Home » Archives for Dhjetor 2016

Muaj: Dhjetor 2016

“Obama’s Last Days: Aiding Trump Transition, but Erecting Policy Roadblocks” plus 21 more NYT

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Obama’s Last Days: Aiding Trump Transition, but Erecting Policy Roadblocks” plus 21 more NYT

Obama’s Last Days: Aiding Trump Transition, but Erecting Policy Roadblocks Posted: 31 Dec 2016 09:08 AM PST

With three weeks left in office, the president is using all his powers to cement his legacy and make undoing it that much harder for his successor.
With Trump, Russia Goes From Thursday’s Foe of U.S. to Friday’s Friend Posted: 31 Dec 2016 09:18 AM PST

With Donald J. Trump making admiring remarks about Vladimir V. Putin, many Americans, accustomed to be suspicious of Russia, are confused and uneasy.
In Trump’s New Year Note, Love and a Jab at ‘Enemies’ Posted: 31 Dec 2016 10:08 AM PST

The president-elect addressed a Twitter post “to all,” including “those who have fought me and lost so badly they just don’t know what to do.”
How Russians Pay to Play in Other Countries Posted: 30 Dec 2016 06:22 PM PST

The Kremlin’s payment of a hefty state fine in the Czech Republic last spring, and the Czech president’s support for Russia, spur cries of influence-buying.
Job No. 1 for a New Congress? Undoing Obama’s Health Law Posted: 31 Dec 2016 10:30 AM PST

Republicans plan to waste no time repealing the Affordable Care Act, a signature part of President Obama’s legacy.
On Washington: House Republicans Fret About Winning Their Health Care Suit Posted: 31 Dec 2016 10:34 AM PST

The lawsuit, challenging the Obama administration’s spending of billions on subsidies, could have consequences that entangle Republicans and the incoming Trump team.
Trump’s Indonesia Projects, Still Moving Ahead, Create Potential Conflicts Posted: 31 Dec 2016 08:09 AM PST

President-elect Donald J. Trump has made deals involving two resorts in Indonesia and forged relationships with powerful political figures there.
ISIS Claims 2 Bombings in Baghdad, While Fighting to Hold On to Mosul Posted: 31 Dec 2016 08:33 AM PST

Over two dozen people were killed in the attacks, which the Islamic State said were directed at Shiite Muslims.
Uncertain Harvest: Scientists Loved and Loathed by an Agrochemical Giant Posted: 31 Dec 2016 02:00 AM PST

With corporate funding of research, “There’s no scientist who comes out of this unscathed.”
Lighting Up the Sky Across the Globe Posted: 31 Dec 2016 02:01 AM PST

Delight in fiery festivals of 2016 from around the world — in Vilafranca del Penedès in Spain, Lewes in England and Brooklyn, New York.
The Playlist: 21 Songs From 2016 That Nearly Got Away Posted: 30 Dec 2016 10:51 AM PST

The pop music critics catch up on songs by Noname, Gallant, Catherine Russell and more.
Tyrus Wong, ‘Bambi’ Artist Thwarted by Racial Bias, Dies at 106 Posted: 31 Dec 2016 08:05 AM PST

A Hollywood studio artist, painter, printmaker, calligrapher and maker of fantastical kites, Mr. Wong was one of the most celebrated Chinese-American artists of the 20th century.
Among Deaths in 2016, a Heavy Toll in Pop Music Posted: 31 Dec 2016 07:51 AM PST

The deaths of David Bowie, Prince and Leonard Cohen drew considerable attention in a year that also claimed Muhammad Ali and Fidel Castro.
Kitty Dukakis, a Beneficiary of Electroshock Therapy, Emerges as Its Evangelist Posted: 31 Dec 2016 08:51 AM PST

Mrs. Dukakis, a former first lady of Massachusetts, credits the treatment with saving her life, and she and her husband work to promote electroconvulsive therapy.
Texas Journal: Rodeo Offers a 90-M.P.H. Glimpse of Texans’ Truck Mania Posted: 31 Dec 2016 12:00 AM PST

Because no other state has a bigger influence on the American truck world, the title of Truck of Texas can bring an automaker to tears.
Propaganda With a Millennial Twist Pops Up in China Posted: 31 Dec 2016 08:38 AM PST

President Xi Jinping wants the propaganda apparatus to modernize and target a key group that some in the Communist Party worry it may be losing.
Murder in the 4-0: Rift Between Officers and Residents as Killings Persist in South Bronx Posted: 31 Dec 2016 12:30 AM PST

Trust ebbs in a precinct with many murders but too few detectives.
Taiwan’s President Accuses China of Renewed Intimidation Posted: 31 Dec 2016 11:31 AM PST

‘Step by step, Beijing is going back to the old path of dividing, coercing and even threatening and intimidating Taiwan,’ President Tsai Ing-wen said.
WSJ: Reporter Detained in Turkey for Nearly 3 Days Released Posted: 31 Dec 2016 06:54 AM PST

The Wall Street Journal says one of its reporters was detained in Turkey for nearly three days before authorities allowed him to leave the country.
Michael Skakel’s Murder Conviction Has Been Reinstated Posted: 30 Dec 2016 05:02 PM PST

The Supreme Court of Connecticut said that the trial lawyer for Mr. Skakel, a nephew of Ethel Kennedy, was not deficient; the ruling could send him back to prison.
Is ‘The Mikado’ Too Politically Incorrect to Be Fixed? Maybe Not. Posted: 30 Dec 2016 01:30 PM PST

At the Kaye Playhouse, a New York Gilbert & Sullivan Players production adds a prologue, nonwhite cast members and a grand sense of absurdity.
The Neediest Cases: Calling on Angels While Enduring the Trials of Job Posted: 31 Dec 2016 08:00 AM PST

The Muñiz family has suffered many and varied misfortunes, and nearly came to unraveling until a helping hand came along.
Reklama

“Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë!” plus 9 more Telegrafi Kosovë

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë!” plus 9 more Telegrafi Kosovë

Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë! Posted: 31 Dec 2016 03:40 PM PST

Ka lindur fëmija i parë në Vitin 2017, në spitalin e Gjinekologjisë në QKUK. Ai është djalë dhe peshon 3.65 kilogramë. Nëna dhe foshnja gëzojnë shëndet të mirë, raporton KosovaPress. Drejtoresha e Gjinekologjisë, Myrvete Paçarada, ka bërë të ditur se në vitin që shkoi janë shënuar 10 mijë e 40 lindje. The post Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë! appeared first on Telegrafi.
Urime Viti i Ri 2017! Posted: 31 Dec 2016 03:00 PM PST

Tashmë kanë filluar edhe festimet, në të gjitha qytetet shqiptare. Teksa hymë në vitin kalendarik 2017, urojmë që të këqijat t’i lini pas e që ky vit të jetë i mbarë për të gjithë ju. Ju falënderojmë juve, lexues dhe bashkëpunëtorë të nderuar, që zgjodhët Telegrafin për t’u informuar edhe në këtë natë festive. Stafi i Telegrafit shpreson që Viti i Ri 2017 të jetë vit i shanseve të reja dhe realizimit të dëshirave dhe ëndrrave tuaja, që çdo qytetar të ketë kulm mbi kokë dhe sofër të mbushur jo vetëm për momentet festive. Siç e do rendi në momente të tilla, Telegrafi ju uron: 12 muaj lumturi; 52 javë kënaqësi; 365 ditë me të arritura; 8,760 orë të fatit të mirë; 52,600 minuta me shëndet të mirë dhe 31,536,000 sekonda me begati. E tash, festoni të buzëqeshur, se kështu do t’i bëni më të lumtur të afërmit afër jush dhe sepse ky është hapi më i lehtë e më i duhur drejt një viti të mbarë. Gëzuar! The post Urime Viti i Ri 2017! appeared first on Telegrafi.
2017 – drejtpërdrejtë (Video) Posted: 31 Dec 2016 03:00 PM PST

Televizioni Dukagjini, në bashkëpunim me Telegrafi.com, po transmetojnë drejtpërdrejtë momentet e para të vitit 2017 në Kosovë. Shikojini këto momente, të festimeve në Prishtinë e edhe në qytetet tjera të Kosovës, përmes përmes videos së postuar më poshtë.

The post 2017 – drejtpërdrejtë (Video) appeared first on Telegrafi.

Mesazhe kundër terrorizmit, edhe në shqip (Video) Posted: 31 Dec 2016 02:35 PM PST

Në 30-të gjuhë, studentët bëjnë thirrje që terrori e lufta, të kenë pikën e përfundimit. Mesazhi i Diplomacy and Model United Nations, i Universitetit “Eskisehir Osmangazi University” në Turqi, i kanë bërë thirrje botës që lufta të ndalet. Videoja më poshtë, përcjellë një mesazh të të rinjve për të rinjtë. Për dy vjet me radhë, Turqia ka qenë ndër vendet demokratike që ishte nën fokusin e sulmeve terroriste, duke shënuar viktima që kapin numra tre shifrorë. Këta studentë, në mesin e tyre edhe një kosovare, në gjuhën e nënës së tyre japin porositë për botën në kërkim të paqes.

The post Mesazhe kundër terrorizmit, edhe në shqip (Video) appeared first on Telegrafi.

Gent Begolli, me zjarrfikësit për natën e Vitit të Ri (Foto) Posted: 31 Dec 2016 02:01 PM PST

Festën e Vitit të Ri, Gent Begolli e pret në një vend jo të zakontë. Drejtori i Shërbimeve Publike në Komunën e Prishtinës, po feston me zjarrfikësit. Zjarrëfikësit e Prishtiës, si çdo herë, edhe sot janë në detyrë, në gjendje gatishmërie për çfarëdo të papritur që mund të ndodh. zjarrf03 “Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë!” plus 9 more Telegrafi Kosovë zjarrf03 “Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë!” plus 9 more Telegrafi Kosovë The post Gent Begolli, me zjarrfikësit për natën e Vitit të Ri (Foto) appeared first on Telegrafi.
Edita Tahiri, e lodhur nga dialogu me Serbinë Posted: 31 Dec 2016 01:50 PM PST

Dialogu mes Kosovës e Serbisë që mbahet tash e gjashtë vite në Bruksel me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, deri më tani ka prodhuar shumë marrëveshje, disa prej të cilave zbatohen në përpikëri, kurse disa ende nuk kanë nisur as të hyjnë në fuqi. Ky proces, ministrja për Dialog dhe kryenegociatorja, Edita Tahiri thotë se është shumë i vështirë. Ajo në një intervistë për Indeksonline ka thënë se është lodhur nga negociatat që mbahen në Bruksel. Ndërsa ka folur edhe për kërkesën e opozitës për shkarkimin e saj. “Opozita jonë jo vetëm për dialogun po pothuajse asnjë sukses të Qeverisë nuk është në gjendje me pa dhe me e vlerësu. Ka një qëndrim nihilist, mohon çdo gjë. Unë e kuptoj që opozita duhet të kritikojë, të vë gishtin për çështjet që vërtet ecin, por nuk është e mundur që të mohohet gjithçka. Edhe në dialog ata mohojnë çdo arritje dhe në një diskutim që pata me ta unë kërkova fakte. Kur dikush mohon diçka, duhet të ketë fakte, por ata heshtën.Lehtë është të mohohet, sepse është vetëm një fjalë, por për të nxjerr fakte duhet punuar e duhet vizituar veriu, duhet bërë hulumtime për të parë gjendjen”, ka thënë ajo. The post Edita Tahiri, e lodhur nga dialogu me Serbinë appeared first on Telegrafi.
“Në kërkim të Babadimrit” te TV Dukagjini (Live) Posted: 31 Dec 2016 12:37 PM PST

Tash në TV Dukagjini po shfaqet emisioni festiv “Në kërkim të Babadimrit” , Politikanë, gazetarë e publicistë do të këndojnë, recitojnë dhe mbajnë “stand up”. Hajredin Kuçi, Daut Haradinaj, Agim Bahtiri, Blerta Deliu, Lutfi Zharku, Gazmend Muhaxheri, Ilir Deda, Berat Buzhala, Dastid Pallaska, Arianit Koci, Dardan Islami dhe shumë mysafirë të tjerë do të paraqiten si asnjëherë më parë. Ndiqeni në linkun e mëposhtëm:

The post “Në kërkim të Babadimrit” te TV Dukagjini (Live) appeared first on Telegrafi.

