Home » Archives for Shtator 2017

Muaj: Shtator 2017

“Ministrat e Brendshëm të Ballkanit mblidhen në Greqi” plus 5 more 24 ore lajme

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Ministrat e Brendshëm të Ballkanit mblidhen në Greqi” plus 5 more 24 ore lajme

Ministrat e Brendshëm të Ballkanit mblidhen në Greqi Posted: 30 Sep 2017 02:40 AM PDT

Javën e ardhshme në Selanik do të zhvillohet për herë të dytë takimi i ministrave të Brendshëm të Greqisë, Shqipërisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë për forcimin e stabilitetit rajonal dhe bashkëpunimin ndërkufitar. CNN-i grek shkruan se takimi rajonal do të mbahet në datat 4 dhe 5 tetor, i cili është një iniciativë e ministrit të Jashtëm …
Tensione në Kataloni: Spanja përpiqet të ndalë referendumin, qytetarët pushtojnë qendrat e votimit Posted: 30 Sep 2017 02:35 AM PDT

Mijëra separatistë katalonas kanë marrë pjesë në një tubim përfundimtar, një ditë përpara referendumit të së dielës për pavarësinë nga Spanja. Presidenti katalonas,  Carles Puigdemont, tha para turmave të qytetarëve se besonte se Katalonia ishte duke marrë hapat e parë si një komb sovran. Mijëra policë ekstra janë dërguar  nga gjithë Spanja, sepse qeveria e …
Pas grushteve mbi Zekën, Frashër Krasniqi ndalohet nga Prokurori Posted: 30 Sep 2017 02:32 AM PDT

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, është në paraburgim pasi mbrëmë në një debat televiziv grushtoi deputetin e Nismës, Milaim Zeka. Lajmin e ka konfirmuar për gazetën Express, zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.  Ajo tha se me urdhër të Prokurorit, deputeti i VV’së gjendet në paraburgim. “Me urdhër të prokurorit Krasniqi …
Ministrat e Ramës, negociata për Himarën, palët pranë marrëveshjes Posted: 30 Sep 2017 01:59 AM PDT

Në qytetin e Vlorës janë zhvilluar këtë të premte negociatata mes përfaqësuesve të qeverisë, Bashkisë së Himarës dhe banorëve të qytezës së vogël bregdetare që kundërshtojnë projektet për rregullimin e infrastrukturës. Kështu, të pranishëm në negociata ishin ministri i Energjitikës, Damian Gjiknuri; ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro; kryetari i OMONIA-s, Vasil Bollano; ish-kandidati Fredi Bejleri; …
Katër të plagosur në Tiranë, sherri në lokal përfundon me plumba Posted: 29 Sep 2017 11:38 AM PDT

Një konflikt midis disa personave në një lokal në Tiranë për pak mund të ishte kthyer në një tragjedi. Katër persona kanë mbetur të plagosur me armë zjarri në një lokal në rrugën “Gjergj Legisi” në kryeqytet. Sipas policisë, personat e plagosur janë E.L 31 vjeç, M.B, 31 vjeç, B.K 33 vjeç dhe A.B 46 …
Ekspo-Kongres për menaxhimin dhe trajtimin e integruar të mbetjeve Posted: 29 Sep 2017 11:34 AM PDT

Ndërsa sot një nga çështjet me të diskutuara janë problemet e mjedisit, ngrohja globale, menaxhimi i mbetjeve dhe zgjidhjet teknologjike përkatëse, zhvillimi i qëndrueshëm, shtimi i sipëfaqeve të gjelbra, kursimi dhe mirëmenaxhimi i rezervave natyrore, të qenurit miqësor me ambientin ne industri e bizneset që ushtrojnë veprimtari të ndjeshme ndaj mjedisit, në Tiranë, merr jetë …
Reklama

“Dukolli:Bindja dhe përgjegjsia janë tek qytetari” plus 9 more Gazeta Tribuna

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Dukolli:Bindja dhe përgjegjsia janë tek qytetari” plus 9 more Gazeta Tribuna

Dukolli:Bindja dhe përgjegjsia janë tek qytetari Posted: 30 Sep 2017 04:09 AM PDT

Përfaqësusi nga Nisma për Kosovën ,Çerkin Dukolli në një intervistë direkte për Emisionin “KONTAKT” në Tribuna Channel  tregoi rreth fushtës zgjedhore të kësaj partie ,si dhe për programin dhe aktivitetet deri me datën 22 tetor. Sipas tij pritjet tona janë shumë pozitive ,presim të shenojmë suksese të mira në zgjedhjet e 22 tetorit.   Për me shumë ndiqni intervistën e plotë:   The post Dukolli:Bindja dhe përgjegjsia janë tek qytetari appeared first on Gazeta Tribuna.
Rastet e dhunës në familje në rritje Posted: 30 Sep 2017 02:32 AM PDT

Në raportin që policia njofton për ngjarjet qe ndodhin në Kosovë për 24 orë, çdoherë është e pranishme edhe dhuna në familje e kjo një dukur dita ditës është në rritje. Sipas policisë, gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar dy raste të dhunës në familje, njëra ka ndodhur në Prishtinë dhe tjetra në Pejë. “Prishtinë, më 28.09.2017-20:20. Ankuesja femër K/Shqiptare ka raportuar se është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti  i saj. Në lidhje me rastin është intervistuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar dhe është njoftuar prokurori kompetent. Nuk raportohet për të arrestuar”, njofton policia. “Pejë, më 29.09.2017-17:20. Është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje ka sulmuar fizikisht motrën  e tij. Viktima ka pranuar trajtim mjekësor, ndërsa i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin policor. The post Rastet e dhunës në familje në rritje appeared first on Gazeta Tribuna.
Qka po paralajmëron Xhemajlaj pas dhunës së deputetëve Posted: 30 Sep 2017 02:15 AM PDT

Ky nuk ishte sulmi i parë i tij. Huliganët dijnë vetëm të sulmojë. Me kësi lloj njerëzish nuk vlejnë fjalët, ata njohin vetëm gjuhën e dhunës. Drejtësi, ndaloji këta huligaj para se të bëhet vonë! Ka shkruar  Isa Xhemajlaj .   The post Qka po paralajmëron Xhemajlaj pas dhunës së deputetëve appeared first on Gazeta Tribuna.
Gashi:Rrahja e deputeteve lidhet me sulmin ne Kuvend Posted: 30 Sep 2017 02:10 AM PDT

E para, kjo lidhet me sulmin në ndërtesën e kuvendit të kosovës; dhe, e dyta, kjo është në një mënyrë indikacion se çka mund të bëjnë këta po erdhën në pushtet. Pavarësisht që milaim zekën e konsideroj një prej stërrvinave më të mëdha të skenës publike në kosovë, sot jam me të. The post Gashi:Rrahja e deputeteve lidhet me sulmin ne Kuvend appeared first on Gazeta Tribuna.
KANDIDATI I VETËVENDOSJES NË FERIZAJ KAPET ME DROGË Posted: 30 Sep 2017 01:10 AM PDT

Kandidati për Asamble Komunale në Ferizaj, Dritëro Hyseni, muajin e kaluar më 22 gusht, në orën 01:30, ishte zënë me lëndë narkotike nga Policia e Kosovës. Sipas raportit policor që ka siguruar Lajmi.net, kandidati i Vetëvendosjes e kishte pranuar para hetuesve të DHTN në Ferizaj, se marihuanën e kishte konsumuar prej moshës 17 vjeçare, por që mbetja e kësaj lënde narkotike në veturën e tij, të cilën e kishte gjetur policia, sipas kandidatit të Vetëvendosjes, ishte mbetje prej asaj kohe, meqë tani thotë se nuk e konsumon më dhe se nuk e kishte ditur që i ka mbetur në veturë. Duke u bazuar në provat materiale dhe deklaratat e të dyshuarve, nën dyshimin e bazuar, hetuesit kanë paraqitur edhe Kallëzim Penal kundër tij me veprën penale “Posedim i paautorizuar i narkotikëve, substancave psikotropike ose analoge”, vepër kjo e sanksionuar nga neni 275, paragrafi 2 i KPRK-së. Raporti i siguruar mban datën e 24 gushtit 2017 dhe aktivisti i Vetëvendosjes ishte në vetura me disa shokë të tij. Mësohet se me këtë rast tani është duke u marrë Prokuroria Themelore në Ferizaj. /Lajmi.net/ qendrim “Dukolli:Bindja dhe përgjegjsia janë tek qytetari” plus 9 more Gazeta Tribuna The post KANDIDATI I VETËVENDOSJES NË FERIZAJ KAPET ME DROGË appeared first on Gazeta Tribuna.
Pas grushteve ndaj Milaim Zekës, Frashër Krasniqi mbetet në paraburgim Posted: 30 Sep 2017 12:56 AM PDT

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, është në paraburgim pas asaj që ndodhi mbrëmë mes tij dhe deputetit të Nismës, Milaim Zeka.

Lajmin e ka konfirmuar për gazetën Express, zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Ajo tha se me urdhër të Prokurorit, deputeti i VV’së gjendet në paraburgim. “Me urdhër të prokurorit Krasniqi është në paraburgim”, ka thënë Ahmeti duke shtuar se gjatë ditës do të lëshojnë një raport në lidhje me rastin. Milaim Zeka ka thënë se rastin do ta paraqesë në Polic

  The post Pas grushteve ndaj Milaim Zekës, Frashër Krasniqi mbetet në paraburgim appeared first on Gazeta Tribuna.

Hapet Festivali i Filmit “Hyjnesha nё fron” Posted: 30 Sep 2017 12:26 AM PDT

Sot në Fushë Kosovë fillon edicioni i dhjetё i Festivalit tё Filmit tё Kosovёs “Hyjnesha nё fron” (Hn’F). Festivali i Filmit tё Kosovёs “Hyjnesha nё fron”, i cili kёtё vit shёnon edicionin jubilar, tё dhjetin me radhё, do tё mbahet nё hapёsirat e Stacionit tё trenit, nё Fushё Kosovё. “Hyjnesha nё fron” do tё zgjasё pesё ditё dhe projeksionet e tij do tё realizohen nё tri lokacione, pёrkatёsisht nё tren, nё sallёn e Stacionit tё trenave dhe nё “Hotelin Hyjnesha” ku edhe do tё zhvillohet gala mbrёmja e hapjes ceremoniale. The post Hapet Festivali i Filmit “Hyjnesha nё fron” appeared first on Gazeta Tribuna.
Demarkacioni në ‘rrugë pa krye’ Posted: 30 Sep 2017 12:14 AM PDT

Florim Isufi, anëtar i Komisionit të ri për Shënimin e Kufirit me Malin e Zi, ka thënë për se tashmë kanë filluar punën edhe zyrtarisht përderisa javën që vjen do ta rrisin edhe më shumë angazhimin. Ndërsa në Ambasadën e Malit të Zi në Kosovë i kanë thënë “Zërit” se demarkacioni për ta është punë e kryer, porse do të tregohen të durueshëm dhe do të presin që Kosova ta përfundojë këtë çështje brenda një periudhe të arsyeshme Komisioni i ri për Shënjimin e Vijës Kufitare me Malin e Zi, i emëruar nga qeveria “Haradinaj”, tashmë ka nisur zyrtarisht punën. Kështu kanë bërë të ditur  pjesëtarët e këtij Komisioni, të cilët kanë thënë se javën që vjen do të ketë angazhim edhe më të madh si në punën e kabinetit, ashtu edhe në terren. Mirëpo, Ambasada e Malit të Zi, ka ripërsëritur edhe një herë se çështja e demarkacionit tashmë është punë e kryer. Por pavarësisht kësaj, ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka kërkuar që demarkacioni të anashkalohet si kusht për liberalizmin e vizave. Njohësit e procesit të liberalizimit konsiderojnë se Kosova duhet të fokusohet më tepër te luftimi i krimit dhe i korrupsionit (kushti tjetër për viza) sesa të merret me rinegocimin e Marrëveshjes së Demarkacionit., meqë një gjë e tillë merr shumë kohë dhe zvarrit shumë procesin e liberalizmit të vizave The post Demarkacioni në ‘rrugë pa krye’ appeared first on Gazeta Tribuna.
Pence mbështet transformimin e FSK-së sipas Kushtetutës Posted: 30 Sep 2017 12:11 AM PDT

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, priti të premten presidentin e Kosovës, Hashim Tha çi, “për të riafirmuar mbështetjen e SHBA-së për një Kosovë sovrane, demokratike dhe të begattë”. “Nënpresidenti ka vlerësuar udhëheqjen e Thaçit, së bashku me atë të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, për avancimin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi”, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë. “Liderët janë pajtuar për rëndësinë e avancimit të reformave, për forcimin e sundimit të ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe thellimin e rritjes ekonomike. Nënpresidenti ka shprehur mbështetje për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, përmes kushtetutës, dhe për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi”, përfundon komunikata e Shtëpisë së Bardhë. The post Pence mbështet transformimin e FSK-së sipas Kushtetutës appeared first on Gazeta Tribuna.
Jep dorëheqje Sekretari i Shëndetësisë së SHBA-së Posted: 30 Sep 2017 12:06 AM PDT

Sekretari për Shëndetësi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tom Price ka dhënë dorëheqje nga kjo detyrë. Kjo për shkakun se ai ka përdorur aeroplanë të shtrenjtë privat për biznes zyrtarë, shkruan BBC. Ai më parë kishte kërkuar falje pasi që kishte realizuar 26 fluturime që nga maji me një shumë të shpenzimit prej 400 mijë dollarë të taksapaguesve. Zyrtarët shtetëror, përfshirë edhe ata që përballen me çëshjte të sigurisë kombëtare, kërkohet që të marrin fluturime komerciale të punës të lidhura me udhëtimet, transmeton lajmi.net. Pas Price, janë edhe tre anëtarë të kabinetit të Trump që janë nën vëzhgim pas dyshohet se kanë përdorur aeroplanë privat derisa kanë punuar. The post Jep dorëheqje Sekretari i Shëndetësisë së SHBA-së appeared first on Gazeta Tribuna.

“Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com

Run! Bitch Run! (2009) +18 Posted: 29 Sep 2017 10:32 AM PDT

Run! Bitch Run! (2009) +18 | Erotik, Horror, Thriller | Viti: 2009 Rreth filmit: Gjërat shkojnë tmerrësisht keq kur Katerina dhe Rebeka, dy vajza katolike trokasin në derën e gabuar për të shitur broshura fetare.   trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com  trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com
//   trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com   The post Run! Bitch Run! (2009) +18 appeared first on Filma24HD.com | Filma me Titra Shqip HD.
Killing Gunther (2017) Posted: 29 Sep 2017 07:27 AM PDT

Killing Gunther (2017) | Aksion, Komedi | Viti: 2017 Rreth filmit: Një grup vrasësish me pagesë duan të vrasin vrasësin më të mirë të momentit, Guntherin. Por planet nuk shkojnë si duhet sepse Guntheri ndodhet gjithmonë një hap përpara tyre.   trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com  trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com
//   trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com   The post Killing Gunther (2017) appeared first on Filma24HD.com | Filma me Titra Shqip HD.
Zombie 108 (2012) Posted: 29 Sep 2017 06:04 AM PDT

Zombie 108 (2012) | Horror, Fantashkence | Viti: 2012 Rreth filmit: Një virus përhapet në Taipei dhe forcat S.W.A.T. nisin evakuimin e zonës. Por në Ximending policia has kundërshtimin e Banditëve lokalë. Të dyja palët duhet të bashkëpunojnë për të shpëtuar nga sulmet e zombiëve.   trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com  trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com
//   trailtube-logo “Run! Bitch Run! (2009) +18” plus 2 more Filma24HD.com   The post Zombie 108 (2012) appeared first on Filma24HD.com | Filma me Titra Shqip HD.

Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more

E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit Posted: 30 Sep 2017 12:18 AM PDT

Një grup prej 80 peshkaqenësh është gjëja e fundit që një grup zhytësish në brigjet e Bahamasit  duan të përballen. Një inxhinier na New  Jersey, Troy Iloski ka kapur momentin kur ai dhe ekuipazhi i tij  po eksploronte në det, rreth 20 metra nën ujë.   Videoja tregonin 50 vjeçarini cili ruante gjakftohtësinë  dhe mundohej të mbante të qetë peshkaqenët, pasi vetëm ashtu mund ta largonte frikën. 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
E kapin me motor pa leje, kur i kontrolluan banesën u habitën çfarë gjetën Posted: 30 Sep 2017 12:12 AM PDT

U kap teksa lëvizte në një motor pa dokumente por më pas i zbuluan se në shtëpi mbante   armë nga më të ndryshmet dhe municione. Personi i arrestuar mbrëmjen e 29 shtatorit nga  skuadra “Shigjeta” e Forcës së Posaçme “Shqiponja” është Bruno Kurti, 25 vjeç, banues në Tiranë. Në momentin kur u ndalua ai kishte me vete armë zjarri “Browing”, me një krehër me fishekë, informon policia e Tiranës. Gjithashtu gjatë kontrollit të ushtruar në banesë janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale :
një silenciator – një palë dylbi – 21 copë fishekë – 5 telefona – një qese farmacie me lëndë të dyshuar narkotike të llojit Cannabis Sativa – një thikë me palosje – një thikë me dorezë të zezë – shkop gome – 2 shkopinj të punuar në mënyrë artizanale – 6 targa automjetesh – një kartmonedhë 2000 e dyshuar fallco – një minikartë telefoni – prozhektor Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësorë Tiranë në ngarkim të shtetasit të lartpërmendur për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të rendit publik”, “Prodhim dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, ” Prodhim dhe mbajtja pa leje e armëve të ftohta”, “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”, parashikuar nga nenet 236, 278, 279 dhe 283 të Kodit Penal 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
“Zoti nuk bën gabime”, prindërit lejojnë foshnjen e sëmurë të vdesë Posted: 29 Sep 2017 11:51 PM PDT

Një çift i krishterë ka lënë fëmijën e tyre të porsalindur që të vdesë për shkak të besimit të tyre fetar. Vajza Rachel Joy dhe Joshua Barry Piland ka lindur më 6 gusht, dhe një ditë më pas mamia që e vizitonte zbuloi që ajo ishte me verdhëzë. Pavarësisht se u përpoqën që të bindnin prindërit e saj që ta dërgonin në spital, ata rezufuzuan që ti jepnin trajtim mjeksor, duke u shprehur se ‘Zoti nuk bën gabime”. Pas disa ditës Abigail filloi të mos konsumonte ushqim dhe gjendja e saj u përkeqësua gjatë kësaj kohe. Nga neglizhenca e prindërve të saj vogëlushja pushoi së marri frymë. Rachel dhe Joshua janë arrestuar nga policia pas vdekjes së vajzës së tyre, pasi autopsia konfirmoi se vdekja kishte ardhur si pasojë e neglizhencës dhe se po të kurohej nuk do të kishte asnjë problem. 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more 44D2575A00000578-4928638-image-a-40_1506604894451 Ora News: “E tmerrshme, 80 peshkaqenë rrethojnë zhytësit” plus 9 more /Oranews.tv     Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Sulm vetëvrasës pranë një xhamie shiite në Kabul Posted: 29 Sep 2017 11:49 PM PDT

Një sulm vetëvrasës ka ndodhur në afërsi të një xhamie shiite në Kabul të Afganistanit. Sipas zyrtarëve afgan të paktën pesë persona janë vrarë dhe 20 të tjerë janë plagosur. Shpërthimi ka ndodhur pas lutjeve të së premtes, një ditë para festës së Ashures. /REL/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Jep dorëheqjen Sekretari i Shëndetësisë Posted: 29 Sep 2017 11:44 PM PDT

Sekretari amerikan i Shëndetësisë Tom Price, i përfshirë në një skandal lidhur me udhëtimet e tij me avionë privatë të kushtueshëm për vizitat qeveritare, dha dorëheqjen të premten, njoftoi Shtëpia e Bardhë në një komunikatë. “Price paraqiti dorëheqjen dhe presidenti (Donald Trump) e pranoi”, theksoi komunikata.
Disa minuta më përpara Trump la të nënkuptohej se Prince i kishte minutat e numëruara në gjirin e qeverisë amerikane. Tom Price shprehu keqardhje për çështjen dhe njoftoi të enjten se do të paguante dëmshpërblimet për shpenzimet me çarter dhe se do të udhëtonte vetëm me linjat e rregullta, por kjo nuk e zbuti zemërimin e presidentit Trump dhe nuk e shpëtoi nga humbja e postit. Price është anëtari i parë i kabinetit të presidentit Trump që largohet nga posti, deri tani janë shkarkuar disa zyrtarë të tjerë të lartë.
Price kishte më pak se 8 muaj në detyrë. /ATA/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Përmbytet anija, mbyten 60 myslimanë Rohingya Posted: 29 Sep 2017 11:08 PM PDT

Rreth 60 persona besohet se kanë humbur jetën kur një anije me myslimanë Rohingya, që iknin nga dhuna në Mianmar, është mbytur pranë brigjeve të Bangladeshit, të enjten vonë. Një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara tha se 23 veta janë konfirmuar të vrarë, ndërsa 40 të tjerë “janë të zhdukur dhe supozohet se janë mbytur”. Qysh në fund të gushtit, mbi gjysmë milioni Rohingya kanë ikur nga dhuna në Mianmar drejt Bangladeshit. Dhuna në shtetin Rakhine ka nisur më 25 gusht, kur militantët Rohingya kanë sulmuar disa poste të sigurisë. Ushtria më pas është përgjigjur me, siç është thënë, sulme brutale. Zyrtarë të OKB-së kanë thënë se ushtria e Mianmarit po bën spastrim etnik kundër myslimanëve Rohingya./REL/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Raketa në vend të avionëve?! Posted: 29 Sep 2017 01:52 PM PDT

Transporti ajror shumë shpejt do të mund të realizohet me raketa dhe jo me avionë. Të paktën kjo është ideja e themeluesit të kompanisë, Space X, Elon Musk, i cili ka prezantuar një risi të re. Në rast se projekti do të zbatohet me sukses, qytetarët do të mund të udhëtojnë nga Londra drejt Nju Jorkut në vetëm 39 minuta. Njerëzit shumë shpejt do të kenë mundësi që të fluturojnë nga një kontinent në tjetrin në më pak se një orë, ndërsa risia është prezantuar së fundmi nga Elon Musk. Themeluesi i Space X dhe Tesla ka hedhur idenë e transportit përmes raketave, gjë që sipas tij, do të mundësonte përshkimin e distancave relativisht të gjata brenda një afati të shkurtër kohor.  Në një video promocionale të shpërndarë së fundmi, ekspertët që po punojnë për projektin kanë sjellë edhe pamjet e para se si do të mund  të udhëtojnë qytetarët, ndërsa nga përllogaritjet paraprake, distanca Londër New York do të mund të përshkohet në vetëm 39 minuta. Raketa mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 27 mijë kilometrash në orë dhe është pjesërisht e ripërdorshme, gjë që ul automatikisht edhe kostot për prodhimin. Gjithashtu, Musk ka sqaruar se ky është një version me parametra më të ulta në krahasim me Raketën e Madhe që pritet të kryejë udhëtime drejt planetit Mars brenda vitit 2024.  Themeluesi i Space X deklaroi në fund se gjëja më e rëndëishsme është fakti që kompania ka gjetur edhe investitorët që kanë pranuar të vendosin paratë e tyre mbi këtë projekt që do të nisë të zhvillohet brenda pak muajve.   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
SHBA tërheq diplomatët nga Kuba, dyshohet se kanë rënë pre e ‘sulmeve zanore’ Posted: 29 Sep 2017 01:50 PM PDT

Si pasojë e disa sulmeve të dyshuara me valë zanore, Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të tërheqin shumicën e diplomatëve ameriakanë në Kuba, ndërsa ngjarja duket se ka dobësuar edhe më tej marrëdhëniet e brishta mes dy vendeve. Departamenti i Shtetit njoftoi se në selinë diplomatike, nga tani e tutje do të qëndrojnë vetëm përfaqësuesit e nivelit të lartë, ndërsa konfirmohet shkurtimi drastik i zyrtarëve të tjerë. Shtetet e Bashkuara kanë vendosur që të tërheqin shumicën dërmuese të stafit diplomatik në Kuba, pas raportimeve se këta të fundit mund të kenë rënë pre e të ashtëquajturave sulme zanore. Ngjarja misterioze ka shkaktaur një debat madhor dhe ka rrezikuar shëmbjen totale të marrëdhënieve të brishta mes dy vendeve që tradicionalisht kanë patur përplasje, por Havana zyrtare ka mohuar përfshirjen në incidentet e regjistruara. Uashingtoni bën të ditur se si pasojë e disa sulmeve që janë organizuar me anë të valëve zanorë, diplomatët kanë patur komplikacione të ndryshme shëndetsore që janë manifestuar me simptoma si dhimbja e kokës, humbja e dëgjimit, temperaturë si dhe marrje mendsh. Ky problem nuk është shfaqur vetëm tek diplomatët, por edhe tek një pjesë e turistëve amerikanë që kanë vizituar Kubën dhe kanë qëndruar në hotele. Për këtë arsye, një paralajmërim ka shkuar edhe për qytetarët e thjeshtë që mund të kenë planifikuar të pushojnë në Havana apo qytete të tjera kubane. Departamenti amerikan i Shtetit raportoi se nga ambasada amerikane në Havana do të largohen shumica e stafit jo-thelbësor, për të qëndruar vetëm përfaqësuesit e nevojshëm. Presidenti Raul Castro ka dhënë garancinë e tij personale se këto sulme nuk janë një vepër e Havanës zyrtare, por ende nuk dihet nëse do të ketë masa të tjera nga amerikanët. Gjatë Presidencës Obama, marëdhëniet mes dy vendeve pësuar një afrim pas dekadash mungesë komunikimi, ndërsa Presidneti Trump ka premtuar se do të kthejë mbrapsht disa politika. Megjithatë, ai ka konfirmuar se nuk do të mbyllë ambasadën në Havana. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Aksidenti në Gjirokastër, PD: Kryepolici po tenton të manipulojë ngjarjen Posted: 29 Sep 2017 01:31 PM PDT

Pas publikimit të pamjeve të aksidentit në Gjirokastrë nga Ora News ku dyshohet të jetë përshirë Drejtori i Policisë së Gjirokastrës, ka reaguar nënkryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj. Në një deklaratë për mediat, Alibeaj akuzon Lorenc Paganikën se po tenton të fshehë ngjarjen pasi aksidentoi kalimtarin dhe nuk i dha as ndihmën e parë. Deklarata e plotë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Gjirokastër. Drejtori i Policisë, Lorenc Paganika ka aksidentuar një kalimtar në Memaliaj dhe është larguar nga vendi i ngjarjes duke mos i dhënë as ndihmën e nevojshme qytetarit, por tashmë po tenton të manipulojë ngjarjen. Fatmirësisht qytetari i aksidentuar është jashtë rrezikut për jetën. Makina e tij pësoi dëmtime nga aksidenti por drejtori nxitoi që ta rregullojë, dhe ka lejuar ekspertimin nga grupi hetimor vetëm pasi makina ka dalë nga servisi, duke tentuar të mbyllë çështjen. Kjo ngjarje, e gjitha e filmuar, tregon sjelljen e paprecedentë të kreut të policisë së një qarku. Sjellja e këtij kryepolici vërteton gjendjen e Policisë së Shtetit, ku shefat e saj janë mbi ligjin dhe nuk ka asgjë të përbashkët me qindra oficerë të tjerë të ndershëm të Policisë së Shtetit. Kjo është e vërteta. Policia ka kapitulluar përballë krimit të organizuar, trafikut të drogës dhe nuk garanton dot sigurinë e qytetarëve. Ky është realiteti i qeverisë së Edi Ramës, me krimin që zotëron vendin, me drogën që blen zgjedhjet, me kryepolicë që nuk duan t’ia dinë për ligjin.
/Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Nga 1 tetori, qytetarët që nuk tërheqin kuponin tatimor do gjobiten Posted: 29 Sep 2017 01:24 PM PDT

