këtyre rrjeteve sociale kanë shfrytëzuar Twitterin dhe rrjetet tjera për të treguar se Facebooku dhe Instagrami nuk janë duke funksionuar. Disa prej tyre thonë se nuk po u hapen fare këto dy faqe, ndërsa të tjerët që thonë se ato hapen por jo tërësisht. Nga ky problem janë prekur disa pjesë të Evropës, Brazili, Japonia dhe India./Mesazhi/ The post Facebooku dhe Instagrami bien nga sistemi appeared first on Mesazhi.com.

Milani pas Dani Ceballos Posted: 12 Oct 2017 01:33 PM PDT

Milan ka qenë gjatë afatit kalimtar të verës klubi më i përforcuar në radhët e klubeve më të mëdha evropiane. Por, duket se kuqezinjtë nuk dëshirojnë të ndalen dhe po interesohen edhe për lojtarë të tjerë. Në mesin e tyre është edhe mesfushori me tipare sulmuese i Real Madridit, Dani Ceballos. Sipas Sport, ‘Rosonerët’ dëshirojnë që Ceballos të jetë lideri i mesfushës së tyre, edhe pse ai u transferua nga Betisi në Real Madrid gjatë kësaj vere. Spanjolli deri më tani është paraqitur në fushë si lojtarë rezervë ndërsa në tre paraqitje të gjertanishme ka shënuar dy gola. Futbollisti 21 vjeçar raportohet se është objektiv edhe i Juventusit, e cila po i ofron vend në formacionin startues. Ndryshe, Cabellos për skuadrën e Betisit ka pasur 98 paraqitje duke realizuar shtatë gola. The post Milani pas Dani Ceballos appeared first on Mesazhi.com.

El Shaarawy diagnostikohet me edem muskulor, në dyshim për ndeshjen ndaj Napolit Posted: 12 Oct 2017 12:31 PM PDT

Stephan El Shaarawy është në dyshim për ndeshjet kundër Napolit dhe Chelseat, pasi ka një problem në kofshë. Pasi u kthye nga përfaqësuesja e Italisë, sulmuesi i Romës iu është nënshtruar ekzaminimeve mjekësore në kryeqytetin italian me ç’rast është diagnostikuar me një problem muskulor të kofshës. Në njoftim të klubit thuhet se ekzaminimi e ka konfirmuar një edem në muskulin adductor longus të këmbës së djathtë. “Lojtari do të vazhdojë me programin e riaftësimit dhe gjendja e tij do të shqyrtohet ditë pas dite”, thuhet në njoftimin e klubit. Roma ka ecur mirë edhe në Serie A, edhe në Ligën e Kampionëve (Instagram)
Mungesa eventuale e El Shaarawyt do të ishte në një moment të keq për Giallorossët që ndeshen në Serie A me liderin Napoli dhe në Ligën e Kampionëve me Chelsean. Roma i ka zhvilluar gjashtë ndeshje në kampionatin italian dhe numëron pesë fitore dhe një humbje. Në fazën grupore të Ligës së Kampionëve, pas dy ndeshjeve të para, Roma numëron katër pikë, nga një fitore dhe një barazim. The post El Shaarawy diagnostikohet me edem muskulor, në dyshim për ndeshjen ndaj Napolit appeared first on Mesazhi.com.

Kush është besimtari/e i vërtetë? Posted: 12 Oct 2017 12:00 PM PDT

Një herë Profeti (a.s) pyeti një delegacion, që kishte ardhur në Medine për t’u takuar me të, se si e përkufizonin veten e tyre. Ata u përgjigjen: “Jemi prej besimtarëve të vërtetë”. Profeti (a.s) tha: “Çdo gjë ka një thelb. Po ju si e përmblidhni thelbin e besimit tuaj?”  Ata i thanë: “Ne kemi pesëmbëdhjetë cilësi. Për pesë prej tyre na kanë mësuar të dërguarit e tu që të besojmë në to, pesë të tjera na i ke urdhëruar ti vetë dhe pesë janë pjesë e traditës sonë. Këtyre do t’u përmbahemi, nëse nuk na udhëzon për të kundërtën”. Profeti (a.s) i pyeti për këto cilësi. Ata i thanë se besonin në Zot, në engjëjt e Tij, në librat e shpallur, në të dërguarit e Tij dhe në Ditën e Ringjalljes. Këto të pesta i kishin mësuar nga të dërguarit e Profetit (a.s). Ata për të cilat i kishte urdhëruar profeti (a.s) ishin: “Të dëshmosh se nuk ka zot tjetër përveç Zotit, namazi, zekati, agjërimi i Ramazanit dhe haxhi. Pesë nga tradita ishin: “Të jesh falënderues në kohë bollëku dhe i durueshëm në kohë vështirësie, të pranosh vullnetin e Zotit sido që të jetë ai, të tregohesh guximtar në betejë dhe të mos kënaqesh kur armikun e godet ndonjë fatkeqësi”. Profeti (a.s) i aprovoi këto dhe shtoi pesë të tjera, duke i rrumbullakosur kështu 20. Ai u tha: “Nëse kjo që thoni është e vërtetë, atëherë mos e grumbulloni atë që nuk e hani, mos ngrini ndërtesa, në të cilat nuk banoni dhe mos konkurroni për gjëra, që shpejt do t’i braktisni. Frikësojuni Zotit tek i Cili do të ktheheni dhe punoni për atë, me të cilën shpejt do të ballafaqoheni”. Ky është një shembull, ku profeti (a.s) na bën të qartë, se duhet të ketë një interpretim praktik të fesë. Përndryshe çdo gjë do të mbetet teorike. Prandaj ai e përkufizon besimin si “Diçka që ka zënë vend mirë në mendjet dhe zemrat e njerëzve dhe që vuloset me vepra”. Besimi nuk mund të trajtohet si një teori akademike apo një ide abstrakte. Duhet të shihen shenja veprimi, për të dalluar nëse pretendimi për përkatësi në besim është apo jo i vërtetë. Prandaj Islami ngrihet mbi bindje dhe veprim. Profeti (a.s) ka thënë: “Islami ngrihet mbi pesë shtylla: të dëshmosh se s’ka zot tjetër përveç ALLAHUT dhe se Muhamedi është i Dërguari i Tij, të falësh namazin, të japësh zekatin, të agjërosh Ramazanin dhe të kryesh haxhin”. Njerëzit që pretendojnë se janë myslimanë vetëm pse kanë lindur në familje myslimane, nuk e vërtetojnë me praktikë atë që thonë. Ata duhen këshilluar, se besimi i tyre nuk është i plotë, nëse nuk u përmbahen urdhrave të Islamit. Në anën tjetër nuk duhet t’ia lejojmë aspak vetes, të luajmë rolin e gjykatësit tek njerëzit, duke thënë me siguri se kush është e kush nuk është besimtar. Nëse dikush na thotë se është mysliman, atëherë fjalën e tij e marrim të mirëqenë. Por nëse ai nuk i përmbahet asaj që thotë, pra nuk zbaton detyrat që Zoti ka urdhëruar, e këshillojmë se ashtu rrezikon të meritojë zemërimin dhe ndëshkimin e Zotit. Disa prej tyre thonë, se Zoti është shumë i mëshirshëm për t’i dënuar dhe se nuk po bëjnë diçka të keqe, por thjesht nuk po u përmbahen detyrave islame. Ky argumentim është krejt i papranueshëm. Sepse nëse nuk do të veprosh të mirën, që të ka urdhëruar Zoti, patjetër do të biesh pre e së keqes. A ka gjë më të keqe sesa të lësh pas dore me qëllim detyrën që të ka ngarkuar Zoti? Për më tepër, besimtari asnjëherë nuk thotë me bindje, se Zoti e ka falur. Pa dyshim ai shpreson, se Zoti do ta falë, por nuk vepron sikur të jetë i sigurt për këtë. Gjithmonë duhet të ekzistojë një ekuilibër mes shpresës dhe frikës, se nuk mund të jesh prej të falurve. Ky ekuilibër duhet të na motivojë për t’iu përmbajtur detyrave islame./Mesazhi/ The post Kush është besimtari/e i vërtetë? appeared first on Mesazhi.com.