Momentet më qesharake të politikanëve kosovarë (Video) Posted: 31 Dec 2016 12:32 PM PST

Politikanët tanë përveç paraqitjeve serioze të tyre, kanë momente edhe kur bëhen aktorë të momenteve interesante madje edhe qesharake. Më poshtë mund të shikoni një përmbledhje nga momentet më qesharake në paraqitjet e politikanëve të Kosovës. Për më shumë, shikojeni kronikën e Klan Kosovës.

The post Momentet më qesharake të politikanëve kosovarë (Video) appeared first on Telegrafi.

Banorët e pjesës qendrore të Pejës, do ta presin Vitin e Ri në terr (Foto) Posted: 31 Dec 2016 10:48 AM PST

Në pjesën qendrore të Pejës, gjatë orëve të pasdites së të enjtes është ndalur rryma dhe që atëherë nuk është rregulluar. Për pasojë, një pjesë e lagjes “Haxhi Zeka”, që përfshin Çarshinë e Gjatë si dhe një pjesë me shtëpi banimi, ndodhen në errësirë, transmeton Telegrafi.

zjarrf03 “Lind fëmija i parë i vitit 2017: Është djalë!” plus 9 more Telegrafi KosovëÇarshia e Gjatë në orët e mbrëmjes

Kështu pritet të jetë edhe gjatë natës së sotshme kur festohet Viti i Ri, meqenëse punëtorët më nuk ndodhen te centrali ku kanë punuar deri më tani. Mësohet se për shkak të dëmtimeve që ka marrë një central, është bërë ndërrimi i pajisjeve, por nuk është arritur të rregullohet në tërësi. Në anën tjetër, në Qendrën e Thirrjeve të KEDS-it, është thënë se po punohet në sanimin e dëmtimeve, pa treguar kohën se kur do të rikthehet furnizimi me rrymë. Por, tani thirrjet në këtë qendër janë të pamundura, meqë është bllokuar linja telefonike. /Telegrafi/ The post Banorët e pjesës qendrore të Pejës, do ta presin Vitin e Ri në terr (Foto) appeared first on Telegrafi.

Urimi i Presidentit Thaçi për Vitin e Ri 2017: Viti 2016 ishte vit i kalitjes! (Video) Posted: 31 Dec 2016 09:37 AM PST

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se viti që po lëmë pas ishte vit i hapjes së mundësive të reja për qytetarët tanë, por edhe i kalitjes me sfidat e shtetit dhe shoqërisë për të ardhmen tonë evropiane. “Është kënaqësi t’ju drejtohem në natën e fundit të vitit me urimet më të përzemërta për ju dhe familjet tuaja. Viti që po lëmë pas ishte vit i hapjes së mundësive të reja për qytetarët tanë, por edhe i kalitjes me sfidat e shtetit dhe shoqërisë për të ardhmen tonë evropiane. Sonte derisa festojmë dhe urojmë njëri-tjetrin, kujtojmë edhe ata që janë në vendet e tyre të punës: policët, zjarrfikësit, mjekët, punëtorët, që kujdesen për ne të festojmë në rehati dhe qetësi. Ata janë heronjtë e sotëm, sepse me shembullin e tyre tregojnë atë për çfarë shteti ynë ka nevojë më së shumti, që secili të kryejë punën e vet me nder e përgjegjësi. Urime të veçanta edhe ushtarëve të FSK-së dhe diplomatëve tanë që sonte festojnë larg familjeve të tyre. Duke u zotuar se do të punojmë edhe më shumë, se do ta duam edhe më shumë shtetin tonë, le të urojmë njëri-tjetrin me dëshirat më të mira për vitin 2017. Gëzuar!”, ka thënë Thaçi.

The post Urimi i Presidentit Thaçi për Vitin e Ri 2017: Viti 2016 ishte vit i kalitjes! (Video) appeared first on Telegrafi.

Melvin Gregg Vine Compilation (W/Title) Best Vine and Instagram Video – Vine Age✔ Vine Age

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Melvin Gregg Vine Compilation (W/Title) Best Vine and Instagram Video – Vine Age✔ Vine Age

Melvin Gregg Vine Compilation (W/Title) Best Vine and Instagram Video – Vine Age✔ Posted: 31 Dec 2016 02:16 PM PST

“Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months Posted: 31 Dec 2016 02:11 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatTwitter’s seemingly endless line of executives parting ways with the company continues as its China managing director Kathy Chen announced her departure. She termed her separation as being the “right time”, but came abruptly as she only joined Twitter in April. Chen did not disclose her future plans, only to say in a tweet that she will “take some time off to recharge, study about different cultures and then pursue more international business opportunities.”

Although she received the title of managing director for Greater China, Twitter wasn’t able to legally operate in the country because of a ban imposed by the government — although some have found workarounds to use it regardless. Amid this giant hurdle, the company opened up a Hong Kong office in 2015 to pursue Chinese advertisers because while the country’s citizens can’t use the service internally, it shouldn’t stop businesses from advertising beyond its borders, right? Chen was brought on board in April to oversee this effort and also to find ways for the platform to be used by developers and other businesses not only in China, but Hong Kong and Taiwan. Twitter faced criticism over her hiring from activists who argued that Chen’s background working with the People’s Liberation Army as an engineer and also Computer Associates, which once had China’s government as a minority owner, would be a hinderance to free speech. In a 12-part series of tweets yesterday, Chen said that she felt that since there was an established relationship with Chinese advertisers, her job was done. “Great China is one of our fastest growing revenue markets in Asia Pacific for Twitter today…” she remarked, saying that the advertiser base has grown “nearly 400 percent over the past 2 years.” The Hong Kong office will remain open “at this time”. Twitter also has an office in Singapore which houses its Asia Pacific headquarters.

Eight months is all it took for Chen to join a growing cadre of executives who have left the company. She joins chief technology officer Adam Messinger, Josh McFarland who is now a venture capitalist with Greylock, Kevin Weil who joined Instagram, chief operating officer Adam Bain, engineering executive Alex Roetter, global media head Katie Stanton, and human resources chief Brian “Skip” Schipper, as having moved past Twitter. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

How AI will help knowledge workers Posted: 31 Dec 2016 12:10 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatGUEST: Will you still be doing your job in 5-10 years or will a robot do it for you? This is a question knowledge workers have started asking themselves as AI is becoming more capable and widely adopted. Atlassian co-founder and CEO, Mike Cannon-Brookes, has said AI will play a major role in the future of team productivity. Well, here is why.

AI’s immense growth

Bank of America and Merrill Lynch predicts that AI will have a $9 trillion impact on knowledge work over the coming decade. The McKinsey Global Institute says AI is driving transformation of society at a rate of “3,000 times the impact” of the Industrial Revolution. CB Insights analysis shows funding for AI companies is increasing year-over-year. Broad trends and real-world results mean AI and bots can’t be ignored as empty hype any more. Rather than being fearful of AI, our opportunity is to embrace its potential to enable entirely new ways of operating in our organisations and allow us to apply our knowledge to higher value activities.

Understanding AI in business

There are two basic ways to understand the world of AI: artificial general intelligence (General AI or AGI) and narrow artificial intelligence (Narrow AI). Narrow AI is the use of machines to intelligently solve specific problems, while General AI is a machine or group of machines that have the complete cognitive capabilities of a human. Contrary to what the science fiction movies might suggest, General AI is still a long way off.

Challenges to General AI:

The main challenge to General AI is that, well, we don’t fully understand what consciousness is. Philosophers have advanced their thinking beyond Descartes’ concept of body and mind to the understanding that our brains give rise to consciousness, but, along with neuroscientists and others, we still don’t understand what it is let alone how to recreate it.

By way of example, the OpenWorm project has only just started the process of simulating a creature as simple as a worm. Despite the extensive understanding of Caenorhabditis elegans (the worm being simulated) there are still many questions about how to go about recreating it and its limited intelligence. So there is still some time until we have to consider singularity – or for Terminator fans – the Skynet problem.

Narrow AI

Narrow AI, on the other hand, is already having an impact and is rapidly spreading into more areas. It has been influencing our everyday lives for years now, whether we are getting advice on stock purchases, or being recommended a book on Amazon. Narrow AI has been delivering value by using large, structured data-sets to solve problems that have clear outcomes or rules. It is now reaching beyond this area.

AI, bots, teams and management

The possibilities for bots and AI to assist and participate in teams are opening up. The key drivers behind this are:

  • Data is accessible. Tasks, issues, timelogs, source code, test results, and all the other things you use to build software, is sitting in a system somewhere. The systems holding team data are getting easier and easier to access due to APIs, support for add-ons or their cloud-based nature.
  • Data is messy. The data teams use is messy. It’s not anyone’s fault it’s just the nature of work. Due to time constraints and release pressures it’s hard to find the time to clean things up while a team is in motion (which is always). But that isn’t necessarily a problem now because of the advancements being made in dealing with unstructured data.
  • Data set size isn’t an issue. Compared to the massive data sets of Amazon, Facebook and Google, the data set sizes of most teams are very small. Teams usually only have tens or hundreds of tasks. Even larger teams with thousands of tasks would have, statistically speaking, a small data set. Advancements in algorithms for small data sets mean that narrow AI can start producing meaningful results for teams.
  • Team process standardisation. Most teams, across organisations and around the world, are now settling on essentially similar processes and approaches to how they work. The pervasiveness of agile in software development teams is one example of this. The implication for narrow AI is that it’s easier to be more useful to a greater of people. This also means it is possible to combine data across organisations to create larger data sets.
  • Productivity improvements now outweigh inaccuracy. As the algorithms are evolving there are still inaccuracies. However, the benefits gained – either by reduced costs, increased speed or increased insight – now outweigh the flaws, inaccuracies and, for some chatbots, annoyances present in narrow AI.

This article appeared originally at Atlassian. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

Why 2017 will be the year of drones Posted: 31 Dec 2016 10:25 AM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatGUEST: 2016 taught us a lot about drones and their potential to deliver benefits for consumers, communities, and businesses alike. Google and Chipotle tested burrito delivery on the campus of Virginia Tech, while cities nationwide turned to drones to help first responders, inspect bridges and roads, and monitor construction sites. We witnessed the launch of innovative products from Intel, Yuneec, DJI, Sensefly, and others — not to mention GoPro’s first drone. Through it all, we experienced changes in FAA regulations and the advent of Part 107, which has opened the skies for drone commerce, making once experimental drone operations completely routine. And we’ve only scratched the surface. In 2017, we’re going to see drones come to the forefront of business, tech, and our daily lives. Let’s talk about what drones have in store for us next year.

Follow the money … away from venture capital

We’ll see VC investment in drones decline in 2017, but that doesn’t mean total investment will slow. Expect large enterprises like telecom companies and large consumer electronics brands to begin investing more seriously in the drone space — along with increased M&A activity and more strategic partnerships. More drone companies will prove they can generate revenue and will attract partners who can help them accelerate.

Big players will get into the game

Logistics companies like Amazon and DHL will start to put more and more drones in the air. Traditional retailers that have been developing drone strategies behind closed doors will announce their ideas for innovation and implementation, heating up the marketplace. Cloud players and corporate giants (think IBM or GE) will stake out expanded drone positions with long-term impacts for the entire industry. And Uber, after publishing its flying car white paper earlier this year, will convene its first “Elevate Summit” in 2017, bringing together a community of stakeholders that is looking to low-altitude airspace, not our roadways, for the future of mobility.

It’s a bird, it’s a plane, it’s 20,000 drones!

Today, we commonly see about 5,000 drones flying simultaneously around the world. With large consumer electronics, logistics, and telecom companies making major plays in the drone ecosystem, I predict that by the end of the year, that number will reach 20,000 simultaneous drone flights worldwide. That would represent a 400 percent increase next year.