Duke filluar nga 1 tetori, kur nis dhe faza e tretë anti-informalitet nuk duhet të bëjnë kujdes vetëm bizneset por edhe qytetarët. Kushdo që bën një blerje dhe nuk tërheq kuponin tatimor do të përballet me gjobë. Një fakt të tillë e bëri me dije në emisionin”Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe,drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Vasilika Vjero. Vjero: Edhe qytetarët do kontrollohen, kanë detyrim ligjor të tërheqin kuponin. Në momentin që qytetarët nuk e tërheqin kuponin sigurisht që ka një penalitete që është 1 mijë lekë për ata që thyejnë ligjin. Ne do i inkurajojmë të jenë pjesë e këtij aksioni. Jo gjthmonë do hyjmë direkt në ambinetin e biznesit por do pyesim një qytetar që sapo ka marrë një shërbim në atë njësi, i cili më tej mund të jetë dhe objekt i kontrollit. Janë skema që përdoren në gjithë botën, ka punonjës të administratës tatimore, por jo vetëm, që hyjnë në një aktivitet.Qëllimi është jo të penalizojmë qytetarin por të jetë pjesë e aksionit dhe palë me administratën tatimore. /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto) Posted: 30 Sep 2017 12:16 AM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Këngëtarja dhe modelja Afërdita Dreshaj është shumë aktive në rrjete sociale. Ajo publikon shpesh imazhe bashkë me të dashurin, por edhe me motrën e saj Jehonën, shkruan lajmi.net. Së fundi, ajo ka postuar një video në të cilën shihet bashkë me të dashurin dhe motrën, ku derisa Afërdita duket se kishte të ftohtë, Jehona kishte ekspozuar gjoksin. Në atë video, Jehona bënte lëvizje provokuese duken nxjerrë gjuhën, por padyshim që vëmendja ishte tek gjoksi i saj ‘bombastik’. /Lajmi.net/ aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Dashuria 60 milionë lekëshe e Barushit për Enertilën: Dyshek firmato, 3 qen, papagaj, kanarina Posted: 30 Sep 2017 12:08 AM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Mashtrimi për martesë me foto false në facebook të ardhshme, por që në fund ka mbetur tërësisht i zhgënjyer. Nga verbëria e dashurisë dhe dëshira e madhe për të patur një nuse, Bajrush Ahmeti i ka plotësuar të gjitha dëshirat gruas virtuale, duke i blerë dyshek “Dormeo”, tre qen, papagallë, pistë vrapimi, të gjitha mobiljet e shtëpisë, telefona dhe shumë materiale të tjera, deri tek unaza dhe orë flori, me vlerë 2 milionë lekë. Sot “Shqiptarja.com” zbardh të plotë vendimin e gjykatës së Durrësit ku tregohen me detaje e gjithë dinamika e mashtrimit. Premtimi për martesë dhe mashtrimi në fund “Në datën 8 shator 2017, prokuroria Durrës, ka regjistruar procedimin e mësipërm penal pasi nga materialet e referuara nga Policia e Shtetit,ka rezultuar se në 22 gusht 2017 është paraqitur përpara oficerëve të policisë gjyqësore, shtetasi Bajrush Ahmati, punonjës i Postës Shqiptare Manzë, i cili kallëzon se për një periudhë dyvjeçare ka komunikuar me një shtetase që përdorte numrin celular 0665528XXX dhe 0688434XXX si dhe një adresë në facebook me emrin “Elona Gjoka”, e cila pretendonte se do të lidheshin dhe më pas do të martoheshin së bashku. Kjo shtetase, në bashkëpunim me të tjerë, i kanë kërkuar dhe marrë me anën e mashtrimit dhe të kërcënimit, në kohë të ndryshme, shuma të ndryshme parash, sende me vlerë, pajisje shtëpiake, elektro­shtëpiake etj.të cilat kapin një dëm prej rreth 6.000.000 lekësh”. I mobiloi e shtëpinë bleu unaza 2 mln lekë “Në muajin mars të vitit 2015, e ka marrë në telefon një numër privat ku i ka dalë një zë femre që i ka thënë se “…të njoh ty, që punon ke posta e Manzës…”. Pas dy ditësh i kishte bërë ftesë një adresë në facebook­un e tij me emrin Elona Gjoka. Ai e ka pranuar këtë adresë dhe ka vazhduar të komunikonte me të, ku ajo i ka thënë se ishte nga Manza dhe që jetonte në Itali me familjen e saj, por kishte ardhur me pushime në Manzë. Ajo e ka marrë në telefon me numrin 0665528XXX dhe 0688434XXX. Nga muaji shtator i vitit 2015, ajo i ka kërkuar një ndihmë që t’i blinte një palë divanë familjes së Myrteza Beqjas nga Manza dhe kallëzuesi i ka blerë në shumën 55.000 lekë dhe ia ka dërguar familjes së Myrteza Beqjas. Në muajin nëntor të vitit 2015, ajo i ka kërkuar që t’i blinte tri dyer druri për familjen e Myrteza Beqjas dhe ai ka shkuar dhe i ka blerë te “Megatek”, në shumën 34.000 lekë dhe i ka dërguar në shtëpi. Pas disa kohësh ajo i ka thënë për disa bizhuteri floriri për t’ia blerë me pretendimin se do të bënin fejesën rreth Vitit të Ri 2016 dhe ai i ka blerë dy unaza floriri në shumën rreth 30.000 lekë të reja dhe orë, varëse, vëthë floriri në shumën rreth 80.000 lekë të reja,të cilat i ka dërguar te shtëpia e Myrteza Beqjas. Gjatë komunikimeve nga muaji mars i vitit 2016, ajo i ka kërkuar që t’i blinte unaza floriri për familjen e tyre, Myrteza, Emine dhe Enertila Beqja. Ai ka shkuar në Durrës, pranë argjendari “Kapedani”, ku ka blerë dy unaza floriri, dy varëse dhe një orë në shumën rreth 200.000 lekë dhe ia ka dërguar te shtëpia e Myrteza Beqjas. Po gjatë kësaj periudhe, ajo i ka kërkuar që të blinte dhe gjëra të tjera si pllaka shtrimi, minibar, kundërbufe, perde, dhomë gjumi, tapete, tavolinë kuzhine së bashku me gjashtë karrige, dy krevate druri të vegjël, dyshekë “Dormeo”, televizor i markës “Sony” dhe dy të markës “LG”, aparat digitalb “HD”, lavatriçe, frigorifer, një pistë vrapimi, 36 m2 parket laminat për shtresë dhe t’ia kompletonte të gjithë shtëpinë. Ai ka rënë dakord të shkonte në dyqane dhe në bazë të fotografive që ky ia ka dërguar në facebook, ato që i kanë pëlqyer i ka blerë dhe ia ka dërguar. Të gjithë artikujt kanë qenë në vlerën rreth 400.000 lekë të reja. I ble dhe tre qen kanarina e papagaj Po kështu ka blerë dhe ka dërguar te banesa e Myrteza Beqjas edhe tre qen, disa zogj kanarina dhe Papagaj, së bashku me kafazet, si dhe dy qengja, një këndore me kolltukë, një kolltuk tek, një tavolinë së bashku me karrige plastike që rrinë jashtë në verandë Marrja e shumës prej 10 mijë euro Gjatë vitit 2016 shtetasja e paraqitur me emrin Elona i ka kërkuar shuma të ndryshme nga 200 deri në 1.000 euro, të cilat kallëzuesi Bajrush Ahmati ia ka dërguar te shtëpia e Myrteza Beqjas, shuma të cilat shkojnë rreth 10.000 euro. Më pas i ka kërkuar që t’i blinte sende shtëpiake të ndryshme si sobë drush, tuba shkarkimi, katër topa katroma për izolimin e shtëpisë, 30 metra linearë tub për kanalet e ujërave të zeza etj., të cilat ky i ka blerë dhe vlera e tyre ishte rreth 80.000 lekë dhe ia ka dërguar në shtëpinë e Myrteza Beqjas. Dy milionë lekë për djalin e sëmurë Më pas shtetasja e prezantuar me emrin Elona i ka kërkuar ndihmë për djalin e sëmurë të vëllait dhe kallëzuesi i ka dërguar rreth 200.000 lekë. Elona i ka kërkuar që t’i blinte dy aparate telefoni Samsung dhe dy aparate telefoni “Iphone­6” dhe “Iphone­7+”, si dhuratë për fejesë. Ky i ka blerë telefonat me një vlerë që shkonte rreth 360.000 lekë. Elona i ka kërkuar disa pajisje shtëpiake si enë kuzhine, lavastovilje, frigorifer, televizor si dhe disa pajisje për kozmetikë, ku vlera e tyre arrinte rreth 500.000 lekë dhe të gjitha këto i ka dërguar te shtëpia e Myrteza Beqjas. Dhënia e 6 mijë eurove Në muajin korrik të vitit 2017, me të dëmtuarin Bajrush ka komunikuar një bashkëpunëtor i shtetases së prezantuar me emrin Elona (që prezantohej si i ati), i cili i ka kërkuar një shumë prej 5.000 eurosh dhe ky ia ka dërguar te shtëpia e Myrteza Beqjas dhe pas disa ditësh ai i ka kërkuar edhe 1.000 euro të tjera, të cilat ia ka dërguar po te kjo shtëpi. Gjatë korrikut të vitit 2017, ata i kanë kërkuar që të blinte një qen, një “Iphon 7+”, disa kanarina, si dhe ushqim për to, një palë divane të tjera si dhe një motor për Myrteza Beqjan, për të cilin i ka dërguar edhe kopjen e kartës së identitetit. Të gjitha këto i ka blerë në shumën rreth 300.000 lekë të reja dhe ia ka dërguar te shtëpia e Myrteza Beqjas. Kthimi mbrapsht i 10 mln lekëve e kërcënimi me vrasje Gjatë muajit gusht 2017, ai ka kuptuar që shtetasja e prezantuar me emrin “Elona”, e kishte mashtruar dhe ai i ka thënë asaj që kishte një problem te puna dhe i duheshin 100.000 lekë të reja. Nga ana e saj ajo i ka thënë që të shkonte e t’i merrte te shtëpia e Myrteza Beqjas. Ai ka shkuar te shtëpia e tij, pasi i ka rënë ziles ka dalë Emine Beqja me një zarf në dorë dhe brenda tij ishin 100.000 lekë të reja. Të nesërmen ai ka komunikuar me të, ku i ka thënë se i duheshin 5.000 euro se kishte probleme te puna. Ajo i ka thënë se nuk kishte ku t’i merrte dhe se do t’ia niste për një mikun e tij ditën e shtunë, para dy javësh. Ka shkuar herë pas here te shtëpia e Myrteza Beqjas duke i pyetur se mos kishte ardhur një porosi. I është përgjigjur Emine Beqja që nuk kishte ardhur gjë dhe i ka thënë që të mos shkonte më te shtëpia se do ta vriste dhe duke i thënë gjithashtu se ajo nuk e dinte se kush e kishte mashtruar me këto muhabete. Ka shkuar përsëri ditën e shtunë, në datën 12 gusht 2017 te shtëpia e Myrteza Beqjas, për të kërkuar sërish se mos kishte ardhur një porosi.I është përgjigjur Myrteza Beqja se nuk kishte ardhur gjë. Kërcënimi, “…do të shihemi ndryshe bashkë…” Ditën e hënë, në datën 14 gusht 2017 në mëngjes ka takuar Myrteza Beqjan, të cilin e ka marrë në makinë dhe e ka pyetur se kush është personi që e ka porositur për të sjellë gjërat te shtëpia e tij. Ai është përgjigjur se nuk dinte gjë se kush është ai person që e kishte mashtruar. Ai më pas ka zbritur nga makina dhe i ka thënë se “…do të shihemi ndryshe bashkë…” në formë kërcënimi. I dëmtuari Bajrush Ahmati, ka deklaruar se shumicën e këtyre sendeve deri ditën e fundit kur ka shkuar te banesa e Myrteza Beqjas i ka parë të vendosura aty si dhe që përdoren nga familja e tij. Ai deklaron se për shumicën e sendeve të blera disponon faturat e blerjes dhe është në gjendje t’i njohë sendet që ka blerë po t’i paraqiten për njohje. Kontrolli i shtëpisë Në datën 20 shtator 2017 gjykata e Durrësit ka vendosur të autorizojë kontrollin e vendeve (banesës) së shtetasit Myrteza Besim Beqja, banues në fshatin Manëz, Durrës, për gjetjen dhe marrjen e provave materiale që lidhen me veprën penale objekt hetimi. Nga kontrolli i ushtruar në banesën e shtetasit Myrteza Beqja, i cili jetonte së bashku me të bijën Enertila Beqja, u gjetën dhe u sekuestruan një pjesë e mirë e provave materiale të cituara më lart,të tilla si: lavastovilje, frigorifer, televizor, motoçikletë, kolltukë, tavolinë, si dhe dy aparate celulare “IPhone” që i dispononte Enertila Beqja, të cilat janë njohur nga i dëmtuari Bajrush Ahmati. Nga aktet e hetimeve paraprake rezulton se shtetasja Enertila Beqja, duhet të merret në përgjegjësi penale për veprën penale “Mashtrim”. Vajza:Sendet mi blenë kushërinjtë, jam e lidhur me tjetër Enertila Beqja, vajza që dyshohet se mashtroi 30­vjeçarin Brahush Ahmetaj me një profil të rremë në “Facebook” duke i marrë 6 mln lekë mallra, i është dhënë dje masa e sigurisë “Arrest me burg”. Për mediat kanë folur edhe prindërit e vajzës duke deklaruar se ajo është e pafajshme. Enertila e mohon kategorikisht që të ketë lidhje virtuale me punonjësin e Postës, Brahush Ahmetaj duke pretenduar se faqja në rrjetin social “Facebook” nuk është e saja. “Faqja në facebook nuk është e imja. Sendet i kemi blerë me lekët e mija, në muajin gusht kanë ardhur kushërinjtë nga emigracioni dhe na kanë ndihmuar. Unë jam e lidhur me një djalë jashtë shtetit në Itali”­ka thënë ajo në gjykatë. “Në polici nuk thash që jam shtatzënë, unë dyshoja për shtatzëni. Brahushin thjesh e kam parë në Manëz sepse merrnin lekët e kempit në postë. Unë në “Facebook” kam foto profili me mamin tim. Kërkoj nga gjykata të më lërë të lirë të qëndroj pranë nënës time se e kam të sëmurë. Jam e pafajshme”­tregon Enertila. “Postieri më mbajti 20 mijë lekë nga pensioni” Vendimi i gjykatës është kundërshtuar edhe nga babai i vajzës, i cili e ka cilësuar vendimin të padrejtë, pasi nuk bazohet në asnjë provë. Ndërkohë e ëma që ishte e pranishme në sallën e gjyqit deklaroi, se postieri herë pas here i ka vjedhur lekët e pensionit, pasi në një rast i ka mbajtur 20 mijë lekë. “Vendimi është i padrejtë, i kërkoj shtetit drejtësi. Vajzën e kam të martuar me një tjetër”­tregon babai i vajzës. I njëjti qëndrim është mbajtur edhe nga mamaja e vajzës, sipas së cilës Ahmetaj është vetëm postier dhe nuk ka lidhje me vajzën e saj. “Vajza ime nuk ka lidhje me Brahush Ahmetaj, ai është postieri dhe më ka mbajtur 20 mijë lekë nga pensioni im. Pistën e vrapimit në shtëpi e përdor unë pasi jam e sëmurë”­thotë e ëma. Ballafaqimi me 30­vjeçarin Brahush Ahmetaj ka mbetur i befasuar kur ka parë Enertila Beqaj e vërtetë, në ambjentet e policisë së Durrësit. Ajo nuk kishte asnjë lloj ngjashmërie me vajzën në foton e profilit. Brahushi dhe Enertila janë përballur për herë të parë tre ditë të shkuara në mjediset e Drejtorisë së Policisë së Qarkut Durrës. Ajo ishte krejt tjetër nga ajo që kishte parë në foton e “FB”. Ahmetaj pa se kishte të bënte me një vajzë të thjeshtë fshati, larg vajzës së kopertinave. Kuptoi se gjithçka kishte blerë për të nuk kishte lidhje me vajzën bjonde me tipare latine që e bëri të ëndërronte 2 vjet rresht. Më pas policia i ka shoqëruar të dy për në banesën e vajzës në Manëz, ku ai ka marrë të gjitha dhuratat të paketuara dhe me proces­verbal. Dhuratat dhe sendet e tjera ai do ti ketë në ruajtje derisa të përfundojë gjykimi i çështjes.

