Home » Archives for Nëntor 2016

Muaj: Nëntor 2016

Bota Sot: “Midis ode n? Drenic?, jehon k?nga p?r Ibrahim Rugov?n!” plus 15 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Bota Sot: “Midis ode n? Drenic?, jehon k?nga p?r Ibrahim Rugov?n!” plus 15 more

Midis ode n? Drenic?, jehon k?nga p?r Ibrahim Rugov?n! Posted: 30 Nov 2016 11:39 AM PST

Në Drenas do të mbahen zgjedhet e parakohshme me 4 dhjetor dhe kjo ka bërë qq kjo komunë të vizitohet vizitohet më shpesh nga disa zyrtarë qeveritarë e deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Këto vizita i bëjnë në kuadër të fushatës, për t'u ndihmuar kandidatëve të partive të tyre, por në mbrëmjen e sotme nuk mungoi as kujtimi i ish pesidentit të ndjerë të Kosovës, Ibrahim Rugova, për të cilin u kënduan këngë, shkruan Bota sot. Gjatë vizitës në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjendet 9 vje?ari nga Istogu, e kishte kidnapuar gruaja L.H Posted: 30 Nov 2016 07:33 AM PST

Më datë 18.11.2016 në Stacionin Policor Istog  është raportuar rasti "Person i zhdukur” nga familjarë të viktimës (fëmijut  nëntë vjeçar të zhdukur) që i përkiste komunitetit Rom dhe me shtetësi Kosovar. Policia e Kosovës, respektivisht rajoni i Ferizajt pas hetimeve intenzive me datë 30.11.2016, ka arritur ta gjejë viktimën (fëmiun nëntvjeqar), tek e dyshuara: L.H femër K-Shqiptare. E njëjta është arrestuar dhe intervistuar për shkak të kryerjes së veprës……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Brenda dy muajve Rruga e Kombit b?het me pages? Posted: 30 Nov 2016 07:09 AM PST

Agjencia e Prokurimit Publik zhbllokoi sot koncesionin për Rrugën e Kombit ku makinat e vogla do të tariforen me 5 euro. Në një njoftim të publikuar në buletinin e radhës, APP-ja i kërkon konsorciumit Catalyst thuhet se brenda 60 ditëve duhet të ekzekutohet marrëveshja e koncesionit çka për qytetaret do të thotë se rruga do të bëhet me pagesë. Catalyst brenda 7 ditëve duhet të dorëzojë ne Ministrisë së Transportit, pranimin e njoftimit të ofertuesit të zgjedhur, dukë rënë dakord të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Arrestohet nj? serb p?r krime lufte, pritet ekstradimi i tij Posted: 30 Nov 2016 06:51 AM PST

Një gjykatë kroate kishte shpallur verdiktin në vitin 2006 kundër një krimineli serb, i cili pas 10 vitesh është arrestuar sot në Tivat të Malit të Zi. Mësohet se policia malazeze arrestoi natën vonë në orët e pasmesnatës në Tivat, në bregdetin Adriatik, një serb kroat i dënuar në mungesë në Kroaci me 15 vjet burg për krime lufte. “Presheva jonë” nga burimet e Hagës ka mësuar se i arrestuari është Miroslav Joviç, 47 vjeçar, i arrestuar në aeroportin Tivat në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Italia d?bon shqiptarin nga Kosova i dyshuar p?r terroriz?m, Gafurr Dibranin Posted: 30 Nov 2016 05:25 AM PST

Agjencia e lajmeve “Ansa” ka njoftuar se është dëbuar nga Italia shqiptari nga Kosova, i dyshuar për terrorizëm. Gafurr Dibrani, ka qenë i arrestuar për dyshimet për terrorizëm, por më pas është lëshuar nga gjykata në mungesë të provave. 24 vjeçari nga Kosova ka jetuar në Fiesse pranë Brescia për 10 vite, u dënua për në Kosovë pas një peticioni të zhvilluar nga Ministria e Brendshme e cila është miratuar nga gjykata. Ministri i Brendshëm, Angelino Alfano ka thënë se……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Arsyeja e re e rr?zimit t? aeroplanit ?sht? e tmerrshme Posted: 30 Nov 2016 05:16 AM PST

Mbarimi i karburantit të avionit, i shkaktuar nga rrjedhjet, është një pistë të cilën autoritetet hetimore po e marrin në konsideratë. Pas festës së tyre të fundit për kualifikimin në finalen e “Copa Sudamericana”, skuadra e Chapecoenses ishte nisur për ndeshjen më të rëndësishme të luajtur ndonjëherë, e për këtë ngjarje kishin marrë me vete 20 gazetarë. Por ekipi i Chapecoenses, së bashku me pasagjerët e tjerë të fluturimit “2933”, nuk arritën dot……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
18 vjet me par?, foto emocionuese e U?K-s? Posted: 30 Nov 2016 04:50 AM PST

Vitet e lavdisë nuk harrohen. Vitet e kryengritjes nuk harrohen kurrë, kur Ushtria Çlirimtare e Kosovës ia ktheu pushkën regjimit kriminal serb. Një foto sa një mijë fjalë. Një foto emocionuese dhe që mbetet gjithmonë në arkivin e historisë. Në një odë të fshatit Jezerc, shihet një foto aq e bukur, aq emocionuese dhe që të lë pa fjalë. I biri i heroit tonë, Gursel Sylejmanit, Dielli, ka postuar një foto që tregon periudhën e krenarisë. Atëkohë, luftëtarët gjatë një……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
A ishte tragjedia e avionit kolumbian nj? gabim vdekjeprur?s? Flet mjeku q? i mbijetoi tmerrit Posted: 30 Nov 2016 03:17 AM PST

Avioni i ekipit brazilian të futbollit, i cili u rrëzua dje në Kolumbi, mund të shpërthente para se të rrëzohej, për shkak të kushteve të rënda të motit. Hetuesit thonë se “është shumë e dyshimtë” se avioni nuk shpërtheu para se të rrëzohej në një mal në rrugën e saj nga Bolvia për në qytetin kolumbian të Medellin, përcjell Bota sot. Një mjek i mbijetuar nga fluturimi besohet t’u ketë thënë autoriteteve se avioni, i cili mbante 77 pasagjerë dhe ekuipazhin,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tragjedia ajrore me futbollist?t, zbulohet detaji shokues Posted: 30 Nov 2016 01:53 AM PST

Piloti i avionit me të cilin udhëtonte ekipi brazilian i futbollit “Chapecoense”, Mick Quiroga, kishte kërkuar ndryshimin e planit të fluturimit, por një kërkesë e tillë nuk u miratua nga autoritetet. Sipas të dhënave të zbuluara nga hetuesit e aksidentit ajror në Medelin, piloti kërkoi që avioni të udhëtonte direkt për në Medelin, pa bërë më parë një ndalesë në Santa Cruz. Fluturimi i 81 pasagjerëve kishte nisur në San Paulo të Brazilit dhe duhej të përfundonte në Bolivi,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
P?r 6 muaj asnj? shtetas i Kosov?s nuk ka kaluar kufirin p?r t’iu bashkuar ISIS-it Posted: 30 Nov 2016 01:13 AM PST

Për gjashtë muajt e fundit nga Kosova nuk është larguar asnjë pjesëtarë nuk e ka kaluar kufirin për të iu bashkuar radikalizmit të dhunshëm.Kështu tha deputeti Daut Haradinaj kryesues i Komisionit për Punë të Brendshme dhe Siguri duke shtuar se Kosova ka rënie të radikalizmit. Kosova ka trende të ramjes së radikalizmit sot dhe AKI në këtë rast i ka kryer me shpejtësi detyrat e veta.. në mund të themi që në 6 muaj e fundit zyrtarisht asnjë shqiptar nuk ka kaluat kufirin”, tha Haradinaj. Ai……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Fatkeq?sia q? po e ndjek familjen: Edhe babai i pilotit ‘hero’ kishte vdekur n? aksident ajror Posted: 29 Nov 2016 11:13 PM PST

Mediat ndërkombëtare kanë zbuluar se piloti 'superhero' i avionit të rrëzuar kolumbian humbi babanë e tij në një fatkeqësi ajrore. Miguel 'Micky' Quiroga, 54-vjeçar, ishte duke fluturuar me aeroplanin Bolivian Lamia, kur ai u rrëzua në Kolumbi, duke vrarë 71 persona dje në mëngjes, duke përfshirë këtu edhe pjesëtarë të ekipit të futbollit Chapecoense, përcjell Bota sot. Siç u bë e qartë, piloti kishte hedhur lëndën e mbetur djegëse në avionin CP-2933 pas problemeve……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjendet n? Ferizaj f?mija i zhdukur n? Istog Posted: 29 Nov 2016 09:58 PM PST

Mrëmë është gjetur djaloshi i komunitetit rom, që u raportua i zhdukur nga prindërit e tij në Istog. Zëdhënësi i policisë në Ferizaj, Agim Gashi,  ka thënë se djaloshi është gjetur falë bashkëpunimit të qytetarëve. “Falë bashkëpunimit të qytetarëve është gjetur gjashtë vjeçari nga Istogu”. “Në bazë të informatave që i kemi pasur policia ka organizuar kontrolle më të shpeshta në qytet ku kemi dyshuar por kontributin më të madh……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shikojeni aksionin e arrestimit t? policit p?r transport droge Posted: 29 Nov 2016 03:36 PM PST

Në Rubrikën “Policia” të emisionit “Drejtësisë në Kosovë” është shfaqur aksioni për arrestimin e një polici që sipas forcave të rendit transportonte narkotikë për dy grupe kriminale. Në pamjet filmike të shfaqura shihet ndjekja e pjesëtarit të policisë nga kolegët dhe arrestimi i tij, pasi në bagazhin e veturës iu gjetën 15 kilogramë marijuanë që për destinacion kishin Podujevën. Tre muaj hetime intensive duke përdorur masa të fshehta iu deshën……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Hoxha vendosi q? pa lutje t’i varros? f?mij?t e familjes Dvorani nga Drenasi Posted: 29 Nov 2016 02:05 PM PST

Numri i njerëzve ishte i madh. Shumë njerëz erdhën te varrezat e fshatit Tërstenik të Drenasit, që të marrin pjesë në varrimin e dy fëmijëve të familjes Dvorani, Muhametit 8 vjeç e Mendimit 5 vjeç, të cilët vdiqën si pasojë e një aksidenti në Novi Sad të Serbisë derisa ishin duke ardhur për  festën e 28 Nëntorit  nga Austria. Me mërzi e heshtje të dy vogëlushët u futën në dhe, në prani të shumë bashkëbanorëve, familjarëve e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rr?fimi i anesteziologut nga Kosova q? u b? hero n? Serbi Posted: 29 Nov 2016 01:12 PM PST

Foshnja 20 ditësh e çiftit Nedelkoviq u trajtua në Klinikën e Neonatologjisë në Prishtinë. Në këtë institucion mund edhe të shërohej i biri i tyre Dimitrij, që kishte probleme me frymarrje dhe me zemër. Mirëpo, prindërit e tij kërkuan që ai të transportohej në Beograd për trajtim të mëtutjeshëm. Për pacientin e vogël në gjendje kritike u sigurua edhe helikopteri i KFOR-it nga kontingjenti amerikan. Por, ai nuk mund të transportohej pa anesteziolog në fluturake. Këtë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘?mendet’ Milaim Zeka n? Cyrih: Qeveritar?t e Kosov?s lypin me jav q* at nan?! Posted: 29 Nov 2016 01:02 PM PST

Në klubin Rinora 4 në Rümlang (ZH) u mbajtë  evenimenti i përzgjedhjes së vajzës më të bukur në trevat shqiptare. Aty kanë marrë pjesë shqiptarë nga e gjithë bota. Siç kemi raportuar  kurora “Miss Albania of the World-2016″ shkoi sivjet tek 19 vjeçarja Medina Hajraj  nga Suedia-Prishtina.  Në këtë evenment kulturor në “Rionra-4″ në Cyrih në pranine e mbi një mijë të paranishmve  u “debatua”  edhe për politikë dhe hajni, nga……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reklama

“Rama: Ballkani jashtë BE? Përfiton Rusia dhe islami radikal” plus 9 more 24 ore lajme

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Rama: Ballkani jashtë BE? Përfiton Rusia dhe islami radikal” plus 9 more 24 ore lajme

Rama: Ballkani jashtë BE? Përfiton Rusia dhe islami radikal Posted: 30 Nov 2016 07:46 AM PST

Rusia dhe militantët islamikë mund të përpiqen për të rritur ndikimin e tyre në vendet e Ballkanit, nëse Bashkimi Evropian nuk i pranon këto vende si anëtare. Ky është thelbi i intervistës së kryeministrit Edi Rama për gazetën gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung. Rama thekson e është në interesin e BE-së që të pranojë këto vende …
Tiranë, bashkia çel mensën e tretë sociale në Shkozë Posted: 30 Nov 2016 07:42 AM PST

Në Tiranë është hapur mensa e tretë sociale për njerëzit në nevojë, në zonën e Shkozës. Kryebashkiaku Erion Veliaj tha se ky është një tjetër premtim i mbajtur për krijimin e hapësirave të reja për njerëzit në nevojë. “Më vjen shumë mirë që më në fund hapëm edhe mensën e tretë të Bashkisë së Tiranës. …
Dështon sërish seanca gjyqësore ndaj Mark Frrokut Posted: 30 Nov 2016 07:32 AM PST

Ka dështuar sërish seanca gjyqësore ndaj ish-deputetit Mark Frroku. Kësaj radhe, nuk janë paraqitur avokatët në seancën ku pritej të verifikoheshin fashikujt e gjykimit. Sipas prokurorisë janë 29, por gjykata deklaron se disponon 27. Në datën 22 nëntor, në procesin gjyqësor ndaj ish-deputetit Mark Frroku, i akuzuar për vrasje, mosdeklarim të pasurisë dhe ndërtim të …
Apeli lë në burg nëntë imamët e vetëshpallur Posted: 30 Nov 2016 07:27 AM PST

Apeli i Krimeve të Rënda ka dhënë vendimet për nëntë imamët e vetëshpallur të akuzuar për terrorizëm, të cilët ankimuam vendimin e Shkallës së Parë që i dënoi me 129 vite burg në total. Krimet e Rënda kanë lënë në fuqi dënimet me nga 17 vite burg për Gerti Pashjan dhe Genci Balla, ndërkohë që …
Hiri i Fidel Kastros del sot nga Havana, kuptimi i udhëtimit prej 900 km Posted: 30 Nov 2016 07:20 AM PST

Mbetjet mortore të liderit të ndjerë kuban, Fidel Castro do të largohen sot nga kryeqyteti i vendit, Havana. Hiri i lideri revolucionar kuban do të transportohet 900 kilometra për në qytetin juglindor të Santiagos. Ky udhëtim do të rikrijojë turneun e fitores të ndërmarrë nga Castro pasi e mori pushtetin në vitin 1959, por në …
Trump heq dorë nga bizneset, për Shtëpinë e Bardhë Posted: 30 Nov 2016 07:12 AM PST

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar këtë të mërkurë se do të largohet nga bizneset e tij, për t’u fokusuar tërësisht në drejtimin e vendit dhe për të shmangur konfliktet e mundshme të interesit. Këtë gjë, manjati i pasurive të paluajtshme do ta shpallë ditën e 15 dhjetorit, kur të shpallë planin …
Paketa fiskale, LSI kundër Qeverisë: Të mos rritet çmimi i gazit Posted: 30 Nov 2016 07:05 AM PST

Lëvizja Socialiste për Integrim ka dalë zyrtarisht kundër propozimit të qeverisë për rritjen e akcizës së gazit. Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka depozituar në Kuvend amendamentin ku kërkon heqjen e nenit 4 të projektligjit të paraqitur për akcizat. “Si propozues i këtij amendamenti gjykoj se kjo është një kosto që e …
Në qeverinë e re malazeze edhe shqiptarët Posted: 30 Nov 2016 06:57 AM PST

Mali i Zi ka zgjedhur një qeveri të re. Kryeministri i ri Dushko Markoviq ka futur në kabinet edhe përfaqësuesit e shqiptarëve. Po cili është roli i Gjukanoviqit? Gati një muaj pas zgjedhjeve në Mal të Zi është krijuar qeveria e re. 17 ministra dhe tre zëvendëskryeministra kanë dhënë betimin në parlament, së bashku me …
Basha: Buxheti 2017 rrit sërish taksat Posted: 30 Nov 2016 06:55 AM PST

Kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi se me pr/buxhetin e 2017 do të rriten sërish taksat. Duke folur për rritjen e taksës së gazit, Basha theksoi se kjo bëhet nga kryeministri për të mbrojtur klientët e tij. “Nesër Edi Rama do të paraqesë buxhetin e tij të fundit, buxhet i cili konfirmon buxhetet e viteve …
Zhbllokohet koncesioni i Rrugës së Kombit, për 60 ditë rruga me pagesë Posted: 30 Nov 2016 06:47 AM PST

Agjencia e Prokurimit Publik zhbllokoi sot koncesionin për rrugën e Kombit ku makinat e vogla do të tariforen me 5 euro. Në një njoftonim të publikuar në buletinin e radhës APP i kërkon konsorciumit Catalyst thuhet se brenda 60 ditëve duhet të ekzekutohet marrëveshja e koncesionit çka për qytetaret do të thotë se rruga do …