Smart cities get even smarter

Many cities with “smart” inclinations are already considering what transportation and infrastructure will look like in 20, 50, and even 100 years — and are planning accordingly. These “smart government”-minded cities are investigating how unmanned aircraft could affect this future, and in 2017, we’ll see them make moves to establish themselves as top places for drones to do business. Next year, smart cities will invest in civic drone technology to be adopted by fire departments, police departments, and local administrators. And we might even see competition among the most connected cities as they try to attract the first drone deliveries to their communities.

Drones will be easier to buy and fly — and safer than ever

Prices for drones will continue coming down, even for drones with sophisticated features. The experience of flying a drone will become easier, especially as autonomous flight capabilities improve. In 2017, the drone industry will build tools to help drones and their operators make accurate risk assessments, which can be used to identify safe flight plans, prevent accidents, and make drone flight even safer. In the U.S., we should see significant advancements on the road to Unmanned Traffic Management (the public-private partnership that will enable air traffic control and data exchange for millions of drones). Abroad, I expect we’ll see other countries open the skies for more automated flight beyond visual line of sight.

The bottom line: 2017 is the year of the drone

Whether we’re talking about who’s paying for them, who’s buying them, or how they are being used, drones will be pushed to the forefront of cultural, political, commercial, and consumer conversations in 2017. A shifting adoption landscape combined with new sources of funding and advanced improvements in technology should make 2017 a monumental year for the drone. I can’t wait to see what’s next. Ben Marcus is cofounder and CEO of AirMap, an airspace management platform for UAS. He was previously cofounder and CEO of jetAVIVA and served as a flight test engineer for Eclipse Aviation. He is an FAA-certified Airline Transport Pilot and Flight Instructor with flight experience in more than 100 aircraft types and ratings in seaplanes, gliders, helicopters, and six types of jets. He is also a certificated Remote Pilot. He serves on the board of Angel Flight West, a non-profit organization that arranges free air transport in response to health care needs, and he flies volunteer missions for animal rescue groups Pilots N Paws and Wings of Rescue. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

CES 2017: Your guide to surviving tech’s craziest trade show Posted: 31 Dec 2016 08:02 AM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatI’ve survived more than 20 Consumer Electronics Shows. This year, I’m going to walk miles and miles of exhibits again at CES 2017, the gigantic tech trade show in Las Vegas next week. If you’re a newcomer or even a veteran who needs reminders, please heed some advice to avoid nightmares and hangovers. Just like last year, the survival tips are affected by bag restrictions and entrance searches at all of the big venues. The threat of terrorism has put a damper on the wanton luggage follies of years past. That means, sadly, I won’t be able to get much use out of my brand new backpack roller (which my coworkers have dubbed my secret weapon in years past). The 50th annual show opens on Tuesday, January 3, for the 6,500 or so press attending the show. The press events continue on January 4. But the 2.4 million square feet of exhibit space will open at 10 a.m. Thursday, January 5. VentureBeat writers Ken Leung and John Brandon will join me, and some of my colleagues will be comfortably watching livestreams at home.

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: CES 2016 drew more than 170,000 attendees.

Image Credit: Dean Takahashi

Gary Shapiro, chief executive of the organization newly renamed Consumer Technology Association, told us in September that 4K TVs are selling at faster rates than their HDTV predecessors, with 20 million expected to sell in the U.S. in 2017, up 5 million from 2016. We’ll see 4K TVs from many of the big consumer electronics companies, as well as 8K TVs and monitors. And we’re also going to see a lot of drones, wearables, augmented reality, virtual reality, robots, smart cars, health gadgets, 3D printers, and Internet of Things objects. There were 177,000 people at last year’s show, and the CTA hopes to rein it in a bit to 165,000 this year. That’s insanely crowded, even for Vegas. I pay attention to the overall numbers because they are like bellwethers for the tech economy. Companies go there to be perceived as cool, and I go so that I can stay up to speed on the latest technology. We can expect to see more than 3,800 exhibitors. Now I am one of those people who is getting a little tired of each new Internet of Things announcement. But if Masayoshi Son, CEO of SoftBank, is correct, we’re not doing with them yet. He anticipates that by 2018, the number of Internet of Things devices will surpass the number of mobile devices. By 2021, we’ll have 1.8 billion PCs, 8.6 billion mobile devices, and 15.7 billion IoT devices. He predicts we’ll get to a trillion IoT devices. Apple doesn’t attend the show, but just about every other tech giant does. CES is where you’ll find the powers that be.

My survival tips

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: Models show off the Razor Hovertrax at CES 2016

Image Credit: Dean Takahashi

Some of these tips are recycled from past years, but the new baggage rules make that tricky. You’ll just have to travel lighter. This year, the CTA intends to search bags at the entrances to the show floor just as it did last year. We survived that hassle a year ago, but don’t forget to take possible delays into account when planning your schedule. Shapiro noted, “Tragically, our world has also seen an increase in violent and inexplicable acts. We will enhance our security measures accordingly.” Rolling bags won’t be permitted on the show floor, and you can only carry two bags, each smaller than 12 inches by 17 inches by 6 inches. Last year, we were able to get search stickers at the first search place, and then use those to circumvent the bag checks every time we came in and out of buildings. However, I wouldn’t count on that happening every time you go into a new venue. You need a CES badge and a government photo ID. If you can, you should pick up your badge at the airport or one of these locations. Media is subject to the same rules, with some allowances, so long as you have a media badge. On your crowded flights, try to travel light. For Southwest, try to check in exactly 24 hours ahead of boarding. Check in your baggage if you don’t have to get anywhere fast. Be prepared for long cab lines or rental car check-in lines. (Services like Uber and Lyft were very useful last year at CES.) Bring your comfortable shoes, and try not to stay out too late at the parties. If the parties are what you care about, check out the Karennet party list. Many of them are invite-only. Remember to swap phone numbers with the people you are meeting with so you can coordinate. Incorporate drive and eating times into your calendar, or use a calendar that does that automatically for you (I’m still looking for one). Smartphone reception is better than it used to be, but it’s still probably prone to interference. Text message is usually a decent way to communicate with coworkers. We always seek out the Wi-Fi havens in the press rooms or wherever we can find them. But carry a MiFi or activate a personal hotspot if you can; even hotel Internet connections are likely to be stressed to the limit during the show. If you’re responsible for uploading video, good luck with that. If you collect a lot of swag, you can send it home via shipping services instead of carting it on the plane. You should print a map of the exhibit floor or rip one out of the show guide. You should also print your tickets, schedule, and RSVPs for events. You need a lot of battery backup for your laptop or smartphone, hand sanitizer, a good camera, ibuprofen, and vitamins. Bring a backup for everything, even if you have to leave it in your hotel room this year.

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: Intel’s booth at CES 2016.

Image Credit: Dean Takahashi

Pack enough business cards. If you’re exhibiting, wear your company brand on your shirt. Try very hard to keep from losing your phone. I wear a jacket with zippered pockets so I can put my phone and wallet inside. Make some time to walk the show floor. If the cab line has you frustrated, don’t think about walking to a nearby hotel. Chances are the cab line there is also bad, and the hotels are so huge that a mirage effect makes them look deceptively close. If you have a rental car, try not to get stuck in a traffic jam in a 10-story parking garage. Schedule your appointments in locations that are near each other. Arrive early for keynotes because the lines are long. Drink lots of water. Get some sleep — you really don’t have to party every night. Don’t miss your flight on the way out. Pack up a bunch of snacks early on to avoid getting stuck in morning or lunch lines. Take a good camera because what happens in Vegas … gets shared on the Internet.

What’s happening when

And here’s how we expect the news to unfold this week:

Tuesday

Lots of embargoed news will break Monday through Thursday as tech companies try to steal each other’s thunder and catch some early buzz. The Consumer Technology Association analysts will open a press-only event with sales stats and trend forecasts for 2016. The event officially kicks off in the afternoon with a press-only CES Unveiled reception, where scores of companies that have won innovation awards will be first to show off. You’ll start seeing posts about cool stuff at that party on Tuesday evening, particularly from all the tech journalists who are chained to tables at the party.

Wednesday

Press Day at CES has now morphed into a day and a half. It starts around 1 p.m. on Tuesday and then runs from 8 a.m. to the early evening on Wednesday. Qualcomm has a press event at 2 p.m. on Tuesday, while LG kicks off the Wednesday press events at 8 a.m. You should search for CES press event livestreams, particularly if you can’t get in.

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: The line for the 2016 CES Unveiled party.

Image Credit: Dean Takahashi

Most of the press events are at the Mandalay Bay, although Sony has an event at 4:45 p.m. at the Las Vegas Convention Center on Wednesday. These events are closed to non-press attendees, but we’ll be writing posts about a lot of these events. At 6:30 p.m., Nvidia CEO Jen-Hsun Huang will give the opening keynote for the first time. At the keynote, the CTA’s Shapiro will welcome the early crowd at the sprawling Palazzo ballroom at the Venetian Hotel. Then Huang will talk about transforming Nvidia from a graphics chip maker to an artificial intelligence company. We’ll close the evening with the Pepcom Digital Experience party, a private event at the Mirage Hotel.

Thursday

At 10 a.m., the show floor formally opens in the Las Vegas Convention Center and World Trade Center, the Westgate Las Vegas, and the Renaissance Las Vegas. We’ll see keynotes by Arnold Donald of Carnival, Richard Yu of Huawei, Carlos Ghosn of Nissan, Barry Diller of IAC and Expedia, and Michael Kassan of MediaLink. That’s a strange cast of characters at a tech event, but it shows you how ubiquitous tech has become. We’ll catch more product unveilings at the invite-only Showstoppers Party at the Wynn Hotel. The Las Vegas Convention Center (LVCC) is cavernous. It stretches from the North Hall, where a lot of the car makers and speaker manufacturers gather, to the vast Central Hall and the multilevel South Hall. It’s a couple of miles from one end to the other, so try to space out your appointments. A rookie mistake: not paying attention to the exhibit floor map about where your appointments are. It’s not easy to get from the LVCC to the Sands Expo during the rush period, but the CEA provides shuttle buses for that purpose. Parking is scarce, and you’ll pay $20 or more for it each day.

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: CES 2016 show floor

Image Credit: CESWeb.org

The Tech West area includes the Sands Expo, The Venetian, the Palazzo, Wynn Las Vegas, and Encore at Wynn. Tech South, which includes the Aria, Cosmopolitan, and Vdara hotels, is host to C Space activities. Sadly, we won’t see any high-ranking federal officials at this year’s event. When the exhibit floor closes at 6 p.m., there’s a mad rush for the taxi line, the shuttle buses to major hotels, the parking garages, and the monorail. Try not to get stuck in gigantic traffic jams out on the Las Vegas Strip and anywhere else near the main convention center; maybe wait out the rush at a coffeehouse or hotel bar.

Friday

If you’re still up for hearing talks, Steve Mollenkopf, CEO of Qualcomm, will speak from 9 a.m. to 10 a.m. at the Venetian’s Palazzo Ballroom, while Kevin Plank of Under Armour will talk at 3 p.m. to 4 p.m. at the same venue.

Saturday

I’m taking off a little early this year, flying out on this morning. I suspect a lot of people will be doing so, so watch out for the stampede.

Sunday

If you hate crowds, this may be the day to show up. The VB crew will be gone by this point, and we’ll be home contemplating our picks for the top CES trends, the best products and services, and awesome images from the show. But the show floor will be open from 9 a.m. to 4 p.m. If you’re smart, you’ll take some painkillers and a vacation day before you return to work.

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

10 predictions and opportunities for virtual and augmented reality in 2017 Posted: 31 Dec 2016 07:15 AM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat2016 was “Year Zero” for the current wave of consumerization of virtual reality and augmented reality, devices are finally shipping, consumers are buying, and applications are earning. Consider what “Year Zero” was for the PC or the mobile waves of technology adoption, and look at where we are today. 2017 is shaping up to be an early and fantastically productive year for the virtual reality & augmented reality industries. Having spent the better part of 2016 diving into the VR & AR industry, here is list of six predictions and four “wishes” for 2017:

Predictions

#1: Apple enters the augmented reality game through the iPhone 8 camera

Of the tech majors who are openly investing billions into VR & AR initiatives, Apple is strikingly missing from that list. While Cupertino’s infamous “cone of silence” is typically quite effective, its M&A and hiring strategies paint a picture of deep exploration in virtual and augmented reality through acquisitions such as Primesense, Metaio, Flyby Media, and key hires from the Microsoft HoloLens, Oculus, and Magic Leap teams. With the unveiling of iPhone 8, the 10th anniversary iPhone, many are predicting a stark change in form factor, and while a head worn display is possible, the phone camera is the obvious and most accessible AR device for consumers today.

