Home » Archives for Tetor 2016

Muaj: Tetor 2016

“Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime

Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video) Posted: 31 Oct 2016 01:19 PM PDT

Njerëzit e thjeshtë edhe mund të gabojnë. Kjo është e pranueshme. Por, kur gabojnë inxhinierët apo arkitektët, këto quhen gafa, transmeton shekulli. Më poshtë ju sjellim një video e cila do t’ju qartësojë akoma më shumë… {“videoid”: “1108754”, “sid”:”3″} The post Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video) appeared first on Telegrafi.
Ora që nuk është orë, gjëja më e çuditshme që mund të blini në internet (Foto) Posted: 31 Oct 2016 01:16 PM PDT

Në shikim të parë duket si një orë e shndritëse e dorës, por më pas kuptohet se nuk ka të bëjë asgjë me tregimin e kohës. Kjo është një stoli dore, në të cilën shkruan: kur jeni të dedikuar në atë që doni, koha është e panevojshme, transmeton Telegrafi. Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime Aksesori i quajtur ‘Gjëja e Përjetshme’ është vënë në Kickstarter dhe po kërkohen fonde, në mënyrë që ta vënë në prodhim. “Koha është e panevojshme kur iu dedikoheni atyre që i doni, prandaj e krijova Gjënë e Përjetshme”, ka thënë dizajneri Levi Maestro. Pasi tij, kjo është një orë pa akrepa apo numra, e destinuar për ata që duan me gjithë zemër. /Telegrafi/ The post Ora që nuk është orë, gjëja më e çuditshme që mund të blini në internet (Foto) appeared first on Telegrafi.
Të frikshme dhe qesharake, këto janë “aksidentet: më virale të javës (Video) Posted: 31 Oct 2016 01:04 PM PDT

Në rrjetet sociale qarkullojnë vazhdimisht video nga më të çuditshmet, duke përfshirë edhe disa “aksidente” qesharake. Videot më poshtë tregojnë disa nga këto momente të regjistruar në vende të ndryshme të borës, të cilat tashmë kanë bërë xhiron e rrjeteve sociale, duke u kthyer në më të kilikuarat, transmeton tema. Është fjala për njerëz, të cilët gjenden gjithmonë në vendin e gabuar në momentin e gabuar, apo persona të cilët rrezikojnë jetët e tyre qëllimisht për të regjistruar video të tilla, me shpresën se do të arrijnë të bëhen të famshëm. The post Të frikshme dhe qesharake, këto janë “aksidentet: më virale të javës (Video) appeared first on Telegrafi.
Gjyshi fut veturën në “pishinën” me 12 mijë litra Coca Cola për të hequr ndryshkun, shikoni çfarë ndodh (Video) Posted: 31 Oct 2016 09:29 AM PDT

Një gjysh ka mbushur një ‘pishinë’ me 12 mijë litra Coca Cola, në të cilën e ka futur veturën duke shpresuar se do t’i ndihmojë të heq ndryshkun. Pensionisti i paemëruar nuk kishte përtuar që të zbrazë 6 mijë shishe 2 litërshe me Coca Cola, duke mbushur plotë gropën gjigante, transmeton Telegrafi. 73-vjeçari kishte shpenzuar plotë 7.196 funte për pijen e popullarizuar, për të realizuar një eksperiment që i morri plotë 2 ditë kohë. Ai ka pranuar se fëmijët dhe të afërmit e tij të cilët jetojnë jo larg tij, kishin financuar eksperimentin, pasi që ai ka një pension të vogël prej 1.799 funte në vit. Dhe pasi që më në fund mbushi “pishinën” me Coca Cola afër shtëpisë së tij në Sheder në pjesën juglindore të Latvisë, ai hodhi edhe afro 40 kilogramë sodë buke për t’u siguruar nëse do të ketë ndonjë reaksion kimik. Në fund filloi të lëvizë me veturën e tij Audi 80 në drejtim të pishinës, por shpejtësia e madhe ishte ajo që i shkatërroi eksperimentin, pasi që nuk ndodhi ndonjë “shpërthim”. Ai shpresoi se do të heq qafe ndryshkun në karrocerinë e veturës, por ndodhi e kundërta ai dëmtoi veturën në masë të madhe. /Telegrafi/

        The post Gjyshi fut veturën në “pishinën” me 12 mijë litra Coca Cola për të hequr ndryshkun, shikoni çfarë ndodh (Video) appeared first on Telegrafi.