Mesazhi.com: “Të arrestuarit në Prizren: Nuk e dinim që sulmuam konsullatën turke” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Të arrestuarit në Prizren: Nuk e dinim që sulmuam konsullatën turke” plus 9 more

Të arrestuarit në Prizren: Nuk e dinim që sulmuam konsullatën turke Posted: 29 Nov 2016 11:19 AM PST

Të arrestuarit për sulmin e djeshëm ndaj Konsullatës Turke janë arsyetuar sot para Gjykatës së nuk e kanë ditur se cilin objekt po e sulmojnë. Këto deklarata të arrestuarit i kanë bërë para gjykatësit të procedurës paraprake në Gjykatën Themelore të Prizrenit ku prokurori kërkoi që ndaj tyre të shqiptohet masa e paraburgimit. I. Saramati, E. Saramati, B. Saramati, E. Saramati dhe B. Badallaj janë pesë personat e arrestuar nga policia nën dyshimin se janë autorët e sulmit të 28 nëntorit ndaj Konsullatës Turke në Prizren.KALLXO.com ka siguruar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prizren për caktimin e paraburgimit për pesë të arrestuarit. Ata dyshohen për veprën penale shkaktim i rrezikut të përgjithshëm.Në kërkesë përshkruhet vepra të cilën të arrestuarit e kanë bërë ditën e 28 nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë.”Më datën 28.11.2016 rreth orës 04:21 minuta në Prizren, në rrugën “Remzi Ademi ” pikërisht në objektin e Konsullatës Turke në bashkëveprim shkaktojnë rrezik të përgjithshëm për jetën e njerëzve dhe pasurinë në atë mënyrë që duke ndezur fitilat e dy shisheve me mollotov i hedhin në drejtim të dritareve të konsullatës, gjithashtu hedhin edhe gurë në drejtim të objektit të njëjtë ku si pasojë e këtij sulmi është thyer një xham i një dritareje dhe është shkaktuar tymosje e murit dhe ikin nga vendi i ngjarjes”, thuhet në kërkesë.Prokuroria ka dhënë edhe arsyet se pse të arrestuarit duhet të shkojnë në paraburgim përderisa tani më të arrestuarit janë në qendrën e ndalimit policor, në Prizren.Organi i akuzës pretendon se të arrestuarve duhet t’u caktohet paraburgimi pasi që ndaj të pandehurve ka filluar hetimi në lidhje me sulmin ndaj Konsullatës Turke.Kërkesa e prokurorisë për paraburgimin e të dyshuarve për sulm ndaj Konsullatës Turke në Prizren.”Se në rastin konkret kanë filluar hetimet ku duhet të dëgjohen të pandehurit, përfaqësuesi i të dëmtuarës- Konzulatës Turke dhe dëshmitarët eventual, dhe dyshohen se personat e ndaluar mund të asgjësojnë fshehin ose falsifikojnë provat e veprës penale ose rrethanat e posaçme, tregojnë se ata do të pengojnë rrjedhën e procedurës penale duke ndikuar në dëshmitarë”, thuhet më tutje në kërkesë.Prokuroria si arsye tjetër përcaktimin e paraburgimit e paraqet edhe për peshën e veprës penale.”Duke pasur parasysh peshën e veprës penale sepse është sulmuar objekti i cili përfaqëson një shtet tjetër mënyrën ose rrethanat në të cilën është kryer vepra penale tregojnë rrezikun se të njëjtit mund të përsërisin veprat e natyrës së tillë penale”, thuhet në fund të kërkesës.Sulmi ndaj Konsullatës Turke u bë gjatë ditë së djeshme, ndërsa sot Policia e Rajonit të Prizrenit ka arrestuar edhe një person tjetër pas publikimit të një video incizimit, në të cilën shihet një person tek heq flamurin turk nga një shtyllë. The post Të arrestuarit në Prizren: Nuk e dinim që sulmuam konsullatën turke appeared first on Mesazhi.com.
Shoqatat e dala nga lufta kërkojnë zbatim më të mirë të ligjeve Posted: 29 Nov 2016 09:03 AM PST

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim kryetarin e Shoqatës të Familjeve të Dëshmorëve, Xhavit Jasharin dhe kryetarin e Shoqatës të Invalidëve të Luftës, Fadil Shurdhajn. Në këtë takim është biseduar për sfidat që po ballafaqohen familjet e dëshmorëve dhe të invalidëve të luftës, sidomos ato që kanë të bëjnë me disa barriera ligjore. Sipas një komunikate të Presidencës, Thaçi është interesuar për mirëqenien e tyre, duke thënë se liria dhe pavarësia e Kosovës nuk do të ishte e mundur pa sakrificën e tyre. Përfaqësuesit e këtyre dy shoqatave kanë theksuar se ekziston një nevojë për një zbatim më të mirë të ligjeve që prekin këto kategori, si dhe një koordinim më i mirë ndërmjet institucioneve, sidomos ministrive. Me këtë rast, presidenti Thaçi ka thënë se institucionet e Kosovës duhet të bëjnë më shumë në realizimin e kërkesave të këtyre kategorive, gjithmonë duke u bazuar në praktika pozitive në rajon dhe Evropë. The post Shoqatat e dala nga lufta kërkojnë zbatim më të mirë të ligjeve appeared first on Mesazhi.com.
BSPK konteston shifrat e ASK-së: Shkalla e papunësisë është 40 për qind, e jo 26 për qind Posted: 29 Nov 2016 08:45 AM PST

Shifrat rreth shkallës së papunësisë në Kosovë, të publikuara nga Agjencia e Statistikave, nuk janë shumë të besueshme për ekspertët, por edhe qytetarët. Përfaqësues të Sindikatave dhe qytetarë të anketuar, nuk besojnë se ka ulje të shkallës së papunësisë, ashtu siç rezulton në anketën e fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Sipas rezultateve të anketës së Fuqisë Punëtore të ASK-së, për tre mujorin e dytë të këtij viti, thuhet se shkalla e papunësisë ka rënë në 26.2 për qind nga 32.9 për qind sa ka qenë vitin e kaluar. Shkalla më e theksuar e papunësisë është te grupmoshat 15 deri në 24 vjeç. Kurse sa u përket të punësuarve, rreth 29 për qind e personave të punësuar kanë kontrata të përhershme në punën e tyre, kurse 71 për qind, kanë kontrata të përkohshme. Egzona Krasniqi, studente në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës, thotë se nuk beson që në realitet është ulur shkalla e papunësisë. Një ulje e tillë, sipas saj, mund të ndodh në letra për shkak të interesave të caktuara të partive politike “Duhet të rinumërohet apo të gjendet numri i saktë i të punësuarve dhe të dihet saktë se sa të papunë qëndrojnë në mënyrë vullnetare në shtëpi”. “Ajo normë, ajo përgjigje, nuk është duke u matur në Kosovë dhe si rezultat i kësaj nuk ka ulje drastike të papunësisë, ashtu siç është shprehur edhe ministri i punës Arban Abrashi”, thotë Krasniqi. Ngjashëm mendon edhe Flora, qytetare nga Prishtina. Ajo madje përmend mbylljen e shumë bizneseve, nga të cilat qytetarët kanë mbetur pa punë. “Deri më tani nuk kam vërejtur se ka rritje të numrit të të punësuarve. Shumë biznese janë mbyllur për shkak të tatimeve dhe gjërave tjera që nuk janë në rregull. E kur mbyllen bizneset niveli i papunësisë rritet”, ka thënë kjo qytetare. Ndërkohë, udhëheqës të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, thonë se kohëve të fundit ka pasur disa lëvizje pozitive në këtë drejtim. Por, sipas tyre, nuk është e besueshme që niveli i papunësisë ka rënë në 26 për qind. Haxhi Arifaj, kryetar i kësaj sindikate, konsideron se në terren shkalla e papunësisë mund të jetë mbi 40 për qind. “Nganjëherë, ne duhet të kemi prirje tu besojmë mekanizmave shtetëror, por megjithatë në terren tregohet më ndryshe, për një papunësi që mund të arrijë deri në 40 për qind”. “Por, brenga më e madhe për ne është se nuk mund të kemi statistika të sakta në asnjë mekanizëm shtetëror, për shkak se njerëzit nuk lajmërohen në zyrat e punësimit, për shkak se nuk besojnë se mund të sigurojnë një vend pune”, ka thënë Arifi. Edhe ekspertë për çështje ekonomike, shprehen të rezervuar sa u përket rezultateve të ASK-së. Drejtori i Qendrës për Hulumtime Strategjike dhe Sociale, (STRAS) Ibrahim Rexhepi, nuk beson se këto anketa prezantojnë gjendjen reale në të cilën është Kosova. “Sa për ilustrim, unë po përmendi vetëm një fakt, që në Trustin e Kursimeve Pensionale të Kosovës në fund të shtatorit kanë qenë më pak kontribues aktivë se sa në fund të dhjetorit të vitit të kaluar”. “Norma prej 26.2 për qind, është një normë që më shumë kisha thënë e ka dozë të fabrikimit se sa është një perceptim i situatës reale”, ka thënë Rexhepi për Radion Evropa e Lirë. Publikimi i këtyre rezultateve ka hapur debat edhe në mes partive në pushtet dhe atyre opozitare. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka shkruar në profilin e tij në rrjetin social Facebook se trendi i shkallës së uljes së papunësisë është rezultat i rritjes ekonomike, që sipas tij, për këtë vit konsiderohet më e larta në Evropë. Kurse zyrtarë nga partia opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë deklaruar se nuk besojnë në rritjen ekonomike që po prezantohet dhe as në shifrat për uljen e papunësisë. The post BSPK konteston shifrat e ASK-së: Shkalla e papunësisë është 40 për qind, e jo 26 për qind appeared first on Mesazhi.com.
U vazhdohet paraburgimi aktivistëve të VV-së të dyshuar për sulm në Kuvend Posted: 29 Nov 2016 08:10 AM PST

Gjykata Themelore në Prishtinë ua ka vazhduar edhe për një muaj masat e mbajtjes në paraburgim, përkatësisht arrest shtëpiak, pesë aktivistëve të Vetëvendosjes të cilët dyshohen për sulm ndaj Kuvendit të Kosovës. Ky vendim i gjykatës sipas Lëvizjes Vetëvendosje është arbitrar dhe politik. “Edhe përkundër faktit që secili nga ta akuzohet për veprën e njëjtë, të gjithë këta padrejtësisht nën akuza të montuara e të paprovuara, ndaj tyre janë vazhduar masa të ndryshme të sigurisë. Atdhe Arifi e Egzon Haliti do të vazhdojnë të mbahen në burg, kurse Adea Batusha e Frashër Krasniqi vazhdojnë të mbahen nën arrest shtëpiak, teksa Petrit Ademit i është caktuar masa e paraqitjes në Polici”. “Ky vendim është kryekëput politik e arbitrar. Arbitrariteti në këtë rast përcillet më shkelje flagrante të procedurave penale e gjyqësore”, thuhet në reagim e VV-së, transmeton lajmi.net. Sipas Vetëvendosjes, gjatë këtyre 3 muajve nuk është paraqitur asnjë provë kredibile që i lidh aktivistët me veprën për të cilën po akuzohen e hetohen. “Ndërkohë që pavarësisht kësaj gjykatësi ia pranon secilën kërkesë të prokurorit të rastit Avdurrahman Islami që 5 aktivistët të mbahen nën arrest për të katërtin muaj”, thuhet ndër të tjera nga VV. Në mesin e akuzuarëve për të sulm ndaj Kuvendit ishte edhe Astrit Dehari i cili sipas rezultatev të autopsisë ka bërë vetëvrasje në burgun e Prizrenit kohë më parë. The post U vazhdohet paraburgimi aktivistëve të VV-së të dyshuar për sulm në Kuvend appeared first on Mesazhi.com.
Viets: Sundimi ligjit, garanci për rrugën evropiane të Kosovës Posted: 29 Nov 2016 08:09 AM PST

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu priti në takim ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets me të cilën bisedoi lidhur me bashkëpunimin ekonomik në mes ty vendeve. Në takim u theksua rëndësia e vazhdimit dhe thellimit të bashkëpunimit në mes të dy vendeve në të gjitha lëmenjtë duke pas parasysh se Gjermania është vend shumë i zhvilluar ekonomiko dhe njëkohësisht donatori më i madh i Kosovës deri më tash. Gërxhaliu me këtë rast ka theksuar se Kosova është e orientuar drejtë ekonomisë, Evropës, arsimit, ambientalizmit dhe përvoja e vendeve të zhvilluara dhe partneriteti me Gjermaninë është i një rëndësie të veçantë. “Si OEK me të vërtetë kemi arsye të falënderojmë qeverinë dhe shtetin gjerman për mbështetje qoftë në hartimin e strategjisë, qoftë në certifikim ashtu edhe në hapjen e perspektivës së bizneseve kosovare përmes Akademisë së Ndërmarrësisë, por dua të besoj se është koha kur Kosova duhet të bëjë më tepër në fuqizimin e rendit dhe ligjit, në ngritjen e përgjegjësisë edukativ e dhe definitivisht reformën në aspektin e aftësimit profesional dhe dual, gjë që duhet të jetë prioritet i prioriteteve”, tha kryetari Gërxhaliu. Kurse Viets, sipas komunikatës për media të OEK-së, u shpreh e impresionuar me vizitën, aktivitetet dhe të arriturat e Odës. “Është e vërtetë që sfida më e madhe e Kosovës është sundimi i rendit dhe ligjit dhe nëse në këtë drejtim nuk do të behën hapa pozitiv atëherë edhe procesi integrues dhe qëndrueshmëria ekonomike do të mbeten vetëm dëshirë dhe jo realitet”, tha ambasadorja gjermane. Ajo tha se duhet të ndahet agjenda politike nga ajo ekonomike dhe që ekonomia ta zë vendin e merituar bazuar në sundim të rendit dhe ligjit dhe ekspertizë shkencore. “Ajo që i duhet Kosovës në të ardhmen është që të fokusohet më tepër në reformë të sistemit të arsimit orientuar në arsim dual dhe profesional, një përvojë të cilën Gjermania e ka eksportuar me të madhe në vendet e ndryshme. Kjo përvojë duhet të jetë një motivim shtesë për të rinjtë kosovar që t ia mësyjnë punësimit në sektorin privat dhe jo të mbesin të orientuar në administratë publike. Besoj që me këtë orientim dhe bazuar në sundim të rendit dhe ligjit dhe ekspertizë shkencore Kosova do të arrij të ketë qëndrueshmëri ekonomike në aspektin intern dhe do krijon kushte për joshjen e investitorëve të huaj”, tha ambasadorja Viets. The post Viets: Sundimi ligjit, garanci për rrugën evropiane të Kosovës appeared first on Mesazhi.com.
“Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e përbashkët e të gjithë muslimanëve” Posted: 29 Nov 2016 08:07 AM PST

Një Palestinë e pavarur me kufijtë e saj të para vitit 1967 është e vetmja shpresë për një paqe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme, deklaroi sot presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA). “E vetmja mënyrë për zgjidhje të përhershme të paqes në Lindjen e Mesme është një Palestinë e lirë dhe e pavarur me kryeqytet Jerusalemin Lindor”, tha ai gjatë një takimi për Jerusalemin që po mbahet në Stamboll. “Paqja në rajon është e pamundur pa e shëruar këtë plagë të Lindjes së Mesme”, shtoi më tej Erdoğan. Shumë shtete, në mesin e të cilave edhe Turqia kanë bërë thirrje për një zgjidhje “dy shtete”, të bazuar në kufijtë që kanë ekzistuar para vitit 1967, atëherë kur gjatë luftës arabo-izraelite ky i fundit okupoi Bregun Perëndimor, Ripin e Gazës, Lartësirat e Golanit dhe Gadishullin e Sinait. Erdoğan tha gjithashtu se situata palestineze ka paraqitur bazë edhe për tensione të tjera në rajon për të shtuar se “politikat e represionit kundër vëllezërve palestinezë që datojnë nga vitit 1948 janë në rritje e sipër”. Presidenti Erdoğan kritikoi Kombet e Bashkuara se kanë dështuar plotësisht në zgjidhjen e kësaj çështjeje tejet të rëndësishme. “Të përqafosh çështjen e Palestinës, të mbrosh Jerusalemin, është detyrë e përbashkët për të gjithë muslimanët, një detyrim i përbashkët”, tha Erdoğan si kundërpërgjigje ndaj propozimit izraelit për të ulur zërin gjatë thirrjes së Ezanit. “Ku është OKB-ja ndërsa Sirinë e ka kapluar vdekja?”
Presidenti Erdoğan, deklaroi gjithashtu se konsideron se në Siri janë vrarë rreth një milion njerëz, dhe se i gjithë vendi ende është i kapluar nga vdekja. “Aktualisht flitet për rreth 600.000 viktima, por unë mendoj se në Siri janë vrarë rreth një milion njerëz. Vdekja vazhdon ta kaplojë Sirinë. Vrasjet vazhdojnë dhe nuk merret parasysh nëse vriten fëmijë, gra apo burra. Ku është tani OKB-ja, çfarë bën? Mos ndoshta (OKB) është në Irak? Jo, nuk është. Ishim të durueshëm aq sa ishte e mundur, pastaj u detyruam të futemi në Siri dhe të ndihmojmë Ushtrinë e Lirë Siriane. Pse kemi hyrë? Jo për të prekur territorin e dikujt, vendin e dikujt, por që ky vend ti përkiste atyre që janë pronarët e vërtetë të saj. Pra, ne jemi aty për të mbështetur vendosjen e drejtësisë. Ne u futëm atje vetëm për t’i dhënë fund sundimit të dhunuesit dhe keqbërësit Assad, i cili po mbjell terror në emër të shtetit”, tha Erdoğan. The post “Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e përbashkët e të gjithë muslimanëve” appeared first on Mesazhi.com.
Thaçi: Po intensifikojmë angazhimin për t’i ndihmuar të gjitha viktimat e luftës Posted: 29 Nov 2016 08:04 AM PST