Reprezentuesi amerikan i Kosovës, Doellman transferohet te gjiganti Anadolu Efes Posted: 12 Oct 2017 11:29 AM PDT

Justin Doellman për tre vjet me radhë ishte basketbollist i skuadrës spanjolle, Barcelonës. Por, basketbollisti amerikan ka arritur marrëveshjes me gjigantit e basketbollit turk, Anadolu Efes. Me këtë të fundit ka nënshkruar kontratë njëvjeçare dhe do të paraqitet që prej takimit të radhës së Efesit. Amerikani 32-vjeçar është bërë pjesë e përfaqësueses së Kosovës vitin e kaluar , ku ka luajtur në parakualifikimet e evropianit të 2017. Doellman, së fundi nuk ka luajtur për Kosovën në parakualifikime për Kina 2019, pasi që ka qenë i lënduar. Doellman ka luajtur në Ligën e Francës dhe atë të Spanjës, kurse para Barcelonës i ka mbrojtur ngjyrat e Valencias dhe si pjesë e këtij ekipi ka qenë MVP i Ligës së Spanjës ACB, MVP i EuroCup, fitues i EuroCup dhe dy herë anëtar i pesëshes së parë të kësaj gare. Ndryshe, lojtari që i gjatë 202 centimetra ka pasur një mesatare prej dhjetë pikëve. The post Reprezentuesi amerikan i Kosovës, Doellman transferohet te gjiganti Anadolu Efes appeared first on Mesazhi.com.

Shqiptarët pritet të përcaktojnë fituesin në Shkup Posted: 12 Oct 2017 11:28 AM PDT

Partitë politike hyjnë në fazën finale të fushatës zgjedhore duke fokusualr betejën në qytetin e Shkupit sepse fitorja në kryeqendrën e Maqedonisë vlerësohet se përcakton dhe fituesin e zgjedhjeve vendore në Maqedoni. Qyteti i Shkupit përbëhet nga dhjetë komuna, dy prej të cilave janë me shumicë shqiptare, siç është ajo e Sarajit dhe Çairit. Për të parin e qytetit të Shkupit garojnë 8 kandidatë nga parti të ndryshme politike.Kjo shpërndarje votave e bën të vështirë që kryetari i Shkupit të zgjidhet që në raundin e parë në zgjedhjet e 15 tetorit. Por, sondazhet tregojnë se favorit janë dy kandidatët e partive më të mëdha maqedonase, ai i VMRO-DPMNE-së Koce Trajanovski dhekandidati i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Petre Shilegov. Megjithatë, fituesin për të parin e Shkupit, pritet ta përcaktojnë votat e elektoratit shqiptarë.Koce Trajanovski, i cli sipas sondazheve prin me vota tek elektorati maqedonas, ka premtuar se nëse arrin të marrë drejtimin e qytetit të Shkupit për të tretën herë me radhë, këtë herë zëvendës i qytetit të Shkupit do të jetë një shqiptar nga lista e këshilltarëve të partisë që përfaqëson VMRO-DPMNE-së, Muhamed Ahmeti, kjo për arsye, siç thotë ai për Evropën e Lirë, që në formë të drejtpërdrejtë të dëgjojë kërkesat dhe nevojat e shqiptarëve që janë pjesë e qytetit të Shkupit. “Me përcaktimin që zëvendëskryetari i qytetit të Shkupit të jetë një shqiptar Muhamet Ameti, vlerësoj se qytetarët do ta kuptojnë se ne tërë kohës jemi angazhuar dhe do të vazhdojmë të angazhohemi për zhvillim të barabartë në të gjitha vendbanimet që janë pjesë e Shkupit, dhe jo siç na kanë prezantuar mediat e caktuara para opinionit, në fakt duke i përvetësuar kryetarët e dy komunave me shumicë shqiptare, ajo e Sarajit dhe Çairit, projektet që i kam realizuar unë si kryetar i Shkupit”. “Zëvendësi do të jetë shqiptar për të pasur një komunikim të drejtpërdrejtë pa barriera për çdo nevojë të shqiptarëve. Ngase si kryetar i Shkupit kemi ndërtuar më shumë rrugë lokale, rrjete kanalizimi dhe ujësjellësi, që janë kompetencë e Komunës së Sarajit dhe Çairit. U angazhuam për këtë sepse vlerësojmë se të gjithë qytetarët, pavarësisht ku jetojnë, duhet t’u mundësohet të kenë kushte”, thotë Trajanovski duke nënvizuar se beson se qytetarët shqiptarë në lagjen e Hasan Begut, nuk do ta harrojnë angazhimin e qytetit të për sanimin e dëmeve nga përmbytjet.Trajanovski thotë se bashkëpunimin do ta shtrijë jo vetëm me komunat që janë pjesë e komunës së Shkupit, por edhe jashtë kufijve sepse siç thekson ai, përmes realizmit të projekteve ka demonstruar dhe do të vazhdojë të demonstrojë se nuk mund të ketë zhvillim qyteti i Shkupit pa zhvillim të barabartë dhe të mirëfilltë në të gjitha pjesët madje edhe jashtë. Në këtë drejtim, ka qenë i fokusuar dhe takimin e tij dy ditë më parë me autoritetet e Kosovës. “Gjatë periudhës së kaluar kam realizuar më shumë takime me kryetarët e komunave nga Kosova dhe ata të Shkupit, përgjatë territorit që kalon lumi i Lepenecit me të vetmin qëllim që të gjithë ne të kemi benifit nga lumi i cili do të jetë i pastër dhe bashkërisht të konkurrojmë në fondet evropiane me projekte konkrete për kanalizimin fekale, për të mbajtur të pastër lumin e Lepenecit”, thotë Trajanovski. Ndërkaq kandidati i socialdemokratëve Petre Shilegov, i cili ka përkrahjen e numrit më të madh të elektoratit shqiptarë, gjatë fushatës zgjedhore ka premtuar se do të angazhohet për një kryeqendër që nuk do të jenë të dukshme ndasitë sa u përket investimeve.”Qyteti i Shkupit me patjetër duhet të bëhet një qytet i cili do t’i plotësojë standardet e një qyteti modern evropian. Në këto rrethana, për fat të keq Shkupi është qytete i cili në vete ka një kufi të padukshëm që ndan qytetin në anën e majtë dhe atë të djathë, dhe Shkupi me patjetër duhet të bëhet qyet i cili do t’i bashkojë qytetarët dhe jo qyet i cili do t’i ndajë”. “Do të angazhohemi që të gjithë qytetarët në formë të barabartë të gëzojnë benifitet e jetës urbane, duke filluar nga infrastruktura, sepse në disa pjesë të qytetit të Shkupit, akoma mungon uji i pijshëm dhe kanalizimi”, thotë për Radion Evropa e Lirë Petre Shilegov , kandidat për qytetin e Shkupit nga LSDM-ja.Ai më pas nënvizon se pasi të marrë vizë Ligji i gjuhëve që është në procedurë parlamentare do të rregullohet në formë të përpiktë përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në institucionet që i përkasin qytetit të Shkupit. “Një nga çështjet që synojmë të rregullohet me Ligjin për përdorimin e gjuhëve, i cili është në procedurë parlamentare, ka të bëjë me rregullativën ligjore, në bazë të cilës institucionet do të obligohen të respektojnë përdorimin gjuhëve, pavarësisht nëse bëhet fjalë për gjuhën shqipe apo atë maqedonase”, thotë Shilegov. Për qytetin e Shkupit në garë janë edhe tre kandidatë nga partitë politike shqiptare, Lëvizja Besa, Aleanca për Shqiptarët dhe Partia Demokratike Shqiptare, përderisa Bashkimi Demokratik për Integrim ka ftuar elektoratin e saj që të votojë për kandidatin e socialdemokratëve, ndërkohë që tre partitë politike shqiptare thonë se në raundin e dytë do të bëjnë publike qëndrimin se cilin kandidatë do të mbështesin në balotazh, vota këto që do të jenë vendimtare për të përcaktuar fituesin. The post Shqiptarët pritet të përcaktojnë fituesin në Shkup appeared first on Mesazhi.com.