#2: Snap unveils roadmap to augmented reality platform, a natural extension of Spectacles

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: Snapchat’s new Spectacles.

Image Credit: Screenshot

2017 will be a big year for Snap Inc., coming off a buzzy release of its connected sunglass camera product, Spectacles, and preparing for the potentially the largest tech IPO since Facebook. With Spectacles, not only has Snap has made it “cool” with the millennials-set to wear a battery and camera on your face, but the company has invented a novel and very natural way to keep this battery-laden device juiced up — via the charging case. While today, Spectacles are primarily content capture devices, a believable next step for a future Spectacles product is to enable display of information within the lenses, to the wearer, such as time, walking directions, recent text messages, or next appointment. Google Glass is rolling over in its deep grave.

#3: HTC Vive announces “standalone” Virtual Reality headset, like Oculus Santa Cruz

HTC Vive, the currently leader in room scale Virtual Reality, will announce a “standalone” VR headset. The Vive is the industry leader in terms of quality of experience and depth of “immersion” in VR, thanks to its sophisticated infrared light tracking hardware setup. However, the curse is that it must be tethered and powered by a high-end gaming PC with a top of the line GPU hardware, which can be very expensive. Don’t forget that HTC’s primary area of expertise is that of a manufacturer of high-end mobile phone devices, including the Google Pixel. So, expect HTC to announce a standalone VR device, with the compute and graphics power onboard, which will enable high quality mobile VR experiences to consumers at a far more approachable form factor and price.

#4: Facebook takes a bigger focus in Virtual Reality, Oculus brand steps back

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: Photo of an Oculus Rift virtual reality headset.

In Facebook’s acquisition of Oculus, it acquired a delivery mechanism. After two years of product development on hardware and software, Facebook reached a high point of quality for both consumers and developers, and it did so in a relative “walled garden” of early adopters who are excited by and loyal to the Oculus brand. In 2017, expect Facebook to start introducing VR experiences directly to its 1.79 billion monthly active users under its own, more familiar, flag.

#5: Removing the tether…the dawn of wireless head mounted displays

For those who have tried a full-featured virtual reality rig like Oculus Rift or HTC Vive, the experience is often “out of this world,” but there’s a common annoyance caused by the “tether,” that hangs down the back of the head-mounted display (HMD) connecting it to the PC. While annoying to the user, this cord carries important low-latency, high speed graphics to the HMD ensuring a quality experience and minimizing potential of nausea. With advances in near-field Bluetooth and Wi-Fi connectivity, expect to see a number of branded and manufactured wireless headsets or attachments come to market to solve this tangled problem.

#6: WebVR takes center stage as bridges are built between fully immersive VR and mobile

While millions of new people will try and buy VR experiences in 2017, the vast majority still will not have access, but WebVR will offer a “magic window.” VR is so compelling because of the extraordinary experiences it enables for the user, and as social creatures, we naturally want to share this. As VR starts to have more “creation” experiences, like TiltBrush or Medium, enabling users to create art or environments, so will they want to share with friends outside of VR. Mozilla’s A-Frame is a fantastic framework and open standard to enable any JavaScript developer to render 3D images directly in a browser.

Wishes

As an active investor in the VR & AR industry looking for Series A-stage companies working to shape great products and experiences, here is what I hope to see in 2017:

#1: More “creation” experiences in VR and AR

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatAbove: Demos of the Oculus Rift virtual reality goggles at the Intel Developer Forum.

Image Credit: Dean Takahashi

To date, most VR experiences have been primarily content consumption or gaming experiences. However, some of the most engaging and exciting experiences are applications that let the user create content. These are applications like Google’s TiltBrush, Oculus’ Medium, or Quill, and more environmental creation apps like High Fidelity or Mindshow. In AR, even consider Snapchat’s face filters as a type of highly-popular augmented content creation. As WebVR becomes more common, enabling 3D rendering of VR and AR content to be shared more freely in the browser, I’m excited to see what types of art, experiences, and applications are created by users and developers.

#2: More natural social interactions

Current social experiences in VR tend to be a bit awkward — an empty room, some floating avatars, and nothing really to talk about. Rec Room has done a good job of layering in social interaction around simple schoolyard games, which leads to the most contextually natural social interaction I’ve seen yet in VR. Social can’t just be copied over from prior platforms such as chat rooms, photo sharing, and messaging — it will take new life and form factor in VR.  it will take new life and form factor in VR. It will be interesting to see if it focuses more vertically around different types of content like education, art, movies, and games, or if there can be more ubiquitously relevant horizontal applications such as Facebook.

#3: More “magic window” opportunities

How do we reach more people with 3D content in a way that encourages them to take the leap into trying or buying VR? The “magic window” bridge enabling people outside of VR to see, experience, or partake in VR experiences will be a key step. A good example showing the implementation of “magic windows” is Mark Zuckerberg’s video chat at the Oculus OC3 developer conference where, within VR, he conversed with his wife Dr. Priscilla Chan, who wasn’t using the technology. The Fox Sports VR app for iOS is another example of the “magic window” that enables viewers to watch live sports from within a virtual Fox Sports luxury box at the stadium. This experience, powered by LiveLike, enables users to interact, share and talk about the game no matter if they are in VR or only on a mobile device.

#4: New ideas for in-experience monetization

VR is nascent, distribution is still limited, and monetization is in the early days. There aren’t yet enough eyeballs to sustain consistent advertising streams, and premium content is still being defined. My druthers says that because of its incredible immersiveness users would be willing to pay for extensions, or added levels, to the experiences they love, but may not be willing to shell out relatively large cash ($20 to $60) at the outset for something new and unknown. Unfortunately today, most of the VR app distribution outlets like Oculus, Steam, and Google don’t support in-experience transactions, but I imagine they will, so they can get their take. Before that, what other unique models of monetization and engagement can we think of that makes sense in the VR and AR form factor? In-app purchases? Subscription? Cross-platform presence and avatars? Micro transactions? Virtual goods? The advancements of VR & AR in 2016 have laid the groundwork for a fantastic year of growth ahead in 2017. From the foundational platform builders, to the indie developers creating delightful experiences, the opportunity in VR continues to grow, and now is the time to start staking claims. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

Keep your New Year’s resolutions with help from these bots Posted: 31 Dec 2016 06:00 AM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatIt’s easy to get sort of jaded about New Year’s resolutions, but we all believe that with some hard work, we can become a better person, and a new year tends to bring that out in people. Just about everyone wants to get rid of bad habits, improve their career, work out more, or save money. Here’s a series of bots that can help you reach each of these goals. More suggestions? Ping @kharijohnson on Twitter.

Make good habits, dump bad ones

First on the good habits list is Letz, which was named bot of the year by the Product Hunt community in the Golden Kitty Awards earlier this month. The productivity app is available on iOS, Android, and the web, and it even has bots on Slack and Facebook Messenger. Letz helps make sure that the tasks you set actually get done, with the help of its AI assistant Lucy. It follows your location, pings you at times you’re likely to see a notification, and makes sure you don’t forget about items on your to-do list. Whether your goal is to make good habits or get rid of bad ones, you may want to try out Habitfy. It offers a lot of the features you get with Letz — make routines, start good habits — but a different motivation. When you complete your tasks, points are converted to cash that is donated to Charity:Water. It also comes with 40 habit suggestions, like inbox zero, write a to-do list, code for 30 minutes, or pray. Use this app with its iMessage app extension and you can share your success streaks and accomplishments with family and friends.

Get fit and lose weight

FitStar Personal Trainer on Google Home delivers seven-minute workouts. It’s one of the 50-odd conversations actions (like Alexa skills) made available for Google Home in recent weeks. This action is an awful lot like the Alexa skill seven-minute Workout that follows the same approach: push-ups, jumping jacks, wall squats, and other exercises that require no equipment. It’s disappointing that this action makes no connection to the FitStar Personal Trainer apps for workout routines, however. Fitbit on Alexa will tell you things like the number of steps you take a day, how much sleep you got last night, or the number of calories you need to burn to reach your goal. What Fitbit can’t do is put any of that data into context or offer proactive advise, like telling you it’s time to go to bed. It’s a standout skill, one of the best of 2016, but it is by no means a coach. For food and cooking, the Allrecipes skill has more 60,000 recipes. You can ask for a certain recipe or just tell the skill what ingredients you have on hand, and it will tell you what you can create. If you like a recipe, you can ask the skill to send it to your Alexa app. For meal tracking and nutritional data about more than 20,000 different foods, try the Track by Nutritionix Alexa skill.

Manage your personal finances

If your goal this year is to be smart with your money, you may want to start with a little subscription spring cleaning. Trim scans your bank account to find your subscriptions, and if you choose to jettison any of them, will take care of it for you. Doing so has helped people save millions of dollars since the bot launched earlier this year, CEO amd cocreator Thomas Smyth told VentureBeat in a phone interview. Trim was one of the few Facebook Messenger bots highlighted this year by the Messenger team, both on the company’s blog and in the recommended bots section in the search function on Messenger. Trim also has a chatbot with the ability to negotiate a lower payment with Comcast, a company with a reputation for the absolute worst customer service. To keep your blood pressure in check, Trim lets you play Snake, Tetris, or other games while you watch the bot negotiate your monthly fee. Also in this category is Kasisto’s MyKAI, an AI assistant for personal finance with the ability to answer more than 1,000 different questions about your money, and financial education in general — everything from “What is stock?” to “How much did I spend eating out last week?” KAI Banking has been adopted by banks in Singapore, Canada, and India, as well as by the startup Varo Money and soon MasterCard. Digit is another awesome automation option for your personal finances. In September, Digit CEO Ethan Bloch said his company has helped people save $230 million thus far. It uses an algorithm to figure out how much money it can put into a savings account based on your spending habits, so that saving money has as little bite as possible. Bloch wondered aloud why every bank doesn’t offer this service, and I’m starting to wonder the same.

Improve your career

If your New Year’s resolution is work-oriented, you may want to consider CareerLark. This Slack bot solicits brief feedback from your manager and is designed to improve your talents and skills. Are you a project manager or executive? You might want to consider Polly or Growbot. Polly gives you the ability to poll your team and get their opinions on things like team happiness and product quality. From former Microsoft engineers, Polly is the most popular bot in the Slack app directory. It is also one of a handful of startups championed by Slack, and it was the first bot referenced at the launch of Microsoft Teams last month. Growbot makes it easy to give kudos to an employee for a job well done. Those kudos, in the form of emojis, can add up to bonuses, like Uber rides. The common trait between CareerLark, Polly, and Growbot is that all three practice some kind of micro-feedback, asking employers, managers, or teammates to take a minute out of their day to recognize a coworker. If part of the purpose of the Slack bot platform is to create positive company culture, these bots fit the bill.