Ushqimet e gatshme që nuk duken aspak sikur fotografia në ambalazh (Foto) Posted: 31 Oct 2016 06:59 AM PDT

Në fotografinë e vendosur në paketim, duket sikur janë ushqime të shijshme dhe shumë të shëndetshme. Por, pasi të jetë nxjerrë nga kutia, shohim se kemi të bëjmë me një shëmtim, që do t’ju largojë apetitin, transmeton Telegrafi. Blerësit e zhgënjyer, i kanë publikuar rastet e tyre, kur kanë mbetur me bark të zbrazët, sepse gjellërat apo ëmbëlsirat nuk ngjanin aspak me imazhin reklamues. /Telegrafi/

Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeAkullore me vajzën e shëmtuar.

Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime  

Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeMbështjellje e kotë
Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimePomfrit që nuk ngjanë me reklamën
Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeTweety duket sikur është i përgjumur
Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeNuk mungojnë brokolitë as shpagetat, por kjo nuk është çfarë reklamohej
Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeHot-dog që lë shumë për të dëshiruar
Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeKy ushqim më shumë duket sikur supë
Ora-që-nuk-është-orë-gjeja-me-e-çuditshme-qe-mund-te-blini-ne-internet-foto-2 “Gafa inxhinierësh e arkitektësh (Video)” plus 4 more Telegrafi DështimeDo duhej të ishte Lazanja, por doli diçka tjetër

The post Ushqimet e gatshme që nuk duken aspak sikur fotografia në ambalazh (Foto) appeared first on Telegrafi.

Reklama

Albeu: “”Dance With Me” zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Albeu: “”Dance With Me” zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 more