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot një delegacion të organizatës “Amnesty International”, të përbërë nga Gauri van Gulik dhe Todor Gardos, me të cilët bisedoi për reformimin e drejtësisë në Kosovë dhe përballjen me pasojat e luftës. Sipas një njoftimi, presidenti Thaçi u shpreh se institucionet e Kosovës po intensifikojnë angazhimin për t’i ndihmuar të gjitha viktimat e luftës, veçanërisht familjet e të pagjeturve dhe viktimat e dhunës seksuale. “Po punojmë të ndërtojmë përkrahje të institucioneve për viktimat e dhunës seksuale, që të inkurajohen të dëshmojnë për viktimizimin e tyre. Njësoj, po punojmë me familjet e të pagjeturve, të të gjitha komuniteteve, që të mbyllim sa më parë të gjitha këto raste”, u shpreh Presidenti Thaçi. Presidenti Thaçi gjithashtu shtoi se Kosova ka vazhduar konsolidimin e drejtësisë dhe se institucionet e Kosovës janë të gatshme të marrin kompetencat nga EULEX. Nga ana tjetër, Gauri van Gulik nga “Amnesty International u shpreh se organizata mbetet e angazhuar në Kosovë dhe rajon, që të vëzhgojë sistemin e drejtësisë si dhe të mbështesë përpjekjet për drejtësi për viktimat. “Me kalimin e shumë dosjeve njëherë nga UNMIK-u tek EULEX, tani tek organet kosovare të drejtësisë, duhet siguruar që proceset gjyqësore të mos humben apo të vonohen, por të kryhen në kohën e duhur dhe të jenë të drejta”, ka shtuar ajo. Presidenti Thaçi u shpreh se reforma në drejtësi mbetet prioritet i institucioneve të Kosovës. “Prandaj edhe kam iniciuar amandamentimin e Kodit Penal, për t’u siguruar që të gjithë kanë qasje por edhe trajtim të barabartë nga organet e drejtësisë”, u shpreh Presidenti Thaçi. The post Thaçi: Po intensifikojmë angazhimin për t’i ndihmuar të gjitha viktimat e luftës appeared first on Mesazhi.com.
Blerta Restelica, fermerja llapjane shembull i mirë për femrat shqiptare Posted: 29 Nov 2016 08:03 AM PST

Tashmë qyteti i Podujevës nuk është i njohur vetëm për mbjelljen e dredhëzave dhe mjedrave, por ka diçka që më shumë do ta njohin këtë qytet dhe do të lavdërohet për ngritjen dhe zhvillimin e bujqësisë. Diçka që nuk mund ta shohim shumë në qytet të tjera, që çdo herë kanë qenë shërbëtore të punës e jo udhëheqëse të punës kanë qenë raste te rralla por janë bërë te shpeshta t’i shohim femrat e reja duke punuar tokën, apo duke u marrë me bujqësi. Ajo që ka thyer çdo tabu, çdo mit se gruaja nuk është për “ara” (për punimin e tokës) është Blerta Restelica, një vajzë e re e shumë premtuese për të ardhmen e vendit tonë. Blerta është studente e masterit në Fakultetin e Bujqësisë, në Departamentin Pemëtari dhe Vreshtari, e cila profesionin e vetë është duke e zbatuar në praktikë duke punuar tokën dhe duke u bërë një prodhuese e pemëve të imëta, dredhëza dhe mjedra.

Ajo në një bisedë për portalin bujqesia.org, tregon për dashurinë që ka për të qenë një agronome e denjë dhe një punëtore që do e rrisë prodhimtarin vendore më produktet e saj që tashme ka kultivuar. “Meqë profesioni që kam zgjedhur për të studiuar është bujqësia, unë kam vendosur që njohuritë e marra nga studimet t’i vë në praktike. Mënyra që kam zgjedhur për t’i praktikuar është përmes pemishteve. Posedoj dy pemishte. Pemishte me dredhëz me sipërfaqe prej 0.50 ha, e cila është grant i mbështetur nga USAID përmes programit AGRO dhe pemishtja tjetër është me mjedër, me sipërfaqe prej 1.20 ha dhe është grant i mbështetur nga MBPZHR”, deklaroi Blerta. Blerta është edhe besimtare, ajo praktikon fenë Islame dhe është me shami, që është një shembull i mirë për shumë femra, e cila me pasion kryen punën e fermerës.

 Pasi që jeni me mbulesë a ke patur probleme në punën që ke nisur dhe a kanë ngurruar donatorët të të ndihmojnë në projekte grante etj.? “Aplikimet për grante kur i kam bërë i kam shikuar të gjitha kërkesat që kërkojnë donatorët në mënyrë që idetë e mia/ projektet të jenë në përputhshmëri me ato kërkesa. Përmbajtja e atyre kërkesave dhe idetë për zhvillim të sektorit të bujqësisë, duke ndikuar në këtë mënyre në përmirësimin e ekonomisë familjare, e edhe asaj kosovare, i ka “detyruar” donatorët në një farë mënyre të më përkrahin në ngritjen e këtyre pemishteve. Fatmirësisht nuk kanë nguruar dhe falë punës dhe angazhimit që kam pasur unë dhe familjarët e mi edhe suksesi nuk ka munguar. Ata nuk kanë shikuar në fizionominë time, mirëpo në idetë e mia”, u shpreh Blerta. Ajo në pemishten e vetë ka të kultivuara kultivarin e dredhëzës “Albion” , ndërsa në pemishten e mjedrës ka të kultivuar kultivarin “ Polka“.

Blerta nga pemishtet që ka kultivuar në fillim nuk ka qenë që ka fituar edhe shumë, por pasioni, dashuria nuk e kanë bërë që të tërhiqet nga rruga që ka nisur dhe për fitimin nuk mërzitet fare. “Nga pemishtja me dredhëz kemi fituar rreth 5 mijë €uro, ndërsa nga pemishtja me mjedër  rreth 2 mijë €uro”, u shpreh Blerta. E pyetur se cila qe arsyeja të merreni me bujqësi, dhe pse zgjodhët të merreni me pemë të imëta? Blerta u përgjigj: “Arsyeja pse merrem me bujqësi është se kam zgjedhur këtë fushë të studimit fillimisht, duke vazhduar me punë praktike në bujqësi më pastaj. Pemët e imëta janë grup i pemëve vlerat ushqyese e të cilave janë shumë të larta dhe përfitimet ekonomike që sjellin këto pemë kur kultivohen në sipërfaqe të mëdha janë jashtëzakonisht të mëdha.”

Pemishtja e Blertës do punë dhe angazhim të madh ajo ka të angazhuar edhe punëtor të rregullt dhe sezonal. “Punëtorë të rregullt kemi tre, të cilët janë pjesëtar të familjes, ndërsa punëtorë sezonal kemi 10, shumica prej tyre janë të rrethinës dhe kemi lidhje familjare me ta.” Ajo përveç që shet dredhëza dhe mjedra të freskëta në kohë sezoni, ka filluar ta provon edhe me prodhimin e reçelit dhe kompotit. “Shitja e dredhëzave dhe mjedrave si të freskëta ka qenë tregu ynë kryesor dhe në masë më të madhe për këtë vit, mirëpo, kohë pas kohe kemi bërë edhe përpunimin e tyre në formë të reçeleve dhe komploteve”, theksoi ajo.

Po si është tregu i mjedrës apo i dredhëzës më shumë i shitni më shumicë në pikat grumbulluese dhe në cilën pikë grumbulluese i shitni apo edhe me pakicë? Blerta përgjigjet: “Mjedrën 97 % të prodhimit e shesim me shumicë në pikën grumbulluese “Agro-Fruit“, në Podujevë. Dredhëzën më shumë e shesim me pakicë rreth 60 %, ku furnizojmë disa markete në Podujevë dhe Prishtinë, ndërsa pjesën tjetër e shesim më shumicë në “Extra Fruit Fillings“, në Prizren. Por sa është e kënaqur Blerta me çmimin? “Sa i përket çmimit të mjedrës nuk jam edhe shumë e kënaqur, pasi që në fillim të sezonit ka qenë një çmim më i kënaqshëm, ndërsa tani është më i ulët, krahasuar me punët e shumta që kërkon mjedra, si për mirëmbajtje ashtu edhe për vjelje. Mirëpo, sa i përket dredhëzës jam e kënaqur sepse dredhëza shumë më pak kërkon punë në kultivim, mirëmbajtje, e po ashtu edhe vjelja është shumë më e lehtë krahasuar me mjedrën.”

Më tej ajo shtoi: “Numri i sipërfaqeve të mbjellura me pemë të imëta dita ditës po rritet. Rezultat i shtimit të sipërfaqeve bën që të rritet edhe konkurrenca në treg, aty ku ka shumë konkurrencë çmimi ulet. Mirëpo, besoj që institucionet shtetërore do i përkrahin më shumë pikat grumbulluese në zgjerim të sipërfaqeve ku bëhet grumbullimi dhe në këtë mënyrë ata do të kenë kushte më të mira për ruajtjen e pemëve të grumbulluara, do të sigurojnë një treg të mirë. Uroj shumë që nëse çmimi nuk do të ngritët atëherë të paktën të mos bie më poshtë se sa është aktualisht.” Po ashtu ajo theksoi: “Me çmim aktual nuk jam edhe shumë e kënaqur, pasi kërkon shumë punë për kultivim, por sa i përket tregut të sigurt jam shumë e kënaqur. Nuk brengosem se a do të ketë vend ku do mund t’i shes me pakicë apo jo, sepse shitjen e kam të siguruar në pikat grumbulluese.” E pyetur se a ka menduar ta zgjeron me shumë fidanishten? Blerta deklaroi: “Aktualisht edhe për vitin që vjen nuk mendoj të zgjeroj sipërfaqen, sepse dua që të bëjë një menaxhim më princip në këto sipërfaqe që posedoj, ndërsa sa i përket viteve tjera do të shoh nëse ka kërkesa të larta në treg dhe si sillet çmimi i tyre. Dredhëza është kultura me të cilën do të rritja sipërfaqen, sepse është më fitimprurëse.” Blerta është një shembull i mirë dhe që duhet ndjekur edhe shoqet e saja, që puna e bujqësisë nuk është vetëm për burra dhe për ata që jetojnë në fshat, por është një punë apo biznes i mirë që në fund nga kjo punë të vjelë të mirat materiale. The post Blerta Restelica, fermerja llapjane shembull i mirë për femrat shqiptare appeared first on Mesazhi.com.

Thaçi: Shqipëria ka bërë hapa përcaktues drejt BE-së, Kosova pret liberalizimin e vizave Posted: 29 Nov 2016 06:13 AM PST

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë qëndrimit në Tiranë ka takuar kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, ndërkaq kanë biseduar për bashkëpunimin reciprok dhe procesin integrues. Thaçi shkruan në Facebook se Shqipëria ka bërë hapa përcaktues drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, derisa Kosova, pas MSA-së, pret liberalizimin e vizave dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE. Lexoni të plotë postimin e Thaçit në Facebook: “Gjatë qëndrimit tim në Tiranë, zhvillova një takim edhe me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, me të cilin biseduam për bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve tona. Duhet vazhduar me shkëmbimin e përvojave ndërshtetërore, për të forcuar edhe më shumë demokracinë parlamentare si në Shqipëri, ashtu edhe në Kosovë. Shqipëria ka bërë hapa përcaktues drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, derisa Kosova, pas MSA-së, pret liberalizimin e vizave dhe dinamikë të shtuar drejt anëtarësimit në BE. Orientimi kah vlerat euroatlantike dhe perëndimore është njëra ndër të arriturat më strategjike të shqiptarëve në këtë shekull”. The post Thaçi: Shqipëria ka bërë hapa përcaktues drejt BE-së, Kosova pret liberalizimin e vizave appeared first on Mesazhi.com.
Ushtria turke shkatërron 4 vendbanime të DEASH-it Posted: 29 Nov 2016 01:59 AM PST

Forcat ajrore turke, në kuadër të ofensivës “Mburoja e Eufratit” kanë ndërmarrë sulme ajrore ndaj objektivave të organizatës terroriste DEASH në Siri, ku janë shkatërruar 4 vendbanime të tyre, raporton Anadolu Agency (AA). Mësohet se 11 terroristë të DEASH-it janë vrarë si pasojë e sulmeve ajrore. Në një deklaratë me shkrim nga Ushtria turke, thuhet se ofensiva operacioni “Mburoja e Eufratit” i nisur më 24 gusht dhe që synon sigurinë e kufirit të Turqisë më Sirinë është duke vazhduar. Avionët e ushtrisë turke kanë asgjësuar 4 godina ku banonin militantë të DEASH-it, ndërkohë një avion pa pilot ka asgjësuar 2 automjete të armatosura. The post Ushtria turke shkatërron 4 vendbanime të DEASH-it appeared first on Mesazhi.com.

Zëri: “Liverpool mposht Leeds, kalon në gjysmëfinale” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Zëri: “Liverpool mposht Leeds, kalon në gjysmëfinale” plus 29 more

Liverpool mposht Leeds, kalon në gjysmëfinale Posted: 29 Nov 2016 02:15 PM PST

Liverpool ka shënuar fitore prej 2:o kundër Leeds, për të kaluar në gjysmëfinale të EFL Cup Skuadra e Liverpoolit ka mposhtur Leeds me rezultat të pastër 2:0, për të kaluar në gjysmëfinale të EFL Cup. Të dy golat për Liverpoolin u shënuan në pjesën e dytë nga Divoc Origi dhe Woodburn. Pas kësaj fitoreje Liverpool bëhet skuadra e parë që kalon në gjysmëfinale, ndërsa nesër do të përcaktohen edhe tre skuadrat tjera. /Express/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mesazhi i Messit për skuadrën e Chapecoense (Foto) Posted: 29 Nov 2016 02:14 PM PST

Leo Messi ka shprehur ngushëllime familjarëve dhe miqve të skuadrës Chapecoense Ylli i Barcelonës, Leo Messi ka ngushëlluar familjarët dhe miqtë e skuadrës dhe futbollistëve të Chapecoense, të cilët humbën jetën sot. “Ngushëllimet e mia për të gjithë familjarët dhe shokët e Chapecoensese. Forca Chape”, shkruan Messi. /Express/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi i shkruan letër organizatës kundër antisemitizmit Posted: 29 Nov 2016 01:50 PM PST

Pasi që qendra “Simon Wiesenthal” e luftës kundër antisemitizmit, me seli në Paris, i ka dërguar letër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të shqetësuar për shtrirjen e antisemitizmit në Kosovë përmes librave të botuara në Egjipt nga “Vëllazëria Myslimane”, ky i fundit i është drejtuar me një letër duke sqaruar situatën në Kosovë. I nderuar Dr. Shimon Samuels Dëshiroj të ju falënderoj për letrën tuaj të datës 15 nëntor 2016 dhe poashtu……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Koci: Dehari është dashur të ketë përkujdesje të shtuar mjekësore (Video) Posted: 29 Nov 2016 01:43 PM PST

Avokati Arianti Kocia ka folur në InfoBox të RTV Dukagjini, lidhur me rastin e Astrit Deharit. Ai nuk ka dashur që të flas se a ka qenë vrasje apo vetëvrasje, siç thotë Prokuroria e Shtetit, por e bën direkt përgjegjës shtetin për këtë. Ai madje, thotë se në këtë rast, duke parë të gjitha rrethanat, ndaj Astritit është dashur të këtë një kujdes të shtuar edhe mjekësor. “Familja paska pas edhe një precedent me vëllanë e tij, kështu që këto janë raste……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ronaldo me mesazh emocionues për tragjedinë e sotme (Foto) Posted: 29 Nov 2016 01:41 PM PST

Cristiano Ronaldo është solidarizuar me të gjithë familjarët e viktimave në Brazil Ylli i Real Madridit, Cristiano ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave që humbën jetën pas rrëzimit të aeroplanit me futbollistët e Chapecoensese. “I shokuar pas tragjedisë që i ndodhi Chapecoensese. Solidarizohem me anëtarët e familjes dhe shokët e viktimave. Një përqafim për clubin dhe gjithë futbollin brazilian”, ka shkruar Ronaldo në Facebook.  …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Policia serbe arreston 7 nxënës për ngritjen e flamurit shqiptar në Medvegjë Posted: 29 Nov 2016 01:39 PM PST

Në Preshevë dhe Bujanoc, vende të banuara me shumicë shqiptare, u ngrit flamuri dhe u festua 28 Nëtori sikur në të gjitha qytetet shqiptare. Por, në Luginën e Preshevës, Dita e Flamurit nuk u festua në të gjitha vendbanimet shqiptare, sidomos në Medvegjë, ku policia serbe ka ndërhyrë në Shkollën e Mesme “Nikola Tesla” pasi nxënësit shqiptarë kishin ngritur një flamur në shkollë, njfton agjencia e lajemeve “Presheva jonë”. Mësohet se në mesin e nxënësve të arrestuar……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kosova ka forcuar luftën kundër terrorizmit Posted: 29 Nov 2016 01:27 PM PST