139 bursa për studente në Kosovë nga bizneset shqiptare në Gjermani Posted: 30 Sep 2017 12:03 AM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Ndarja e bursave mundësohet nga Unioni i Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Kompanitë anëtare të Unionit kanë ndarë një fond të veçantë për programin e bursave me nga një bursë prej 100 euro në muaj, për një vit akademik. Këtë vit, numri i përfitueseve është rritur nga 100 në 139. Sipas një njoftimi të OEGJK-së, për të ndihmuar studentet me kushte më të rënda sociale, inkurajuar studentet me nota më të larta dhe avancuar në përgjithësi pozitën e gruas në Kosovë Unioni i Bizneseve Shqiptare ne Gjermani dhe OEGJK nëpërmjet këtij projekti synojnë të përkrahin arsimimin e vajzave/grave dhe fuqizimin e tyre. “Këto bursa u janë dhënë vajzave studente me notë mesatare gjatë studimeve mbi 8.00 dhe të cilat vijnë nga familje me kushte të vështira ekonomike. Përparësi në këto aplikime kanë pasur studentet që vijnë nga familje të kategorive të dala nga lufta. Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare dhe Unioni i Bizneseve Shqiptare në Gjermani u urojnë suksese në studimeve fitueseve të bursave, por edhe aplikueseve tjera! Ceremonia e ndarjes së bursave do të bëhet më 30 shtator nga ora 10.00 në sallën Mona, Ndërtesa Capital Gate (ndërtesa e Bankës Botërore/Deloitte) në Fushë Kosovë.

Mbi 1 milion e 890 mijë votues në zgjedhjet lokale Posted: 30 Sep 2017 12:03 AM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Valmir Elezi, zëdhënës në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve tha për Express se lista përmban 1 milion e 890 mijë e 952 emra të votuesve. Ndërkohë që partitë politike janë duke vazhduar me fushatën e tyre zgjedhore nëpër Komuna. Fushata zyrtarisht kishte filluar më 21 shtator dhe zgjatë deri më 20 tetor. Kujtojmë se zgjedhjet lokale mbahen disa muaj pas atyre të jashtëzakonshme, të cilat erdhën si rezultat i rrëzimit të ‘Qeverisë Mustafa’ nga Parlamenti.

Puyol ‘nervozon’ Ronaldon me fjalët për Messin Posted: 30 Sep 2017 12:01 AM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Carles Puyol është takuar me Leo Messin. Ish kapiteni i Barcelonës ka vetëm lëvdata për sulmuesin argjentinas. Madje, Puyol ka thënë se Messi është futbollisti më i mirë në histori të futbollit, gjë që mund të mos pranohet mirë nga rivali i tij nga Real Madrid, Cristiano Ronaldo. “Messi i ka fituar të gjitha, është më i miri në histori të futbollit”, deklaroi Puyol për mediat spanjolle, përcjell “lajmi.net”. “Messi është në moshën më të mirë dhe mund të arrijë edhe më shumë”, u shpreh ai. /Lajmi.net/

Gigi Hadid mahnit në fustanin e bardhë (Foto) Posted: 29 Sep 2017 11:51 PM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Ajo është pjesë e shumë eventeve të njohura botërore, ku merr gjithë vëmendjen, shkruan lajmi.net. Së fundi, ajo u paraqit e veshur me një fustan të bardhë në të cilin dukej për mrekulli. Fustani i gjatë i bardhë i zbulonte këmbët seksi të modeles, e cila këtë paraqitje e bëri në eventin e markës së njohur të aksesorëve “Messika jewellery”. /Lajmi.net/ aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Jep dorëheqje Sekretari i Shëndetësisë së SHBA-së Posted: 29 Sep 2017 11:44 PM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Kjo për shkakun se ai ka përdorur aeroplanë të shtrenjtë privat për biznes zyrtarë, shkruan BBC. Ai më parë kishte kërkuar falje pasi që kishte realizuar 26 fluturime që nga maji me një shumë të shpenzimit prej 400 mijë dollarë të taksapaguesve. Zyrtarët shtetëror, përfshirë edhe ata që përballen me çëshjte të sigurisë kombëtare, kërkohet që të marrin fluturime komerciale të punës të lidhura me udhëtimet, transmeton lajmi.net. Pas Price, janë edhe tre anëtarë të kabinetit të Trump që janë nën vëzhgim pas dyshohet se kanë përdorur aeroplanë privat derisa kanë punuar.

Dy dekada që nga demonstrata e studentëve të Prishtinës kundër regjimit të Millosheviqit Posted: 29 Sep 2017 11:43 PM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Ishte tetori i vitit 1997, kur studentët në krye me rektorin e atëhershëm Ejup Statovci u përballën me policinë serbe në rrugët e Prishtinës. Ish-lideri i Lëvizjes Studentore, Bujar Dugolli, në 20-vjetorin e demonstratës së 1 tetorit 1997, ka thënë se kjo ngjarje duhet të zë vend meritor në historinë shqiptare. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka vlerësuar se Lëvizja Studentore ka pasur rol historik në zhvillimet e përgjithshme në pavarësimin e Kosovës. Dugolli shprehet se deri më tani shteti nuk e ka trajtuar si duhet këtë ngjarje, por shton se kur do të ketë më shumë argumente historike, institucionet do t’i japin rëndësi më të madhe Lëvizjes Studentore dhe protestës së ’97-së e cila për të shënon fillimin e fundit të Serbisë në Kosovë dhe fillimin e çlirimit të Kosovës nga okupimi.

Problem i madh në Real Madrid, fajtor Asensio (FOTO) Posted: 29 Sep 2017 11:42 PM PDT

aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

Marco Asensio nënshkroi kontratë të re me Real Madridin deri në vitin 2023. Por, marrëveshja e re e Asensios me kushte të përmirësuara financiare ka krijuar pakënaqësi në ekip. “Don Balon” raporton se mesfushori Toni Kroos është i pakënaqur me ofertën e klubit për Asension, përcjell “lajmi.net”. Reperezentuesi gjerman menjëherë ka kërkuar që t’i rritet paga në mënyrë që mos te jëtë inferior nga ana financiare me 21 vjeçarin. Kroos së fundmi spekulohej me largim nga Real Madrid pas interesimit nga disa klube nga Premierliga. /Lajmi.net/ aferdita-dreshaj_1473449516-4061032-300x186 Lajmi.net: “Motra e Afërditës ekspozon gjoksin e bujshëm (Foto)” plus 8 more

“Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic

Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit Posted: 29 Sep 2017 10:48 PM PDT

Hatem Ben Arfa e ka paditur Paris Saint-Germain Jean-Bertrand Jeacques, menaxheri i Hatem Ben Arfa, ka zbuluar se mesfushori francez e ka paditur Paris Saint-Germain në gjyq për diskriminim. Ish ylli i Marseilles dhe Nices është duke stërvitur me skuadrën e rezervave që nga fillimi i sezonit, derisa ende nuk ka marrë shpjegim për këtë vendim. “Ne kemi dërguar një ankesë të diskriminimit në gjykatë të martën. Ben Arfa po stërvitet me rezervat pa asnjë shpjegim”, ka deklaruar Jeacques për L’Equipe. “PSG janë duke përdorur metoda psikologjike ndaj Ben Arfas. PSG i ka thënë lojtarit se nuk do të marrë pjesë në turne të verës vetëm një ditë para nisjes. Kjo është mungesa e respektit”, ka theksuar ai. Por, drejtuesit e Paris Saint-Germain i kanë hedhur poshtë akuzat, duke shpjeguar se lojtari ishte në dijeni që nga vera se nuk ishte në planet e skuadrës për sezonin e ri. Thuhet se gjatë verës Ben Arfa ka refuzuar disa oferta. untitled_1506714544-6469841-1 “Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic

The post Dridhet sheiku i PSG-së, ylli i skuadrës e padit klubin appeared first on GazetaBlic.

Trump, turne në Azi për Korenë e Veriut Posted: 29 Sep 2017 10:36 PM PDT

Një proces i ri dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që me asgjë nuk i ngjan këtij të tashmit, është parë si i nevojshëm nga shumica e panelistëve që kanë marrë pjesë në tryezën diskutuese të Forum 2015, e organizuar të premten në Prishtinë, nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur. Është kërkuar që stadi final të ketë parime, të jetë i afatizuar dhe i bashkëndërmjetësuar nga evropianët e amerikanët, dhe i cili për qëllim ta ketë nxjerrjen e një marrëveshjeje detyruese për të dyja shtetet, e në të cilën Serbia të paktën që do ta pranonte, do të ishte mospengimi i Kosovës për ta siguruar ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shkruan sot Koha Ditore. Pas një viti stagnim, elitat politike dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur vendosmërinë për t’i dhënë start stadit final të dialogut që ka nisur në 2011-n. Deri tash, ky proces është përcjellë me eskalime dhe tensione në skenën politike kosovare.

The post Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë appeared first on GazetaBlic.

Hapet Festivali i Filmit “Hyjnesha nё fron” Posted: 29 Sep 2017 10:29 PM PDT

Filharmonia e Kosovës të dielën do të mbaj koncertin premierë njëherësh koncertin e hapjes se sezonit të ri të Orkestrës së Filharmonisë, ndërsa do t’i paraprijë hapja e ekspozitës “Duke zbuluar një trashëgimi të fshehur” e cila paraqet shpëtimin e hebrenjve në Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore . Për këtë arsye nesër do të mbahet një konferencë për media, ku të pranishëm do të jenë solisti virtuoz Sergei Nakariakov nga Izraeli, pianistja Maria Meerotvich nga Belgjika, dirigjenti Boian Videnoff nga Gjermania (dhe drejtori i Filharmonisë së Kosovës, Baki Jashari. Koncerti do të mbahet të dielën nga ora 20:00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë.

The post ​Filharmonia hap sezonin e ri me një koncert premierë appeared first on GazetaBlic.

Zëvendëspresidenti amerikan: Ushtria vetëm sipas Kushtetutës Posted: 29 Sep 2017 10:27 PM PDT

Një proces i ri dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që me asgjë nuk i ngjan këtij të tashmit, është parë si i nevojshëm nga shumica e panelistëve që kanë marrë pjesë në tryezën diskutuese të Forum 2015, e organizuar të premten në Prishtinë, nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur. Është kërkuar që stadi final të ketë parime, të jetë i afatizuar dhe i bashkëndërmjetësuar nga evropianët e amerikanët, dhe i cili për qëllim ta ketë nxjerrjen e një marrëveshjeje detyruese për të dyja shtetet, e në të cilën Serbia të paktën që do ta pranonte, do të ishte mospengimi i Kosovës për ta siguruar ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shkruan sot Koha Ditore. Pas një viti stagnim, elitat politike dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur vendosmërinë për t’i dhënë start stadit final të dialogut që ka nisur në 2011-n. Deri tash, ky proces është përcjellë me eskalime dhe tensione në skenën politike kosovare.

The post Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë appeared first on GazetaBlic.

Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë Posted: 29 Sep 2017 10:18 PM PDT

Një proces i ri dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që me asgjë nuk i ngjan këtij të tashmit, është parë si i nevojshëm nga shumica e panelistëve që kanë marrë pjesë në tryezën diskutuese të Forum 2015, e organizuar të premten në Prishtinë, nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur. Është kërkuar që stadi final të ketë parime, të jetë i afatizuar dhe i bashkëndërmjetësuar nga evropianët e amerikanët, dhe i cili për qëllim ta ketë nxjerrjen e një marrëveshjeje detyruese për të dyja shtetet, e në të cilën Serbia të paktën që do ta pranonte, do të ishte mospengimi i Kosovës për ta siguruar ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shkruan sot Koha Ditore. Pas një viti stagnim, elitat politike dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur vendosmërinë për t’i dhënë start stadit final të dialogut që ka nisur në 2011-n. Deri tash, ky proces është përcjellë me eskalime dhe tensione në skenën politike kosovare.

The post Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë appeared first on GazetaBlic.

Kjo pije ju pastron mushkëritë nga niktona Posted: 29 Sep 2017 10:10 PM PDT

Shafrani, uthulla e mollës, hudhra, qepa dhe rrepat janë produkte ushqimore të jashtëzakonshme dhe njëkohësisht edhe antibiotikë. Përdorimi i secilit prej tyre sjell benefite të mëdha për shëndetin. Por përdorimi i tyre, duke i miksuar së bashku, mund të bëjnë mrekulli në luftimin e baktereve dhe konsiderohet si antibiotiku më i fortë në kushte shëtpie dhe që industritë farmaceutike do të donin ta zhduknin… Duke i miksuar së bashku përbërësit e mësipërm, del një produkt i cili lufton infeksionin, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe pastron gjakun, ndërsa rekomandohet kundër të gjitha virozave, transmeton supershendeti.com. RECETA PËR KËTË PRODUKT FUQIDHËNËS
700 ml uthull molle
1/4 hudhrës të copëtuar mirë
1/4 qepës të copëtuar mirë
2 speca djegës të grirë mirë
1/4 xhenxhefil i integruar
2 lugë gjelle rrepa të grirë
2 lugë gjelle shafran pluhur dhe 2 pjesë të rrënjës së shafranit. PËRGATITJA
Përzieni të gjithë ingredientët e thatë dhe vendosini në një tas xhami të madh. Shtoni uthullën e mollës. Mbyllni tasin e xhamit dhe tundeni mirë. Mbajeni në një vend të errët dhe përziejini vazhdimisht, disa herë në ditë. Pas 2 javësh, tendoseni përzierjen, duke përdorur një garzë. Mund të shtoni në përbërje edhe vaj ulliri ose vaj sallate. Përdoreni këtë produkt, duke marrë një lugë çaji, në ditë. PËRFITIMET E SHËNDETIT NGA SECILI PËRBËRËS: UTHULLA E MOLLËS: E përbërë nga copa molle të freskët, të cilat fermentohen dhe kalojnë një proces rigoroz për të dhënë produktin final. Përmban pektinë, që është një fibër që ul nivelin e kolesterolit dhe rregullon presionin e gjakut. Gjithashtu uthulla e mollës ndihmon në përthithjen e kalciumit nga ushqimi, duke kontribuar kështu në mbrojtjen e shëndetit të kockës. Një agjent antibakteral natyral. HUDHRA: Një antibiotik i fuqishëm me shumë përfitime shëndetësore. Hudhra është specifike për ftohjen, kollën, dhe lufton bakteret negative dhe mikroorganizmat në trupin e njeriut. Ajo mbështet rritjen e nivelit të baktereve pozitive në organizem, është një agjent anti-mykotik i mrekullueshëm dhe shkatërron antigjenet dhe patogjenët në organizëm. QEPA: Ka veti të ngjashme me hudhrën dhe sëbashku krijojnë një dyshe të fuqishme. SPECAT DJEGËS: Specat djegës janë të përkryer për qarkullimin e gjakut dhe njëkohësisht luftojnë infeksionet, për shkak të vetive të fuqishme antibakteriale. XHENXHEFILI: Xhenxhefili është një agjent që kontribuon në qarkullimin e gjakut, ka veti anti-inflamatore dhe është një antibiotik natyral i përkryer.
Rrepa: Rrepat janë një bimë e fuqishme, specifikisht për hapjen e kanaleve të sinuseve, që janë një nga arsyet, se pse zakonisht fillon ftohja. Është shumë efikase edhe për mushkëritë.
SHAFRANI: Mund të reduktojë inflamacionin dhe të luftojë infeksionin. Është i përkryer për lehtësimin e dhimbjes, parandalon zhvillimin e kancerit, dhe ka veti antibakterale të fuqishme.
Për ta përmbyllur, ky përbërës me një kombinim brilant ushqyesish, bimësh dhe erëzash është një antibiotik natyral i shkëlqyer. Mbroni veten tuaj me të! 