“Dance With Me” zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO) Posted: 31 Oct 2016 01:38 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreEdhe këtë javë anëtari i jurisë së ?Dance With Me?, Bert Aliaj ka kaluar pa bërë zë. Ai nuk është ulur si gjithnjë në panelin e jurisë në ?Dance Ëith Me?, por në vendin e konkurrentëve. Më pas moderatorja Alketa Vejsiu është shprehur se për shkak të polemikave publiku nuk e do më Bertin në panel
Tensionet/ Ministria e Jashtme Shqiptare thërret për sqarime ambasadorin grek Posted: 31 Oct 2016 01:17 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreMinistria e Jashtme e Shqipërisë ka reaguar zyrtarisht duke iu përgjigjur deklaratave të Ministrisë së Jashtme të Greqisë në lidhje me shembjen e shtëpive të banorëve të Himarës. MPJ i cilëson të papranueshme deklaratat e djeshme të Athinës zyrtare, duke pohuar se të gjitha procedurat e Bashkisë
Gazeta amerikane/ Hillary Clinton po blen armë të paligjshme nga Shqipëria? Posted: 31 Oct 2016 01:03 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreNjë raport shokues tregon se Inteligjenca Ruse i ka kërkuar CIA-s pse kandidatja demokrate Hillary Clinton sapo ka blerë 137.000.000 dollarë armë të paligjshme. Kremlini po kërkon një shpjegim të menjëhershëm për posedimin e armëve dhe municioneve, të cilat mbajnë shënimin ?në gjysmë të muajit në
Cilët janë katër qytetet më të rrezikuar nga tërmetet në Shqipëri Posted: 31 Oct 2016 12:48 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreSizmologët thonë se lëvizjet sizmike në Itali dhe Greqi mund të prekin edhe Shqipërinë. Në një intervistë për abcnews, sizmologu Edmond Dushi shpjegon se vendi ynë ndodhet në pjesën, ku pllaka tektonike ?Euroaziatike? është në kontakt me mikropllakën ?Adria?. Po cilat janë zonat që mund të pr
Turistja çeke kishte tentuar edhe të mbytej në det 9 ditë më parë Posted: 31 Oct 2016 12:33 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreTuristja çeke, e cila u hodh paraditen e sotme nga kati i 6-të i hotelit ?Tirana Internacional? në qendër të kryeqytetit, ka tentuar edhe më parë të vetëvritej. Mësohet se të dyja tentativat për vetëvrasje, 42-vjeçarja Hana Demetrova i ka kryer në Durrës, ku ka tentuar te mbytet në det, brenda h
Të paktën 20 të vdekur nga përplasja e autobusit me kamionin në Brazil Posted: 31 Oct 2016 12:18 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreTë paktën 20 persona kanë humbur jetën ndërsa 10 tjerë janë lënduar në Brazil, pas përplasjes seë një autobusi me një kamion të ngarkuar me qumësht. Përfaqësuesi i shërbimit të zjarrfikësve Fernando Cezar Betaro ka thënë se ngasësi i kamionit dhe 18 udhëtarë janë djegur ndërsa një udhëtar ka v
Shqiptari i plagosur e i pastrehë nga tërmeti në Itali, jeton prej tre ditësh mes pluhurit Posted: 31 Oct 2016 12:06 PM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreNjë shqiptar mbeti i plagosur në një aksident rrugor në Itali, por për fat të keq, atij ju shemb edhe ndërtesa ku banonte për shkak të tërmetit në shtetin fqinj. ?Ilmessaggero?, shkruan për shqiptarin Lumturi Pelivani, 49-vjeç, me profesion murator në San Severino, i cili jeton prej tre ditësh në
Tërmeti në Itali, Renzi: Nuk do të ketë tenda për të pastrehët Posted: 31 Oct 2016 11:58 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreKëtë pasdite është zhvilluar mbledhja e jashtëzakonshme e qeverisë italiane mbi situatën e masat që duhen marrë pas tërmetit të një dite më parë që goditi Italinë Qëndrore. ?Jemi përballë një eventi të jashtëzakonshëm, ka deklaruar në konferencën e shtypit kryeministri italian Matteo Renzi. N
Çështja e e-maileve çon në avantazh Donald Trump, ja me sa pikë afrohet Posted: 31 Oct 2016 11:46 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreKandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump është afruar në sondazhe me Hillary Clinton pas riardhjes në vëmendje të çështjes së e¬maleve për kandidaten demokrate. Ka qenë deklarata e drejtorit të FBI¬së, Xhejms Komi që tha se të tjera e-maile po vlerësohen nga FBI për çështjen e Cli
Nishani: Disa politikanë nuk ndahen dot nga e kaluara komuniste Posted: 31 Oct 2016 11:36 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 morePresidenti i Republikës Bujar Nishani tha se Shqipëria nuk është ndarë ende nga e kaluara komuniste. Në një aktivitet kushtuar tetorit gjerman, kreu i shtetit shqiptar tha se nostaligjia e politikanëve për krimet e komunizmit duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për shoqërinë shqiptare. ?Edhe