Zyrtare: Pajtohen Hamasi dhe Fatahu Posted: 12 Oct 2017 11:19 AM PDT

Hamasi dhe Fatah kanë nënshkruar një marrëveshje pajtimi në Kajro, duke i dhënë fund një fraksioni dhjetëvjeçar midis dy fraksioneve palestineze. Marrëveshja besohet të mbulojë çështjet e sigurisë, administratës dhe kalimit kufitar në Rripin e Gazës. Egjipti ka ndërmjetësuar bisedimet në kryeqytetin e vet. Palestinezët në Gaza dhe Bregun Perëndimor janë vendosur veçmas për shkak të konfliktit vdekjeprurëse midis dy grupeve shpërthyer në vitin 2007. Hamasi fitoi zgjedhjet parlamentare në territoret e pushtuara një vit më parë dhe përforcoi pushtetin e saj në Gaza, pas largimit të Fatahut nga enklava. Ndërsa detajet e plota të marrëveshjes së të enjtes ende nuk janë shpallur, negociatorët nga të dy grupet thanë se ndryshimet e sigurisë përfshijnë dorëzimin e kontrollit të kalimit kufitar të Rafahit midis Gazës dhe Egjiptit në një qeveri të unitetit. Hamasi gjithashtu pranoi që të dorëzojë të gjitha përgjegjësitë administrative në Rripin e Gazës tek qeveria e mbështetur nga Fatah deri në dhjetor, sipas një deklarate zyrtare të lëshuar nga Egjipti. Të dy palët e quajtën marrëveshjen një përparim të madh. The post Zyrtare: Pajtohen Hamasi dhe Fatahu appeared first on Mesazhi.com.

Liburni na bënë krenarë, mposht kampionin e Francës Posted: 12 Oct 2017 11:11 AM PDT

Skuadra kosovare në futsall, FC Liburn e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme UEFA Cup për sezonin 2017/18. Klubi kosovar mposhti 6 me 4 kampionin e Francës, Garges Djibson. Golat për ekipin nga Gjakova i shënuan: Alaj, Selmanaj (4) dhe Mejzini. Kurse për Garges Djibson: Kebe, Mendy (2) dhe De Sa Andrade. Me këtë fitore Liburni kryeson grupin E me 3 pikë. Vlen të përmendet se klubi kosovar gjendet në grup me ekipet si: Garges Djibson, Leo dhe Nacional. The post Liburni na bënë krenarë, mposht kampionin e Francës appeared first on Mesazhi.com.

Kandidati i PDK-së: Jam kënaqë në burg (Video) Posted: 12 Oct 2017 11:05 AM PDT

Kandidati nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Hanit të Elezit, Florim Shkreta në mars të vitit 2014 ka mbajtur 6 muaj burg për shkak të veprës mashtrim me vota. Në “Debat Përnime”, Shkreta tha se fakti që ka qenë i dënuar për keqpërdorim në zgjedhje nuk e ka penguar të kandidojë për kryetar të komunës. “Çka ka të keqe që kandidoj? Ligji ma lejon. Akuzë muj me t’ngritë edhe unë ty por a ka bazë a jo, ajo është tjetër. Ligji ma lejon me kandidu”, tha Shkreta. Ai shtoi se ka qenë i kënaqur me burgun. “Shumë jam i kënaqur me burg sepse me të vërtetë njeriu ka nevojë me shku në burg nganjëherë. Por me shku padrejtësisht të mundon. Sepse nuk ka qenë interesimi kaq i madh në atë vendvotim ku më kanë akuzu”, tha ai. Ai tha se akuzat ndaj tij janë të pavërteta. “Procesi në vendvotim ka përfundu në rregull. Po unë dyshoj se kjo është montim”, shtoi ai. Sado që është dënuar, Shkreta thotë se nuk ndihet fajtor për këtë vepër. “Më vjen keq prej vetes që s’kam mujt me shpëtu e mos me shku”, tha ai. “Normal që votën nuk bën me prekë, është e shenjtë dhe këtë nuk e kam bërë kurrë unë. Por kur të dënon ligji i Kosovës duhet me respektu”, tha në fund të debatit. The post Kandidati i PDK-së: Jam kënaqë në burg (Video) appeared first on Mesazhi.com.