Just maintain

Finally, if you’re going to make it through this year, you’re going to need a little chill — or a whole lot, depending on the day. Enter Pepper:ai, a Facebook Messenger bot that takes your daily emotional temperature, an act that helps you measure your emotional state over time. There’s also meditation assistant Headspace, which is now available for Google Home. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

Tesla faces lawsuit over sudden Model X acceleration Posted: 31 Dec 2016 03:03 AM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat(Reuters) — Tesla Motors Inc was sued on Friday by a Model X owner who said his electric SUV suddenly accelerated while being parked, causing it to crash through the garage into owner’s living room, injuring the driver and a passenger. The Model X owner, Ji Chang Son, said that one night in September, he slowly pulled into his driveway as his garage door opened when the car suddenly sped forward. “The vehicle spontaneously began to accelerate at full power, jerking forward and crashing through the interior wall of the garage, destroying several wooden support beams in the wall and a steel sewer pipe, among other things, and coming to rest in Plaintiffs’ living room,” the lawsuit said. The lawsuit, filed in U.S. District Court in the Central District of California, seeks class action status. It cites seven other complaints registered in a database compiled by the National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) dealing with sudden acceleration without warning. The lawsuit alleges product liability, negligence and breaches of warranty, and seeks unspecified damages. Tesla did not immediately return an email seeking comment. NHTSA did not return a phone call seeking verification. The luxury Model X, launched in late 2015 X, was Tesla’s first sport utility vehicle. In its marketing, Tesla claims the Model X is the safest SUV in history. (Reporting by Alexandria Sage; Editing by Leslie Adler) 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat
These were the 10 biggest European tech stories this week Posted: 30 Dec 2016 11:44 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatHappy Friday! This week, Tech.eu tracked 7 technology M&A transactions and 23 tech funding deals totaling €67.7 million ($71.3 million) in Europe, Turkey and Israel. Here’s an overview of the 10 biggest European tech news items for this week: 1) HERE, a digital maps company co-owned by German automotive companies Audi, BMW, and Daimler, has welcomed three Asian companies as new shareholders as it plans to expand in China. Chinese mapping company NavInfo, Internet services group Tencent (QQ, WeChat etc.) and Singaporean sovereign wealth fund GIC are jointly buying a 10% stake in HERE. 2) Danish eyetracking tech company The Eye Tribe has been acquired by Facebook‘s Oculus. 3) Snapchat has reportedly made its first Israeli acquisition with the purchase of augmented reality (AR) startup Cimagine for $30-$40 million. 4) Tel Aviv-based database security company Hexatier has reportedly been acquired by Chinese phone manufacturer Huawei. The deal would be Huawei’s second acquisition in Israel in the last three weeks and is worth $42 million according to Israeli financial daily Calcalist. 5) Turns out SoundCloud didn’t just strike licensing deals with Sony Music, Warner Music and Universal Music in the past, the three music labels also became investors/shareholders of the Berlin company. 6) French cosmetics giant L’Oreal is investing ‘several millions of euros’ in an early stage fund managed by private equity firm Partech Ventures. 7) UK fintech firm Nutmeg has raised £12 million in a Series D funding round led by Taipei Fubon Bank, Taiwan’s second largest financial services firm. 8) Iceland’s QuizUp has been sold to Glu Mobile for $7.5 million. 9) Danish eSports agency RFRSH Entertainment has raised €4 million. 10) Russia’s national savings bank Sberbank has announced a “strategic agreement” with Sistema, a major Russian conglomerate, and Sistema_VC, the venture arm of Sistema, in the fields of advertising technology and Big Data monetization. Bonus link: Helsinki is turning an abandoned hospital into a massive startup campus.   You can subscribe to Tech.eu’s newsletter here. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat
Bill Gates warns world ‘vulnerable’ to deadly epidemic in next decade Posted: 30 Dec 2016 08:58 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat(Thomson Reuters Foundation) — Billionaire philanthropist Bill Gates warned on Friday that the world was vulnerable to a deadly epidemic of an illness like flu, with the recent Ebola and Zika outbreaks underlining weaknesses in global efforts to tackle health crises swiftly. Gates, whose foundation invests in improving healthcare in developing countries, said the global emergency response system was not strong enough and the ability to create new drugs and vaccines quickly was lacking. He added that there needed to be more focus on developing treatments for likely epidemics. “I cross my fingers all the time that some epidemic like a big flu doesn’t come along in the next 10 years,” Microsoft Corp founder Gates told Britain’s BBC radio. “I do think we will have much better medical tools, much better response, but we are a bit vulnerable right now if something spread very quickly, like a flu, that was quite fatal.” But Gates defended the World Health Organization (WHO) over widespread criticism of its handling of the 2014 Ebola crisis that killed thousands in west Africa, saying the agency was neither funded, nor staffed, to meet all the expectations. He also raised concerns over growing antimicrobial resistance to drugs, saying the success of antibiotics had created complacency. The misuse and overuse of antibiotics is accelerating antimicrobial resistance which is already complicating efforts to treat tuberculosis, HIV and malaria. Gates said richer countries must help developing nations tackle disease, both for humanitarian reasons and for their own self-interest. He said international co-operation had almost succeeded in wiping out polio, which remains endemic only in Pakistan and Afghanistan. If there are no new cases in the next three years polio will become the second human disease to be eradicated after smallpox in 1980. “We’re very close. Hopefully, the last case will be sometime next year,” Gates said. (By Emma Batha. Editing by Belinda Goldsmith) 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat
Outlook for Android and iOS now supports shared calendars Posted: 30 Dec 2016 07:01 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatA Microsoft employee today confirmed that the company has added support for shared calendars, a long-requested feature, in its Outlook app for iOS. The feature is also available on Outlook for Android, as well as Microsoft’s Calendar app for Windows 10. It’s not complete, but the core functionality is live now, as Microsoft senior program manager Julia Foran explained in a post on Outlook for iOS’ UserVoice page. (Hat tip to MSPoweruser for reporting on the news.) In order to view shared calendars on Android or iOS, you’ll need to share and accept calendars from Outlook on the web first, Foran wrote. “If you’re sharing with edit access, at this point you’ll need to wait a little after initially accepting before you can edit the calendar,” Foran wrote. “The updates are only available for view & edit permissions and coming soon for delegated permissions. Those are the big things we’re finishing in addition to adding ability to share/accept from any Outlook application.” Google Calendar for Android and iOS both let users view shared calendars, and Apple lets iCloud users share calendars through the Calendar app for iOS. Earlier this year Microsoft enhanced Outlook with the Interesting Calendars feature that was previously part of Sunrise. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat
CEO of German auto supplier says jobs will be lost in shift to electric cars Posted: 30 Dec 2016 05:04 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat(Reuters) — The shift to electric vehicles will cost jobs at German automotive supplier Continental, its chief executive told a newspaper, but he said many of those jobs would be offset by new positions related to electro-mobility. “Due to the low added value, production jobs will be lost,” German weekly paper Welt am Sonntag quoted Elmar Degenhart as saying in a summary of an article to be published on Sunday. He said it was too soon to say whether the number of jobs that would be lost would be bigger or smaller than the number of new positions created. “There is enough time to design the process such that the blow is softened and major pain can be avoided,” he said. Some 30,000 of 218,000 jobs at Continental are dependent on combustion engines, the paper said. Continental said last month it would increase spending on electric-car components in coming years but expects to avert any major impact on its earnings through additional sales from new R&D projects. (Reporting by Maria Sheahan; editing by Susan Thomas) 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat
Pokémon Sun and Moon and Final Fantasy XV were Amazon’s holiday best sellers Posted: 30 Dec 2016 04:42 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatA lot of you are having fantastical and monstrous holidays. Pokémon Sun and Moon for the 3DS and Final Fantasy XV for PlayStation 4 were Amazon’s best-selling games of the holiday, according to the online retailer. This is in line with Nintendo confirming that this new pocket-monster adventure, collectively, is its fastest selling game ever. Final Fantasy XV, meanwhile, was massively anticipated by fans who have spent years waiting for a proper sequel to Final Fantasy XIII. It’s also clear that the Square Enix role-playing game has sold much better on PlayStation 4 than Xbox One in the $99.6 billion gaming industry. “If each Amazon.com customer who purchased Pokémon Sun and Moon this holiday spent at least an hour a day playing the game since its release, our customers would have spent the equivalent of more than 24 thousand lunar cycles capturing Pokémon.” It’s not obvious how Amazon calculated that, but it’s clear that would take millions of Pokémon players. In 2017, we will likely see a new Pokémon from Nintendo — possibly a classic remake or a third version of Sun and Moon (Stars?), and we’ll have to see if the publisher pulls the trigger on releasing it for its new hybrid handheld/home console Switch or keeps it on the 3DS that has a much larger install base. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat
Voice search is different, not better Posted: 30 Dec 2016 04:10 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatGUEST:

Hey Siri, is voice search really that big of a deal? Looking…. Searching the web for “is voice search really that big of a deal?”

Tech pundits and marketing gurus are already lauding voice search as the most disruptive advertising technology since the advent of the smartphone. The incorporation of voice search in our daily lives will undoubtedly increase in the coming years, and this proliferation of voice-activated technology will likely make our lives easier, but it is not yet certain that voice search will be an effective vehicle for advertising. In fact, in the rush to name voice search as the next great hope in digital advertising, we may have collectively overlooked a host of challenges that will likely temper its rise.

Technical challenges

We are currently exiting the nascent phase of voice search. As a society, we’ve been interacting with automated voice command programs for a little over a decade. Traditionally, automated voice has been clunky at best, but current technology has evolved enough to make true voice search a viable possibility, and now advertisers are scrambling to keep up. Most early voice search implementation types will function in a way that is similar to existing text search. In these instances, advertiser strategy remains the same, and budgets must be adjusted to accommodate voice search query volume, in whatever forms they might take. However, the forms of voice search that are most desirable from a consumer perspective are the most challenging from an advertiser perspective. Consider the following examples:

1. Hey Siri, how far can the new Tesla go?
Looking… Here’s what I found on the web for “how far can the new Tesla go?” 2. Alexa, please play “The Jungle Book” movie in the kitchen. 3. Cortana, I need a flight to Los Angeles. 4. Siri, can you get me an Uber home?

Examples 1 and 3 are standard web searches with an extra step: voice recognition. The search engine result page remains the same, and the user needs to interact with a screen to use the search feature. In Example 3, consumers are used to seeing every available option when shopping for a flight, and it is highly unlikely that a voice response or one-off action would be helpful in this scenario. From an advertising perspective, this type of voice search is only a slightly different form of search query that must be matched and priced accordingly. It’s an implementation type, not a game changer. Examples 2 and 4 are fundamentally different from existing search, but these instances only apply to brands with pre-existing customers, such as a subscription video service or a car service app. This type of concierge search will be a boon to a handful of specific business models, but will not make a huge difference in terms of conquesting or awareness campaigns. Granted, if the user in Example 4 did not have a subscription to Uber, this would create an advertising opportunity for Uber, Lyft, and any other competitors, but absent a completely new audio implementation strategy, the UX of those ads will not be very different from existing web search and app install search. The ideal voice search scenario facilitates a hands-free conversation between man and machine, but this holy grail of voice search, from a consumer perspective, is years away. This type of exchange relies on two technologies that are currently far from perfect — natural language search and voice recognition — as well as one branch of technology that’s not even close — artificial intelligence. In the near future, even with hypothetically advanced AI, most ads will still need a screen. Hands-free visual advertising requires widespread adoption of wearable augmented reality, and judging by Google Glass’ recent failure, this is unlikely in the immediate future. Likewise, we can’t expect voice-activated audio advertising to have a performance profile that’s significantly different than existing audio ads. The only plausible counterargument would be an automated app install, signup, and payment system. This is what many of the larger tech players are working on right now. If a user could vocally agree to sign up for Uber, then we might see true voice search pose a threat to text search, but I don’t foresee a hard vocal conversion in the near future.