Largohet edhe një deputet tjetër nga PS Posted: 31 Oct 2016 11:24 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreEdhe një tjetër deputet pritet të largohet nga radhët e Partisë Socialiste. Pritet që deputeti në fjalë ti bashkohet Partisë Agrare të Agron Dukës. Burime nga kjo forcë politikë i thanë Citynews se ka negociata mbi një dakortësi me deputetin socialist të Gjirokastrës, Vladimir Kosta. Kosta
Kosova paralajmëron qytetarët e saj: Mos udhëtoni për në Serbi Posted: 31 Oct 2016 11:00 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreMinistria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka reaguar pas arrestimit të një shtetasi tjetër të Kosovës, Hilmi Kelmendi nën të ashtuquajtura akuza për krime lufte. Pas ndalimit të nënkolonelit të Policisë së Kosovës, Nehat Thaçi, javë më parë dhe akuzave politike ndaj tij, arrestimi i radhës është i
Ja çfarë thonë rusët për Luftën e Tretë Botërore Posted: 31 Oct 2016 10:53 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreGati gjysma e rusëve druhen se ndërhyrja e Moskës në konfliktin në Siri mund të çojë në një Luftë të Tretë Botërore. Moska, aleatja e rëndësishme e presidentit sirian, Bashar al-Assad, është duke kryer sulme me bomba në Siri që nga shtatori i vitit 2015. 48 për qind të rusëve kanë thënë se jan
Një i ri në Fier vetë plagoset me armë gjahu Posted: 31 Oct 2016 10:42 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreNjë 28-vjeçari me inicialet L.R, banues në fshatin Peshtan i Madh, Fier është vetë plagosur me armë gjahu. Pas ngjarjes, i riu është dërguar në Spitalin Rajonal Fier ka shkuar për të marrë mjekim e nevojshëm. Nga hetimet e para dyshohet se ai është vetë plagosur me armën e tij të gjahut dhe nd
?Në biznesin e kanabisit kanë investuar dhe gjyqtarë e prokurorë? Posted: 31 Oct 2016 10:29 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreGazetari Artan Hoxha, direkt pas zbulimit të dy pistave për uljen e avionëve të drogës në jug të vendit, njëra në malin Çajup dhe tjetra në Kardhiq të Gjirokastrës, zbulon edhe vendet ku transporton kanabis Shqipëria, por edhe arsyet pse ka rënë këtë vit çmimi i kanabisit shqiptar në tregun evropi
Presidenti Thaçi nënshkruan ligjin për Trepçën Posted: 31 Oct 2016 10:19 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 morePresidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka njoftuar se ka nënshkruar sot ligjin për Trepçën, pak orë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese e cila refuzoi kërkesën e Listës Serbe për t?u shqyrtuar kushtetutshmëria e Ligjit për ?Trepçën. Përmes llogarisë së tij zyrtare në Facebook, Thaçi ka shprehur rënd
Rama e ftoi në Tropojë, Hajdarmataj shpjegon pse nuk shkoi Posted: 31 Oct 2016 10:08 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreKryeministri Rama ka vizituar sot Tropojën duke bërë një takim me banorët dhe kryebashkiakun të cilit i premtoi investime të rëndësishme në zonë. Por në seancën e fundit parlamentare, Rama i bëri një ftesë deputetes demokrate të qarkut Kukës Mimoza Hajdarmataj, pas akuzës së kësaj të fundit se kr
Shpërthen miniera në Kinë, 15 të vdekur e 18 të zhdukur (FOTO LAJM) Posted: 31 Oct 2016 09:54 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreTë paktën 15 minatorë janë konfirmuar si të vdekur pas shpërthimit të gazit në një minierë thëngjilli në qytetin jugperëndimor të Kinës, Chongqing, raporton agjencia kineze e lajmeve ?Xinhua?. Tetëmbëdhjetë të tjerë raportohen se janë ngujuar në minierë, për të cilët nuk dihet asgjë. Shpërthim
Artan Hoxha: Pistat janë përdorur për trafik droge nga piloti deri ne qershor të 2014-ës Posted: 31 Oct 2016 09:38 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreGazetari Artan Hoxha do të publikojë në emisionin ?Xhungël? pamje ekskluzive nga dy pistat që janë përdorur për trafik droge me avionë në jug të vendit. ?Këto dy pista janë përdorur më parë, përgjatë viteve 2013¬2014, nga piloti veteran italian Guido Andrea Guidi, i cili u rrezua me 15 shtator 2
Zbulohen dy pistat që përdoreshin nga piloti italian për trafik droge (FOTO LAJM) Posted: 31 Oct 2016 09:18 AM PDT