Vranë çiftin shqiptar në sy të fëmijëve, policia greke arreston killerat dhe zbulon porositësit Posted: 12 Oct 2017 11:01 AM PDT

Pas mëse 8 muajsh hetime, policia greke ka vënë në pranga 3 persona të akuzuar si vrasësit e çiftit shqiptar, një ngjarje e ndodhur në Athinë në shkurt të këtij viti. Ekzekutorët e arrestuar janë një shtetas shqiptar dhe dy grekë.

Policia ka dhënë detaje në lidhje me arsyen dhe motivet që sollën në vrasjen makabre të çiftit Çuri (Thanas dhe Elena Çuri), të cilët u ekzekutuan në banesë, në prani të fëmijëve të tyre. screenshot-8_1507828771-4834210 Mesazhi.com: “Facebooku dhe Instagrami bien nga sistemi” plus 9 more Hetuesit grekë deklarojnë se killeri shqiptar, 29 vjeç, është një person me precedentë të shumtë penalë si vjedhje, grabitje me dhunë, armëmbajtje pa leje etj. Hetuesit besojnë se porositësit e vrasjes janë dy shqiptarë të cilëët janë shpallur në kërkim nga policia. Në bazë të hetimeve dhe deponimeve të të arrestuarve të cilët kanë pranuar krimin, është bërë e ditur në mediat greke se killerat kishin marrë një shumë prej 60 mijë eurosh për të likuiduar çiftin shqiptar. screenshot-8_1507828771-4834210 Mesazhi.com: “Facebooku dhe Instagrami bien nga sistemi” plus 9 more Porositësit e ekzekutimit kishin të hapur një çështje borxhi me çiftin e shqiptarëve të vrasë. Sipas medias greke, burrë e grua i kishin një borxh të madh dy shqiptarëve që kanë porositur vrasjen e tyre. Sipas hetimeve, të bëra publike këtë të enjte nga media greke, autoritetet besojnë se shqiptari i vrarë bashkëpunonte me porositësin e zhdukjes së tij fizike, në kultivimin dhe trafikimin e drogës. Pista e përplasjes së interesave për drogën vjen për shkak se katër ditë përpara ekzekutimit, Halitaj kishte denoncuar në polici aktivitetin e paligjshëm si dhe bashkëpunëtorët e tij (porositësit e vrasjes), por më pas kishte ndërruar mendje dhe kishte heshtur duke mos përmendur asnjë emër konkret./Mesazhi/

The post Vranë çiftin shqiptar në sy të fëmijëve, policia greke arreston killerat dhe zbulon porositësit appeared first on Mesazhi.com.

Google News: “Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released – Los Angeles Times” plus 2 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Google News: “Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released – Los Angeles Times” plus 2 more

Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released – Los Angeles Times Posted: 12 Oct 2017 07:35 PM PDT

images?q=tbn:ANd9GcStDKz3z1HdRmm4BESfmb96Jlk_rudVAr7006AnQr4MgX7_duzMDOfd1E3mJo8tzmGkx-aTNbIu Google News: “Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released - Los Angeles Times” plus 2 more
Los Angeles Times

Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released
Los Angeles Times
Fire crews began to make slow progress against wildfires that have killed at least 31 people in Northern California's wine country as officials continued the grim search for more bodies amid the ashes. In Santa Rosa, the hardest hit by the fires
31 Dead, a Vast Landscape Charred, and a Sky Full of SootNew York Times
'Just ash and bone': At least 31 dead, hundreds still missing as California wildfires rageWashington Post
The Latest: California wildfires bring record 31 deathsFox News
NBCNews.com –USA TODAY –SFGate –ABC News
all 1,867 news articles »
Oliver Stone on Harvey Weinstein: “It’s Not Easy What He’s Going Through” – Hollywood Reporter Posted: 12 Oct 2017 06:01 PM PDT

images?q=tbn:ANd9GcStDKz3z1HdRmm4BESfmb96Jlk_rudVAr7006AnQr4MgX7_duzMDOfd1E3mJo8tzmGkx-aTNbIu Google News: “Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released - Los Angeles Times” plus 2 more
Hollywood Reporter

Oliver Stone on Harvey Weinstein: "It's Not Easy What He's Going Through"
Hollywood Reporter
The director addressed the international media at the Busan International Film Festival, where he is serving as chair of the event's competition jury. Oliver Stone declined to condemn Harvey Weinstein over the mounting allegations of sexual assault
The Weinstein Co. Nears The Brink As Agencies Cut Off Talent SupplyDeadline
Police in New York and London Look Into Assault Allegations Against WeinsteinNew York Times
Weinstein Co. Bankruptcy Threat or Sale Looms as Leadership Divided Over Fate of Company (EXCLUSIVE)Variety
Los Angeles Times –NPR –IndieWire –Vanity Fair
all 1,607 news articles »
Samsung CEO Kwon Oh-hyun to resign citing ‘unprecedented crisis’ – The Verge Posted: 12 Oct 2017 06:50 PM PDT

images?q=tbn:ANd9GcStDKz3z1HdRmm4BESfmb96Jlk_rudVAr7006AnQr4MgX7_duzMDOfd1E3mJo8tzmGkx-aTNbIu Google News: “Death toll from Northern California fires jumps to 31; names of 10 victims released - Los Angeles Times” plus 2 more
The Verge

Samsung CEO Kwon Oh-hyun to resign citing 'unprecedented crisis'
The Verge
Kwon Oh-hyun, Samsung Electronics' CEO, vice chairman, and the head of its hugely successful components business, has announced his resignation. He will step down from the CEO role, as well as his positions on the board and as CEO of Samsung …
Samsung predicts record quarterly profitsMarketWatch
Samsung expects profit to nearly triple in third quarterCNET
Samsung said it was expecting record profits in the quarter — then, its CEO resignedCNBC
SFGate –Fortune –Android Headlines –Financial Times
all 62 news articles »

Koha.net: “Parisi shpreh keqardhje për vendimin e SHBA-së rreth UNESCO-s” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Koha.net: “Parisi shpreh keqardhje për vendimin e SHBA-së rreth UNESCO-s” plus 29 more