The post Antibiotikun më të mirë mund ta përgatisni vetë appeared first on GazetaBlic.

Lajmërohet edhe Gani Geci: Kjo është deklarata e tij për grushtimin që Frashër Krasniqi i bëri Milaim Zekës Posted: 29 Sep 2017 03:36 PM PDT

Një proces i ri dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që me asgjë nuk i ngjan këtij të tashmit, është parë si i nevojshëm nga shumica e panelistëve që kanë marrë pjesë në tryezën diskutuese të Forum 2015, e organizuar të premten në Prishtinë, nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur. Është kërkuar që stadi final të ketë parime, të jetë i afatizuar dhe i bashkëndërmjetësuar nga evropianët e amerikanët, dhe i cili për qëllim ta ketë nxjerrjen e një marrëveshjeje detyruese për të dyja shtetet, e në të cilën Serbia të paktën që do ta pranonte, do të ishte mospengimi i Kosovës për ta siguruar ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shkruan sot Koha Ditore. Pas një viti stagnim, elitat politike dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur vendosmërinë për t’i dhënë start stadit final të dialogut që ka nisur në 2011-n. Deri tash, ky proces është përcjellë me eskalime dhe tensione në skenën politike kosovare.

The post Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë appeared first on GazetaBlic.

“The Economist”: Kush e udhëheq në të vërtetë Evropën? Posted: 29 Sep 2017 03:31 PM PDT

Një proces i ri dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që me asgjë nuk i ngjan këtij të tashmit, është parë si i nevojshëm nga shumica e panelistëve që kanë marrë pjesë në tryezën diskutuese të Forum 2015, e organizuar të premten në Prishtinë, nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur. Është kërkuar që stadi final të ketë parime, të jetë i afatizuar dhe i bashkëndërmjetësuar nga evropianët e amerikanët, dhe i cili për qëllim ta ketë nxjerrjen e një marrëveshjeje detyruese për të dyja shtetet, e në të cilën Serbia të paktën që do ta pranonte, do të ishte mospengimi i Kosovës për ta siguruar ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shkruan sot Koha Ditore. Pas një viti stagnim, elitat politike dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur vendosmërinë për t’i dhënë start stadit final të dialogut që ka nisur në 2011-n. Deri tash, ky proces është përcjellë me eskalime dhe tensione në skenën politike kosovare.

The post Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë appeared first on GazetaBlic.

Ish- zyrtari i VV-së: Kur jeni në gjendje me kall vetura me gjuajt gurë dhe mollov ju jeni… Posted: 29 Sep 2017 03:10 PM PDT

Një proces i ri dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që me asgjë nuk i ngjan këtij të tashmit, është parë si i nevojshëm nga shumica e panelistëve që kanë marrë pjesë në tryezën diskutuese të Forum 2015, e organizuar të premten në Prishtinë, nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri të Hapur. Është kërkuar që stadi final të ketë parime, të jetë i afatizuar dhe i bashkëndërmjetësuar nga evropianët e amerikanët, dhe i cili për qëllim ta ketë nxjerrjen e një marrëveshjeje detyruese për të dyja shtetet, e në të cilën Serbia të paktën që do ta pranonte, do të ishte mospengimi i Kosovës për ta siguruar ulësen në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, shkruan sot Koha Ditore. Pas një viti stagnim, elitat politike dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur vendosmërinë për t’i dhënë start stadit final të dialogut që ka nisur në 2011-n. Deri tash, ky proces është përcjellë me eskalime dhe tensione në skenën politike kosovare.

The post Kërkohet një dialog krejt ndryshe mes Kosovës dhe Serbisë appeared first on GazetaBlic.

Këtij personi i thotë Fjolla: Ti je drita e syve (Foto) Posted: 29 Sep 2017 03:03 PM PDT

Një aktore e përsosur nga Tajvani ka lënë mijëra fansa në shok, pasi zbuluan moshën e saj të vërtetë. Lin Chi-Ling, modele dhe aktore shpërndan rregullisht foto që shfaqin pamjen e saj rinore dhe mahnitëse. untitled_1506714544-6469841-1 “Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic Ajo fitoi famë për rolin e saj në filmin Red Ciff, në gjuhën kineze, ku duket rreth 20 vjeç por në fakt është dyfish më e madhe. untitled_1506714544-6469841-1 “Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic Lin ka zbuluar moshën e saj të vërtetë dhe është 42-vjeç. Ky zbulim i ka befasuar të gjithë pasi askush nuk mund ta besojë. untitled_1506714544-6469841-1 “Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic untitled_1506714544-6469841-1 “Chelsea – Manchester City, formacionet e derbit” plus 9 more GazetaBlic

The post Njerëzit nuk mund ta besojnë moshën e kësaj gruaje…a mund ta gjeni ju? appeared first on GazetaBlic.

Zëri: “Ronaldo af?r nj? rekordi t? pad?shiruar” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Zëri: “Ronaldo af?r nj? rekordi t? pad?shiruar” plus 29 more

Ronaldo af?r nj? rekordi t? pad?shiruar Posted: 29 Sep 2017 02:52 PM PDT

Cristiano Ronaldo nuk e ka imagjinuar një start të dobët të kampionatit në La Liga. Në fakt, portugezi në katër ndeshjet e para të ligës elitare spanjolle nuk u paraqit në fushë pasi që ishte i dënuar shkaku i një kartoni të kuq. CR7 nuk ka arritur të gjejë rrugën e rrjetës në dy ndeshjet e para që ka luajtur me Real Madrid. Kjo do të thotë se ai është 90 minuta larg nisjes më të keqe në kampionatin spanjoll. Asnjëherë nuk kishte ndodhur që ai të mos shënonte……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Habit aktorja shqiptare: Dy her? e martuar, shfaqet n? krah?t e deputetit demokrat Posted: 29 Sep 2017 02:44 PM PDT

Një foto e publikuar në rrjet i ka bërë të gjithë “lëmsh”… Në të shihet aktorja Rudina Dembacaj e veshur me fustan nusërie dhe në krah të saj qëndron deputeti i PD-së Ervin Salianji. Rudina pak kohë më parë festoi 1-vjetorin e martesës me Aleksin me të cilin ka edhe një vajzë. Nuk dihet arsyeja se përse aktorja dhe Salianji ndodhen së bashku por me siguri jo për një martesë reale. Megjithatë pritet një reagim nga Rudina për të sqaruar arsyen e vërtetë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Bashk?shortja e Milaim Zek?s i reagon Fisnik Ismailit Posted: 29 Sep 2017 02:41 PM PDT

"Shko merr hak në Beograd", i thotë Fisnik Ismailit, gruaja e Milaim Zekës. Bashkëshortja e Milaim Zekës, Edlira Qefalija Zeka, ka reaguar pas deklaratës së deputetit të Vetëvendosjes, Fisnik Ismaili Ky i fundit tha se Frashër Krasniqi, grushtoi Zekën ‘për atë gazetaren, që i pat thanë lopë e Danimarkës’. Qefalija-Zeka e quan Ismailin ‘anarkist të ndryrë’ derisa i thotë që për gratë e dhunuara të shkoj e të marrë hak në Beograd. Shkrimi i plotë i Edlira……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Konsumoni rrepa – jan? mrekulli p?r sh?ndetin Posted: 29 Sep 2017 02:40 PM PDT

Ndonëse në shikim të parë, rrepat duken si një ushqim jo shumë atraktiv dhe me shumë shije, në fakt ato kanë shumë dobi dhe të mira për organizimin e njeriut. Më poshtë ju sjellim disa nga përfimet e konsumimit të rrepës, transmeton Klan Kosova. Ndihmon për aneminë Këshilla e parë që secili mjek do të ju japë në rast se keni mungesë hekurit në gjak, do të jetë që të konsumoni sa më shumë panxhar. Mbani në mend se kur ju hani panxhar, ose ju hani atë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Frash?r Krasniqi merr “goditje” t? r?nd? nga bashk?partiaku i tij Posted: 29 Sep 2017 02:24 PM PDT

Grushtimi i Milaim Zekës nga ana e deputetit të "Vetëvendosjes" Frashër Krasniqi, është kritikuar edhe nga një anëtar i kësaj partie. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kuvendin Komunal të Skenderajt, Kushtrim Mehmeti, e ka sulmuar rëndë Frashër Krasniqin. Deputeti i VV-së e grushtoi në emision direkt televiziv, deputetin e Nismës, Milaim Zeka. Mehmeti i ka kujtuar Krasniqit që jemi në shekullin 21, dhe ata që bëjnë veprime të tilla e kanë vendin në burg. “Frashër, ti e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Klan Kosova merr nj? vendim p?r Frash?r Krasniqin e Milaim Zek?n pas p?rleshjes fizike Posted: 29 Sep 2017 02:16 PM PDT

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi dhe ai i NISMA-s për Kosovën, Milaim Zeka, tashmë kanë marrë “dënimin” e parë. Drejtori i televizioni Klan Kosova, Baton Haxhiu, ka bërë të ditur se ka marrë vendim që ti penalizoj të dy këta deputetë, kështu duke mos i ftuar në studiot e Klan Kosovës deri më 15 janar të vitit 2018. E gjithë kjo ka ardhur për shkak të përleshjes fizike që kishin në një emision të drejtpërdrejtë të këtij mediumi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reagon “Vet?vendosje” – Ja ?far? thot? p?r sulmin mes Krasniqit e Zek?s Posted: 29 Sep 2017 02:03 PM PDT

Lëvizja “Vetëvendosje”, ka reaguar pas përleshjes fizike të deputetit të saj, Frashër Krasniqi me deputetin e NISMA-s për Kosovën, Milaim Zeka, raporton “Zeri.info”. Përmes një njoftimi për media “Vetëvendosje”, ka thënë se deputetit të saj, Frashër Krasniqi iu bë e pamundur të diskutojë me Milaim Zekën në Klan Kosova për shkak të akuzave të rënda e shpifjeve nga më të ulëtat, përcjell “Zeri.info”. Por, Lëvizja Vetëvendosje, e arsyeton……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kamberi: Vendimi im i par? do t? jet? largimi i taksave p?r biznese Posted: 29 Sep 2017 01:51 PM PDT

Vendimi i parë i kandidatit të LDK-së, Safet Kamberi, në qoftë se zgjidhet kryetar i komunës së Mitrovicës, do të jetë largimi i taksave për biznese. Këtë e ka deklaruar vetë kandidati, përderisa ka thënë që mbledhja e këtyre taksave ka filluar si pasojë e rritjes së borxhit publik gjatë qeverisjes paraprake. Tutje Kamberi ka thënë që zhvillimi ekonomik do të jetë prioritet i programit të tij qeverisës, me ç’rast edhe ka dhënë disa premtime për këtë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Bahtiri, Feratit: Je an?tar?suar n? VV vet?m dy dit? para se t? kandidohesh p?r kryetar Posted: 29 Sep 2017 01:49 PM PDT

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, i ka thënë kandidatit të Vetëvendosjes për kryetar të Mitrovicës, Fehmi Ferati, se ai është njeri që i ka takuar një partie tjetër, saktësisht PDK-së, dhe se as librezë të anëtarësisë në Vetëvendosje nuk ka. “Ti je anëtarësuar në Vetëvendosje vetëm dy ditë para se të zgjedhesh kandidat për kryetar”, i ka thënë Bahtiri Feratit. Bahtiri ka pasur një polemikë me Feratin edhe sa u përket keqpërdorimeve në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shala: Zhvillimi ekonomik, arsimi dhe sh?ndet?sia – prioritetet e mia Posted: 29 Sep 2017 01:48 PM PDT

Qazim Shala, kandidat për kryetar të Mitrovicës nga NISMA për Kosovën, ka thënë se po u zgjodh për të drejtuar qytetin do të punojë shumë në zhvillimin ekonimik, modernizimin e infrastrukturës dhe përmirësimin e kushteve për rininë. “Zhvillimi ekonomik, arsimi, shëndetësia, modernizimi i infrastrukturës, zhvillimi i sektorit për rini dhe sport, mbrojtja dhe zgjerimi i të drejtave dhe lirive të njeriut, janë pritoritetet e mia”. “Planin tim ekonomik e kam ndarë në dy pjesë:……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ferati: Partner serioz p?r zhvillim e shoh ve? diaspor?n Posted: 29 Sep 2017 01:46 PM PDT

Fehmi Ferati, kandidat për kryetar të Mitrovicës nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë se synim i tij nëse merr mandatin është përmirësimi i ambientit biznesor, në mënyrë që të thithen investimet nga jashtë. Ai në Magazinën Lokale të Klan Kosovës ka deklaruar se projektet e tij janë të matshme dhe të realizueshme, ndërsa ka nënvizuar se partner kryesor për zhvillim të qytetit ka diasporën, njofton Klan Kosova. “Mitrovicës fillimisht i duhet analiza e situatave ekonomike dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Valdete Idrizi shpalos programin p?r zhvillim ekonomik t? Mitrovic?s Posted: 29 Sep 2017 01:45 PM PDT

Kandidatja e Partisë Demokratike të Kosovës për kryetare të Mitrovicës Jugore, Valdete Idrizi, ka thënë se po që se ajo vjen në pushtet ka një plan të gjerë ekonomik që do ta zhvillonte qytetin. Idrizi në Magazina Zgjedhore në Klan Kosova pohoi se do të fillojë me finalizimin e zonës së lirë ekonomike. “Zona e lirë ekonomike duhet të finalizohet, sepse infrastruktura përcjellëse nuk ekziston”, ka deklaruar Idrizi. “Kemi një projekt shumë konkret, për përpunimin e gurëve……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ja si e arsyeton dhun?n e Frash?r Krasniqit Avni Zogiani Posted: 29 Sep 2017 01:36 PM PDT

Kandidati për kryetar të Komunës së Fushë Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Avni Zogiani, ka komentuar rrahjen mes deputetit Frashër Krasniqi dhe Milaim Zekës. Zogiani ka thënë se dhuna verbale e Zekës ka pasoja më të mëdha sesa grushti i Krasniqit. Postimi i plotë i Zogianit: Secili prej nesh eshte kunder dhunes, por Milaim Zeka kaq shume kohe e ka ofendue e perdhunue opinionin publik me dhunen verbale, vullgarizmin e banalitetin qe e ka perdore, saqe besoj ma shume ka pase pasoja dhuna e tij verbale sesa grushti i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reagon Haradinaj pas p?rleshjes Krasniqi-Zeka, ja ?far? k?rkon t? b?het urgjentisht Posted: 29 Sep 2017 01:28 PM PDT