robert-aliaj Albeu: “"Dance With Me" zëvendëson Robert Aliajn me ?Lilin? (VIDEO)” plus 19 moreGazetari Artan Hoxha do të publikojë në emisionin ?Xhungël? pamje ekskluzive nga dy pistat që janë përdorur për trafik droge me avionë në jug të vendit. ?Këto dy pista janë përdorur më parë, përgjatë viteve 2013¬2014, nga piloti veteran italian Guido Andrea Guidi, i cili u rrezua me 15 shtator

Bota Sot: “Bileta falas p?r t? njohur m? mir? Europ?n” plus 20 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Bota Sot: “Bileta falas p?r t? njohur m? mir? Europ?n” plus 20 more

Bileta falas p?r t? njohur m? mir? Europ?n Posted: 31 Oct 2016 09:36 AM PDT

Biletë treni falas, për të njohur më mirë Europën! Kjo është nisma më e re e Parlamentit Europian, sipas së cilës, çdo i ri që mbush 18 vjeç do të sigurojë një biletë ndërrajonale “Interrail”, për të udhëtuar me tren në Europë. Europarlamentarët i kërkojnë Komisionit që përmes një vendimi të vërë në jetë këtë ide. Fondet do të vijnë nga BE-ja dhe llogaritjet flasin për një miliard euro shpenzime. Synimi është……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shoqata Austriake premton mb?shtetjen p?r QKUK Posted: 31 Oct 2016 08:51 AM PDT

Në takim me drejtorin e përgjithshëm të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Dr. Curr Gjocaj, ekspertë nga fusha e mjekësisë klinike dhe sistemi informativ shëndetësor në Austri, prezantuan interesin e tyre për ta njohur nga më afër gjendjen ekzistuese në shëndetësinë kosovare dhe u diskutuan mundësitë për të bashkëpunuar përmes projekteve të ndryshme me interes për palën nga Kosova. Vizita ishte në kuadër të vizitës së 25 ekspertëve austriakë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Student?t nga Franca, Gjermania, Serbia dhe Kosova vizituan Prokurorin? e Shtetit Posted: 31 Oct 2016 07:27 AM PDT

Prokurori Besim Kelmendi nga Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit, ka pritur sot në takim një grup studentësh nga Franca, Gjermania, Serbia dhe Kosova, të cilët janë njohur me strukturën organizative të sistemit prokurorial të Kosovës, njofton kumtesa nga Prokuroria. Studentët kanë pasur rastin të mësojnë më detajisht lidhur me praktikat e funksionimit të sistemit prokurorial në vend, si dhe me strukturën e këtij sistemi. Ata u njoftuan se në kuadër të sistemit prokurorial të Kosovës, funksionojnë,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Policia Federale trefishon ndalesat e hyrjes n? Zvic?r, nga 28 n? 97 Posted: 31 Oct 2016 07:21 AM PDT

Numri i njerëzve të ndaluar për te shkelur territorin zviceran u rrit ndjeshëm në vitin 2016. Fundi i shtatorit të këtij viti, Zyra Federale e Policisë (fedpol) ka lëshuar 97, kundrejt 28 për tërë vitin 2015. Këto masa kanë të bëjnë kryesisht me xhihadin, njofton media duke ju referuar burimeve te fedpol-it. Kjo rritje është kryesisht për luftëtaret dhe konfliktet civile në Lindjen e Mesme. Ndalimet janë veçanërisht për udhëtarët e dyshuar që ka motive të lidhura me……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia n?n ethet e spiunimeve Posted: 31 Oct 2016 06:36 AM PDT