Parisi shpreh keqardhje për vendimin e SHBA-së rreth UNESCO-s Posted: 12 Oct 2017 02:52 PM PDT

Parisi, ku gjendet selia e UNESCO-s dhe që synon kryesinë e organizatës, shprehu keqardhje për largimin amerikan dhe vlerësoi se ky vendim i jep një kuptim të ri kandidaturës franceze. “Ne shprehim keqardhje për vendimin amerikan që të tërhiqet nga UNESCO në një moment ku mbështetja e komunitetit ndërkombëtar për këtë organizatë është thelbësor”, deklaroi zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Agnes Romatet-Espagne. “Kandidatura jonë për drejtorin e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Liburni e nis me fitore fazën e kualifikimeve në UEFA Futsal Cup Posted: 12 Oct 2017 02:44 PM PDT

Skuadra kampione e Kosovës në futsall, FC Liburn nga Gjakova e ka nisur në mënyrë të mrekullueshme fazën kryesore të kualifikimeve (Main Round) në UEFA Futsal Cup, duke e mposhtur kampionin e Francës, Garges Djibson, në kuadër të Grupit 5, me rezultat 6:4. Kjo ndeshje u zhvillua në Zagreb, aty ku do të zhvillohen edhe ndeshjet e tjera të këtij grupi. Deri te fitorja Liburnin e udhëhoqi Halim Selmanaj, me katër gola të shënuar, derisa me nga një gol kontribuan Mentor Mejzini dhe Ramadan Alaj. Nesër në mbrëmje……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kosovën e Finlandën i lidhin edhe rreth 20 mijë kosovarë që jetojnë atje Posted: 12 Oct 2017 02:41 PM PDT

Ministri i Punëve të Jashtme i Finlandës, Timo Soini, ka garantuar në Prishtinë se Kosova e ka mbështetjen e plotë dhe në forma të ndryshme të vendit të tij në rrugën e integrimit evropian. Në një intervistë ekskluzive për “Interaktiv” të KTV-së ka thënë se Kosova duhet të plotësojë kriteret e vëna nga BE-ja, duke mos harruar të përmendë edhe demarkacionin me Malin e Zi. Finlanda, ka thënë Soini, mbështet edhe liberalizimin e vizave për qytetarët e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Figo punësohet në UEFA Posted: 12 Oct 2017 02:34 PM PDT

Ish-ylli i Barcelonës, Real Madridit dhe Interit, Luis Figo i është bashkuar UEFA-s si këshilltar. Portugezi do të merret me çështjet teknike dhe ligjore të ndeshjeve në udhëheqjen e organizatës së futbollit. “Besoj se mund të kem ndikim pozitiv. Kam mësuar shumë nga futbolli dhe mezi po pres t’ia kthej këtë”, ka thënë Figo në një njoftim. Figo në punë do të bashkëpunojë me Nadine Kessler të Gjermanisë dhe Dejan Stankoviqin e Serbisë. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
U lirua pas 5 vjetësh familja që u mbajt peng nga talebanët Posted: 12 Oct 2017 02:24 PM PDT

Një grua amerikane, bashkëshorti i saj kanadez dhe tre fëmijët e tyre u liruan pas 5 vjetësh nga forcat e sigurisë pakistaneze. Ata ishin marr peng nga grupi i Haqqanit në Afganistan, shkruan CNN, transmeton Koha.net. Çifti amerikan Caitlan Coleman 31 vjeçare, Joshua Boyle 33 vjeçar, ishin rrëmbyer në vitin 2012 derisa po shkonin si turistë në Afganistan, e kështu u mbajtën në robëri deri sot. Coleman ishte shtatzënë në pritje të fëmijës së tretë gjatë kohës kur u rrëmbye. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Koha Elektorale® Posted: 12 Oct 2017 07:10 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rubikon ® Posted: 12 Oct 2017 06:05 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Express® Posted: 12 Oct 2017 04:20 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serial: “Perandori” epis. 187 (10+) ® Posted: 12 Oct 2017 03:30 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ekipi i KTV-së sjell këtë raport nga gjendja në Maqedoni para zgjedhjeve të së dielës Posted: 12 Oct 2017 02:17 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Qeveria s’e di kur do ta nisë dialogun me serbët që t’i bindë për FAK-un Posted: 12 Oct 2017 02:17 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Krejt çka ndodhi sot në fushatën zgjedhore Posted: 12 Oct 2017 02:10 PM PDT

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbajtur tubim zgjedhor në Rekë të Gjakovës. Kandidati për kryetar, Ardian Gjini, ka premtuar rregullim të infrastrukturës në çdo fshat të kësaj komune. Për zhvillim më të madh ekonomik në Suharekë është zotuar kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të kësaj komune, Sali Asllanaj. Ai premtoi edhe zhvillimin e turizmit në bjeshkët e Suharekës. Nisma për Kosovën ka mbajtur tubim paraelektoral në Malishevë,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ahmeti i përgjigjet Mustafës: Arroganca e këtij njeriu s’ka kufij Posted: 12 Oct 2017 02:05 PM PDT

Kreu i Prishtinës dhe kandidati i Vetëvendosjes edhe për një mandat, Shpend Ahmeti i është kundërpërgjigjur kreut të LDK-së e ish kryetarit të Prishtinës, Isa Mustafën në një deklaratë të tij se “Ahmeti mundet të bëhet zëdhënës i Komunës pasi zgjedhjet t’i fitojë Arban Abrashi”. “Isa Mustafa ne 2013 ka pas thënë që i fiton zgjedhjet me duar në xhepa. Sonte po thotë se ai do të ma ofroj punën e zëdhënësit në komunë. Arroganca e këtij……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
4 vjet burgim për personin që tërhoqi për flokësh ish-deputeten Sheqerinska Posted: 12 Oct 2017 01:49 PM PDT

Gjykata themelore e Shkupit dënoi sot me katër vjet burg Pançe Angellovin, personin që sulmoi deputeten Radmilla Sheqerinska, në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit në parlamentin e Maqedonisë. Pançe Angellov, siç shihet në video, e tërhoqi për flokësh ish-deputeten Sheqerinska, aktualisht ministre e Mbrojtjes, transmeton Zëri i Amerikës. Në aktpadi thuhet se Angellovi ishte me grupin e parë të protestuesve të dhunshëm që u futën në parlament duke sulmuar fizikisht deputetët e opozitës dhe kryetarin e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ambasadori amerikan si të tjerët nuk duhet përzier në punët e Serbisë, thotë Daçiq Posted: 12 Oct 2017 01:37 PM PDT