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas përleshjes fizike të dy deputetëve të Kuvendit të Kosovës mes Frashër Krasniqit e Milaim Zekës në një emision të drejtpërdrejtë, raporton “Zeri.info”. Haradinaj përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facenook”, ka thënë se aktet e tilla duhet të dënohen, kështu duke i bërë thirrje organeve të drejtësisë që të me këtë rast në mënyrë meritore. Reagimi i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Edhe Lutfi Haziri reagon pas p?rleshjes s? deputet?ve kosovar? Posted: 29 Sep 2017 01:17 PM PDT

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri ka reaguar pas përleshjes fizike në mes të dy deputetëve të Kuvendit të Kosovës Milaim Zeka dhe Frashër Krasniqi. Përmes një shkrimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, Haziri thotë se dhuna është mesazhi më i keq, që mund të vijë nga një përfaqësues i popullit. Shkrimi i plotë i Hazirit në Facebook: E vetmja rrugë për të ecur përpara shoqëria jonë është rruga e paqes,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mediet e Serbis? raportojn? p?r grushtimin e deputet?ve kosovar? Posted: 29 Sep 2017 12:53 PM PDT

Televizioni serb "B92" raporton për grushtimin e sotëm të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi me deputetin e NISMA-s për Kosovën, Milaim Zeka, raporton “Zeri.info”. Sipas këtij televizioni, për ta parandaluar konfliktin është dashur të ndërhyjnë moderatorët e televizionit kosovar. /Zeri/   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Jusuf Tha?i: “Vet?vendosje” e Nisma duhet t? k?rkojn? q? deputet?t e tyre t? dor?zojn? mandatin Posted: 29 Sep 2017 12:48 PM PDT

Pas përleshjes fizike në mes të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi dhe atij të NISMA-s për Kosovën, Milaim Zeka, në një emision të drejtpërdrejtë, ka reaguar edhe ish-drejtori i Arsimit në komunën e Prishtinës, Jusuf Thaçi, raporton “Zeri.info”. Thaçi përmes një postimi në profilin e tij zyrtar, ka kërkuar nga këto subjekte politike që deputetëve të iu kërkohet që të dorëzojnë mandatin prej deputeti. Postimi i plotë i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Frash?r Krasniqi shpreh? keqardhje Posted: 29 Sep 2017 12:37 PM PDT

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, ka reaguar pas përleshjes fizike që e pati sot në një emision të drejtpërdrejtë me deputetin e NISMA-s për Kosovën, Milaim Zeka, raporton “Zeri.info”. Krasniqi përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, ka shprehur keqardhje. Reagimi i plotë i Krasniqit: Të dashur qytetarë, Më vjen keq për situatën që u krijua sot. Dola në debat me Milaim Zekën, duke mos e llogaritur se sa e vështirë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Molliqaj i del n? mbrojtje Krasniqit, ka disa fjal? p?r Zek?n Posted: 29 Sep 2017 12:25 PM PDT

Vlorian Molliqaj i cili është vëllai i deputetit nga radhët e VV-së, Dardan Molliqaj , ka reaguar pas rrahjes që Frashër Krasniqi ia bëri Milaim Zekës në emision, për shkak të ofendimeve të njëpasnjëshme të Zekës. Ai ka thënë se Frashër Krasniqi nuk është terrorist e as përdhunues, siç tha Milaim Zeka. Krasniqin thotë se e njeh vetëm për të mirë. Ndërsa, Milaim Zekën thotë se e njeh vetëm si seksit, shpifës e mashtrues. “Frashër Krasniqin e njoh prej……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vjen reagim i zyrtarit t? LDK-s? p?r rrahjen e Frash?rit ndaj Milaim Zek?s Posted: 29 Sep 2017 12:11 PM PDT

Ish-ministri i FSK-së, njëherësh zyrtar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haki Demolli ka komentuar rrahjen që ndodhi pak më parë në televizionin Klan Kosova ndërmjet Frashër Krasniqit dhe Milaim Zekës. Stasusi i plotë: Të nderuar miq! Këta janë deputetët e Kosovës, ky është fjalori dhe sjelljet e tyre, këta janë personat që janë votuar nga dhjetëra mijëra qytetarë tonë, pra të përzgjedhurit e popullit. E lus qytetarin tone, që herave të tjera tri herë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reagon Qeveria: Agresion i pashembullt i Frash?r Krasniqit ndaj Milaim Zek?s Posted: 29 Sep 2017 12:02 PM PDT

Qeveria e Kosovës me anë të një komunikate e ka dënuar rrahjen ndërmjet deputetit të VV-së, Frashër Krasniqi dhe atij të Nismës, Milaim Zeka. “Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Qeveria që ai drejton e kanë pritë me shqetësim incidentin që ndodhi në studion e TV Klanit, mes deputetëve Frashër Krasniqi dhe Milaim Zeka. Qeveria e dënon ashpër këtë akt të shëmtuar i cili ashiqare dëshmoi agresionin e pashembullt të deputetit të Lëvizjes……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tha?i k?rkon nga Pence p?rfshirjen e SHBA-ve n? bisedimet me Serbin? Posted: 29 Sep 2017 11:57 AM PDT

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur sot në Shtëpinë e Bardhë nga zevendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michael Pence. Presidenti Thaçi ka shprehur mirënjohjen e popullit të Kosovës për partneritetin dhe miqësinë e përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Rrugëtimin drejt lirisë, pavarësisë dhe shtetndërtimit e kemi bërë bashkë me SHBA-në. Tani jemi në proces të jetësimit të aspiratës……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Sht?pia e Bardh? k?rkon miratimin e Demarkacionit me Malin e Zi Posted: 29 Sep 2017 11:40 AM PDT

Nënpresidenti i SHBA-ve, Michael Pence, sot ka pritur presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, në Shtëpinë e Bardhë. Përmes një njoftimi zyrtar të Shtëpisë së Bardhë, është bërë e ditur se takimi kishte për qëllim që të rikonfirmohet edhe një herë mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për siç thuhet në njoftim, Kosovën sovrane, demokratike dhe të begatë, raporton “Zeri.info”. “Nënpresidenti shprehu mirënjohjen për……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Flet moderatori pas rrahjes s? Frash?r Krasniqit e Milaim Zek?s Posted: 29 Sep 2017 11:30 AM PDT

Moderatori i televisionin Klan Kosova, Kushtrim Reshitaj ka reaguar pas sulmit i cili ndodhi gjatë kohës sa u zhvilllua debati ndërmjet deputetit të Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi dhe atij të Nismës, Milaim Zeka. Reshitaj përmes një postimi në "Facebook", ka treguar se nuk ka asnjë koment me këtë ngjarje të trishtueshme, transmeton Indeksonline. Ai ka thënë se ndjen keqardhje për shikuesit të cilët kanë pritur që ky debat të zhvillohet pas mungesës së seancave parlamentare,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lansohet klipi i k?ng?s “No I Love Yous” nga Era dhe French Montana Posted: 29 Sep 2017 11:25 AM PDT

Pas shumë muajsh pritje, Era publikoi këngën e saj më të re, të cilën për dallim nga dy projektet e fundit, e sjell në duet. Për këtë këngë, Era ka bashkëpunuar me reperin French Montana, ku pas lansimit të këngës në disa platforma, atë e solli edhe në Youtube me videoklip, shkruan lajmi.net. Si çdo herë edhe kësaj radhe, Era vjen shumë e veçantë me një stil unik, në klipin të cilin e realizoi në SHBA. Kujtojmë që projekt i fundit muzikor nga Era Istrefi ishte……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
50 vjet t? Sabri Fejzullahut n? sken? Posted: 29 Sep 2017 11:24 AM PDT

Shumë vjet punë e karrierë ka bërë Sabri Fejzullahu. Legjenda e muzikës shqiptare, që bëri 50 vjet karrierë, do të nderohet nga një grup artistësh e Klan Kosova Në ditëlindjen e televizionit dhe përvjetorin e pavarësisë, 20 artistë do të këndojnë këngët e tij. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Dalin pamjet e para nga konflikti i armatosur n? Tiran? Posted: 29 Sep 2017 11:18 AM PDT

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur para mbrëmjen e së premtes në kryeqytet. Pas një sherri janë plagosur katër persona me armë zjarri. Ndërkohë është identifikuar personi që qëlloi katër persona me armë në një lokal në Tiranë. Policia bën të ditur se njëri nga autorët e dyshuar të plagosjes së shtetasve i me inicialet E. L., 31 vjeç, B. M., 31 vjeç, B. K., 33 vjeç, dhe A. B., 46 vjeç, dyshohet të jetë Arben Seferi i cili është larguar nga vendi i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Aksident i r?nd? n? Mitrovic?: Nj? vetur? ‘fluturon’ nga ura Posted: 29 Sep 2017 11:00 AM PDT

Një aksident ka ndodhur në Mitrovicë, ku një veturë ka fluturuar nga ura, në Shupkovc të Mitrovicës. Në një video që ka siguruar Gazeta Express, shihet vetura e rrokullisur poshtë urës. Nuk dihet nëse ka të lënduar.    …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Policia: I kemi par? pamjet, po merremi me rrahjen e deputet?ve Zeka dhe Krasniqi Posted: 29 Sep 2017 10:52 AM PDT

Policia e Kosovës ka dhënë qëndrimin e saj pas incidentit fizik që ndodhi në mes të dy deputetëve të Kuvendit të Kosovës, Frashër Krasniqit nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Milaim Zekës nga Nisma për Kosovën. Në një përgjigje dhënë për "Zeri.info", Zyra për Informim e Policisë së Kosovës, ka thënë se në bashkëpunim me prokurorinë, Policia do t’i ndërmarrë veprimet e nevojshme ligjore. “Policia e Kosovës i posedon të gjitha informacionet……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Debati i plot? mes Krasniqit e Zek?s – ja si erdhi deri te p?rleshja Posted: 29 Sep 2017 10:49 AM PDT

Frashër Krasniqi dhe Milaim Zeka janë përleshur në studion e emisionit INFO LOKALE në Klan Kosova. Përleshja ka ardhur pas një debati të ashpër në mes të dy deputetëve, njërit nga Vetëvendosje e tjetrit nga Nisma. Shikojeni videon e plotë se si ndodhi gjithçka: …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more

Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar? Posted: 29 Sep 2017 02:35 PM PDT

Teknika e pastrimit të fytyrës me ujë të gazuar mund të ju befasojë, por gjithnjë e më shumë kjo metodë është duke u kthyer në trajtimin më të preferuar për shumë gra në të gjithë botën. Kjo metodë ndihmon në që lëkura juaj të qëndrojë e freskët dhe e shkëlqyer për një kohë. Larja e fytyrës me ujë të gazuar pastron dhe shtrëngon poret, duke i dhënë fytyrës butësi dhe lëkurë më të hapur. Përfitimi më i madh i këtij trajtimi është, sigurisht, thjeshtësia, si dhe kohëzgjatja. Sa herë që ndjeheni të lodhura, mjafton të pastroni fytyrën me ujë të gazuar dhe shpejt do të ndjeni ndryshimin që sjell fibra kolagjenike duke i shtuar lëkurës qëndrueshmëri. Gjithashtu është e dobishme për pastrimin e poreve. Përparësi tjetër është se këtë metodë mund ta përdorin të gjitha gratë, pavarëisht llojit të lëkurës./Mesazhi/ The post Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar? appeared first on Mesazhi.com.

Mediet serbe raportojnë për rrahjen ndërmjet Krasniqit e Zekës (FOTO) Posted: 29 Sep 2017 02:32 PM PDT

Përplasja fizike ndërmjet deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, dhe deputetit të NISMA-s, Milaim Zeka, ka zgjuar interesim edhe të medieve serbe. Disa nga mediat atje kanë raportuar lidhur me ngjarjen e cila ka tronditur dhe ka ngjallë reagimin e gjithë opinionin publik në Kosovë, shkruan Gazeta Observer. Tanjug ka shkruar se “debati televiziv ndërmjet dy deputetëve është kthyer në luftë fizike”. PiNK Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more The post Mediet serbe raportojnë për rrahjen ndërmjet Krasniqit e Zekës (FOTO) appeared first on Mesazhi.com.

Lëvizja Vetëvendosje reagon për incidentin Krasniqi-Zeka Posted: 29 Sep 2017 02:25 PM PDT

Ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje pas incidentit në të cilin u përfshi deputeti i saj, Frashër Krasniqi. Në reagimin e kësaj partie thuhet se Krasniqit “iu bë e pamundur të diskutojë me Milaim Zekën në Klan Kosova për shkak të akuzave të rënda e shpifjeve nga më të ultat”. Në reagim thuhet se nuk kishin qenë në dijeni se Milaim Zeka do të ishte prezent në debat. Reagimi i plotë: Është tepër e vështirë edhe të fillosh të debatosh me Milaim Zekën, pasi ai nuk flet me gjuhën e argumenteve, por me fyerjen dhe shpifjen e gjuhës së dhunës së pushtetit. Sot, Frashër Krasniqit iu bë e pamundur të diskutojë me Milaim Zekën në Klan Kosova për shkak të akuzave të rënda e shpifjeve nga më të ultat. Frashër Krasniqi dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! nuk kanë qenë të njoftuara me kohë se kush do të ishte bashkëbiseduesi, sipas standardeve profesionale të cilat praktikohen gjatë organizimit të emisioneve të tilla të debateve TV. Prandaj është krejtësisht manipulative shpifja e fundit e Milaim Zekës, se Frashër Krasniqi ka vajtur në emision për t’u përleshur me të.

Megjithatë, Lëvizja VETËVENDOSJE! shpreh keqardhjen për atë që ka ndodhur në emision dhe i ben thirrje të gjithëve për qetësi e mendje të kthjellët. Nga ana tjetër, me të njëjtën gjuhë represive ka folur së fundmi për këtë ngjarje edhe Qeveria e Republikës së Kosovës. Dhuna verbale e pushtetit në Kosovë ndaj aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! ka qenë përherë pararendëse e dhunës përmes represionit policor. Ky lloj represioni është në frymën e çdo regjimi autoritar të cilit i janë lëkundur themelet njëherë e mirë./Mesazhi/

The post Lëvizja Vetëvendosje reagon për incidentin Krasniqi-Zeka appeared first on Mesazhi.com.

Plasaritet iPhoni i parë 8+, dyshohet se fajet i ka bateria (Foto) Posted: 29 Sep 2017 02:22 PM PDT

Mediat taivaneze e kanë publikuar defektin e parë serioz në iPhone 8+. Një zonjë e ka paraqitur tek Apple një rast ku telefoni i saj i ri i është plasaritur. Zonja Wu ka thënë se e kishte në rrymë duke e mbushur iPhonin kur ai është plasaritur në mes. Apple e ka marrë telefonin për analizë duke mos dhënë ende asnjë përgjigje./Mesazhi/ PiNK Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more The post Plasaritet iPhoni i parë 8+, dyshohet se fajet i ka bateria (Foto) appeared first on Mesazhi.com.