Duke qenë se Kosova është pjesë e koalicionit ndërkombëtar në luftën kundër ekstremizmit, radikalizmit dhe terrorizmit, në këtë frymë ajo po vazhdon që të konsolidojë marrëdhëniet me partnerët ndërkombëtarë dhe të arrijë marrëveshje me këto vende partnere, në funksion të kësaj lufte, vlerësojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës. Valdet Hoxha, zëvendësministër i Punëve të Brendshme i Qeverisë së Kosovës, duke folur për Radion……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Turqi, zjarr në konviktin e femrave. 12 viktima, 22 të plagosura (VIDEO) Posted: 29 Nov 2016 01:24 PM PST

Një zjarr i rënë në një konvikt të një shkolle të mesme për femrat në jug të Turqisë ka shkaktuar 12 të vdekur dhe 22 të plagosur gjatë natës së kësaj të marte. Lajmi konfirmohet nga guvernatori i qytetit dhe nga media shtetërore. Guvernatori i Adanas, Mahmut Demirtas dha i pari numrin e viktimave nga zjarri në qytetin Aladag dhe tha se të plagosurat ishin dërguar menjëherë për në spital, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve “Anadolu”, e cila e përshkroi ndërtesën……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rrëfimi i anesteziologut nga Kosova që u bë hero në Serbi (Video) Posted: 29 Nov 2016 01:07 PM PST

Foshnja 20 ditësh e çiftit Nedelkoviq u trajtua në Klinikën e Neonatologjisë në Prishtinë. Në këtë institucion mund edhe të shërohej i biri i tyre Dimitrij, që kishte probleme me frymarrje dhe me zemër. Mirëpo, prindërit e tij kërkuan që ai të transportohej në Beograd për trajtim të mëtutjeshëm. Për pacientin e vogël në gjendje kritike u sigurua edhe helikopteri i KFOR-it nga kontingjenti amerikan. Por, ai nuk mund të transportohej pa anesteziolog në fluturake. Këtë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
O’Connell: Kultura e nepotizmit në Kosovë duhet të përfundojë Posted: 29 Nov 2016 01:00 PM PST

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell është takuar sot me ministrin e Administratës Publike, Mahir Yahcilar ku kanë folur për emërtimet e pavarura publike. Ambasadori O’Connnell ka thënë se kultura e nepotizmit duhet të përfundojë në Kosovë, shkruan Express. “Sot kisha takim të rëndësishëm me Ministrin e Administratës Publike Mahir Yagcilar në lidhje me projektin e financuar nga Ambasada Britanike, për të ndihmuar emërimet e pavarura publike të bazuara në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
I ftohti i sotëm ngriu pemët (Video) Posted: 29 Nov 2016 12:53 PM PST

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës kishte paralajmëruar se në fillim të kësaj jave do të ketë ulje të temperaturave dhe riga të dobëta shiu. Por mëngjesi i kësaj të marte disa rajone të vendit i ka zbardhur me borë. Madje edhe temperaturat kanë qenë shumë të ulëta, njofton Klan Kosova. Në videon e mposhtme mund të shihni se si akulli i ka mbuluar edhe pemët.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjermania mbron Kosovën Posted: 29 Nov 2016 12:36 PM PST

Kohëve të fundit ka nisur një fushatë, posaçërisht nga gjermanët, e mbështetur edhe nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, me idenë që përfaqësueset e vogla, duke përfshirë këtu edhe Kosovën, të luajnë parakualifikime para eliminatoreve për kampionate evropiane dhe botërore, me arsyen se kombëtaret e mëdha nuk po e gjejnë motivin të luajnë me ekipet e vogla, shkruan zeri.info. Mirëpo, ndryshe mendon kreu i futbollit gjerman, Reinhard Grindel. Presidenti i Federatës Gjermane të Futbollit (DFB), i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shaqiri lutet për Chapecoense (Foto) Posted: 29 Nov 2016 12:33 PM PST

Xherdan Shaqiri ka kërkuar që të luten për viktimat e skuadrës Chapecoense Ylli i Stoke Cityt, Xherdan Shaqiri i është bashkuar listës së sportistëve që kanë shprehur ngushëllime për futbollistët e Chapecoense të cilët humbën jetën pas  rrëzimit të aeroplanit. “Lutuni për Chapecoense”, ka shkruar Shaqiri në Facebook. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjuriq paralajmëron Gjykatë Themelore dhe Gjykatë të Apelit vetëm për serbët! Posted: 29 Nov 2016 12:26 PM PST

Drejtori i të ashtuquajturës, Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq tha se pret që deri në fund të javës të caktohen datat për fillimin e punës së Gjykatës Themelore në Mitrovicë dhe Gjykatës së Lartë të Apelit për komunitetet me shumicë serbe në Kosovë, si dhe të fillojë zbatimi i marrëveshjes për telekomunikacionit. Gjuriq u tha gazetarëve se gjatë dy ditëve në Bruksel janë zhvilluar “biseda të thella teknike”, duke shtuar se do të mundohet të siguroj se……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pse nuk duhet të shkoni në shtrat të zemëruar Posted: 29 Nov 2016 12:24 PM PST

Kujtimet e këqija janë të vështira për t’u larguar pas gjumit, nëse i kenë “marrë me vetë” para se të shkoni në shtrat. Disa hulumtues në Kinë kanë zbuluar se një gjumë i mirë ndihmon për të riorganizuar kujtimet negative në tru, duke e bërë më të vështirë për t’i sjellë në mendje. Ata pretendojnë se këto zbulime mund të aplikohen në një mjedis klinik, për të ndihmuar dhe për të hedhur më shumë dritë mbi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mjekët donin t’ia fiknin aparatet njëvjeçares në koma, por në sekondat e fundit ndodhi mrekullia (Video) Posted: 29 Nov 2016 12:18 PM PST

Doktorët ishin gati t’ia fiknin aparatet që e mbanin gjallë derisa vogëlushja 1-vjeçare e quajtur Marwa, hapi sytë për t’u treguar se ishte akoma gjallë. Vogëlushja ka qenë në koma që në muajin shtator, pasi luftoi me një virus i cili mund t’i merrte jetën. Mjekët donin që t’ia fiknin aparaturat pasi ishin të shqetësuar që edhe nëse ajo zgjohej, do kishte probleme të ndryshme shëndetësore. Megjithatë, prindërit e saj nuk ishin gati të dorëzoheshin dhe e çuan……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Peja i tregon ‘dhëmbët’ në Ligën Ballkanike Posted: 29 Nov 2016 12:11 PM PST

Peja po tregohet mjaft e sigurt në Ligën Ballkanike. Skuadra verdhezi e ka regjistruar sonte fitoren e dytë sezonale në këtë kompeticion pasi e mposhti ekipin KK Karpos Sokoli me rezultat 90:64, në ndeshjen e zhvilluar në palestrën e sporteve “Karagaçi” në Pejë, shkruan zeri.info. Vendësit e kanë mbyllur çështjen e fituesit në pjesën e parë, pasi e kanë mbyllur çerekun e parë me 12 pikë avantazh, 24:12, e atë të dytë, me pesë pikë përpara, 26:21, për të shkuar në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Portieri i mbijetoi rrëzimit të aeroplanit, e telefonoi gruan dhe vdiq Posted: 29 Nov 2016 12:04 PM PST

Portieri i Chapecoenses, Marcos Danilo, ishte njëri nga shtatë të mbijetuarit fillimisht nga dizastri i mbrëmshëm, ku e humbën jetën 76 njerëz, ndërsa pesë të tjerë shpëtuan, nga 81 udhëtarë sa ishin në bordin e aeroplanit të rrëzuar, shkruan zeri.info. Sipas mediave braziliane, 31 vjeçari i mbijetoi aksidentit dhe i telefonoi baashkëshrtes së tij nga shtrati i spitalit në Medellin, Kolumbi. Mirëpo, ai vdiq pak minuta më vonë pas një sulmi në zemër, duke e bërë kështu vdekjen……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Trajneri i Chapecoenses: Edhe nëse do të vdes sot, do të isha i lumtur Posted: 29 Nov 2016 11:57 AM PST

E pabesueshme, por e vërtetë. Duket se trajneri i Chapecoenses, Caio Junior, e kishte parandier vdekjen, raporton zeri.info. Pasi skuadra e tij ishte kualifikuar në finale të Copa Americas, ai ishte mjaft i lumtur dhe kishte deklaruar: Edhe nëse vdes sot, do të vdes i lumtur”. Fatkeqësisht, pak javë më pas, respektivisht mbrëmë, ai vdiq së bashku me 75 udhëtarë tjerë, kryesisht futbollistëtë tij dhe gazetarë, në rrëzimin e aeroplanit që po e dërgonte ekipin në Kolumbi. /Zëri/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Flori Mumajesi ka një mesazh për Elvanën: Kush të do… Posted: 29 Nov 2016 11:56 AM PST

Në media është folur gjithnjë për një lidhje ndërmjet kanatautorit të njohur Flori Mumajesi dhe këngëtares Elvana Gjata. Por asnjëherë zyrtarisht asnjëri prej tyre nuk e ka pranuar diçka të tillë. Pak ditë më parë, Elvana njoftoi se prej kohësh nuk bashkëpunonte më me Florin, në projektet e saja muzikore. Por duket se kantautori nuk e ka pritur mirë ndarjen nga Elvana, ose të paktën në aspektin profesional, siç është munduar gjithnjë ta mbajë ç është munduar……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Behgjet Pacolli thotë se nuk është pajtuar me Lladrovcin Posted: 29 Nov 2016 11:48 AM PST

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka mohuar se ka mbajtur një takim pajtimi sot në Drenas me kandidatin e PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovcin. Pacolli ka thënë se gjithçka rreth tij dhe incidentit me Lladrovcin në Drenas e ka përshkruar Musa Dervishi. “Nuk kam çka i shtoj asaj që e ka thënë kryetari i degës”, ka thënë Pacolli, për Telegrafin. Kryetari i degës së AKR-së Musa Dervishi ka treguar për një takim para disa ditësh kur Lladrovci e kishte përzënë Behgjet……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Man Utd nis bisedimet me Matan Posted: 29 Nov 2016 11:15 AM PST

Manchester United pritet t’i nis bisedimet për vazhdimin e kontratës me Juan Matan më shpejtë se që mendohej, shkruan tabloidi britanik The Sun, përcjellë zeri.info. Futbollisti spanjoll po shfaq formë të shkëlqyer këtë sezon dhe “Djajtë e Kuq” konsiderojnë se ai e meriton t’i vazhdohet kontrata, e cila momentalisht i skadon në vitin 2018. /Zëri/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Klubi i Premierligës e do Hondan Posted: 29 Nov 2016 11:13 AM PST

Tottenhami ia ka vënë syrin mesfushorit japonez, Keisuke Honda, i cili pritet të largohet nga Milani gjatë janarit, shkruan e përditshmja italiane La Repubblica, raporton zeri.info. Përfaqësuesi japonez nuk bën pjesë në planet e trajnerit Vincenzo Montella dhe për këtë i ka bërë valixhet gati dhe mund të transferohet në Premierligë në janar. /Zëri/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Chelsea bisedon me Moses për vazhdimin e kontratës Posted: 29 Nov 2016 11:13 AM PST

Chelsea dëshiron ta nënshkruajë një kontratë të re me Victor Moses, raporton zeri.info. Futbollisti ofanziv po e shfaq një formë të shkëlqyer në fillim të këtij sezoni dhe kontrata e tij aktuale skadon në vitin 2019. Mirëpo, sipas tabloidit britanik, Daily Mirror, përcjellë zeri.info, Blues duan ta ‘blindojnë’ atë në ‘Stamford Bridge’ edhe për një kohë të gjatë. /Zëri/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Hoxhaj takon homologët e Polonisë dhe Sllovakisë, po rritet gatishmëria brenda BE-së për vizat Posted: 29 Nov 2016 11:10 AM PST

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj gjatë qëndrimit të tij në Poloni ka takuar ndaras homologët e tij të Polonisë dhe Sllovakisë. Në takimin me ministrin e Jashtëm polak, Witold Waszczykowski, Hoxhaj ka biseduar për bashkëpunimin bilateral mes dy vendeve, por edhe për përkrahje multilaterale. Ai e ka falënderuar ministrin polak për ftesën për të marrë pjesë në Forumin e Ministrave të Jashtëm të shteteve të Vishegradit dhe Ballkanit……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ja çka po bëjnë tifozët e Chapecoenses, pas rrëzimit të aeroplanit (FOTO) Posted: 29 Nov 2016 11:05 AM PST

Tifozët e ekipit brazilianë Chapecoense janë shokuar kur e kanë marrë lajmin për vdekjen e komplet ekipit të tyre të zemrës, i cili po udhëtonte drejt Kolumbisë për ta zhvilluar ndeshjen e Copa Americas, shkruan zeri.info. Tifozët kanë qëndruar gjatë ditës së djeshme në tribunat e stadiumit, duke kënduar për më të dashurit e tyre që i humbën në këtë tragjedi dhe kanë vendosur transparente dhe parulla të ndryshme. Kishte prej tyre që në qytet kishin ndezur qirinj, duke……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kështu duket njëri nga të mbijetuarit e rrëzimit të aeroplanit (FOTO) Posted: 29 Nov 2016 11:00 AM PST

76 nga 81 udhëtarët e aeroplanit që u rrëzua mbrëmë në një rajon të Kolumbisë, e kanë gjetur vdekjen, raporton zeri.info. Në aeroplan gjendej kontingjenti i klubit brazilian, Chapecoense, përfshirë këtu 22 futbollistë, stafi teknik, stafi mjekësor dhe zyrtarët, si dhe 21 gazetarë. 72 persona ishin udhëtarë dhe 9 të tjerë anëtarë të bordit. Dhe, mediat e huaja e kanë publikuar një fotografi, ku shihet njëri nga pesë të mbijetuarit, i cili është në gjendje të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rreziku që vjen nga kufjet Posted: 29 Nov 2016 10:58 AM PST

Një grup shkencëtarësh në Izrael kanë vendosur që të provojnë se kufjet mund të përdoren për të përgjuar njerëzit. Sipas portalit mbi teknologjinë Wired, një grup ekspertësh nga Universiteti Ben Gurion realizuan se hakerat mund të gjejnë një mënyrë për të hyrë në një kompjuter, për të bërë regjistrime audio, madje edhe kur mikrofonët e pajisjes janë hequr apo çaktivizuar. Për të riaktivizuar mikrofonët në kufjet për t’i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Blic: Zbulohet plani i ‘fshehtë’ i Kosovës për anëtarësim në UNESCO Posted: 29 Nov 2016 10:53 AM PST

Edhe pse në përgjithësi nuk kanë kundërshtime ndaj ligjit për Liritë Fetare, deputetët e Listës Serbe nuk do të marrë pjesë në seancën e nesërme të Kuvendit të Kosovës, ku temë do të jetë pikërisht ky ligj. Siç mëson ‘Blic’, ideja e autoriteteve të Kosovës është që të marrin në konsideratë këtë dokument, nëse miratohet me ndihmën e pakicës serbe, e me pas të përdorin si argument për pranimin e Kosovës në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ja çka bëri tifozi i Torcidës pas tragjedisë së ekipit brazilian (FOTO) Posted: 29 Nov 2016 10:45 AM PST

Një tifoz brazilian ka mbetur i shokuar nga lajmi për shuarjen e ekipit Chapecoense, i cili po udhëtonte drejt Kolumbisë për ta zhvilluar ndeshjen e Copa Americas, shkruan zeri.info. Jeferson Facenda, tifozi i Torcidas, që njihet si tifozeria zyrtare e ekipit brazilian, e ka bërë një tatuazh në dorë, ku shkruan “Chapecoense”, për nder të viktimave të aksidentit ajror që ndodhi mbrëmë. Emocionuese. /Zëri/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime

Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto) Posted: 29 Nov 2016 02:40 PM PST

Shannon dhe Keira nga Britania e Madhe, nuk janë lejuar nga prindërit që të dalin një mbrëmje, por ato nuk iu bindën urdhrave. Para se të dalin vjedhurazi nga dritarja, ato i kanë mbuluar disa jastëk me jorgan, duke pretenduar se janë duke fjetur, transmeton Telegrafi. Madje, për ta bërë këtë edhe më të besueshme, vajzat i kanë prerë flokët dhe i kanë vendosur në jastëk, për të hequr çdo dyshim se nuk janë aty. Njëra nga vajzat që janë argëtuar deri në orën katër të mëngjesit, i ka vënë fotografitë në Twitter, duke treguar si ia kanë hedhur prindërve. Por, shumica nuk e kanë pëlqyer veprimin e adoleshenteve, duke e konsideruar mashtrim dhe jo sinqeritet ndaj prindërve. /Telegrafi/ Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime The post Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto) appeared first on Telegrafi.
Dy femrat nisin kërcimin erotik, por ajo çfarë u bën vogëlushi do t’ju bëjë të qeshni me lot (Foto/Video, +16) Posted: 29 Nov 2016 07:28 AM PST

Dy femra britanike nisën të bënin një kërcim erotik. Ato ndezën kamerat që ta filmonin kërcimin për ta shpërndarë më pas në rrjet. Por duket se nuk i kishin bërë mirë llogaritë, transmeton tema. Vogëlushi i njërës prej tyre doli para kamerës, duke kërcyer për qejf të vet dhe duke lënë në hije kërcimin e femrave. The post Dy femrat nisin kërcimin erotik, por ajo çfarë u bën vogëlushi do t’ju bëjë të qeshni me lot (Foto/Video, +16) appeared first on Telegrafi.
Shfaqja me flakë nuk shkon si duhet, ndizet zjarr tavani i klubit të natës (Video) Posted: 29 Nov 2016 06:22 AM PST

Në një klub të natës në Lvov të Ukrainës, përformuesi që nxjerrë flakë nga goja e ka ndezur tavanin e lokalit. Si pasojë e zjarrit, objekti është djegur tërësisht dhe është rrënuar, transmeton Telegrafi. Në vendin e ngjarjes kanë qenë afro 250 persona, të cilët kanë nxituar të dalin jashtë, por ka pasur të tillë që kanë qëndruar brenda për të bërë ‘selfie’. Për shkak të djegieve të lehta dhe bllokimit nga tymi, janë dërguar në spital 22 njerëz, të cilët janë lëshuar pas kontrollit. Megjithëse pa pasoja në njerëz, dëmet materiale janë shumë të mëdha, sepse objekti është dëmtuar i tëri. /Telegrafi/

The post Shfaqja me flakë nuk shkon si duhet, ndizet zjarr tavani i klubit të natës (Video) appeared first on Telegrafi.