Ministri serb i Punëve të jashtme, Ivica Daçiq, tha të enjten se ambasadori amerikan sikurse edhe ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihen në punët e brendshme të Serbisë. Ai i bëri këto komente pas reagimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, ndaj deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi ditë më parë një ish-gjeneral serb për rolin e tij gjatë bombardimeve të NATO-s mbi Serbinë në vitin 1999, duke theksuar se Serbia nuk ka nevojë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Izraeli i bashkohet SHBA-së në tërheqjen nga UNESCO Posted: 12 Oct 2017 01:26 PM PDT

Pas tërheqjes së SHBA-së nga UNESCO, edhe Izraeli ka njoftuar se do të tërhiqet. Kryeministri izraelit Benjamin Netenyahu ka vlerësuar vendimin e SHBA-së si “të guximshëm dhe moral”, shkruan Aljazeera, transmeton Koha.net. LEXO EDHE: Izraeli mbështet SHBA-në për vendimin e tërheqjes nga UNESCO Përmes një deklarate për media, thuhet se kryeministri ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të bëjë përgatitjet për tërheqje nga UNESCO. Ndërkaq, tërheqja e SHBA-së nga UNESCO hyn në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Yjet e Kosovës përshëndeten me Bunjakin Posted: 12 Oct 2017 01:26 PM PDT

Yjet e përfaqësueses së Kosovës kanë përshëndetur përzgjedhësin Albert Bunjakin dhe e kanë falënderuar atë për gjithçka që ka bërë për përfaqësuesen gjatë kualifikimeve për Botërorin “Rusia 2018”. Bunjaki është larguar nga Kosova menjëherë pas eliminatoreve, gjatë së cilës fazë nuk arriti më shumë se një pikë në dhjetë ndeshjes. Ndër të fundit që kanë reaguar janë Milot Rashica, Amir Rrahmani e Hekuran……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
“Time” e quan Lipën “Zëri i ri i muzikës pop” Posted: 12 Oct 2017 01:17 PM PDT

Mediumi prestigjioz “Time” ka publikuar një artikull të veçantë për këngëtaren kosovare me famë botërore, Dua Lipa, duke e quajtur atë “Zëri i ri i muzikës pop”. “Time” ka nisur artikullin me arsyet përse Dua Lipa nuk ishte paraparë të bëhej yll botëror, duke thënë kujtuar se “kur ishte fëmijë në shkollë i ishte thënë se nuk di të këndojë dhe largimin nga Britania e Madhe drejt Kosovës”. Megjithatë, siç shkruan “Time”,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kopshtari amerikan thyen rekordin botëror të karrotës më të madhe Posted: 12 Oct 2017 01:03 PM PDT

Kopshtari amerikan Christopher Qualley nga Minnesota ka arritur të hyjë në librin e rekordeve “Guinness” me karotën më të madhe në botë. Me 10.16 kilogramë, zyrtarisht ai hyri në librin e rekordeve për karotën më të rëndë në botë. Ai ka thënë se ky ishte edhe qëllimi i tij, përcjell albinfo.ch. “Ky ishte qëllimi im. Mendoj se të gjithë që rrisin fruta dhe perime gjigante mendojnë se si të vendosin rekord botëror dhe isha me fat që unë e realizova……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shtatzënat duhet të flenë në krah Posted: 12 Oct 2017 01:01 PM PDT

Një studim i publikuar në “The Journal of Physiology” ka gjetur se femrat në shtatzëninë e vonshme, duhet të flenë në krah para kohës së lindjes, pasi që mund t’i shkaktojnë probleme serioze foshnjës. Studiuesit kanë monitoruar foshnjat ende pa lindur dhe nënat e tyre gjatë natës, për të parë efektet e pozitës së të fjeturit, transmeton KosovaPress. Studimi ka zbuluar se femrat që flenë në shpinë gjatë shtatzënisë së vonshme mund të shkaktojnë probleme……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Milani zëvendëson Montellan me Petkoviqin Posted: 12 Oct 2017 01:00 PM PDT

Milani raportohet se ka shprehur interesim që të sigurojë shërbimet e përzgjedhësit të Zvicrës, Vladimir Petkoviq. Sipas “Blick”, drejtori sportiv i Milanit, Massimiliano Mirabelli, është takuar me 54-vjeçarin për të diskutuar mundësinë që të zëvendësojë Vincenzo Montellan. Milani thuhet po ashtu se do të shfrytëzojë Ricardo Rodriguezin për të bindur përzgjedhësin e Zvicrës. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kamioni i ngarkuar mbi kamion çmend policinë zvicerane Posted: 12 Oct 2017 01:00 PM PDT

Pak e habitshme të ndodhë diçka e tillë në Zvicrën e rregullave strikte, por ja që ka ndodhur. Sot, e enjte, pak pas orës 12 policët e Winterthurit u habitën jo pak kur panë në rrugën qendrore të qytetit këtë pamje që po e shihni: një kamion i vogël, i ngarkuar mbi një kamion pak më të madh. Veç pamjes së “papërshtatshme”, edhe mënyra e ngarkimit të kamionit mbi kamion nuk i plotësonte kërkesat për siguri, ka konstatuar policia, shkruan blick.ch, përcjell albinfo.ch…….This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shumë shpejt rikthehet Luari Posted: 12 Oct 2017 12:55 PM PDT

Këngëtarja e hitit “Gjithmonë”, Luar, shumë shpejt do të sjellë projektin e saj më të ri me titull “Si dje”. Luar ka publikuar në rrjete sociale një video të shkurtër në të cilën ka njoftuar se kënga e re do të publikohet së shpejti. Ajo ka bashkëpunuar me producentin e njohur “Cricket” për këngën e re. Luar nuk ka publikuar këngë qe një kohë të gjatë, ndërsa hiti i saj i para pesë vjetëve, “Gjithmonë” është lansuar……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Copëzimi në shtete të vogla nuk është zgjidhje për BE-në Posted: 12 Oct 2017 12:50 PM PDT

A duhen shpërfillur shtetet e vjetra nacionale për të shpallur një “Europë të rajoneve”? Për Katalonjën kjo tingëllon si një rrugëdalje nga tollovia politike, por BE-ja do të përfundonte në kaos, mendon Bernd Riegert. Katalonja nuk është i vetmi rajon në Europë, që kërkon më shumë pavarësi. Skocia, Tiroli i Jugut, Aland, Flandra e ndoshta edhe Bavaria. Lista nuk është e plotë. Disa rajone madje nuk kërkojnë mëvetësinë, por vetëm më shumë autonomi, ndërsa……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Barcelona riemërton stadiumin Posted: 12 Oct 2017 12:40 PM PDT