Social limitations

Much of the current excitement about voice search depends on the assumption that people will actually like it. Currently, one third of Americans prefer texting to a voice call, and 75 percent of millennials prefer texting. We’ve become accustomed to expressing thought through our thumbs. Why should a new technology with questionable user experience change this? For the sake of argument, let’s assume that the voice search user experience has improved to the point that people actually want to use it: minimal frustrating interactions; minimal mistakes; a seamless natural conversation. Even in this scenario, we have to acknowledge that there will be certain situations where people will not want to search aloud. People will certainly feel comfortable utilizing voice search in the comfort of their cars or homes, but voice search will likely not become the norm for public social behavior. Texting has become preferable to voice calls largely because text allows us to conduct private conversations in very public spaces. Most user searches are private experiences. Even if we perfect voice search, it’s not likely to replace text search in the near future. The social limitations of voice search are a bit more subjective, and while some may dismiss the above points as conjecture, I think it’s helpful to view any new technical innovation with a healthy dose of skepticism. The fact is, we don’t really know that people will like voice search. From an advertising perspective, this is critical. If a new technology doesn’t fundamentally change the way customers shop and interact with brands, it can hardly be considered disruptive. In order for voice search to truly revolutionize advertising, we will need to develop some sort of algorithmic native audio advertising, coupled with voice activated conversions. It’s plausible, but there are a lot of technical and user experience hurdles in the interim. So, is voice search really that big of a deal? Perhaps, but you shouldn’t plan on changing your search strategy any time in the near future, because it is going to be a very long time before we can ask Siri this question and receive a spoken response of:

Yes, and here’s why…

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

CleverPet tries to teach my dog to play a video game Posted: 30 Dec 2016 02:29 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatI’m about to head off to CES 2017, the big tech trade show in Las Vegas next week. But before I did, I thought I would try out one of the funny products from CES 2016. The Clever Pet billed itself as a video game console for dogs and cats. The CleverPet Hub debuted for $300 this year as an automated pet feeder and trainer. Your pet — dogs or maybe really smart cats — can do some real work to get their treats or meals. They do so by pawing the lights on the Hub. It’s akin to the old Simon board game. I tried it out on my dog, Kona. She’s an old dog, at nine years old, so maybe it was a little ambitious of my family to try to teach her some new tricks. She certainly grasped quickly that this machine could give her some kibble. But she didn’t really catch on that she had to paw the lit button in order to get some food. We tried to train her to get used to it. At first, you’re not supposed to hang around the pet while it discovers the Hub. But we couldn’t help it and gathered around her. It was a nice little holiday activity for the family. After a while, she caught on that she had to hit a button to get some food. But she never really caught on to the light thing. She hit the lit buttons a couple of times, but we think it was by accident. The idea is to get pets more active. The device is Wi-Fi connected. CleverPet gradually introduces dogs to what they have to do. It’s like a Pavlovian response. CleverPet Hub keeps dogs engaged when you leave the house, and it reduces their anxiety. You can use it to teach dogs commands. If you say “left” with your recorded voice, the dog can engage the left touch pad.

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

How voice assistants can provide medical advice Posted: 30 Dec 2016 02:10 PM PST

2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeatGUEST: Ben Fox Rubin had a great post in CNET’s CES blog that discussed whether voice assistants were equipped to provide health and emotional support. He starts out by citing a JAMA study from early 2016 that found voice assistants mostly lacking when asked about some basic physical and mental health situations. This highlights two interesting points:

  • What is the purpose of voice assistants?
  • How will services break down between general purpose and specialist voice assistants?

What is the purpose of a voice assistant?

Voice assistants were designed to help execute tasks, remind users of important items, fetch information, and make entertainment more readily accessible. These all require integration with other services to fulfill user needs. That is a core selling point for Mycroft, an open source voice assistant platform. It is giving away the software, and one of its biggest values is a copious number of third-party integrations. Most of these third parties will also integrate with Amazon and Google offerings because of the scale of these companies and their user bases. If you want control over your own voice assistant, these integrations are critical. So where are the integrations with applications that can analyze emotions and moods, or that can serve as your on-call doctor? These were simply not the core use cases that voice assistant designers tackled first.

Fetching information is fraught with dependencies

The “fetch information” task is particularly onerous for voice interfaces, even though it is a core use case. First, your language engine must properly understand intent. Then, it must locate and return information that provides the best answer. You may think of search as mature, but how often does Google provide you with the right answer with the first search result? How often is that second, third, or later entry a better fit? For health queries like those in the study, the assistant needs to present the best answer first. There is no audio scanning of search results today. You get one and only one answer. This is particularly challenging in health care, when the most common answer to direct questions is “It depends.” How old are you? What is your medical history? What risk factors are you exposed to? Which of the medical studies with seemingly opposite conclusions should be presented? When Google Home announced WebMD availability earlier this month, The Verge had this headline: “Google Home is going to help you misdiagnose yourself.” The article included this prescient question:

Clearly the only skill [for Google Home] we care about is WebMD because what could go wrong?

IBM’s Watson has focused its attention on medical diagnoses to assist physicians and not to replace them. It also has been working furiously to ingest and analyze large volumes of information so it can do justice to the complex nature of medicine. It even acquired Merge Healthcare for $1 billion just so it could better understand medical imaging. And the underlying AI has been in development and use for more than a decade. The consumer-oriented solutions from Amazon, Google, Microsoft, and Apple were developed for more mundane tasks and information retrieval with low stakes associated with errors. It’s not surprising that these solutions performed inconsistently with higher complexity and higher stakes queries about physical and mental health.

Generalist versus specialist approaches

Then you have solutions like Sense.ly. It uses a voice assistant to help users record their medical information and access appropriate answers to health questions. Sense.ly is also an assistant to health care providers looking to stay better connected to their patients. The solution doesn’t address home automation, cooking instructions, or simple math problems. The technology behind Sense.ly almost certainly could be extended to these everyday tasks, but that is not its purpose. It is designed to interact solely around health and wellness topics. It is a specialist voice assistant and is unlikely to be replaced by something like Alexa anytime soon.

Where we are headed

The fact that people want to ask voice assistants about health questions speaks to the power of the voice interface and the expert implementation of voice user experiences. Users just assume they can or should talk to their voice assistant as if it were a wise and understanding human. That leads them to confess their feelings and ask about personal health topics even to an inanimate device sitting in their kitchen. Sense.ly’s director of user experience, Cathy Pearl, commented in a Voicebot interview this month that the specialist solution goes even further in making a connection:

We have some patients that get really attached to the avatar [voice assistant]. There is a daily check-in and we have a good compliance rate because people feel accountable to the avatar. Some patients will apologize to the avatar if they miss a check-in. They will share information about their day. This is important to compliance.

Developers deliberately attempted to make their voice assistants more human-like. The result is that we treat them more like humans. Personal connections or at least personal conversations with voice assistants are the inevitable outcome. However, we don’t ask our doctor for cooking instructions or a chef for medical advice. Voice assistants have some super-human qualities, but we shouldn’t expect generalists to compete effectively with specialists for some time to come, particularly in health care. 2015-12-09-17.49.04-2-e1467417831139-578x434 “Twitter’s China director Kathy Chen departs after 8 months” plus 14 more VentureBeat

RTSH: “Rama: Ndjesë shqiptarëve për 2016 dhe premtim për vitin e ri 2017” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Rama: Ndjesë shqiptarëve për 2016 dhe premtim për vitin e ri 2017” plus 9 more

Rama: Ndjesë shqiptarëve për 2016 dhe premtim për vitin e ri 2017 Posted: 31 Dec 2016 11:58 AM PST

Ndjesë dhe premtim ka qenë kryefjala e kryeministrit Edi Rama në fjalën e tij pak orë para ndërrimit të viteve drejtuar qytetarëve shqiptarë. “Ndjesë kujdo që është përballur me padrejtësinë shtetërore gjatë këtij viti që po ikën” e ka nisur ai fjalën e tij. Zoti Rama angazhohet se do të mundohet edhe më shumë që vitin e ri shteti të jetë edhe më i drejtë për të gjithë. “Jam i bindur se viti i ri do të jetë viti më i mirë për drejtësinë shqiptare në këta 25 vjet” shprehet zoti Rama.
Në fjalën e tij të fundvitit kryeministri shqiptar ka përmendur me keqardhje disa plagë e fenomene shqetësuese në jetën e shqiptarëve, por edhe premtimin për ti mënjanuar në të ardhmen. Zoti Rama u ndal tek dhuna në familje, gjendja e pensionistëve, familjet me ndihmë ekonomike, invalidët e luftë dhe të punës, si dhe të përndjekurit politikë. Ai tha se do të kishte dashur të bënte më shumë për ta, por mundësitë kanë qenë të kufizuara.
Kryeministri shqiptar u është drejtuar edhe punonjësve të policisë, mjekëve, mësuesve, nxënësve dhe studentve, duke u kërkuar ndjesë për mungesat, ndërsa u ka premtuar se do të bëjë çmos në të ardhmen. Me ndjesë dhe premtim zoti Rama u është drejtuar edhe punonjësve e biznesmenëve, punonjësve të artit, kulturës e sportistëve.
Në fund të fjalës së tij kryeministri Rama me doza humri tha: “Shëndet majtas dhe shëndet djathtas, sepse tek shëndeti e dëshira për mbarësi për të gjithë fëmijet tanë, as vetë politika që çfarëdo nuk bën, nuk ka si na ndan”.
Basha uron shqiptarët Posted: 31 Dec 2016 11:18 AM PST

Kreu i opozitës Lulzim Basha e ka formuluar mjaft shkurt urimin e tij për vitin e ri 2017 drejtuar qytetarëve  shqiptarë. “Ju uroj nga zemra të gjithë shqiptarëve dhe familjeve të tyre kudo që ndodhen një Vit të Ri me shëndet, mbarësi dhe mundësi të reja” shkruan zoti Basha në kartolinën e tij botuar në rrjetin social Fejsbuk, në të cilën ofrohet një pejsazh dimri.
Nishani uron për 2017-tën: “Shqiptarët meritojnë dhe presin t’u garantohen zgjedhje të lira dhe të ndershme” Posted: 31 Dec 2016 11:07 AM PST

Viti i ri 2017 ka qenë një rast që presidenti Bujar Nishani t’u drejtonte një mesazh urimi shqiptarëve kudo që ndodhen. “Ndihem vërtet shumë i nderuar dhe i emocionuar pa dyshim dhe do të doja t’ju uroja një për një, në cilësinë e Presidentit të Republikës, në emër të shtetit shqiptar!” shprehet zoti Nishani. Ai ka zgjedhur të vlerësojë disa nga ngjarjet më kryesore të vitit që tashmë po mbyllet, por edhe të nënvizonte sfidat që vendi ka përpara. “Hapja e Negociatave për anëtarësim do kish qenë një moment kulmor gëzimi në epilogun e këtij viti, e megjithatë ky vendim i Këshillit Evropian na ndërgjegjëson edhe më shumë se kemi ende shumë punë për të bërë dhe shumë sfida për t’u përballur” tha zoti Nishani. Sipas tij “Rezultatet konkrete me Reformën në Sistemin e Drejtësisë, në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit, në përmirësimin dhe qëndrueshmërinë e administratës shtetërore, në respektimin e të drejtave të njeriut, por mbi të gjitha, në garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme përbëjnë sprovën tonë të madhe”. Presidenti nënvizon se “Zgjedhjet e 18 qershorit të ardhshëm përbëjnë një moment vendimtar për demokracinë tonë. Standardi i këtyre zgjedhjeve është kriteri kryesor për një mundësi që të shkojmë më përpara në përmirësimin e jetës sonë të përditshme” shprehet ai. Në këtë konteks zoti Nishani vlerëson se “Shqiptarët meritojnë dhe presin t’u garantohen zgjedhje të lira dhe të ndershme, ndaj kam dhe një apel të sinqertë, mbi të gjitha për liderët politikë”. “Është koha për një marrëveshje politike për zgjedhje të lira dhe të ndershme, është koha ta mbyllim një herë e përgjithmonë kapitullin e shitblerjes së votës, e kërcënimit të votuesit me bukën e përditshme; Është koha të garojnë alternativat politike-ekonomike për t’i sigururar vendit një qeverisje më të mirë, për të rikthyer besimin tek politika, për të rikthyer shpresën tek qytetarët që vazhdojnë të largohen në masë” bën thirrje kreu i shtetit.
Nishani uron paqeruajtësit shqiptarë Posted: 31 Dec 2016 06:24 AM PST