Kalimtari i ngathtë rrëzon kutinë dhe mbush rrugën me patate (Video) Posted: 28 Nov 2016 11:57 PM PST

Në një rrugë shumë të frekuentuar në Londër, një burrë është penguar dhe e ka rrëzuar kutinë, duke e zbrazur një sasi të konsiderueshme të patateve. Ai është ngritur shpejtë nga asfalti dhe ka nisë t’i mbledhë, ndërsa është ndihmuar nga të pranishmit, transmeton Telegrafi. Pasi i ka kthyer sërish në kuti, ai është larguar sikur asgjë të mos ndodhte. Kjo në fakt nuk është ndonjë ngjarje e rëndësishme, sikur mos të ishin shfrytëzuesit e rrjeteve sociale, që do ta shpërndanin dhe të jepnin komente të ndryshme. “Ai është ngutur dhe i ka rrëzuar me qëllim që të pengojë trafikun”, “kutia i ra pa dashje, madje e shtyu një grua” janë dy nga komentet më të ndryshme. /Telegrafi/

The post Kalimtari i ngathtë rrëzon kutinë dhe mbush rrugën me patate (Video) appeared first on Telegrafi.

Mbyllet patinazhi bizar në të cilin ndodheshin pesëmijë peshq të ngordhur (Foto) Posted: 28 Nov 2016 11:38 PM PST

Në qytetin Kitakyashu të Japonisë, është hapur një patinazh i çuditshëm poshtë së cilit janë vënë pesëmijë peshq të ngordhur. Në këtë formë është dashur të jepet ndjenja, se rrëshqitësit janë duke qëndruar mbi sipërfaqen e ngrirë të detit apo liqenit, por jo të gjithë po e pëlqejnë, transmeton Telegrafi. Vendosja e 25 llojeve të ndryshme të këtyre krijesave, është konsideruar si abuzim me të drejtat e gjallesave. Peshqit janë vënë në rrathë, të shpërndarë e madje është krijuar edhe përshëndetja ‘HELLO’ që japë një pamje shumë bizare. Ankesat dhe kritikat që i janë bërë këtij vendi, ka bërë që zyrtarët ta mbyllin dhe ta shkrijnë akullin për t’i larguar këto krijesa. “Të gjithë peshqit janë blerë të ngordhur në dyqan të licencuar për shitje. Asnjë prej tyre nuk është zënë apo mbytur për këtë qëllim” është arsyetimi për rastin. /Telegrafi/ Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime Nuk-u-lejuan-të-dalin-në-mbrëmje-menyra-si-vepruan-keto-vajza-do-tju-shqetesoje-foto-2 “Nuk u lejuan të dalin në mbrëmje, mënyra si vepruan këto vajza do t’ju shqetësojë (Foto)” plus 4 more Telegrafi Dështime The post Mbyllet patinazhi bizar në të cilin ndodheshin pesëmijë peshq të ngordhur (Foto) appeared first on Telegrafi.

Bota Sot: “N? Vjen? ndizen qirinj p?r t? p?rkujtuar dy f?mij?t e familjes Dvorani q? vdiqen tragjikisht n? Serbi” plus 15 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Bota Sot: “N? Vjen? ndizen qirinj p?r t? p?rkujtuar dy f?mij?t e familjes Dvorani q? vdiqen tragjikisht n? Serbi” plus 15 more

N? Vjen? ndizen qirinj p?r t? p?rkujtuar dy f?mij?t e familjes Dvorani q? vdiqen tragjikisht n? Serbi Posted: 29 Nov 2016 12:12 PM PST

Në Austri në qytetin e Vjenës, disa nga bashkëkombësit kosovarë kanë organizuar një ceremoni, ndezje qirinjsh për të përkujtuar dy fëmijët e familjes Dvorani që vdiqën në aksidentin fatal, në autostradën Novi Sad-Suboticë. Në pamundësi që shumë kosovarë të marrin pjesë në varrimin e tyre, ata kanë bërë nderime para fotografive të dy fëmijëve që ishin vendosur në një vend në qytetin e Vjenës. Muhamet Dvorani 8 vjeç dhe Mendim Dvorani 5……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ky ?sht? njeriu m? i urryer i momentit n? planet, shkak rr?zimi i aeroplanit t? Chapecoense Posted: 29 Nov 2016 12:05 PM PST

Humoristi australian, Adam Rozenbachs, është njeriu më i urryer i momentit në planet. Ai në momentin e rrëzimit të aeroplanit që barte skuadrën braziliane Chapecoense, ka bërë një postim në Twitter, postim tallës, duke mos qenë i informuar mirë se bëhet fjalë për një tragjedi të madhe, me të madhen viteve të fundit. “Aeroplani që barte një ekip futbolli u rrëzua në Kolumbi. Të mbijetuarit u dëgjuan duke thirrur: penallti, penallti”, ishte postimi që bërëi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
K?shtu duket nj?ri nga t? mbijetuarit e rr?zimit t? aeroplanit Posted: 29 Nov 2016 11:14 AM PST

76 nga 81 udhëtarët e aeroplanit që u rrëzua mbrëmë në një rajon të Kolumbisë, e kanë gjetur vdekjen. Në aeroplan gjendej kontingjenti i klubit brazilian, Chapecoense, përfshirë këtu 22 futbollistë, stafi teknik, stafi mjekësor dhe zyrtarët, si dhe 21 gazetarë. 72 persona ishin udhëtarë dhe 9 të tjerë anëtarë të bordit. Dhe, mediat e huaja e kanë publikuar një fotografi, ku shihet njëri nga pesë të mbijetuarit, i cili është në gjendje të rëndë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pamjet t? raja tmerruese nga aeroplani i rr?zuar n? Kolumbi (+16) Posted: 29 Nov 2016 10:06 AM PST

Një aeroplan me 81 udhëtarë është rrëzuar në Kolumbinë qendrore, ndërsa policia ka konfirmuar se 75 njerëz e kanë humbur jetën, derisa vetëm gjashtë kanë mbijetuar. Në mesin e të vdekurve ishin futbollistët e skuadrës braziliane, Chapecoense, të cilët e kanë humbur jetën, kurse vetëm tre prej tyre kanë mbijetuar. Janë publikuar pamjet e aeroplanit të rrëzuar dhe disa nga momentet e intervenimit të ekipeve mjekësore që jua sjellim në videon e mëposhtme. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tragjedia me futbollist?t brazilian?: Nga ‘selfiet’ duke buz?qeshur n? aeroplan deri te aksidenti i kobsh?m Posted: 29 Nov 2016 06:27 AM PST

Një aeroplan me lojtarë brazilianë u rrëzua në afërsi të qytetit të Medellinit të Kolumbisë. Sipas televizionit britanik Sky Sport, e cila i referohet raportit të policisë kolumbiane, 76 persona kanë vdekur si pasojë e rrëzimit të aeroplanit. Ekipi i Chapocoenses do të takohej të mërkurën me skuadrën kolumbiane Atletico Nacional në kuadër të finales së Kupës së Amerikës Jugore.   Footage of @chapecoensereal celebrating reaching the Copa Sudamericana final, just 5 days ago. …….This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
N? Medvegj? m? 28 N?ntor shqiptar?t e l?shojn? pushtetin, prishin koalicionin p?r shkak politikave diskriminuese serbe Posted: 29 Nov 2016 05:33 AM PST

Medvegjë, 29 nëntor  -Partia për Veprim demokratik , dega ne Medvegjë dje zyrtarisht e lëshon pushtetin- duke e prish koalicionin me palën serbe. Florim Sahiti zv. kryetar i kuvendit dhe znj.Leme Xhema nënkryetare e Komunës kanë njoftuar “Presheva Jonë” se ky vendim i palës shiptare u imponua nga politikat diskriminuese dhe antishqiptare te regjimit të Beogradit . Njerëzit e kanë kuptuar se aty, ku ska  flamur, aty ska as perspektivë për shqiptarët  Do theksuar se prishja e këtij koalicioni te pushtetit lokal ne……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Djali i Escobar: Babai im u vet?vra Posted: 29 Nov 2016 04:37 AM PST

Djali i baronit të drogës, Pablo Escobar deklaron se i ati i tij është vetëvrarë për të mos u dorëzuar, dhe nuk është vrarë nga policia kolumbiane. Para publikimit të librit të tij të ri, Sebastian Marroqin thotë se ka folur me babain e tij të famshëm, vetëm 10 minuta para se të vdiste, dhe është i bindur që ai është vetëvrarë për të mos iu dorëzuar oficerëve, por edhe për të shpëtuar familjen e tij nga pengmarrja. 39-vjeçari, i cili në atë kohë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Fitues i loj?s shp?rblyese Princ kafe turke ?sht? Petrit Avdyli nga Mitrovica Posted: 29 Nov 2016 04:26 AM PST

Gjithmonë me befasi dhe dhurata të shumta nga Princ kafe turke. Fatlumi kësaj radhe i premisë kryesore Veturë Renault Twingo në lojën shpërblyese të Princ kafe turkeështë Petrit Avdyli nga Mitrovica. Loja vazhdon me shumë shpërblime të tjera, vetëm duhet të hapni cilindo paketim të Princ kafe turke dhe ju mund të gjeni kuponin me shpërblim si: para të gatshme, iphone 7, 500 gr. kafe turke dhe premia kryesore kësaj radhe është Veturë PEUGEOT 208. Princ kafe turke gjithmonë besnik ndaj konsumatorëve të vet…….This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mali i Zi b?het me qeveri t? re, n? mesin e minstrave edhe nj? shqiptar Posted: 29 Nov 2016 02:43 AM PST

Parlamenti i Malit të Zi, pa pjesëmarrjen e partive opozitare në mënyrë unanime zgjodhi qeverinë e re cila do të drejtohet nga kryeministri Dushko Markoviq. Ekzekutivi atje përbëhet nga  Partia Demokratike e Socialistëve dhe socialdemokratëve me partitë e pakicave – Partia Boshnjake, një koalicion i partive shqiptare dhe iniciativa qytetare kroate. Kryetari i parlamentit Ivan Brajoviq falënderoi ish-kryeministrin Milo Gjukanoviq, i cili mbetet në krye të Partisë Demokratike të Socialistëve. Përndryshe, kryeministri i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nuk e besoni se sa aksidente ndodh?n n? Prishtin? p?r m? pak se pes? or?, ja apeli i policis? p?r ngas?sit e veturave Posted: 29 Nov 2016 12:34 AM PST

Mbi 40 aksidente janë shënuar që nga orët e hershme të mëngjesit nëpër rrugët e Prishtinës. Këtë e ka konfirmuar për mediat vendore zëdhënësja e Policisë së Kosovës Flora Ahmeti. Sipas saj që nga mëngjesi numri i aksidenteve si pasojë e borës ka shkuar në 40. “Lusim qytetarët që të jenë më të kujdesshëm gjatë kësaj kohe. Secili e di se cilat pajisje duhet t’i kenë me vete”, ka thënë ajo. Ahmeti thotë se policia do të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lidhi t? bij?n dhe e detyroi t? b?nte seks oral, ajo mund t? quhet n?na m? e pashpirt n? bot? Posted: 29 Nov 2016 12:05 AM PST

Ajo mund të quhet padyshim nëna më e pashpirt në botë. Kjo sepse lejoi shokun e saj të përdhunonte të bijën vetëm 9-vjeçare. Kjo e fundit u lidh dhe u vesh me një kostum të Playboy nga e ëma, e cila lejoi shokun e saj ta përdhunonte të miturën. 37-vjeçarja e cila kaloi pothuajse tre muaj në burg pasi u arrestua në shtator, iu sigurua liria me kusht, ndërsa mësohet se ajo do të jetë e lirë të premten. Sipas Daily Mail, 9-vjeçarja u zgjua një ditë e veshur me një fustan të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Sot i dor?zohet Kuvendit peticioni “Drejt?si p?r Astritin” Posted: 28 Nov 2016 10:29 PM PST

Besa Luzha, Florina Duli dhe Rudinë Jakupi sot do të dorëzojnë peticionin “Drejtësi Për Astritin”. Ato kanë ftuar qytetarët që mblidhen në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Raporti i dorëzohet Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, Qeverisë së Kosovës si dhe Komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione. Ndryshe, peticioni “Drejtësi për Astritin” deri ditën e djeshme është raportuar……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Djaloshi nga Gjilani, me karriget si shqiponj? Posted: 28 Nov 2016 10:22 PM PST

Në Gjilan, një i ri që veten e konsideron artist, ka krijuar një karrige në formë të shqiponjës. Abedin Selimi dy karriget e tavolinën i bëri me duart e tij, e për t’i përfunduar me 28 Nëntor punoi goxha shumë.  …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia n? panik, shqiptar?t nisin krijimin e “Shqip?ris? s? Madhe” Posted: 28 Nov 2016 01:54 PM PST

Mediat serbe vazhdojnë të merren intensivisht me Unionin e Komunave Shqiptare në rajon, pas nënshkrimit të Memorandumit të bashkëpunimit në Tiranë. “Në Tiranë në dyer të vogla formohet ‘Shqipëria e Madhe’”, ky është titulli i mediave serbe pas konstituimit të këtij Unioni. Unionin e komunave përveç kryeqytetit shqiptar, e përbëjnë edhe Prishtina, Tetova, Ulqini dhe Presheva. Pas raportimeve të B92, Tanjug dhe Blic, e përditshmja serbe “Veçernje Novosti” për……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kryetari i Ballit Komb?tar ia thot? k?ng?s Posted: 28 Nov 2016 01:14 PM PST

Ky është Gazmend Islami Kryetar i Ballit Kombëtar, i cili ka edhe njohuri të mira mbi çiftelinë. Përveç se merret me politikë, ai din shumë mirë edhe të këndoj. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Policia nd?rhyn n? Medvegj?, pengon ngritjen e flamurit shqiptar dhe arreston 7 nx?n?s Posted: 28 Nov 2016 12:59 PM PST

Sot në Preshevë dhe Bujanoc, qytete këto të banuara me shumicë shqiptare u ngrit flamuri dhe u festua 28 Nëtori sikur në Vlore, Tiranë, Prishtinë, Ul çin e Tetovë. Në Luginën e Preshevës, Dita e Flamurit sot nuk u festua në të gjitha vendbanimet shqiptare, sidomos në Medvegjë, ku policia serbe ka ndërhyrë në Shkollën e Mesme “Nikola Tesla” pse nxënësit shqiptarë kishin ngritur një flamur në shkollë, “Presheva jonë”.  Në mesin e nxënësve të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“Mohohet lidhja Brad Pitt- Kate Hudson” plus 9 more 24 ore lajme

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Mohohet lidhja Brad Pitt- Kate Hudson” plus 9 more 24 ore lajme

Mohohet lidhja Brad Pitt- Kate Hudson Posted: 29 Nov 2016 08:00 AM PST

Kohët e fundit kanë qarkulluar shumë lajme se Brad Pitt po takohet fshehurazi me Kate Hudson, duke hedhur dyshime se mes tyre ka nisur një romancë. Mirëpo, një burim ka thënë për “DailyMail” se të gjithë këto janë thjeshtë thashetheme. Më herët u pretendua se Kate është gruaja misterioze me të cilën po takohet Brad, …
“Engjëjt” mbërrijnë në Paris Posted: 29 Nov 2016 07:45 AM PST

Një ndër evenimentet më të rëndësishme të modës është “Victoria’s Secret Fashion Show”. Ky eveniment këtë vit do të mbahet në kryeqytetin francez, Paris. Modelet më të njohura si Kendall Jenner, Bella Hadid, Lily Donaldson, Joan Smalls, Alessandra Ambrosio, Sara Sampaio, Jasmine Tookes, Lily Aldridge, Candice Swanepoel, Isabel Goulart e shumë të tjera, kanë udhëtuar …
“Gotham Awards”, vlerësohet “Moonlight” Posted: 29 Nov 2016 07:39 AM PST