Barcelona raportohet se do t’ia ndryshojë emrin stadiumit të famshëm Nou Camp si pjesë të një marrëveshje sponsorimi. Gjiganti katalonas, sipas raportimeve, është në bisedime me disa kompani të mëdha që kanë shprehur dëshirën për të vendosur emrin e tyre në emërtimin e plotë të stadiumit. Barcelona do të fitojë rreth 200 milionë euro nga marrëveshja, raporton “The Mirror”. Marrëveshja e sponsorimit është pjesë e renovimit 500 milionë eurosh i Nou Campit, që……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nisma mobilizohet në Malishevë për fitore të thellë Posted: 12 Oct 2017 12:31 PM PDT

Interesi i rinisë dhe qytetarëve të Malishevës është fitorja e Nismës për Kosovën dhe kandidatit të saj për kryetar komune Ragip Begaj pa balotazh në zgjedhjet e 22 tetorit, duke afirmuar vizionin e kësaj partie për Kosovën dhe qytetarët e saj. Kështu është thënë sonte në tubimin zgjedhor të Nisma për Kosovën në Malishevë, transmeton ksp. Deputeti i Nisma për Kosovën, Enver Hoti, ka thënë se janë mbledhur në këtë tubim për të shtuar mobilizimin, në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ismajli nënshkruan Marrëveshjen për ndërtimin e Kolektorit të ujërave të zeza të Shtimes Posted: 12 Oct 2017 12:12 PM PDT

Kryetari i Shtimes dhe kandidat për kryetar të kësaj komune nga PDK, Naim Ismajli ka njoftuar se sot në Vjenë të Austrisë ka nënshkruar marrëveshjen për ndërtimin e Kolektorit të ujërave të zeza, projekt i financuar e buxhetit nga Qeveria dhe Banka Austriake. Postimi i Ismajlit në Facebook: Disa orë më parë, nënshkrova Marrëveshjen për projektin e ndërtimit të Kolektorit të ujërave të zeza me përfaqësuesit e kompanisë Konsulente dhe Inxhinierike nga Austria……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia nuk e ndryshon pozicionin neutral të ushtrisë, përmendet Kosova Posted: 12 Oct 2017 12:10 PM PDT

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Serbia është partner i besueshëm i NATO-s, porse nuk do të ndryshojë pozicionin neutral të ushtrisë. Në forumin e sigurisë në Beograd, Bërnabiq tha se Serbia ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me NATO-n, porse qëndrimi i saj është i qartë: “Do të mbetet e përkushtuar për neutralitet ushtarak”. “Synim i Serbisë është integrimi në Bashkimin Evropian, por integrim të suksesshëm nuk ka pa stabilitet rajonal”, tha……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Trumpi kërcënon mediat me marrje të licencës shkaku i raportimeve Posted: 12 Oct 2017 12:08 PM PDT

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka lënë të hapur mundësinë e tërheqjes së licencave për televizionin NBC News dhe disa të tjera, pas raportimeve të tyre negative. NBC, shtëpinë mediale e cila e bëri të famshëm akoma më shumë me emisionin e tij Praktikantët, Trumpi e mori për thumb, pasi gazetarët raportuan se ai deshi të rrisë 10 herë më shumë arsenalin bërthamor amerikan. Këtë lajm Trumpi natyrisht e quajti të rrejshëm dhe trillim. NBC po ashtu zemëroi Shtëpinë e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Çka mund ta zbresë numrin e votuesve, sipas Qirezit Posted: 12 Oct 2017 12:04 PM PDT

Opinionisti Arben Qirezi thotë se në fushatën për zgjedhjet lokale të 22 tetorit ka pasur shumë pak aktivitet në terren nga kandidatët për kryetarë komunash. Ai ka marrë shembull Prishtinën, duke thënë se dalja e rrallë e kandidatëve për kryetar të komunës në terren është e rrezikshme për ta dhe mund të çojë në uljen e numrit të votuesve. “Unë mendoj se mbase një prej të metave është aktiviteti i varfër në terren. Në rastin e Prishtinës,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Puerto Rico, California, Facebook: Your Thursday Evening Briefing” plus 39 more NYT

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Puerto Rico, California, Facebook: Your Thursday Evening Briefing” plus 39 more NYT

Puerto Rico, California, Facebook: Your Thursday Evening Briefing Posted: 12 Oct 2017 02:58 PM PDT

Here’s what you need to know at the end of the day.
Asia and Australia Edition: Rohingya, Unesco, Hamas: Your Friday Briefing Posted: 12 Oct 2017 03:56 PM PDT

Here’s what you need to know to start your day.
Foiled in Congress, Trump Signs Order to Undermine Obamacare Posted: 12 Oct 2017 09:35 AM PDT

President Trump issued an order on Thursday to allow the sale of health insurance plans that are exempt from some Affordable Care Act coverage rules.
Public Health: What Did Trump’s Health Care Executive Order Do? Posted: 12 Oct 2017 03:50 PM PDT

Nothing yet. But it could matter for people who buy their own insurance or get it from work in the long-term.
Watch Live: Times Journalists on Covering the Trump White House Posted: 12 Oct 2017 03:14 PM PDT

Dean Baquet, the executive editor of The New York Times, joins the White House correspondents Maggie Haberman and Peter Baker in a TimesTalk about covering President Trump. The Times’s media columnist, Jim Rutenberg, will moderate.
California Wildfires Death Toll Rises to 29 as Vast Region Is Scorched Posted: 12 Oct 2017 02:47 PM PDT

On the front lines, exhausted crews are stretched to their limits as they try to slow wildfires that have grown so big, so fast.
Fires Rage. You Must Evacuate. What Do You Take? Posted: 12 Oct 2017 11:26 AM PDT

Californians had to make quick decisions as flames approached their homes. What did they take with them?
Trump Warns Puerto Rico Weeks After Storms: Federal Help Cannot Stay ‘Forever’ Posted: 12 Oct 2017 11:44 AM PDT

The president says that the island bears some of the blame for its current crisis and that “we cannot keep” federal troops and recovery workers there “forever.”
Another Victim of Hurricane Maria: Puerto Rico’s Treasured Rainforest Posted: 12 Oct 2017 12:52 PM PDT

Maria’s winds ripped through the only tropical rain forest in the United States forest system, decimating much of its flora and fauna.
House Approves $36.5 Billion Hurricane and Wildfire Aid Package Posted: 12 Oct 2017 03:03 PM PDT

The relief package is the second installment of aid passed by lawmakers to respond to this year’s hurricanes, and much more money will still be needed.
The Bronx’s Quiet, Brutal War With Opioids Posted: 12 Oct 2017 04:10 AM PDT

In the Bronx, which lost more residents to drug overdoses last year than any other New York City borough, the heroin epidemic has latched on to a vulnerable population.
Opinion: White Nationalism Is Destroying the West Posted: 12 Oct 2017 01:44 PM PDT