Presidenti Bujar Nishani, në cilësinë e Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, me rastin e Festës së Vitit të Ri 2017, zhvilloi një video-konferencë me kontingjentin e 83 ushtarakëve shqiptarë, të cilët në përbërje të forcave të NATO-s kryejnë misionin paqeruajtës në Kabul dhe Herat të Afganistanit. “Mbarë populli shqiptar sot ndihen krenarë për ju, ju falënderojnë dhe ju nderojnë për këtë kontribut dhe këtë gatishmëri që ju keni treguar për ta dhënë këtë kontribut, që kërkon sakrifica dhe gatishmëri ndoshta edhe për sakrificën sublime” u tha zoti Nishani. “Ju nuk jeni vetëm mesazherë të paqes, të sigurisë dhe lirisë, por ju jeni edhe kontribuues dhe garantues të paqes, sigurisë e të lirisë” shtoi ai. “Ne tashmë me këto kontribute kemi edhe dëshmorët tanë, kemi të rënët tanë. Ne do t’i kujtojmë ata gjithmonë. Ne kurrë nuk do t’i harrojmë. Prandaj përfitoj nga rasti që edhe sot së bashku me ju të bëjmë homazh në respekt të kujtimit të Kapiten Feti Voglit, por edhe të gjithë atyre, të cilët kanë sakrifikuar dhe janë treguar të gatshëm për sakrifica të tilla për t’i shërbyer lirisë, paqes, dinjitetit të kombit shqiptar, por edhe të dimensionit botëror që ka liria dhe paqja” u tha presidenti ushtarakëve të misionit paqeruajtës në Afganistan. Zoti Nishani gjeti rastin të falenderonte të gjitha grupet dhe njësitë e tjera të Forcave të Armatosura të Republikës që shërbejnë sot në vende të ndryshme, në Egje, Irak, Çad, në KFOR, në Bosnje dhe Hercegovinë. “Sot sfidat që kërcënojnë lirinë, sigurinë dhe paqen në botë, në rajone të ndryshme dhe kudo janë evidente, për fat të keq. …por Forcat tona të Armatosura janë të gatshme, të përgatitura, të afta, profesionale, që në kuadër të Aleancës së madhe botërore të ruajtjes së këtyre vlerave të japin angazhimin dhe kontributin e tyre” tha zoti Nishani.
Kryeqytetet e botës, masa të larta sigurie natën e ndërrimit të viteve Posted: 31 Dec 2016 03:55 AM PST

Qytetet e mëdha në giithë botën kanë rritur masat e sigurisë, në prag të grumbullimit të një numri të madh njerëzish për festimet e natës së Vitit të Ri 2017. Siguria është përforcuar në shumë qytete për shkak të sulmit me kamion më 19 dhjetor në në treg Krishtlindjesh në Berlin që shkaktoi vdekjen e 12 vetëve, si edhe sulmeve të tjera në vitin 2016. Kryeqyteti gjerman ka vendosur pengesa betoni dhe autoblinda pranë portës tradicionale të Brandenburgut, për të mbrojtur turmat nga automjetet.
Parisi i anulloi fishekzjarret tek Kulla Eifel përsëri këtë vit, por ato do të hidhen në shëtitoren Champs-Elysees ku janë shtuar masat e sigurisë me ushtarë të armatosur dhe pengesa trafiku.
Në qendër të Londrës, policia e armatosur do të dislokohet për herë të parë në trenat e metrosë. Disa oficerë të armatosur e kanë mbrojtur sistemin e metrosë vitet e fundit, por kjo është hera e parë që oficerë me armë do të udhëtojnë në trena me pasagjerë që shkojnë në sheshin Trafalgar dhe në brigjet e lumit Tamiz për të festuar vitin e ri.
Zyrtarët e qytetit të Nju Jorkut kanë vendosur dhjetra kamiona të mbushur me rërë pranë garatçelave në Times Square në Manhattan. Synimi është që ato të jenë si një barrierë mbrojtëse, për mijëra vetët që do të mblidhen për të pare fishekzjarret dhe festimet për Vitin e Ri 2017.
Një ndër festimet e para madhështore për Vitij e Ri do të jetë në Australi, kur 2 mijë oficerë shtesë dhe autobuzë që do të pëdoren si pengesa po mbrojnë Portin e Sidneit, ku bëhet një festë e madhe që e arrin pikën kulmore me fishekzjarret që hidhen nga Ura e famshme e Portit.
Policia operacion special për festat e fundvitit Posted: 31 Dec 2016 03:49 AM PST

Policia shqiptare ka ndëmarrë një operacion special në shkallë të gjerë për të siguruar festime të qeta e të gëzuara gjatë ndërrimit të viteve në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit. Për 72 orë, 4500 punonjës policie do të angazhohen intensivisht në patrullim në të gjithë vendin. Në këtë operacion janë angazhuar patrulla të përgjithshme, Policia Rrugore, FNSH-së, RENEA, Forca e Posaçme Operacionale, Njësia Operacionale Antiterrorizëm, Policia Kufitare dhe specialistë të Sektorit Kundër Narkotikëve dhe Sektorit kundër Krimeve të Rënda. Në krye të operacionit janë zyrtarët më të lartë të policisë. Duke uruar për festa të gëzuara, policia njëherësh bën thirrje për kujdes. Një thirrje u është drejtuar prindërve që të jenë të kujdesshëm në përdorimin e fishekzjarreve me fëmijët, ndërsa drejtuesit e mjeteve u kërkohet në mënyrë kategorike të mos drejtojnë makinat nën efektin e alkolit.
Tiranë, viti i ri do të pritet tek “Nënë Tereza” Posted: 31 Dec 2016 03:33 AM PST

Bashkia e Tiranës ka ftuar banorët e qytetit ta festojnë ndërrimin e viteve në Sheshin “Nënë Tereza”. Ajo ka organizuar një koncert festiv. Të ftuar janë artistë të shumtë, ndërsa prezantuese Marina Vjollca. Koncerti fillon pak para mesnatës dhe do të vazhdojë deri në orët e para të mëngjesit.
Rumani, zgjidhet kriza politike, Grindeaun emërohet kryeministër Posted: 31 Dec 2016 03:22 AM PST

  Presidenti i Rumanisë, Klaus Johannis, ka emëruar si kryeministër të ri të vendit 43-vjeçarin, Sorin Grindeaun, duke i dhënë kështu fund krizës politike në vend. Grindeaun është një anëtarë i partisë social-demokrate, e cila fitoi zgjedhjet e 11 dhjetorit si dhe kryetar i Këshillit Bashkiak të provincës Timis. Presidenti e ka ngarkuar 43-vjeçarin për të formuar qeverinë e re të vendit, ndërkohë që mandati i tij si kryeministër duhet të marre edhe miratimin e parlamentit. Kreu i shtetit rumun, Johannis, më herët kishte refuzuar të pranonte kandidaturën e ekonomistes dhe politikanes, Sevil Shaideh, e cila nëse do të kishte marrë miratimin e presidentit për kryeministre, do të ishte bërë femra e parë myslimane që do të mbante atë post në historinë e Rumanisë.
Merkel: Viti 2016 vit i testeve të vështira, por Gjermania do t’i përballojë Posted: 31 Dec 2016 03:17 AM PST

Terrorizmi islamik është sfida më e madhe me të cilën përballet Gjermania. Ky ishte thelbi i mesazhit të kancelares gjermane Angela Merkel për vitin e ri, e cila duke ju referuar sulmit me kamion në Berlin, tha se është e pështirë të mendosh që sulmet terroriste kryhen nga njerëz që kanë kërkuar mbrojtje në Gjermani. Merkel shtoi se 2016 kishte qenë një vit testesh të vështira dhe se kishte besim se Gjermania mund t’i kalonte që të gjitha. “Ne do të vazhdojmë jetët tona dhe do ti themi terroristëve se ata janë vrasës të mbushur me urrejtje dhe se nuk do të munden të përcaktojnë mënyrën se si ne jetojmë dhe duam të jetojmë. Ne jemi të lirë, të sjellshëm dhe të hapur”, tha Merkel. Gjermania pësoi disa sulme gjatë vitit të kryer nga azilkërkues, por Merkel duke folur për ngjarjet në Siri dhe sidomos në Alepo, tha se është e rëndësishme që Gjermania të vazhdojë të pranojë njerëzit që i largohen konfliktit. Ajo tha se kjo reflektohet në demokracinë, vlerat dhe sundimin e ligjit në Gjermani. Duke kritikuar me stil ngadalësinë e BE, Merkel gjithashtu hodhi poshtë zërat se Unioni dhe demokracia parlamentare nuk funksionojnë më.
Ban Ki-Moon lë detyrën më 31 dhjetor Posted: 31 Dec 2016 03:10 AM PST

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, do të tërhiqet nga posti mesnatën e 31 dhjetorit. Gjatë një mbrëmjeje ku është përshëndetur me stafin e tij në Kombet e bashkuara ai është shprehur se ndihej si Hirushja. “Dua t’ju them vetëm faleminderit. Mesnatën e 31 dhjetorit do të jem në Times Squere, ku do të ndjek rënien e topit që shënon ndërrimin e viti dhe miliona njerëz do të më shohin se si do të humbas punën time”, është shprehur ai.
Ban Ki-moon, e ka mbajtur postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara që prej 1 janarit të vitit 2007, ndërkohë për të është folur shumë në mediat e huaja si një nga kandidaturat e mundshme për Presidencën e Koresë së Jugut.

Bota Sot: “Ngecin p?r disa or? n? karosel 38 m mbi tok?” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Bota Sot: “Ngecin p?r disa or? n? karosel 38 m mbi tok?” plus 8 more

Ngecin p?r disa or? n? karosel 38 m mbi tok? Posted: 31 Dec 2016 02:28 AM PST

Afërsisht 20 persona kanë ngecur 38 metra mbi tokë, për disa orë, në një karosel në lunaparkun “Knott’s Berry Farm” në Karolinën Jugore, ditën e premte. Karoseli i quajtur “ Sky Cabin” kishte ndalur së punuari pasditen e së premtes, ndërsa është bërë e ditur që askush nuk është lënduar pas këtij incidenti. Ekipet e shpëtimin ishin në vendin e ngjarjes që të zbresin pasagjerët poshtë, përderisa punëtorët e lunaparkut kanë qenë në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
?far? pritet t? ndodh? n? 2017-n? Posted: 31 Dec 2016 12:45 AM PST

Një konflikt mbi ngrohjen globale dhe turizëm i zgjeruar hapësinor. Ja çfarë parashikon i famshmi Nostradamus për 2017-n. Sipas ithtarëve të tij, filozofi francez i shekullit të XVI ka paraparë me saktësi të çuditshme një sërë ngjarjesh historike, përfshirë këtu 11 shtatorin dhe ngritjen e Adlof Hitlerit. Teoritë e konspiracionit thonë se, ai arriti të shihte që prej atëherë zgjedhjen e Donald Trumpit president. Madje, ka nga ata që shkojnë aq larg, sa të pretendojnë se Nostradamusi ka……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Media italiane: Prizreni ?sht? Firence e Ballkanit Posted: 31 Dec 2016 12:36 AM PST

Agjencia italiane e lajmeve “ANSA” ka publikuar një artikull, në të cilin e  quan Prizrenin “Firencen e Ballkanit”, për shkak të objekteve të vjetra dhe multikulturore. Prizreni konsiderohet mozaik etnish e religjionesh. Në të jetojnë shqiptarë, turq, boshnjakë, goranë e romë; myslimanë, ortodoksë, katolikë e hebrenj. Ky qytet konsiderohet si trekëndësh fetar. Pak metra larg xhamisë më të vjetër në Kosovë, me minaret më të larta në Ballkan, gjendet kisha ortodokse e jo……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
N? pritje t? 2017-s Posted: 31 Dec 2016 12:34 AM PST

Vendet e para në Botë që futen në vitin 2017, janë ishujt e Kiribatit dhe Samoa dhe pas tyre po bëhen gati të festojnë  Zelanda e Re dhe Australia e mw pas Japonia. Ndër vendet e fundit që festojnë  janë ishujt Hauai.  Në Zelandën e Re fishekzjarret pritet të hidhen pas rreth 3 orësh, ndërsa në Australi ku festohet 4 orë më vonë,  autoritetet po bëhen gati ta presin natën e ndërrimit të viteve nën masa tepër të larta sigurie. Në Sidnej, mëse 2 mijë policë po……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vetura futet n?p?r sheshet e Prishtin?s me shpejt?si t? madhe Posted: 31 Dec 2016 12:16 AM PST

Nje veturë ka hyrë nëpër sheshet kryesore të Prishtinës, dhe atë me shpejtësi të madhe. Në videon e derguar mund të shihni si i kalon sheshet kjo veturë. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
93 gazetar? u vran? gjat? detyr?s n? vitin 2016 Posted: 30 Dec 2016 10:45 PM PST

Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve njoftoi sot se 93 gazetarë janë vrarë në vitin 2016 gjatë kryerjes së detyrave të tyre, apo në atentate Numri gazetarëve të vrarë në vitin 2016 është më i vogël se në vitin 2015, që kanë humbur jetën 112 gazetarë. Numri më i madh i të vrarëve është në vatrat e luftës, ku prinë Siria. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Hapet segmenti i ri i Autostrad?s “Arb?n Xhaferi” Posted: 30 Dec 2016 10:35 PM PST