Dita e Ashurës, një ditë e paharruar në 5000 vite Posted: 29 Sep 2017 02:13 PM PDT

Dita e Ashurës, një spjegim nga Halil Avdulli, në një dimenzion shumë përfshirës. Këtu do ta kuptoni një ngjarje që përmendet edhe ne dy librat e mëhershme Tevrati dhe Inxhili, por Kurani jep detaje edhe me tej. Për të mësuar pse Kurani sqaroj ngjarjen ju do të ndicni ligjërimin me temën Mesazhi i ditës së Ashurës.     The post Dita e Ashurës, një ditë e paharruar në 5000 vite appeared first on Mesazhi.com.

Çfarë është pagjumësia? Posted: 29 Sep 2017 02:00 PM PDT

Pagjumësia (Insomnia) është një problem i shpeshtë i gjumit, i cili mund të ndikojë në kualitetin tuaj të jetës. Njerëzit me insomnia kanë probleme të bien në gjumë ose të qëndrojnë në gjumë. Ata mund të zgjohen gjatë natës ose të zgjohen herët në mëngjes. Problemet tuaja me gjumin mund të vijnë dhe shkojnë, ose ato mund të jenë edhe të vazhdueshme. Problemet afat-shkurtra të gjumit shpesh lidhen me stresin afat-shkurtër. Kjo pagjumësi afatshkurtër mund të zgjatë për disa ditë ose disa javë. Shpesh kjo përmirësohet pas më pak se një muaji. Problemet kronike me gjumin janë probleme që vazhdojnë një kohë të gjatë. Kjo quhet pagjumësia kronike. Kjo shpesh është simptomë e ndonjë problemi tjetër shëndetësor, si depresioni ose dhimbja kronike. Pagjumësia kronike është një problem më i rrallë se çrregullimet e përkohshme të gjumit./Mesazhi/ The post Çfarë është pagjumësia? appeared first on Mesazhi.com.

Këto janë masat e reja shtypëse ndaj myslimanëve ujgur Posted: 29 Sep 2017 01:38 PM PDT

Autoritetet kineze kanë urdhëruar miliona myslimanë në vend që të dorëzojnë teshat e tyre të namazit dhe kopjet e Kur’anit ose do të përballen me dënime. Zyrtarët në provincën Xinjiang kanë paralajmëruar pjesëtarët e pakicës etnike ujgur që të dorëzojnë sendet fetare në të kundër do të përballet me “dënime të ashpra”. “Ne morëm një njoftim, ku na thuhet se çdo ujgur etnike duhet të dorëzojë do artikull të lidhur me Islamin nga shtëpia e tij, duke përfshirë Kur’anin si dhe çdo gjë tjetër që mban simbolet e fesë”, tha Dilxat Raxit, nga Kongresi Botëror Ujgur për Radion Azia e Lirë, e cila operohet nga qeveria amerikane. Direktiva vlen edhe për myslimanët etnikë të Kazakistanit dhe Kirgistanit, tha RFA. Në raportet e saj për vitet 2016-2017, Amnesty International tha se qeveria komuniste e Pekinit “vazhdoi të shkelte të drejtën e lirisë së fesë dhe të godiste të gjitha mbledhjet fetare të paautorizuara” në rajon dhe të ndalonte shkrimtarët ujgur. Tensioni midis ujgurëve dhe kinezëve Han në vitin 2009, u shoqërua me dhunë dhe viktima. Qindra njerëz kanë vdekur në konfliktin e zgjatur midis separatistëve dhe qeverisë kineze në Rajonin Autonom të Xinjiang Uyghur, emri i tij i plotë, i cili ndodhet në kufirin e largët veriperëndimor të vendit. The post Këto janë masat e reja shtypëse ndaj myslimanëve ujgur appeared first on Mesazhi.com.

Ushtari rus bën masakër në kazermë Posted: 29 Sep 2017 01:23 PM PDT

Një ushtar rus ka hapur zjarr ndaj trupave të tjerë gjatë praktikës në Lindjen e Largët të Rusisë, duke vrarë tre persona. Ministria e Mbrojtjes tha se incidenti mund të jetë rezultat i ushtarakëve që vuajnë një probleme nervore. Autoritetet lokale raportuan një situatë emergjente në një nga njësitë ushtarake në qytetin e Belogorsk, Rajoni Amur, të premten. Incidenti ndodhi gjatë një praktike të planifikuar natën. “Një oficer dhe dy trupa u qëlluan për vdekje, ndërsa dy ushtarë të tjerë u dërguan në një institucion mjekësor ku ata morën të gjitha trajtimet e nevojshme”, tha Ministria e Mbrojtjes. Qitësi, identiteti i së cilit nuk dihet ende, iku nga vendi i ngjarjes dhe aktualisht është i lirë. Ai ka marrë me vete një mitraloz dhe disa fishekë municionesh. Ministria e Mbrojtjes tha se po shqyrton “të gjitha shkaqet e mundshme për incidentin, duke përfshirë edhe një shkatërrim nervor të ushtarakut” Siguria në shkolla, spitale, ndërtesa administrative dhe objekte të tjera kyçe në zonë është rritur. Autoritetet u kanë kërkuar banorëve vendas të qëndrojnë vigjilentë dhe të lajmërojnë policinë nëse ata “ndeshen me një person të dyshimtë të armatosur në uniformë ushtarake”. The post Ushtari rus bën masakër në kazermë appeared first on Mesazhi.com.

Flet Frashër Krasniqi: Ndjej keqardhje për ju qytetarë! Posted: 29 Sep 2017 01:05 PM PDT

Deputeti i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook, ku ka thënë se i vije keq për atë që ndodhi në mes tij e deputetit, Milaim Zeka, në Info Lokale në Klan Kosova. Ja statusi i tij i plot: “Të dashur qytetarë, Më vjen keq për situatën që u krijua sot. Dola në debat me Milaim Zekën, duke mos e llogaritur se sa e vështirë është të përmbahesh në debat me një njeri të tillë. Pavarësisht mesazheve mbështetëse, nuk do të dëshiroja që çështjet politike të zgjidhen në këtë mënyrë. Pushtetit kriminal të Klanit Pronto nuk i ka mbetur përfaqësues tjetër përveç Milaim Zekës. Me ta nuk mund të bisedosh për politikë, ekonomi, etj. E vetmja gjuhë që dijnë është gjuha e shpifjeve dhe fyerjeve të rënda. Ata, përballë argumenteve dhe fakteve tona, kanë vënë shpifjet dhe gjuhën denigruese që është bërë e padurueshme. Milaim Zeka, që është mashtrues i mërgatës shqiptare, shok i ngushtë i Xhabir Zharkut që ndjeket nga Republika e Kosovës për krim të organizuar, keqpërdorues i hapësirës publike të Televizionit Publik, seksist dhe fyes i grave dhe vajzave, ofendues i qytetarëve të Kosovës, bashkëpunëtor i kriminelëve të Klanit Pronto, etj… ka degraduar çdo debat politik. Edhe njëherë, ndjej keqardhje ndaj jush për krejt këtë situatë”. The post Flet Frashër Krasniqi: Ndjej keqardhje për ju qytetarë! appeared first on Mesazhi.com.

Promovohet libri “Qytetërime dhe Qytete” e profesorit Ahmet Davatogllu (Foto) Posted: 29 Sep 2017 01:03 PM PDT

Shtëpia Botuese Logos A ishte vendi ku themeluesi i kësaj të fundit Ismail Bardhi, bëri hapjen e prezantimit të librit të ish kryeministrit të Republikës së Turqisë, Ahmet Davutogllut, të titulluar “Qytetet dhe qytetërimet”, të botuar në gjuhën shqipe nga shtëpia botuese Logos A. Në shenjë afërsie, Profesori Bardhi iu drejtua ish kryeministrit turk si vëlla, duke e falënderuar atë për prezencën e tij. Fjalimin e tij, profesori Bardhi e filloi me “Bismil-lah”, duke theksuar se esenca e qytetërimeve, duhet të jetë njeriu. Kurse profesori Davutogllu tha se është një ndjenjë e veçantë që është në Shkup, duke e cilësuar këtë qytet si vendlindje të tij. Kënaqësia është e veçantë, theksoi Davutogllu, që shkaku i vizitës është libri, respektivisht debati rreth librit./Mesazhi/ PiNK Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more PiNK Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more PiNK Mesazhi.com: “Pse duhet ta pastroni fytyrën me ujë të gazuar?” plus 9 more The post Promovohet libri “Qytetërime dhe Qytete” e profesorit Ahmet Davatogllu (Foto) appeared first on Mesazhi.com.

Koha.net: “Phillips: Turqia po provon të shtrijë ndikimin e vet në Kosovë duke përdorur agjendën e saj islamiste” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Koha.net: “Phillips: Turqia po provon të shtrijë ndikimin e vet në Kosovë duke përdorur agjendën e saj islamiste” plus 29 more

Phillips: Turqia po provon të shtrijë ndikimin e vet në Kosovë duke përdorur agjendën e saj islamiste Posted: 29 Sep 2017 03:52 PM PDT

Në intervistën që David Phillips, nga Instituti për Studime të të Drejtave të Njeriut i cili është pjesë e Universitetit të Colombias, i ka dhënë KTV-së ka folur edhe për korrupsionin. Ka folur edhe për atë se si e sheh ai fokusin e administratës Trump në raport me Ballkanin Perëndimor. E ka quajtur qesharake idenë e ndërtimit të një xhamie të madhe në Prishtinë. Ka thënë se Turqia po provon të shtrijë ndikimin e vet këtu duke e përdorur agjendën e saj islamiste dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Phillips: Serbia ta njohë Kosovën, bashkë të hyjnë në BE Posted: 29 Sep 2017 03:12 PM PDT

David Phillips nga Instituti për Studime të të Drejtave të Njeriut, i cili është pjesë e Universitetit të Colombias, që po qëndron në Kosovë ka dhënë një intervistë për Kohavisionin. Në “Interkativ” ai ka thënë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ketë një rezultat dhe kjo duhet të jetë njohja e Kosovës nga ana e Serbisë. Sipas tij, duhet të ndodhë pranimi i Kosovës në OKB dhe që Kosova dhe Serbia të hyjnë së bashku në Bashkimin……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Haxhiu-Hoxhës: Ministrja e klanit Pronto flet për rrugaçëri Posted: 29 Sep 2017 02:30 PM PDT

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka reaguar ndaj Ministres për Integrim, Dhurata Hoxha, e cila pas sulmit që ndodhi mes deputetit Milaim Zeka dhe Frashër Krasniqi, ajo e quajti rrugaç këtë të fundit. Lexo edhe: Ministrja e Integrimit për VV-në: Me zemër e me mendje rrugaçë Deputetja Haxhiu, i ka thënë Hoxhës, se ajo vazhdon të fshehë të vërtetat e subjektit të saj, madje ka përmendur edhe Astrit Deharin, për të cilin ka thënë se ai vdiq në duar të organeve……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Sulmohet qendra e Vetëvendosjes në Pejë Posted: 29 Sep 2017 02:24 PM PDT

Persona të panjohur kanë sulmuar me gurë qendrën e Lëvizjes Vetëvendosje në Pejë. Nga ky sulm, që ka ndodhur sonte rreth orës 22:30 janë thyer xhamat e zyrës së kësaj partie, që gjenden në katin e dytë të një objekti në afërsi të “Urës së Gurit” në Pejë. Ne momentin e sulmit, brenda në Zyra kanë qenë aktivistët e këtij subjekti, që po përgatiteshin për tubimin e nesërm që ka Vetëvendosja në Pejë, njofton korrespodenti i grupit KOHA……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vetëvendosje shpreh keqardhje për veprimin e Krasniqit, akuzon televizionin e Qeverinë Posted: 29 Sep 2017 02:05 PM PDT

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar disa orë pas sulmit fizik të deputetit nga radhët e saj, Frashër Krasniqit, në drejtim të deputetit tjetër, Milaim Zeka. Ka shprehur keqardhje për këtë veprim të Krasniqit. Ka kërkuar qetësi e mendjekthjelltësi. Ka pasur kritika ndaj televizionit në të cilin ndodhi sulmi. Gjithashtu ka kritikuar edhe reagimin e Qeverisë të cilin e ka cilësuar si dhunë verbale. Lexojeni të plotë reagimin e Vetëvendosjes rreth kësaj ngjarje: Është tepër e vështirë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Partia “Fjala”: Rrahja në debat, “alarm shtetëror” Posted: 29 Sep 2017 01:49 PM PDT

Për partinë Fjala, rrahja në mes deputetëve në debatin e sotëm, konkretisht sulmi i deputetit të Vetëvendosjes, Frashër Krasniqit ndaj deputetit të Nisma-s Milaim Zeka, “tregon qartë metodologjinë e dhunës që ekziston brenda VV-së”. “Ky sulm duhet të ndezë alarmin shtetëror dhe të ngritë masat e parandaluese për të ardhmen. Ngase nga ajo që kemi parë deri më tani duke filluar nga dhuna në rrugë, dhunimi i policëve, sulmet ndaj institucioneve shtetërore, dëmtimi i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Alternativa në Gjakovë siguron zhvillimin dhe demokracinë Posted: 29 Sep 2017 01:47 PM PDT

Sonte në prezencën e mijëra qytetarëve te Komunës së Gjakovës, është mbajtur tubimi i hapjes së fushatës elektorale të Alternativës në Gjakovë. Hapjen e këtij tubimi e bëri nënkryetari i Alternativës dhe deputeti i Republikës së Kosovës, Ilir Deda, i cili prezantoi të arriturat e qeverisjes Kusari Lila për katër vite në Gjakovë, me theks të veçantë, guximin e kryetares për të luftuar korrupsionin, zhvatjen dhe dukuritë negative të ish pushtetit të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ngathtësia e BE-së e çoi Thaçin për të kërkuar përkrahjen e SHBA-së Posted: 29 Sep 2017 01:39 PM PDT

Në intervistën që presidenti Hashim Thaçi ka pasur me Zërin e Amerikës, i është përkujtuar deklarata e tij e mëhershme se “disa ndikime anti-perëndimore, si ndikimi rus apo fondamentalizmi islamik, po nxitojnë të mbushin vakuumin e krijuar nëse Brukseli nuk sheh perspektivën europiane të rajonit”. Është pyetur se çfarë roli mund të luanin SHBA-të për ta mbushur këtë vakuum. E Thaçi ka thënë se “pikërisht, duke u nisur nga ngathtësia dhe jo vizioni i BE-së, jam……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Goal shkruan për fansin kosovar që i la emrin djalit Arsenal Posted: 29 Sep 2017 01:35 PM PDT

Portali britanik Goal.com, ka shkruar një artikull për kosovarin Astrit Dervishaj, një fans i ekipit futbollistik Arsenal. “Kosova është shtëpia e një numri të madh të fansave të Arsenalit të cilët vazhdojnë të tregojnë dashurinë e tyre për klubin në mënyra disi të pazakonta”, thuhet në artikullin e tyre, transmeton Koha.net. Dervishaj i ka lënë emrin djalit të tij Arsenal, e tre vjet më parë vajzën e kishte quajtur Arsena, versioni femëror i Arsenal. Dervishaj, thuhet në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi: FAK-u me mbështetje të plotë të SHBA-së e NATO-s Posted: 29 Sep 2017 01:20 PM PDT