The rise of the far-right could destroy the liberal societies that we know and love.
Op-Ed Contributor: Why We Ended Long-Term Solitary Confinement in Colorado Posted: 12 Oct 2017 12:20 PM PDT

It is a form of torture, and it sent inmates out of prison worse than when they arrived.
Op-Ed Columnist: Let Them Eat Paper Towels Posted: 12 Oct 2017 03:18 PM PDT

Three and a half million American citizens are being abandoned.
Editorial: Congress Can’t Let Mr. Trump Kill Obamacare on His Own Posted: 12 Oct 2017 03:24 PM PDT

A new White House executive order could significantly damage the health insurance market and harm millions of people.
On Campus: We Brought Charles Murray to Campus. Guess What Happened. Posted: 12 Oct 2017 03:36 PM PDT

We weren’t naïve in inviting him. We did it because we want the University of Michigan to remain intellectually open.
Palestinian Factions, Hamas and Fatah, Sign Unity Deal Posted: 12 Oct 2017 02:42 PM PDT

The agreement allows the Palestinian Authority to run the embattled coastal strip, but leaves several thorny issues unresolved.
21st Century Fox Pressed by Investment Group to Overhaul Board Posted: 12 Oct 2017 02:00 PM PDT

The CtW Investment Group said the company’s directors had failed to effectively address the “longtime ethics crisis” at Fox News in a way that put 21st Century Fox at risk.
Eli Broad, Patron of Los Angeles, to Step Down From His Philanthropy Posted: 12 Oct 2017 03:29 PM PDT

His vast fortune shaped Los Angeles, from its arts and medical worlds to its reinvigorated downtown.
Duterte Threatens to Expel E.U. Diplomats From Philippines Posted: 12 Oct 2017 03:26 PM PDT

The president appeared to be reacting to criticism from European lawmakers, but the bloc said their recent visit was not an official one.
U.S. Will Withdraw From Unesco, Citing Its ‘Anti-Israel Bias’ Posted: 12 Oct 2017 11:51 AM PDT

The Trump administration said the withdrawal, which is effective at the end of 2018, is also over a “need for fundamental reform” at the cultural organization.
American Woman and Family Held for 5 Years in Afghanistan Freed From Militants Posted: 12 Oct 2017 02:05 PM PDT

An American woman, her Canadian husband and three children were held for five years in Afghanistan by a Taliban faction, the Haqqani network.
N.F.L. Players May Have an Ally in Their Protests: Labor Law Posted: 12 Oct 2017 01:53 PM PDT

In a debate over how far workers can go in banding together without retribution by their employers, many experts say showing solidarity is a legal right.
A Condom-Maker’s Discovery: Size Matters Posted: 12 Oct 2017 02:32 PM PDT

Men have long complained about how condoms fit. Now a manufacturer is selling condoms in bespoke sizes, including 10 lengths and nine circumferences.
Subway Delays Cost New Yorkers Millions Annually, Report Finds Posted: 12 Oct 2017 01:09 PM PDT

A study by the city’s Independent Budget Office estimated weekday subway delays resulted in $307 million of lost work time in a 12-month period.
China to Debtors: Pay Up or Be Shamed Posted: 11 Oct 2017 06:51 AM PDT

Local officials have been ordered to set up platforms to name those who don’t pay their debts, but the biggest borrowers are unlikely to be worried.
Art Review: From China’s Artist-Activist, a Citywide Great Wall Posted: 12 Oct 2017 11:08 AM PDT

Ai Weiwei has endured frequent gripes that his activism has got the better of his art. That gripe is unfounded.
Nonfiction: President Clinton Looks Back at President Grant Posted: 12 Oct 2017 09:30 AM PDT

Ron Chernow’s “Grant” gives us a Ulysses S. Grant for our times.
On Olympics: A Seat Near Hitler, and Other Olympic Tales From the Baron, 105 Posted: 12 Oct 2017 10:50 AM PDT

“Where is your recorder?” Baron Eduard von Falz-Fein said. “Be sure it is on.” Because he had a lot to tell about the Olympic movement.
What to Know About Having a Microwedding Posted: 11 Oct 2017 11:45 PM PDT

Unlike an elopement, a microwedding retains some of the structure of a traditional wedding, except on a smaller scale.
How Would That Couch Look at Home? Check Your Phone Posted: 03 Oct 2017 02:00 AM PDT

New apps and online programs have features that help you see what furniture looks like in your space.
Art Review: Collecting Strokes of Genius Posted: 12 Oct 2017 08:09 AM PDT

Goya, Rembrandt and van Gogh (for starters) lead the Thaw collection at the Morgan, one of the great troves of treasured drawings.
‘Dynasty’ or ‘Dallas’? Squaring Off in the Lily Pond Posted: 12 Oct 2017 03:00 AM PDT

Best villains? Cliffhangers? Social relevance? Clothes? Two Times journalists square off over Ewing Oil, Denver Carrington, and the characters that inspired two recent reboots.
Carry-On: What Martha Stewart Can’t Travel Without Posted: 12 Oct 2017 09:23 AM PDT

The cookbook author and television host always has three iPads, workout gear and, of course, food (including her own hard-boiled eggs).
Review: Netflix’s ‘Mindhunter’ Is More Chatter Than Splatter Posted: 12 Oct 2017 07:36 AM PDT

Where recent TV has fetishized serial killers as fascinating geniuses, the new Netflix series focuses on the quest to figure them out.
Matter: Genes for Skin Color Rebut Dated Notions of Race, Researchers Say Posted: 12 Oct 2017 04:09 PM PDT

Humans have long shared a genetic palette for skin pigmentation, slightly tweaked by evolution, scientists report.
Trilobites: Solitary Pumas Turn Out to Be Mountain Lions Who Lunch Posted: 11 Oct 2017 11:00 AM PDT

After tracking 13 pumas at feeding spots in Wyoming for three years, researchers mapped complex social networks of reciprocity among the predatory cats.
Trilobites: The Dirty Secrets Saved in Dead Birds’ Feathers Posted: 12 Oct 2017 09:25 AM PDT

The feathers of birds preserved in natural history museum collections record changes to historical air quality across America’s Rust Belt, a new study finds.
High Blood Pressure in Midlife Tied to Later Dementia Posted: 11 Oct 2017 08:28 AM PDT

Women with high blood pressure in their 40s are at increased risk for dementia in later years.
College Websites Must Accommodate Disabled Students, Lawsuits Say Posted: 11 Oct 2017 04:31 PM PDT

Eight suits filed against New York colleges and universities are part of a growing legal movement to make the internet accessible to users with disabilities.