Sezoni i çmimeve kinematografike në SHBA, nisi me edicionin e 26 të “Gotham Film Awards” në Nju Jork, me një sërë yjesh që parakaluan në tapetin e kuq. Aktorët Ethan Hawke, Amy Adams dhe regjisori Oliver Stone ishin mes atyre që u vlerësuan me çmime. “Kur je 42-vjeç, të duket vetja e re për t’u …
Formalizohen 30 mijë fermerë, zbardhen pesë problematikat e procesit Posted: 29 Nov 2016 07:25 AM PST

Në periudhën 2014-2015, rreth 30 mijë fermerë janë pajisur me NIPT, si pjesë e aksionit për formalizimin e ekonomisë, por Këshilli i Investimeve, në një studim të posaçëm për ecurinë e këtij procesi, ka gjetur disa problematika. Studimi tregon se numri i fermerëve të regjistruar deri në prill 2016 është 29,919. Sipas raportimeve të Drejtorisë …
Bileta më të lira, WIZZAIR fillon fluturimet nga Rinasi në prill Posted: 29 Nov 2016 07:17 AM PST

Në prill të 2017-s, një tjetër kompani fluturimesh “low cost” do të operojë në Shqipëri. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, gjatë vizitës zyrtare në Hungari me ministrin e Zhvillimit Kombëtar, Miklós Seszták, nënshkroi një Memorandum Bashkëpunimi, që i hap rrugë fillimit të flututimeve të kompanisë “low cost” WIZZAIR. Duke u ndalur te Memorandumi, Dervishaj theksoi …
Doganat: Blerjet online s’tërhiqen pa shlyer taksën, ja si paguhet Posted: 29 Nov 2016 07:11 AM PST

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka bërë publike mënyrën si do paguhet taksa doganore për blerjet online mbi 22 euro dhe për dhuratat mbi 45 euro. Doganat sqarojnë se çdo qytetar që blen online duhet të bëjë në rrugë elektronike deklarimin e thjeshtuar. Hapi i parë është dërgimi më e-mail i Letërnjoftimit ID në adresën …
Basha: Gati ta amendojmë Vettingun pa pritur Kushtetuesen Posted: 29 Nov 2016 07:05 AM PST

Kreu i PD-së tha sot se fton Edi Ramën të amendojnë ligjin e Vettingut pa patur nevojë për vendimin e Gjykatës Kushtetuese. “Lidhur me Vettingun unë dhe Partia Demokratike jemi gati të amendojmë ligjin pa patur nevojë që të presim Gjykatën Kushtetuese. Kushtetuta thotë që Vettingun duhet ta bëjë Kuvendi, kurse Edi Rama do ta …
Trajanov: Do ta ulim numrin e deputetëve dhe ministrive në Maqedoni Posted: 29 Nov 2016 06:57 AM PST

Koalicioni për ndryshime dhe drejtësi e ka vazhuar sot fushatën zgjedhore në Përzhino, Cërnicë dhe lagjen Kisella Vodë, ku i ka prezantuar pikat e programit politik për zgjedhjet e 11 dhjetorit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Me këtë rast, Trajanovi tha se ndryshim i pushtetit është i patjetërsueshëm si një parakusht për stabilizimin e vendit, sundimin e …
Në Oteshevë mbahet Prespa Business Forum 2016 Posted: 29 Nov 2016 06:44 AM PST

Komuna e Resnjës organizon do të organizojë në Oteshevë aktivitetin afarsit “Prespa Business Forum 2016”, ku do të marrin pjesë kryetarët e komunave të Resnjës, Korçës dhe Pustecit, etj, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ky forum do të mbahet më 1 dhe 2 dhjetor, ndërkaq paraqet vazhdimësi të aktiviteteve të filluara me nënshkrimin e memorandumit për bashkëpunim …
Zëdhënësja e Ministrisë së Kulturës ka kërkuar ryshfet për të punësuar një person në MPB Posted: 29 Nov 2016 06:28 AM PST

Prokuroria Themelore Publike në Veles ka zbatuar hetim deri te Gjykata Themelore-Veles ku ka dorëzuar propozim prokurorie kundër D.N.K., e punësuar si zëdhënëse në zyrën të zëvendësministrit për kulturë për padi penale ‘Ryshfet’, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ajo, sipas PTHP-së, në periudhën nga 7 qershor deri 3 shtator 2016 disa herë i ka mashtruar në dëmtim …

Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more

Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi Posted: 28 Nov 2016 11:48 AM PST

Atmosfera festive në Luginë të Preshevës, edhe përkundër pengesave nga shteti serb, nuk ka munguar ditën e sotme për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit. Në ndërtesat komunale të Bujanocit dhe Preshevës, sot, përveç flamujve shtetërorë të Serbisë dhe atyre komunalë, ka valuar edhe flamuri kuqezi. Pasditen e sotme, siç raporton televizioni serb RTS, presidenti i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, e ka ngritur flamurin edhe para objektit të këtij këshilli. Qytetarët shqiptarë të Luginës thonë se ata e festojnë këtë ditë bashkë me familjet e tyre, kryesisht nëpër shtëpi. 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more Kohë më parë, Gjykata serbe për kundërvajtje ka dënuar Nagip Arifin dhe Partinë e tij Demokratike, sikurse edhe presidentin e Këshillit Kombëtar Jonuz Musliu si përgjegjës për ngritjen e flamujve të shtetit të huaj dy vjet më parë, pa praninë e flamurit shtetëror serb. The post Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi appeared first on Mesazhi.com.
Kush ishte Adem Jashari? (Foto) Posted: 28 Nov 2016 11:44 AM PST

Dita e 28 nëntorit përveç se është dita e shpalljes së Pavarsisë së Shqipërisë është edhe ditëlindja e komandantit legjendar, Adem Jasharit. Ndërsa, për ju kemi sjellur një historik të shkurtër të jetës dhe veprës së tij.
20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more

Adem Jashari lindi në rajonin e Prekazit të Drenicës në Kosovë, më 28 nëntor 1955 Ai është një nga arkitektët kryesor të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Adem Jashari ishte kryekomandanti i UÇK-së. Së bashku me të vëllain e tij Hamzën, Ademi ka marrë pjesë në sulmet kundër forcave policore-ushtarake serbe. Forcat policore jugosllave dhe Ushtria Jugosllave e sulmuan shtëpinë e tij në mars të vitit 1998, ku Jashari heroikisht ra së bashku me pesëdhjetë e gjashtë anëtarët e familjes së tij. Ky është rast unikat në historinë e luftërave. Ai mban titullin “Komandanti Legjendar i UÇK-së”. Titullin “Hero i Kosovës” u dha atij në vitin 2008 nga kryeministri i Kosovës. Jeta Në vitin 1991, Adem Jashari u zhvendos në Shqipëri për t’u trajnuar me vullnetarët e parë, që më vonë u bashkuan në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Më 28 shkurt 1998, një grup kryengritës të udhëhequr nga Adem Jashari, sulmuan patrullat e policisë serbe duke vrarë katër policë dhe plagosur dy. Familjen Jashari e luftuan forcat serbosllave në Kosovë në vitet e 90-ta, por ky fakt u mbajtë i fshehur nga opinioni i gjerë, nga ana e politikanëve të moderuar shqiptarë dhe nga qeveria e Beogradit, si mënyrë për të ruajtur status-quonë. Beteja e parë mes Ademit dhe shokëve e tij kundër Forcave Federale ushtarako-policore Jugosllave u bë në mëngjesin e 30 dhjetorit të vitit 1991. Shtëpia e Jasharajve ishte rrethuar nga një numër i madh i forcave të sigurimit serbosllav duke kërkuar dorëzimin e tij. Jasharajt me shokët, thyen rrethimin dhe më vonë morën pjesë në disa aksione kundër ushtrisë jugosllave dhe të policisë. Adem Jashari në Prekaz u sulmua përsëri nga forcat e policisë federale më 22 janar të vitit 1998, por me trimërinë e tij e përballoi sulmin me sukses. Sulmi mbi Prekazin Në orët e hershme të mëngjesit të 5 mars 1998, në Prekaz u sulmua sërish nga Ushtria Jugosllave dhe forcat policore. Forcat sulmuese përbëheshin nga transportues të blinduar dhe pjesëtarë të policisë, të mbështetura nga artileria nga një fabrikë municioni në afërsi. Lagjen Jashari e kishin rrethuar diku me rreth 7-8 mije trupa. Sulmi zgjati tre ditë dhe dy netë. Forcat policore filluan sulmin pa asnjë paralajmrim. Pas kësaj kanë filluar të shtënat. Nga një shtëpi, policia qëllonte me mortaja, pasuar nga gazi lotësjellës. Shumica e familjes së gjërë e Jasharajve u mblodhën në një dhomë të vetme, e cila ishte e murosur me tulla. Një predhë pastaj ra përmes çatisë, duke vrarë një numër të anëtarëve të familjes. Granatimet e vazhdueshme për nja tridhjetë e gjashtë orë ia mundësuan policisë më në fund të hyjë në shtëpi. Organizata “Amnesty International”, në një raport të bërë për rastin, tha se sulmi kishte për qëllim eliminimin e të gjithë dëshmitarëve. Adem Jashari së bashku me pesëdhjetë e gjashtë anëtarët e familjes së tij u vranë. Gjithsejt pesëdhjetë e tetë persona janë vrarë, në mesin e tyre tetëmbëdhjetë ishin gra dhe dhjetë fëmijë nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare. Nga ana tjetër televizioni serb “B-92” lajmëronte për 69 pjesëtarë të vrarë të policisë dhe ushtrisë. Dhe disa anëtarë të familjes Jashari ende jetojnë. Pas vdekjes Adem Jashari dhe sakrifica e tij heroike u bënë simboli i pavarësisë për shqiptarët e Kosovës dhe për shqiptarët kudo që janë. Kështu shumë prej tyre veshën bluza me fotografinë e tij pasi Kosova shpalli pavarësinë e saj të dielën, më 17 shkurt të vitit 2008. Mbishkrimi në bluzat ishte ″Bac u kry”, duke iu referuar shprehjes së përdorur gjatë homazheve në varrin e tij me rastin e shpalljes së pavarësisë, si realizim i qëllimit sublim të të gjithë jetës dhe veprimtarisë së Adem Jasharit. 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more

The post Kush ishte Adem Jashari? (Foto) appeared first on Mesazhi.com.

Veseli: Sulmi ndaj Konsullatës turke s’i kontribuon bashkëjetesës në Prizren Posted: 28 Nov 2016 11:39 AM PST

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka dënuar ashpër sulmin ndaj Konsullatës së Republikës së Turqisë në Prizren. Veseli, siç thuhet në një komunikatë për media, konsideron se “akte të tilla të shëmtuara nuk i kontribuojnë bashkëjetesës së shkëlqyer midis komunitetit shqiptar dhe atij turk në këtë qytet”. The post Veseli: Sulmi ndaj Konsullatës turke s’i kontribuon bashkëjetesës në Prizren appeared first on Mesazhi.com.
Muslimanët Rohingya apel për intervenim në Mianmar Posted: 28 Nov 2016 11:17 AM PST

Kryetari i Unionit Rohingya të Arakanit, Prof. Dr. Vakar Uddin, ka bërë thirrje për intervenim ndërkombëtar për ndaljen e dhunës kundër muslimanëve Rohingya, duke thënë se ajo shndërruar në gjenocid, raporton Anadolu Agency (AA). Vakar Uddin, i cili jeton në SHBA, në vlerësimin për gazetarin e AA-së në lidhje me dhunën me të cilën muslimanët e Arakanit po përballen kohëve të fundit, tha se qeveria e Mianmarit po vret njerëz pa bërë dallim mes grave, fëmijëve dhe të moshuarve dhe se njerëzit po i djeg të gjallë. “Ndaj muslimanëve Rohingya po zbatohet dhunë. Kësaj radhe nuk është dhunë mes popujve, jo nga budistët ekstremistë të vendit, por nga vetë qeveria e Mianmarit. Forcat ushtarake të Mianmarit po sulmojnë shumë fshatra, po vrasin civilë dhe po ua vënë flakën shtëpive. Shumë gra dhe fëmijë po përpiqen të ikin nga shtëpitë që digjen. I kapin gratë dhe fëmijët dhe i hedhin brenda shtëpive që digjen. Ndërkaq, ata që nuk mund t’i zënë, i vrasin përmes zjarrit të hapur nga helikopterët. Sheshet e hapura, fushat e orizit janë përplot me kufoma të muslimanëve të vrarë Rohingya”, u shpreh Vakar Uddin.

“Gratë ose vriten, ose përdhunohen kolektivisht”

Vakkar Uddin tha se qindra muslimanë Rohingya sillen në një vend dhe qëllohen për vdekje. Siç tha ai, kjo gjë pa dyshim që është “gjenocid”. Uddin theksoi se të gjithë ata që shohin dhunën ndaj muslimanëve do ta kuptojnë se kjo përputhet tërësisht me përkufizimin e gjenocidit. “Vranë me qindra njerëz. Ne kemi gjetur edhe varreza masive. Kemi gjetur shumë njerëz që i kanë vrarë duke i gjunjëzuar. Shumë gra i kanë vrarë duke i djegur. Krahas kësaj, ka pasur shumë raste përdhunimesh kolektive. Forcat e qeverisë organizojnë bastisje nëpër shtëpitë e fshatrave. Për këtë arsye, meshkujt janë të detyruar të largohen apo të ikin nga shtëpitë nga frika se do të vriten. Gratë që ngelin në shtëpi, ose vriten, ose përdhunohen kolektivisht nga ana e policisë”, theksoi ai. Prof. Dr. Vakar Uddin tha se qeveria e Mianmarit nuk e ka ndryshuar aspak qëndrimin edhe përkundër thirrjeve nga organizatat ndërkombëtare, shoqatat e të drejtave të njeriut, SHBA-të dhe shtetet e OECD-së. Sipas Vakar Uddin, organizatat ndërkombëtare kanë bërë thirrje për lejimin e hyrjes së ndihmave humanitare në rajon, megjithatë qeveria ka penguar qasjen e tyre nga ajri, toka dhe deti, duke e pamundësuar kështu hyrjen e ushqimeve dhe të gjitha ndihmave të tjera në rajon. “Aktualisht, mbi 20 mijë Rohingya janë pa shtëpi. Familjet po përpiqen të qëndrojnë në vende më të sigurta, disa duke u transferuar larg nga fshatrat e tyre, e disa të tjera në Bangladesh. Në disa fshatra, brenda një shtëpie jetojnë 10-15 familje. Për këtë arsye nuk mund të gjendet ushqim i mjaftueshëm. Burimet e bujqve Rohingya janë të kufizuara dhe deri më tani nuk ka produkte me të cilat njeriu mund të ushqehet. Prandaj, Rohingyat janë duke u përballur me një krize serioze humanitare. Qeveria e Mianmarit, krahas të gjitha këtyre negativiteteve, gjithashtu armatos dhe trajnon budistët ekstremë. Ata, nga ana tjetër, sulmojnë popullin Rohingya. Në këtë mënyrë gjendja ka tendencë të evoluojë në problem ndërpopullor. Po përpiqen t’i nxisin budistët ta vrasin popullin Rohingya, sikurse në vitet 2012-2013, dhe të sjellin mosmarrëveshje civile”, potencoi Uddin. Duke theksuar se qeveria e Mianmarit ka mashtruar monitoruesit ndërkombëtarë, Vakkar Uddin vazhdoi: “SHBA-të dhe organizatat ndërkombëtare shumë herë kanë dërguar monitorues në rajonet kur janë kryer masakrat. Megjithatë, para arritjes së zyrtarëve, qeveria tërheq të gjitha forcat ushtarake nga fshatrat dhe pastron të gjitha gjurmët e masakrave, ndërsa lë vetëm disa pamje të përleshjeve të vogla. Ndërkaq, fshatrat janë përplot me kufoma grash, fëmijësh dhe pleqsh para ardhjes së monitoruesve. Fatkeqësisht, zyrtarët nuk mund ta shohin asnjërën nga këto pamje, ato nuk regjistrohen. Gjithsesi, shumicën e kohës qeveria nuk lejon hyrjen e monitoruesve në fshatra duke dhënë arsyetimin e sigurisë.”

“Intervenimi ndërkombëtar është kusht”

Duke theksuar se ekziston vetëm një rrugë për t’i dhënë fund dhunës ndaj muslianëve Rohingya në Mjanmar, Prof. Dr. Vakar Uddin vlerësoi: “Ka vetëm një rrugë për t’i parandaluar këto ngjarje: Prania e vazhdueshme e OKB-së dhe organizatave të tjera ndërkombëtare. Sepse kur vijnë zyrtarë të OKB-së në periudha tri-katër-ditore, ushtria tërhiqet, pastron rajonin dhe çdo gjë i kthehet normales derisa të largohen zyrtarët. Më pas vazhdojnë të vrasin njerëz, të përdhunojnë gra dhe të djegin shtëpi. Andaj, OKB duhet t’i dërgojë forcat e veta në rajon për qëllime monitorimi. Në të kundërtën, forcat shtetërore të Mianmarit do të vazhdojnë t’i masakrojnë civilët e pafajshëm të cilët kanë nevojë për ndihmë. Rruga e vetme për ta ndalur këtë është që forcat ndërkombëtare ta marrin përkohësisht nën kontroll gjendjen dhe të mbajnë qëndrim të rreptë kundrejt qeverisë. Të paktën mund të vendosen sërish sanksione ndaj qeverisë së Mianmarit. Është e nevojshme që OKB-ja sa më parë ta diskutojë çështjen në Këshillin e Sigurimit dhe të nisë bisedime zyrtare me qeverinë e Mianmarit, sepse kohë më nuk premton. Një gjenocid i madh në rajon është në prag.” Vakar Uddin tha se me ardhjen e dimrit, në rajon do të paraqitet një krizë e re humanitare. Sipas tij, 20 mijë njerëz në rajon vuajnë nga uria dhe kanë nevojë për strehim. “Moti ftohet çdo ditë e më shumë. Aty ka problem për sigurimin e ushqimit. Në fakt, ka ushqim, por qeveria e Mianmarit nuk lejon që ai të arrijë te njerëzit. Qeveria lokale kërcënon furnizuesit ushqimor dhe pengon hyrjen e tyre. Organizatat ndërkombëtare duhet ta marrin nën kontroll situatën. Qeveria kështu po dëmton njerëzit dhe po pengon qasjen e ndihmave. Sepse dëshiron që këta njerëz t’i detyrojë të migrojnë duke i frikësuar. Çfarë mund të jetë kjo përpos gjenocidit? Organizatat ndërkombëtare debatojnë nëse kjo gjendje është gjenocid apo jo. Vallë, a është kjo masakër, kërdi, apo gjenocid?”, vuri në pah Vakar Uddin.