Kreu i shtetit, Hashim Thaçi, që kishte marrë iniciativë e më pas ishte tërhequr për të bërë FSK-në ushtrinë vetëm me ligj e duke anashkaluar ndryshimet kushtetuese, ka treguar se në takimin që ka pasur sot me zëvendëspresidentin Mike Pence u diskutua edhe për çështjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. “SHBA dhe vetë Nënpresidenti Pence konfirmuan mbështetjen për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës. Administrata e Shteteve të Bashkuara dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Haradinaj: Akt i papranueshëm ajo çfarë ndodhi mes Krasniqit dhe Zekës Posted: 29 Sep 2017 01:14 PM PDT

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dënuar sulmin e fundit që ndodhi mes dy deputetëve Frashër Krasniqi dhe Milaim Zeka, në një studio televizive. Ai madje ka bërë thirrje që ky akt të dënohet, gjithashtu ka kërkuar që deputetët të debatojnë e t’i shmangen dhunës e agresionit. Postimi i Haradinajt në Facebook: Akt tërësisht i papranueshëm, ajo çfarë ndodhi në studion e TV Klanit, mes deputetëve Frashër Krasniqi dhe Milaim Zeka. Akte të tilla agresive duhet të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nisma në Podujevë prioritet zhvillimin e bujqësisë Posted: 29 Sep 2017 12:52 PM PDT

Kandidati i Nismës për kryetar të komunës së Podujevës, Xhemajl Hasani, duke shpalosur programin e tij qeverisës, tha se gjatë mandatit të tij të ardhshëm katërvjeçar do të fokusohet në ekonomi, bujqësi, mirëqenie sociale, zhvillim rural, infrastrukturë, rini, kulturë, sport. Duke folur për sektorin e arsimit, kandidati i Nismës u zotua se mandatit të tij qeverisës do të depolitizojë arsimin dhe do të largojë nepotizmin dhe klientalizmin në punësimin e kuadrit, duke punësuar kuadrot……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Deputeti Krasniqi sqarohet për sulmin ndaj deputetit Zeka Posted: 29 Sep 2017 12:46 PM PDT

Deputeti i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, është sqaruar me një postim në profilin e tij në Facebook për grushtet që i ka dhënë kolegut të tij deputet, Milaim Zekës të Nismës për Kosovën. Ka thënë se i vjen keq për atë që ka ndodhur, duke shtuar se nuk do të donte që çështjet politike të zgjidhen në atë mënyrë. Lexo edhe: Zeka do ta paraqesë në Polici sulmin e Krasniqit Megjithatë ka mbajtur cilësimet negative për deputetin Zeka, të cilat ia tha……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi nga SHBA jep sinjale të votohet demarkacioni, thotë se e diskutoi edhe me Pencen Posted: 29 Sep 2017 12:41 PM PDT

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku po qëndron për takime me krerë të lartë shtetërorë atje ka folur edhe për shënjimin e vijës kufitare mes Kosovës e Malit të Zi. Thaçi, që në cilësinë e Ministrit të Punëve të Jashtme kishte nënshkruar marrëveshjen që është kontestuar, ka thënë në një intervistë për Zërin e Amerikës se institucionet e Republikës së Kosovës kanë përgjegjësitë e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
“LDK shumë shpejt do ta qeverisë krejt Kosovën”, thotë Mustafa në Viti Posted: 29 Sep 2017 12:37 PM PDT

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka thënë të premten gjatë një tubimi parazgjedhor në Viti se LDK do të fitojë shumicën e komunave më 22 tetor dhe shumë shpejt do të kthehet për ta qeverisur krejt Kosovën. “Qytetarët e Vitisë do ta rizgjedhin Sokol Halitin sepse këto 4 vjet, kjo komunë është qeverisur shumë mirë. Edhe qytetarët e komunave tjera që janë qeverisur nga njerëzit e LDK-së do t’ua vazhdojnë mandatet kryetarëve të propozuar nga……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Në kodrën ku po nxirren gurë për autostradë është zbuluar një shpellë, si e Gadimes Posted: 29 Sep 2017 12:34 PM PDT

Detonimi i një pjese të kodrës afër lokacionit, ku po ndërtohet autostrada Prishtinë – Shkup në rajonin e Kaçanikut, ka zbuluar një vend të ngjashëm me shpellë. Në hyrje të shpellës në tri anë të ndryshme vërehen salagtite dhe stalagmite të njëjta me ato të shpellës së Gadimes, raporton KTV. Ishin banorët, ata të cilët e vërejtën këtë shpellë, derisa njoftuan organizatën joqeveritare për mbrojtjen e mjedisit “Gjethi”. Aktivistët e kësaj……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lekaj premton përfundim të shpejtë të rrugës nëpër të cilën kalojnë 20 mijë makina në ditë Posted: 29 Sep 2017 12:33 PM PDT

Ka disa vjet që zgjerimi i magjistrales Prishtinë-Mitrovicë ka mbetur i stopuar në fshatin Stanovc të Vushtrrisë. Ministri i ri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka pranuar se të gjitha vonesat kanë ndodhur për shkak të moskoordinimit mes ministrisë, drejtuesve të fondeve investuese dhe problemeve me pronat, raporton KTV. Por, ka thënë se shumë shpejt do të nisin punimet për zgjerimin e këtij segmenti dhe se më nuk do të ketë më asnjë vonesë. Lekaj ka bërë të ditur se përpos shifrës e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi: SHBA do të përfshihet në dialogun me Serbinë Posted: 29 Sep 2017 12:30 PM PDT

Kreu i shtetit, Hashim Thaçi i ka thënë Zërit të Amerikës se ka marrë garancinë nga zëvendëspresidenti Mike Pence, se SHBA do të përfshihet në fazën e fundit të dialogut të Kosovës me Serbinë. “Unë sapo përfundova takimin shumë të mirë, mund të them të mrekullueshëm me Zëvendëspresidentin Pence, një takim ky ku u diskutuan në veçanti dy gjëra shumë të rëndësishme për konsolidimin e shtetit të Kosovës dhe afirmimin……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Bennett e VoA-s dëshiron bashkëpunim me organizatat në Kosovë Posted: 29 Sep 2017 12:25 PM PDT

Drejtoresha e Zërit të Amerikës (VOA), Amanda Bennett, u prit sot edhe nga drejtori i përgjithshëm i RTK-së, Mentor Shala, në kuadër të vizitave që po i bën në pesë vende të Ballkanit. Shala informoi drejtoreshën e Zërit të Amerikës se pavarësisht presioneve ndaj këtij televizioni, vullneti i gazetarëve është mjaft i madh për t’i kryer punët e tyre siç duhet. Ndërkaq Bennett tha se mediet vazhdojnë të përballen me telashe të mëdha sidomos në aspektin e raportimit……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
VV premton se Dardanës do t’i kthehet zhvillimi dhe bashkimi Posted: 29 Sep 2017 12:12 PM PDT

Deputetja Fitore Pacolli nga Vetëvendosje e ka hapur fjalimin e saj në tubimin zgjedhor në Dardanë, duke thënë se pushtetet nëpër komuna e kanë pamundësuar që qytetet të jenë organizime ku qytetarët dhe banorët organizojnë jetën e tyre ekonomike, shoqërore dhe politike. “Nga qytetarët është kërkuar që të organizohen vetëm në kohë të zgjedhjeve. Atyre iu është mundësuar që qenit aktiv vetëm në momentin kur përzgjedhin udhëheqësin e tyre pastaj mund……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Qeveria dënon incidentin mes deputetëve, fton drejtësinë të merret me rastin Posted: 29 Sep 2017 12:06 PM PDT

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Qeveria që ai drejton e kanë pritë me shqetësim incidentin që ndodhi në studion e TV Klanit, mes deputetëve Frashër Krasniqi dhe Milaim Zeka. Kështu është thënë në njoftimin për media të Zyrës së Kryeministrisë, në të cilën është thënë gjithashtu se Qeveria e “dënon ashpër këtë akt të shëmtuar i cili ashiqare dëshmoi agresionin e pashembullt të deputetit të Lëvizjes……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Therje me thika në Prizren Posted: 29 Sep 2017 12:05 PM PDT

Policia e rajonit të Prizrenit, ka njoftuar se sot rreth orës 16:00, në rrugën “Tamil Shala” në Prizren, pas një mosmarrëveshje mes dy të rinjve, njëri nga ta mbetet i therur me thikë disa herë në pjesë të ndryshme të trupit me ç’rast viktima është ndalur për trajtim mjekësor ne repartin e kirurgjisë. Ndërkaq, rreth orës 18:20 minuta, në rrugën “Hysein Rexhiq” një i dyshuar pas një mosmarrëveshje ka therë me thikë viktimën të cilit i shkakton……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pence mbështet transformimin e FSK-së përmes Kushtetutës Posted: 29 Sep 2017 11:59 AM PDT

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence, priti sot në takim presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, “për të riafirmuar mbështetjen e SHBA-së për një Kosovë sovrane, demokratike dhe të begatë”. "Pence ka vlerësuar udhëheqjen e Thaçit, së bashku me atë të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, për avancimin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi”, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ministrja e Integrimit për VV-në: Me zemër e me mendje rrugaçë Posted: 29 Sep 2017 11:59 AM PDT

Ministrja e Integrimit në Qeverinë Haradinaj, Dhurata Hoxha, që ka qenë ministre e Drejtësisë në mandatin e kaluar ka komentuar veprimin e Frashër Krasniqit, kur sulmoi fizikisht deputetin e Nismës për Kosovën, Milaim Zeka. “Çdo ditë po e zbulojnë fytyrën e tyre të vërtetë – ‘me zemer e me mendje’ rrugaqa!!!”, ka komentuar ministrja Hoxha, duke shpërndarë komentin e një tjetri që ka thënë se “Kështu kur lihen terroristët të lirë…”. Frashër Krasniqi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Humbës i vërtetë i dhunës është Kosova, thotë Murati Posted: 29 Sep 2017 11:51 AM PDT

Ndaj rrahjes në mes të dy deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ka reaguar edhe kreu i Lëvizjes për Bashkim, ish-ministri i Diasporës, Valon Murati. Sipas Muratit, “ka kohë që gjuha rrugaçërore është bërë e zakonshme në jetën publike”. “Kohët e fundit dhuna sporadike po bëhet përcjellëse e kësaj gjuhe. Me këtë trend shumë lehtë dhuna në politikë mund të shndërrohet në karakteristikë themelore të saj. Një gjë e di, në këtë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kaosi dhe kriza Posted: 29 Sep 2017 11:03 AM PDT

Njeriu në shoqërinë e kaosit nuk e njeh veten. Ai i ikë pasqyrës. Pasqyra është tmerri i tij, mbasi njeriu në kaos dëshiron të jetojë vetëm mbi gënjeshtra dhe vetëkënaqësitë e përkohshme. Dhe kështu ditë pas dite, vit pas viti. Përgjatë dy shekujve të fundit, intelektualët shqiptarë, veçmas intelektualët kritikë në vitet 1914-1944, kanë bërë shumë mund dhe shumë orvatje për të përcaktuar burimin thelbësor të kaosit shqiptar, një trung i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Zeka do ta paraqesë në Polici sulmin e Krasniqit Posted: 29 Sep 2017 10:42 AM PDT

Deputeti i Nismës për Kosovën, Milaim Zeka, ka thënë për KTV-në se e ka ndërmend që ta paraqesë në Policinë e Kosovës, ose sonte ose nesër, sulmin nga deputeti tjetër i Kuvendit të Kosovës, Frashër Krasniqi i Vetëvendosjes. Zeka ka thënë se ky sulm vjen pas paralajmërimit që i kishte bërë një tjetër deputet i Vetëvendosjes, Sami Kurteshi, që siç ka cituar Zeka i ka thënë se “ata mund ta ndalin vetëm fizikisht”. “Frashër Krasniqi tregoi në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pacolli: Do ta lehtësojë të bërit biznes në Kosovë Posted: 29 Sep 2017 10:35 AM PDT

Kandidati për Kryetarë të Komunës së Prishtinës, nga radhët e AKR-së, Selim Pacolli, vizitoi sot kompaninë e miellit “Fellini” në Prishtinë. Pacolli për së afërmi ka parë kushtet e punës me të cilat kjo kompani funksionon dhe ballafaqohet çdo ditë. Gjatë kësaj vizite Pacolli theksoi se të bërit biznes në Prishtinë është shumë e vështirë dhe këtë çështje ai premton se do ta lehtësojë gjatë mandati të tij katër……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Në kodrën ku po nxirren gurë për autostradë është zbuluar një shpellë, si e Gadimes Posted: 29 Sep 2017 10:26 AM PDT

Detonimi i një pjese të kodrës afër lokacionit, ku po ndërtohet autostrada Prishtinë – Shkup në rajonin e Kaçanikut, ka zbuluar një vend të ngjashëm me shpellë. Në hyrje të shpellës në tri anë të ndryshme vërehen salagtite dhe stalagmite të njëjta me ato të shpellës së Gadimes, raporton KTV. Ishin banorët, ata të cilët e vërejtën këtë shpellë, derisa njoftuan organizatën joqeveritare për mbrojtjen e mjedisit “Gjethi”. Aktivistët e kësaj……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Limaj në Fushë Kosovë: Nuk vijmë me premtime mashtruese Posted: 29 Sep 2017 10:30 AM PDT

Nisma për Kosovës ka hapur fushatën zgjedhore në Fushë Kosovë, ku kryetari i Nismës, Fatmir Limaj tha se beson që fryma e ndryshimit, në të cilën është përfshirë Kosova, do të duhej që Fushë Kosova të ishte pikë e nisjes së ndryshimit. “Ka shumë gjëra që duhet të zgjidhen në vendin tonë dhe në komunën e Fushë Kosovës dhe njerëzit presin që t’iu listojmë jo vetëm problemet, por edhe zgjidhjet e problemit”, tha Limaj, transmeton ksp. Limaj po ashtu……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Trump scrambles to contain Puerto Rico crisis – The Hill Google News

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Trump scrambles to contain Puerto Rico crisis – The Hill Google News

Trump scrambles to contain Puerto Rico crisis – The Hill Posted: 29 Sep 2017 02:13 PM PDT

images?q=tbn:ANd9GcSZFN5IJENjMkkTfaBRsOvzcqZICfdCw_dljT-qbnxUij9mXbIBGErWzMVCaZAb1mNfHWFRBbUM Trump scrambles to contain Puerto Rico crisis - The Hill Google News
The Hill

Trump scrambles to contain Puerto Rico crisis
The Hill
The Trump administration scrambled Friday to show it is on top of the crisis in Puerto Rico as it faced criticism from lawmakers in both parties that its response so far has been lacking. Puerto Rican officials are amplifying their warnings of an
Lost weekend: How Trump's time at his golf club hurt the response to MariaWashington Post
San Juan Mayor: This Is A 'People Are Dying' StoryNPR
'We Deserve More Help.' Puerto Ricans Rely on Each Other While Waiting for AidTIME
New York Times –Politico
all 7,707 news articles »