Sot mbahet ceremonia e hapjës së nyjeve lidhëse Konjuh dhe Babush të Autostradës “Arbën Xhaferi”. Në këtë përurim të pranishëm do të jenë Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, kryeministri i Qeverisë së Kosovës Isa Mustafa, kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli dhe zyrtarë të tjerë qveritarë e komunalë.  Ceremonia do të mbahet në Babush.  Autostrada “Arbën Xhaferi” është njëri nga projektet strategjike rrugore……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Senati amerikan mund ta jap? n? janar jeshilen p?r futjen e Malit t? Zi n? NATO Posted: 30 Dec 2016 03:38 PM PST

Muajin e ardhshëm, Senati amerikan mund të votojë për ratifikimin e kërkesës së Malit të Zi për t'u bërë anëtar i 29-të i NATO-s. Aleanca zyrtarisht e miratoi kërkesën në konferencën e saj të korrikut në Varshavë. Deri tani, 19 nga 28 aleatët e NATO-s e kanë miratuar atë zyrtarisht. Miratimi nga ligjvënësit e Shteteve të Bashkuara mund t’u sinjalizojë të tjerëve për t’i dhënë dritën e gjelbër zgjerimit nëpërmjet veprimeve të tyre……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Viti i Ri shtyhet p?r nj? sekond? Posted: 30 Dec 2016 02:59 PM PST

“Një sekondë i brishtë” do të shtohet në fundvit për të kompensuar ngadalësimin e rrotullimit të Tokës, raporton BBC. Sekonda "ekstra" do të ndodhë kur ora tregon mesnatën dhe në kohën 23:59:60 do të regjistrohet, duke vonuar për një çast 2017-tën. Hera e fundit që ka ndodhur kjo ka qenë në qershor të 2015, dhe kjo është hera e 27-të që do të ndodhë. Ky ndryshim është i nevojshëm për shkak se koha standarde mbetet prapa orës atomike, e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Mitrovica në natën e Vitit të Ri pa rrymë – 31.12.2016 – Klan Kosova” plus 14 more Klan Kosova

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Mitrovica në natën e Vitit të Ri pa rrymë – 31.12.2016 – Klan Kosova” plus 14 more Klan Kosova

Mitrovica në natën e Vitit të Ri pa rrymë – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:48 AM PST

Fushë Kosovë: Digjen makinat në garazh – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:35 AM PST

Veteranin e UÇK-së po e “kërcënojnë” njerëzit me maska – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:33 AM PST

Paria e shtetit i quan dhuratë 20 kilometra asfalt – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:34 AM PST

Hjekat e gazetarëve të kryeqytetit – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:06 AM PST

Këshillat e doktor Gashit – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:03 AM PST

Konduktori Visar Arifaj rrit çmimet e biletave të autobusit – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 11:17 AM PST

Ministri sheherli bëhet bujk – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 10:46 AM PST

Ju Flet Prishtina Festive – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 10:58 AM PST

Ora e Pasdites – 30.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 10:57 AM PST

Ora e Pasdites – 29.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 10:57 AM PST

Knott’s Berry Farm amusement park, South California Posted: 31 Dec 2016 02:58 AM PST

Vetura kalon me shpejtesi neper shesh – 31.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 06:51 AM PST

Temat që u trajtuan për një vit në Orën e Fundit – 30.12.2016 – Klan Kosova Posted: 30 Dec 2016 04:02 PM PST

Perpalasja per ndryshimin e ligjit te veteraneve – 30.12.2016 – Klan Kosova Posted: 31 Dec 2016 06:52 AM PST

5 Most Saddest Moments Ever Caught On Camera! Top 5 Trends

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

5 Most Saddest Moments Ever Caught On Camera! Top 5 Trends

5 Most Saddest Moments Ever Caught On Camera! Posted: 31 Dec 2016 11:59 AM PST

“The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com

The Girl on the Train (2016) HD Posted: 31 Dec 2016 07:17 AM PST

The Girl on the Train (2016) HD Dramë , Mister , Triller  |   31 Dhjetor 2016

Një grua e ndarë bëhet pjesë në një hetim për njerëz të humbur i cili do t’i trondisë jetën…

trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com6.6/10trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com

The post The Girl on the Train (2016) HD appeared first on Filmaon.com | Filma me Titra Shqip HD. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Thor: The Dark World (2013) HD Posted: 31 Dec 2016 07:04 AM PST

Thor: The Dark World (2013) HD Aksion , Aventurë , Fantazi  |   31 Dhjetor 2016

Përballë një armiku të cilit nuk mund t’i bëjnë dot ballë as Odini dhe Asgardi, Thori duhet të nisë udhëtimin e tij më të rrezikshëm dhe personal, i cili do ta ribashkojë me Xhein Fosterin dhe do ta detyrojë të sakrifikojë gjithçka për t’i shpëtuar të gjithë.

trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com7.1/10trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com

The post Thor: The Dark World (2013) HD appeared first on Filmaon.com | Filma me Titra Shqip HD. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

The Signal (2014) HD Posted: 31 Dec 2016 06:44 AM PST

The Signal (2014) HD |   Fantashkencë , Thriller   |   31 Dhjetor 2016

Në një udhëtim, Niku dhe dy miqtë e tij tërhiqen në një zonë të izoluar nga një gjeni kompjuteri. Kur papritur gjithçka bëhet e errët, Niku rifiton vetëdijen – vetëm për ta gjetur veten në një makth.

trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com6.1/10trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com

The post The Signal (2014) HD appeared first on Filmaon.com | Filma me Titra Shqip HD. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Lethal Weapon – Sezoni 1 – Episodi 7 Posted: 31 Dec 2016 06:34 AM PST

Lethal Weapon – Sezoni 1 – Episodi 7

Roxheri dhe Murtagu do të fillojnë hetimin e një vrasjeje në qendër të qytetit dhe pasi ndjekin një pistë, zbulojnë që një agjenci kombëtare federale ka bërë hetimet e veta po ashtu.

trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com
7.9/10trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com trailer “The Girl on the Train (2016) HD” plus 3 more Filmaon.com

The post Lethal Weapon – Sezoni 1 – Episodi 7 appeared first on Filmaon.com | Filma me Titra Shqip HD. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Përse avionët nuk kanë parashuta për pasagjerët?” plus 17 more Mistere

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Përse avionët nuk kanë parashuta për pasagjerët?” plus 17 more Mistere

Përse avionët nuk kanë parashuta për pasagjerët? Posted: 31 Dec 2016 09:49 AM PST

Sigurisht që kjo është një pyetje që ka brenda logjikë dhe që shumë persona, veçanërisht ata që kanë fobi dhe probleme me udhëtimet ajrore e kanë bërë shumë herë me vete.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Misteri i mjekrës Posted: 31 Dec 2016 08:39 AM PST

Studimet kanë treguar se meshkujt me mjekër janë 38% më pak bujar, 36% më pak të dashur dhe 51% më pak gazmor se meshkujt pa mjekër…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mendoni më shumë seç duhet? Ja si të ndaloni Posted: 31 Dec 2016 07:19 AM PST

Krijon probleme të panevojshme për veten dhe, përderisa anëtarët e familjes dhe shokët mund t’ju falin, kolegët dhe menaxherit mund të mos ua falin për këtëThis posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Si ta bëjmë veten të lumtur për 7 ditë Posted: 31 Dec 2016 06:09 AM PST

Shpeshherë pyesim veten se ç’mund të bëjmë për ta bërë veten tonë të lumtur në një kohë të shkurtër.Për gjërat që i kemi vet në dorë, ekspertët na sugjerojnë si të veprojmë për secilën ditë. 1-E hënë, mbani një ditar.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Njeriu më i moshuar: S’do ta besoni kur ka lindur (FOTO) Posted: 31 Dec 2016 05:55 AM PST

Ky është njeriu më i moshuar në botë.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Parashikimi i frikshëm: Ja çfarë pritet të ndodhë Vitin e Ri! Posted: 31 Dec 2016 04:49 AM PST

Një kult sekret ka parashikuar se fundi i botës do të jetë shumë afër.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shokuese: Gruaja kthehet nga vdekja pas 40 vitesh, ja çfarë i kishte ndodhur! Posted: 31 Dec 2016 04:05 AM PST

Një grua 82-vjeçare, e cila mendohej se kishte vdekur para 40 vitesh, papritmas është shfaqur në derën e vajzës së saj, “duke u kthyer nga varri”.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Zbulojeni personalitetin e juaj me anë të Horoskopit indian Posted: 31 Dec 2016 03:39 AM PST

Astrologjia e Indianëve të Amerikës njihet për aftësitë e thella dhe përfaqësuese e cila daton rreth 5000 vite më parë.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Alienët janë shumë afër… Posted: 31 Dec 2016 02:19 AM PST

Njerëzimi mund të jetë në prag të zbulimit të jetës jashtëtokësore, pretendon një shkencëtar.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Horoskopi i madh vjetor për 2017, lexojeni se si do të jetë komplet viti për ju Posted: 31 Dec 2016 01:40 AM PST

Viti i Akrepave, i Luanëve po arrin me oferta për realizim të ëndrrave të tyre, ndërsa dashuria u buzëqesh personave të lindur edhe tri shenjave të tjera!This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ja çfarë pritet të ndodhë sot sapo ora të kalojë 00:00 Posted: 31 Dec 2016 01:40 AM PST

Një kult sekret ka parashikuar se fundi i botës do të jetë shumë afër. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
HOROSKOPI 2017: Çfarë thonë yjet për financat, shëndetin dhe dashurinë tuaj gjatë 2017-ës Posted: 31 Dec 2016 01:09 AM PST

Dashi This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
13-vjeçari vret veten dhe lë një letër, babai i mbytur nga dhimbja përlot botën me këto fjalë Posted: 30 Dec 2016 11:56 PM PST

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në New York, por që ka prekur shumë njerëz në mbarë botën. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Horoskopi për ditën e fundit të vitit, 31 dhjetor 2016 Posted: 30 Dec 2016 11:49 PM PST

Dashi – Nëse nuk tregoheni objektive sot në jetën tuaj në çift mund të përballeni me probleme të mëdha. Mos e ngrini në piedestal partnerin që të mos zhgënjeheni. Beqarët do i japin prioritet jetës intime dhe do bëjnë gjithçka që ta gjejnë personin ideal. Nën influencën e planetëve do keni fat në planin financiar. Do iu rriten shumë të ardhurat. Nëse keni ndonjë argjendari kujdes nga vjedhjet.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Flinte çdo natë me gjarpërin e saj…por mbeti e shokuar nga ajo çfarë i tha doktori (Foto) Posted: 30 Dec 2016 11:34 PM PST

Kafshët shtëpiake janë shpesh pjestarët më të ngushtë në familje, dhe të apasionuarit e tyre i duan pranë në çdo moment. Shpesh të gjithë pronarët e kafshëve nuk e marrin parasysh rrezikun që mund tu shfaqet nga prania e tyre. This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shikoni parashikimin se si do të duken njerëzit pas 50 apo 1000 viteve Posted: 30 Dec 2016 12:21 PM PST

Raca njerëzore, shprehitë e njeriut dhe marrëdhëniet e ndërsjella, sidomos në 20 vitet e fundit, që kur jemi dëshmitarë të zgjerimit të shpejtë të teknologjisë, kanë ndryshuar në mënyrë drastike.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kapet një objekt i çuditshëm në qiellin e hapur Posted: 30 Dec 2016 12:18 PM PST

Një muzikant pretendon se ka parë në qiell një objekt jashtëtokësor. Mark Emmins shtangu kur pa objektin në fjalë mbi qytetin Exmouth, Devon.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shkencëtarët: Në vitin 2017 do të biem në kontakt me alienët Posted: 30 Dec 2016 09:58 AM PST

Lajme të mira për ‘gjuetarët’ e alienëve, pasi ekspertët besojnë se në vitin 2017 do të zbulohet jeta jashtëtokësore.This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now