“Kemi mbështetje të madhe nga Turqia”

Prof.Dr. Vakar Uddin theksoi se pritjet e tyre nga Turqia janë të mëdha. “Ne dëshirojmë që qeveria e Turqisë të jetë në kontakt të vazhdueshëm me qeverinë e Burmas dhe ta bind qeverinë e Manmarit që t’u japë fund këtyre vdekjeve. Të tërhiqet embargoja ushqimore. Ta bind qeverinë e Mianmarit të bashkëpunojë me qeveritë dhe organizatat ndërkombëtare. Pasi qeveria turke të merret vesh me qeverinë e Mianmarit për bashkëpunim, ne do të përpiqemi që të gjitha organizatat humanitare të arrijnë deri te Rohingyat”, tha ai. Duke rikujtuar se ka zhvilluar takim me kryetarin e Çështjeve Fetare të Turqisë Mehmet Görmez, Vakar Uddin tha se “I nderuari Görmez më tha se ndiente shqetësim të madh për dhunën ndaj muslimanëve në Mianmar dhe dha fjalën që do të bëjë çdo gjë që mundet që organizatat ndërkombëtare dhe opinioni botëror të sensibilizohet me zhvillimet në Mianmar. Po ashtu kemi marrë premtime edhe nga ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu në drejtim të zgjidhjes së krizës në Mjanmar.” Vakar Uddin tha se në ditët më të vështira kanë pasur mbështetjen e qeverisë dhe popullit turk dhe për këtë janë falënderues. Ai më tej shtoi: “Falënderoj qeverinë dhe popullin turk për mbështetjen e dhënë për popullin Rohingya të Arakanit në këtë gjendje të vështirë. Prej vitesh ata e shohin me simpati popullin Rohingya dhe e mbështesin atë. Prandaj, jemi shumë falënderues ndaj popullit turk që ne gjithmonë na ka parë si vëllezër dhe ka qenë pranë nesh. Kërkojmë vazhdimësinë e kësaj. Dëshirojmë që ata t’i mbështesin njerëzit tanë dhe luftën tonë politike. Po ashtu me rëndësi për ne janë edhe donacionet për organizatat humanitare. Ju lutem të ndihmoni sa të keni mundësi, qoftë edhe një lirë. Gjithashtu, kërkoj nga media turke që ta mbajë në agjendë çështjen e Rohingyave. Le të na kontaktojnë e t’ia përçojnë popullit turk dhe gjithë botës ato që po u ndodhin Rohingyave, sepse qeveria e MIanmarit po gënjen dhe po bën propagandë të pavërtetë.” The post Muslimanët Rohingya apel për intervenim në Mianmar appeared first on Mesazhi.com.

5 të arrestuar për sulmin në Konsullatën e Turqisë në Prizren Posted: 28 Nov 2016 04:54 AM PST

Policia e Kosovës ka arrestuar pesë persona në kuadër të hetimeve rreth gjuajtjes me koktej molotvi të Objektit të Konsullatës së Përgjithshme të Turqisë në Prizren, njofton Klan Kosova. Sulmin në konsullatë e konfirmoi për Klan Kosovën edhe Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha. Ai po ashtu njoftoi për arrestimin e disa personave. Sipas Hoxhës, me t’u njoftuar për rastin, i cili ka ndodhur rreth orës katër të mëngjesit, ekipet emergjente e të hetuesisë kanë dal menjëherë në vendin e ngjarjes, ku përveç dëmeve materiale, asnjë person nuk është lënduar. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, tha po ashtu se ekipet e hetuesisë janë duke hetuar rastin derisa personat e arrestuar janë duke i intervistuar. The post 5 të arrestuar për sulmin në Konsullatën e Turqisë në Prizren appeared first on Mesazhi.com.
Veseli: Boletini s’do t’i mungojë më 28 Nëntorit Posted: 28 Nov 2016 04:50 AM PST

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, homazhet e tij për 28 Nëntorin i ka filluar prej varrit të Isa Boletinit. Kryeparlamentari Veseli ka thënë se sot është një ditë e madhe për kombin tonë, Dita e Flamurit Kombëtar. Sot, sipas Veselit, zemrat e të gjithë shqiptarëve, kudo që janë, rrahin njësoj. “Për një shekull rresht e kemi festuar këtë ditë të madhe, me sy dhe zemër nga Vlora. Sot kësaj feste i shtohet dimensioni i munguar për 100 vjet. I shtohet Boletini, vendlindja e heroit kombëtar Isa Boletinit”, ka thënë kryeparlamentari Veseli. Kreu i Kuvendit ka thënë se në fillim të shekullit 20, kodrës së Boletinit i ngjiteshin sa e sa burra. “Vinin nga të katër anët e Kosovës”, ka thënë Veseli. “Vinin për të kuvenduar me tribunin popullor për fatet e atdheut, në një kohë të zymtë dhe plot rreziqe për kombin”, ka shtuar ai. Kryeparlamentari Veseli ka thënë se ne e dimë, që ata bënë më të mirën për vendin e tyre, edhe pse rrethanat e kohës ishin shumë të vështira. “Sot, ne ngjitemi përsëri kësaj kodre, për të nderuar kujtimin e tyre”, ka thënë kryeparlamentari Veseli. Ai ka thënë se vijmë, njëkohësisht, në këtë vend të shenjtë për kombin tonë, që të shprehim vullnetin dhe përkushtimin e qytetarëve tanë, përkushtimin e shtetit tonë, Republikës së Kosovës, për paqe dhe fqinjësi të mirë me të gjithë fqinjët tanë, për bashkëpunim dhe respekt reciprok, si dhe për demokraci dhe ecje të përbashkët në rrugën e integrimit evropian. Kreu i Kuvendit ka thënë se sot sfidat tona nuk janë më sfida të luftës, por të paqes. “Janë sfida për ta forcuar shtetin e së drejtës dhe për ta zhvilluar ekonominë. 20161128195712980 Mesazhi.com: “Presheva e Bujanoci ngrenë flamujt kuqezi” plus 9 more The post Veseli: Boletini s’do t’i mungojë më 28 Nëntorit appeared first on Mesazhi.com.
MPJ dënon ashpër sulmin ndaj Konsullatës së Përgjithshme të Turqisë në Prizren, marrëdhëniet me Turqinë janë të shkëlqyer Posted: 28 Nov 2016 04:27 AM PST

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dënon ashpër sulmin ndaj Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Turqisë në Prizren duke e cilësuar një akt vandal nga persona të papërgjegjshëm që janë kundër një shteti demokratik e shumëetnik si Kosova. Ministria e Punëve të Jashtme përgëzon Policinë e Kosovës për punën profesionale në arrestimin e personave të papërgjegjshëm të cilët e kanë kryer këtë akt të shëmtuar. MPJ kërkon që autorët të vihen para drejtësisë. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj ka komunikuar me Ambasadoren e Turqisë në Kosovë ku e ka dënuar ashpër aktin si të tillë. Marrëdhëniet e Kosovës me Turqinë janë të shkëlqyera dhe si të tilla ato nuk do të pengohen e as dëmtohen nga kurrfarë akti vandal e të izoluar që nuk ja duan të mirën Kosovës dhe marrdhënieve miqësore me Turqinë. The post MPJ dënon ashpër sulmin ndaj Konsullatës së Përgjithshme të Turqisë në Prizren, marrëdhëniet me Turqinë janë të shkëlqyer appeared first on Mesazhi.com.
Sulmohet me lëndë djegëse Konsullata e Përgjithshme e Turqisë në Prizren Posted: 28 Nov 2016 03:40 AM PST

Objekti ku është vendosur Konsullata e Përgjithshme e Turqisë në qytetin e Prizrenit është sulmuar në orët e para të mëngjesit të sotëm. Rastin e ka konfirmuar për Indeksonline Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha i cili ka bërë të ditur se sulmi ka ndodhur gjatë orëve të para të mëngjesit. “Është sulmuar në orët e hershme të mëngjesit me një gaz molotov apo diçka të ngjashme atë ekspertiza do të vërtetojë”, ka thënë Hoxha. Gjithashtu Hoxha ka bërë të ditur se ai bashkë me hetuesit kanë dalë në vendin e ngjarjes menjëherë pas informacionit për sulmin e bërë. “Kemi dalë në vend të ngjarjes. Pra kam dalë unë bashkë me hetuesit, me fornezikën dhe pas disa orësh janë arrestuar personat e dyshimtë janë duke u intervistuar”, ka shtuar Hoxha. Po ashtu Hoxha ka theksuar se për fat të mirë nuk ka persona të lënduar, por vetëm dëme materiale. The post Sulmohet me lëndë djegëse Konsullata e Përgjithshme e Turqisë në Prizren appeared first on Mesazhi.com.
Vrasje në Dumosh të Podujevës Posted: 28 Nov 2016 02:15 AM PST

Një vrasje e rëndë ka ndodhur mbrëmë në fshatin Dumosh të Podujevës, trupi i pajetë i një mashkulli është gjetur sot në rrugën rajonale Shajkovc- Batllavë. Komandati i policisë, Bekim Bislimi e ka konfirmuar këtë vrasje, ai ka thënë se trupi i pajetë i një personi është gjetur skaj rrugës dhe se Policia e Kosovës është duke i bërë hetimet. Sipas burimeve të RTK-së viktima është Shukri Podvorica 45 vjeçar. The post Vrasje në Dumosh të Podujevës appeared first on Mesazhi.com.
Forca e Sigurisë së Kosovës nderon familjen Jashari dhe veprën e UÇK-së Posted: 28 Nov 2016 02:09 AM PST

Për nder të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe ditëlindjes së Komandantit Legjendar Adem Jashari, ministri i FSK-së, Haki Demolli bashkë me Forcat e Sigurisë së Kosovës, kanë bërë homazhe tek kompleksi memorial ”Adem Jashari” në Prekaz. Me rastin e kësaj feste, Demolli tha se falë veprës dhe sakrificës së Adem Jasharit dhe familjes së tij, e të të gjithë dëshmorëve të rënë, sot mund të kremtohen të gjitha festat në liri. “”Me rastin e sakrificës jashtëzakonisht të madhe të familjes Jasharaj, ne sot mund të festojmë, festat familjare, festat shtetërore. Prandaj për nder të kësaj dite, Lavdi Komandantit Legjendar Adem Jashari, Lavdi veprës së UÇK-së”, ka përfunduar Demolli, njofton Klan Kosova. The post Forca e Sigurisë së Kosovës nderon familjen Jashari dhe veprën e UÇK-së appeared first on Mesazhi.com.

Zëri: “Kadri Veseli përqafon Adem Demaçin, Ledri Vulën dhe Era Istrefin! (Foto)” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Zëri: “Kadri Veseli përqafon Adem Demaçin, Ledri Vulën dhe Era Istrefin! (Foto)” plus 29 more

Kadri Veseli përqafon Adem Demaçin, Ledri Vulën dhe Era Istrefin! (Foto) Posted: 28 Nov 2016 02:57 PM PST

Kryetari i Kuvendi të Kosovës, Kadri Veseli thotë se festën e ditës së madhe për kombin tonë, e nisi në Boletin e vazhdova në Drenicë dhe e përfundova në Ambasadën e Shqipërisë në Kosovë, duke e përqafuar simbolin e rezistencës Adem Demaçi. “E Ledri dhe Era më siguruan që hitet nuk do të mungojnë edhe vitin e ardhshëm”, ka shkruar Veseli në Facebook.    …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shpërthen skandali te Bayern Munich Posted: 28 Nov 2016 02:46 PM PST

Jerome Boateng i është kundërpërgjigjur drejtorit të Bayern Munich, Karl-Heinz Rummenigge. Mbrojtësi gjerman ishte kritikuar shumë nga Rummenigge pas paraqitjes së dobët në humbjen 3:2 të Bayernit në Ligën e Kampionëve në udhëtim te Rostov. Rreth kësaj deklarate ka reaguar Jerome Boateng. “Sinqerisht unë vetëm mund të qesh me deklaratën e tij. Tjetër herë ai le të vije dhe të ma thotë këtë në fytyrë”, ka deklaruar Boateng.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Bora bllokon rrugën Mavrovë-Dibër Posted: 28 Nov 2016 02:45 PM PST

Pas reshjeve të borës në rrugët që të shpijnë në Mavrovë, Lidhja Automoto e Maqedonisë ka vendosur që të ndalohet qarkullimi i mjeteve të rënda në rrugën Mavrovë-Dibër. Ndalesa është vendosur nga ora 21 e 15 minuta dhe nuk dihet se deri kur do të vazhdojë. Nga LAMM njoftojnë që të kenë kujdes vozitësit që kalojnë në këtë rrugë. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Trump-i fiton edhe në Michigan, konfirmohet fitorja e thellë kundrejt Hillary-t Posted: 28 Nov 2016 02:27 PM PST

Republikani Donald Trump i ka fituar zgjedhjet presidenciale edhe në shtetin Michigan, ka njoftuar sot komisioni zgjedhor i këtij shteti federal pas rinumërimit të votave, ndërsa duke ju falënderuar kësaj fitoreje, Trump ka zgjidhej 306 vota elektorale, transmeton Reuters. Votimi në Michigan ka qenë i paqartë, kurse disa media të hënën nuk kanë dashur ta shpallin fituesin, transmeton lajmi.net. Rezultatet përfundimtare kanë konfirmuar se Trump ka fituar 10 mijë e 704 vota më shumë se kandidatja demokrate, Hillary Clinton, kurse kjo fitore ia……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ndërron jetë aktorja shqiptare Elida Cangonji (Video) Posted: 28 Nov 2016 02:16 PM PST

Një tjetër artiste e kinomatografisë shqiptare ka ndërruar jetë si pasojë e një sëmundje të rëndë. Krejt në heshtje dhe pa asnjë lajmërim mediatik, aktorja Elida Cangonji iku nga kjo botë. Të gjithë e mbajmë mend vajzën me emrin Zana në filmin shqiptar “Rrugë të bardha”, rol i dashur për publikun luajtur nga aktorja e njohur e kinematografisë shqiptare. Cangonji ushtronte edhe profesionin e një mjeke psikiatre. Ajo ka luajtur disa role në filmat shqiptarë si Zana te filmi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tmerruese: Shtëpia e At Gjergj Fishtës në mëshirë të fatit (Foto) Posted: 28 Nov 2016 02:13 PM PST

Shtëpia ku jetoi për disa vjet At Gjergj Fishta, e shpallur që në vitin 2008 monument kulture, rrezikon të shembet. Edhe pse kanë ekzistuar tre projekte për ta restauruar këtë të fundit, asnjë prej tyre nuk është zbatuar. Një projekt ka qenë i miratuar nga Ministria e Kulturës, ndërsa dy të tjerët janë ofruar nga shqiptarë të Kosovës . Historiani Paulin Zefi, ish-përgjegjës i Monumenteve të Kulturës në Lezhë sqaron për “Fiks Fare” se ka qenë neglizhenca e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Inter fiton derbin kundër Fiorentinës (Video) Posted: 28 Nov 2016 02:05 PM PST

Inter ka mposhtur Fiorentinan me rezultat 4:2, duke fituar derbin e kësaj xhiroje në Serie A Inter u është kthyer fitoreve në Serie A, pasi ka mposhtur Fiorentinan në derbin e kësaj xhiroje me rezultat 4:2. Inter e nisi shumë mirë ndeshjen, ku brenda 18 minutave shënoi tre gola me anë të Brozovic, Candreva dhe Icardi. Mysafirët nuk u dorëzuan të cilët shënuan fillimisht me Kalinic dhe më pas me 10 lojtarë me anë të Ilicici, pasi nga loja me të kuq ishte ndëshkuar Rodriguez. Kur Fiorentina po sulmonte për golin e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia në panik: Shqiptarët nisin krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:52 PM PST

Mediat serbe vazhdojnë të merren intensivisht me Unionin e Komunave Shqiptare në rajon, pas nënshkrimit të Memorandumit të bashkëpunimit në Tiranë. “Në Tiranë në dyer të vogla formohet ‘Shqipëria e Madhe’”, ky është titulli i mediave serbe pas konstituimit të këtij Unioni, transmeton lajmi.net. Unionin e komunave përveç kryeqytetit shqiptar, e përbëjnë edhe Prishtina, Tetova, Ulqini dhe Presheva. LEXO EDHE: Kryetarët e komunave shqiptare me memorandum bashkëpunimi Pas……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia në shok: Këngëtarja Jelena Krsmanovic u vra nga vjehrri (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:47 PM PST

Këngëtarja serbe Jelena Krsmanovic, për të cilën ishte thënë se ishte vra nga një shqiptar, ka dal që është vrarë nga vjehrri i saj Këtë e kanë konstatuar ekspertët e mjekësisë mjeko – ligjore të Serbisë, të cilët pasi që kontrolluan gjithë shtëpinë e këngëtares gjetën edhe faktet tronditëse, shkruan GazetaExpress. Jelen u vra në shtëpinë e saj kurse më pas ishte hedhur në një kanal pranë Borces. Sipas mediave serbe, Jelena u vra nga vjehrri i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Haziri: Shqiptarëve në Ballkan i duhet edhe një hap i madh Posted: 28 Nov 2016 01:40 PM PST

Festa e Flamurit Kombëtar, në Gjilan është shënuar me aktivitete të shumta kulturore për tri ditë rresht, për të kulmuar sonte me mbylljen e kësaj feste përmes koncertit të madh festiv me solist, ansamble dhe qytetarët e Gjilanit. Haziri ka thënë se 28 Nëntorin këtë vit iu ka kushtuar veprës heroike të Idriz Seferit, i cili, me bashkëluftëtarët e tij, arriti të jetë çlirimtar i Gjilanit, Anamoravës, Karadakut  dhe Shupit, pikërisht në kuadër të nëntorit të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Turqia heton edhe kujdestarët e jetimëve për lidhje me puçin Posted: 28 Nov 2016 01:38 PM PST

Autoritetet turke janë duke hetuar kujdestarët e jetimëve për lidhje të dyshuara me puçin e dështuar, në muajin korrik. Një zyrtar tha se fëmijët mund të largohen nga shtëpitë nëse del se kujdestarët e tyre janë mbështetës të grushtshtetit. Mbi 125,000 njerëz janë shkarkuar ose pezulluar nga puna dhe rreth 40,000 të tjerë janë arrestuar, pas përpjekjes për puç. Javën e kaluar, Parlamenti Evropian ka votuar për ndërprerjen e përkohshme të bisedimeve për……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Faton Shoshi ua mbledh ‘betë’ Erës dhe Ledrit (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:34 PM PST

Pritja e organizuar nga Ambasada e Shqipërise në Kosovë për nder të festës së flamurit 28 Nentorit ka bërë bashkë shumë njerëz. Të pranishëm ishin edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, Era Istrefi dhe kolegu i saj Ledri Vula, shkruan lajmi.net Ata u shoqëruan nga menaxheri i tyre Faton Shoshi i cili publikoi edhe një foto të përbashkët me ta në llogarinë e tij në Instagram. Në foton e postuar, pozicioni që Shoshi ka marrë duket sikur po ua mbledhë ‘betë’……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Samanta provokon me foton e fundit (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:32 PM PST

Në këtë periudhë të vitit artistët kanë nisur të bëjnë ture të ndryshme koncertesh. Një prej tyre është edhe këngëtarja Samanta Karavella, e cila aktualisht ndodhet në Belgjikë. Ajo ka publikuar një foto përpara performancës ku duket më seksi se kurrë. Vetëm pak javë më parë Karavella ka publikuar klipin më në fundit “Si Ai”.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Historia e kësaj fotoje ka prekur mbarë botën (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:28 PM PST

Fotografia e këtij 80-vjeçari që qëndron vetëm në mes të rrugës ka prekur rrjetin, pasi fqinja e tij tregoi historinë e dhimbshme. I moshuari del çdo ditë në rrugë për të shitur dru, të cilët i pret vetë në pyll. Kenneth Smith nga Mississipi, ka humbur bashkëshorten e tij pas një beteje me kancerin, por tashmë atij i duhet të paguajë borxhet që kishte marrë për ilaçet dhe kimioterapinë e së shoqes. Jessica Pittman, e cila ka shpërndarë foton në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Dy fëmijë shqiptarë e intervistojnë Ibrahimovicin (FOTO) Posted: 28 Nov 2016 01:22 PM PST

Të realizosh një intervistë ekskluzive me një prej yjeve të futbollit botëror nuk është asnjëherë e lehtë, por dy fëmijët shqiptarë me banim në Suedi, Arbnori dhe Shenasia, ia kanë dalë mbanë Gjatë verës, Shenasi shkroi një artikull për “Svenska Dagbladet Junior”, duke treguar vitet e para të Zlatan Ibrahimoviç në Rosegard dhe pak ditë më parë, ai bashkë me mikun e tij të ngushtë, Arbnorin, arriti t’i bënte një intervistë yllit suedez në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shtohen shqetësimet për sigurinë personale dhe të pronës Posted: 28 Nov 2016 01:20 PM PST

Siguria personale dhe e pronës së qytetarëve të Kosovës ka mbetur në plan të dytë, krahasuar me aspektet e përgjithshme të sigurisë për të cilat angazhohen në rend të parë autoritetet shtetërore, thonë ekspertët. Sipas tyre, autoritetet e rendit po merren më shumë me strategjitë nacionale për tentativat e mundshme të akteve të terroriste, sesa për një siguri më të madhe të përditshme të qytetarëve të vendit. Deputeti i Kuvendit Kosovës, Nuredin……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rrëfehet aktorja e njohur, tregon se e kanë përdhunuar (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:16 PM PST

Evan Rachel Wood ka zbuluar se ajo ka qenë sulmuar seksualisht dy herë, transmeton Klan Kosova. Aktorja 29 vjecare thotë se ajo ishte përdhunuar një herë nga një partner dhe njëherë tjetër nga një pronar bari. Në një email për revistën Rolling Stone një ditë pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, ajo shkroi: “Më kanë përdhunuar. Një herë partneri në kohën që ne ishim bashkë. Dhe në një rast të vecantë, pronari i një bari… Unë nuk besoj se ne jetojmë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Djaloshi nga Gjilani bën karrigen shqiponjë për festën kombëtare (VIDEO) Posted: 28 Nov 2016 01:04 PM PST

Në Gjilan, një i ri që veten e konsideron artist, ka krijuar një karrige në formë të shqiponjës. Abedin Selimi nga Gjilani, dy karriget e tavolinën i bëri me duart e tij. Për ta përfunduar atë me 28 nëntor, ai punoi goxha shumë. /KlanKosova/     …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ish-futbollisti i Barcelonës negocion për ta dërguar Messin në PSG (Foto) Posted: 28 Nov 2016 01:00 PM PST

Patrick Kluivert do të tentojë transferimin e Leo Messit në PSG Drejtori Sportiv i PSG’së, Patrick Kluivert ka marrë detyrën për të negociuar me babain e Leo Messit, Jorge, për transferimin e tij në kampionatin francez. Messi ende nuk e ka vazhduar kontratën me Barcelonën, e cila skadon në qershor të vitit 2018. Pikërisht këtë mundësi do të tentojë që ta shfrytëzojë Kluivert dhe PSG për të larguar Messin nga Camp Nou, edhe pse në Spanjë janë të bindur se argjentinasi nuk do të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kryetarët e komunave shqiptare me memorandum bashkëpunimi Posted: 28 Nov 2016 12:54 PM PST

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se kryetarët e komunave shqiptare kanë nënshkruar bashkërisht një memorandum bashkëpunimi. Ahmeti në profilin e tij zyrtar në rrjetin social "Facebook" i ka bërë të ditura pikat e këtij bashkëpunimi në mes Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit e Preshevës. Më poshtë është teksti i plotë i këtij memorandumi, i publikuar nga Shpend Ahmeti: Ne, Kryetarët e Bashkive të Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Piu lëng domatesh për 2 muaj rresht, ndërsa rezultatet ishin mahnitëse Posted: 28 Nov 2016 12:52 PM PST

Ne të gjithë i dimë dhe besojmë në përfitimet e fuqishme të domates dhe ka shumë arsye që është konsideruar një prej super-ushqimeve. Megjithatë, për të shqyrtuar të gjitha efektet e dobishme, ekspertë nga Universiteti i Tajvanit kanë vendosur për të kryer një eksperiment. Ata mblodhën gra të moshave të ndryshme, me mbi peshë, dhe iu dhanë nga 250 mili-litra lëng domate çdo ditë për dy muaj. Ndryshimi i parë ishte i dukshëm. Kishte humbje në peshë që ka……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tunën as shtatëzania nuk e pengon ta ‘kallë’ për 28 Nëntor (Video) Posted: 28 Nov 2016 12:45 PM PST

Me rastin e 28 nëntorit këngëtarja shqiptare Altuna Sejdiu – Tuna po këndon në Shkup. Edhe pse shtatzënë kjo nuk e ndalon Tunën ta ‘kallë’ atmoferën me performanca. Ajo është duke e pritur fëmijën e Patris Berishës, vëllaut të Robertit, dhe kjo është konfirmuar ekskluzivisht për lajmi.net     Shkupi feston 🙌🏼🇦🇱 A video posted by Tuna Sejdi (Official) (@tunasejdi) on Nov 28, 2016 at 12:24pm PST …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ambasadorja turke dënon sulmin ndaj konsullatës në Prizren: Jemi vëllezër! Posted: 28 Nov 2016 12:37 PM PST

Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç, ka dënuar sulmin e ndodhur sot në Konsullatën e Turqisë në Prizren. Duke iu adresuar mediave, Kiliç ka bërë të ditur se në këtë ndërtesë janë thyer disa xhama, dhe është shprehur se moslëndimi i askujt është ngushëllimi i vetëm për këtë sulm. “Ka qenë një ngjarje që nuk duhej të ndodhte dhe vetë arsyeja që ndodhi në Kosovë është një fakt që na mërzit më shumë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Trump kërcënon se do ta prishë paktin SHBA-Kubë Posted: 28 Nov 2016 12:20 PM PST

Donald Trump deklaroi se do t'i japë fund paktit mes SHBA dhe Kubës, nëse qeveria kubane nuk përmirëson ofertën e saj. Presidenti Barack Obama ka punuar që të përmirësojë raportet me vendin komunist, diçka që kulmoi me vizitën e tij historike atje në mars të vitit 2016. Por presidenti i zgjedhur kërcënoi se mund t’i japë fund këtij pajtimi të brishtë. Mesazhi i Trump në “Twitter”, forma e preferuar e komunikimit për të, u publikua ndërsa mijëra kubanë bënin homazhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi e Nishani festojnë bashkë 28 Nëntorin në Tiranë (Foto) Posted: 28 Nov 2016 12:14 PM PST

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, festën për 28 Nëntorin e ka vazhduar në Tiranë. Me ftesë të presidentit Bujar Nishani, ai po merr pjesë në ceremoninë shtetërore kushtuar 104-vjetorit të pavarësisë të Shqipërisë në Tiranë, transmeton “Zeri.info”. Thaçi përmes profilit të tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, ka shkruar se besimi dhe dashuria ndaj Shqipërisë, flamurit kuqezi, vlerave të përbashkëta kulturore, traditave dhe lidhjeve të një gjaku,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Miliq: NATO nuk u kërkoi falje serbëve për bombardime, por shqiptarëve Posted: 28 Nov 2016 12:07 PM PST

Drejtoresha e Qendrës për Studime Euro-Atlantike, Jelena Miliq, thotë se NATO nuk i ka kërkuar falje serbëve për agresion, por për viktimat e pafajshme të cilët ishin në të gjitha anët. Përveç kësaj, ajo tha se pret që nga Konferenca Ndërkombëtare mbi NATO-n në Beograd do të dërgohet një mesazh që të krijohet një konsensus për të ardhmen i cili do të jetë në interes të përbashkët. Ajo komentoj edhe deklaratën e Sekretarit të Përgjithshëm të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nesër në Terstenik të Drenasit varrosen dy fëmijët që humben jetën tragjikisht në Serbi Posted: 28 Nov 2016 12:06 PM PST

Dy fëmijët e familjes Dvorani nga Tersteniku i Drenasit që humbën jetën tragjikisht para dy ditësh në Serbi, do të varrosen nesër në varrezat e këtij fshati. Muhameti 8 vjeçar dhe Mendimi 5 vjeçar vdiqën në aksidentin e rëndë në rrugën Suboticë-Novi Sad derisa më babain e tyre po udhëtonin nga Austria për në Kosovë, shkruan lajmi.net. Babai i tyre, Astriti, ka mbetur rëndë i lënduar dhe vazhdon të jetë i shtrirë në spital. Varrimi i dy vogëlushëve do të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shtëpia e Bardhë hedh poshtë pretendimet e Trumpit për ‘votues të paligjshëm’ Posted: 28 Nov 2016 12:01 PM PST

Shtëpia e Bardhë i hodhi poshtë pretendimet e presidentit të zgjedhur, Donald Trump, se ai ka humbur votën popullore në zgjedhjet e 8 nëntorit, për shkak të parregullsive. Në një deklaratë të lëshuar të hënën, Shtëpia e Bardhë tha se nuk ka prova që mbështesin pretendimet e Trumpit, i cili ka thënë se “ka fituar votën e popullit, nëse hiqen miliona njerëz që kanë votuar ilegalisht”. Republikani, i cili ka fituar votën vendimtare të Kolegjit Zgjedhor, nuk ka ofruar ndonjë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nxehet ‘beteja’ për Drenasin, Jakup Krasniqi i reagon ashpër Kadri Veselit Posted: 28 Nov 2016 11:56 AM PST

Jakup Krasniqi, kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën i është përgjigjur Kadri Veselit, kryetarit të PDK-së, i cili tha se “disa janë bashkuar me djallin për ta mposhtur PDK-në në Drenas”. Postimi i plotë i Jakup Krasniqit: Vërtetë dikush është bashkuar me djallin, por kush?! Dikush u bashkua me djallin për t’i dënuar Ushtarët e Lirisë. Në vend që ata dekoroheshin! Dikush u bashkua me djallin për ta votuar një gjykatë që do ta dënoj vetëm……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Barbana dedikim për vëllain e ndjerë Ergin (Foto) Posted: 28 Nov 2016 11:53 AM PST

Pas vdekjes së vëllait të saj të vetëm, motra e Ergi Dinit, Barbana ka shprehur dhimbjen e saj edhe publikisht. Ajo e ka publikuar një foto në llogarinë e saj në Instagram aty ku edhe i ka ndarë disa fjalë prekëse për të ndjerin, shkruan lajmi.net Ergi, tashmë i ndjerë vdiq në një aksident me motor i cili pas vetës la shumë gjurmë, njerëzit po e kujtojnë çdo ditë me dhimbje të thellë. Ky është postimi i plotë i saj: Per 22 vite,kisha gjithe boten ne duar,prandaj e them me plot……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

“E dashura e nxjerri të zhveshur në rrugë, derisa temperatura ishte tepër e ulët (Video, +18)” plus 1 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“E dashura e nxjerri të zhveshur në rrugë, derisa temperatura ishte tepër e ulët (Video, +18)” plus 1 more Telegrafi Dështime

E dashura e nxjerri të zhveshur në rrugë, derisa temperatura ishte tepër e ulët (Video, +18) Posted: 27 Nov 2016 11:33 PM PST

Në Irkutsk të Rusisë, Policia e ka shpëtuar një burrë të paemëruar, që ishte nxjerrë i zhveshur në rrugë. Ai ka qenë duke kryer marrëdhënie me të dashurën e tij, kur ajo është nervozuar dhe e ka përzënë, pa e lejuar t’i merr rrobat, transmeton Telegrafi. Derisa të gjithë kishin veshje të trasha, kapela dhe shalle ai kërcente nga të ftohtët, ndërsa mbulonte pjesën intime me shuplakat e dorës. “Nuk di çfarë ndodhi, ishim duke kaluar mirë kur ajo u bë e dhunshme dhe nisi të më bërtasë. Më pas dikush trokiti në derë dhe unë përfundova jashtë” ka thënë ky njeri. Nuk bëhet e ditur për fatin e tij, se ku ka shkuar apo nëse ka pësuar ndonjë ftohje me pasoja të mëdha. /Telegrafi/

The post E dashura e nxjerri të zhveshur në rrugë, derisa temperatura ishte tepër e ulët (Video, +18) appeared first on Telegrafi.

Arrest për perversin që bënte sjellje të pahijshme, në një sallon për prerjen e flokëve (Video) Posted: 27 Nov 2016 10:57 PM PST

Një burrë që mbetet i paemëruar, ka shkuar në një sallon për prerjen e flokëve në Konstancë të Rumanisë dhe ka filluar të masturbojë. Derisa i shikonte punonjëset dhe klientet, ai e ka futur dorën në pantallona dhe ka filluar të vetëkënaqet, transmeton Telegrafi. Askush nga të pranishmit nuk e ka vërejtur sjelljet e tij perverse, derisa një grua që po i rregullonte thonjtë e ka parë dhe i ka kërkuar të ndalojë. Meqenëse ai ka vazhduar sërish, ajo është ngritur dhe e ka qëlluar me shpullë në kokë. Pasi rasti është paraqitur në Polici, ai është identifikuar dhe arrestuar. /Telegrafi/

The post Arrest për perversin që bënte sjellje të pahijshme, në një sallon për prerjen e flokëve (Video) appeared first on Telegrafi.