Serbinë po e trondisin kohët e fundit aferat e spiunimit. Por a bëhet fjalë vetëm për "luftën gjeopolitike për Serbinë, mes Perëndimit dhe Lindjes"? E gjitha nisi me zbulimin e një ish-pjestari të "ushtrisë së Republikës Serbe të Krajinës", tani në pension, i cili ka spiunuar për Kroacinë. E më pas u zbulua që një pjesëtar i Drejtorisë së Kriminalistikës në policinë e Serbisë ka bashkëpunuar me CIA-n. Paralelisht me zbulimin e spiunëve në Beograd, u kap……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rrustem Musa em?rohet z?vend?sminist?r i Ministris? s? Sh?ndet?sis? Posted: 31 Oct 2016 06:03 AM PDT

Procesi i riformatizimit të Qeverisë së Kosovës po vazhdon në mënyrë të heshtur, pasi që dita-ditës po ka emërime në postet qeveritare. Kryeministri Isa Mustafa me propozim të partnerit të koalicionit, PDK-së, ka marrë vendim që në postin e zëvendësministrit të Ministrisë së Shëndetësisë ta emëroj Rrustem Musën, i cili deri më tash ka qenë shef i grupit të asambleistëve të PDK-së në komunën e Mitrovicës. Lajmin për mediat e ka konfirmuar Rrustem……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gazeta gjermane: Vendimi i sot?m q? rrezikon stabilitetin e shqiptar?ve Posted: 31 Oct 2016 04:13 AM PDT

Tribunali Ndërkombëtar i Sportit pritet të marrë një vendim të rëndësishëm sot. Sipas gazetës së njohur gjermane, “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, ky vendim mund të rrezikojë stabilitetin në Ballkan. Për çfarë bëhet fjalë? Tribunali i Lozanës do të vendosë për padinë e Serbisë, që ka kërkuar anulimin e vendimit për pranimin e Kosovës në UEFA. Serbia pretendon se gjatë votimit në Budapest për pranimin e Kosovës, është shkelur statuti i……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘Indiana Jane’ b?n ‘s?rf’ n? varrin m? t? madh n? bot? Posted: 31 Oct 2016 04:09 AM PDT

Këto imazhe të frikshme tregojnë një sërfiste teksa ‘noton’ në varrin më të madh në botë. Alison Teal, 30-vjeçarja nga SHBA, u fut 150 metra nën tokë mes 6 milionë skeleteve të “Katakombeve të Parisit”. Mendohet se Alison, që njihet si “Indiana Jane”, është i pari person që kompleton një ekspeditë të tillë. “Jam rritur me babanë që më tregonte histori për katakombet gjatë Hallouinit”. Ajo thotë se ishte një ekspeditë e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Barbar?t: ISIS i fsheh bombat tek lodrat e f?mij?ve Posted: 31 Oct 2016 04:06 AM PDT

Në një vend të goditur nga lufta si Mosuli në Irak, lodrat e fëmijëve janë një thesar i rrallë. Por këto lodra të pafajshme në dukje mund të provokojnë një shpërthim të tmerrshëm. Militantët e Shtetit Islamik kanë nisur të fshehin bombat e tyre tek lodrat e fëmijëve. Të tilla pajisje të improvizuara shpërthimi janë ekspozuar për ekspertët xhenierë, që po bëhen gati të futen në Mosul. Forcat qeveritare irakiane po luftojnë prej ditësh për të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nafta u lirua 4 % p?r nj? jav? Posted: 31 Oct 2016 04:00 AM PDT

Çmimet e naftës në bursat botërore gjatë javës së kaluar u zvogëluan për rreth katër për qind, për shkak të skepticizmit të tregtarëve se prodhuesit e energjensit do të arrijnë marrëveshje për zvogëlimin e prodhimtarisë ditore të "arit të zi". Në bursën e Londrës nafta nga Deti Verior u lirua për katër për qind në 49,71 dollarë për barel, derisa çmimi i naftës së "lehtë" amerikane në bursën njujorkeze u zvogëlua për……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Da?iq: Kosova n? OKB, n?se Serbia vendos sanksione ndaj Rusis? Posted: 31 Oct 2016 02:56 AM PDT

Zëvendëskryeministri serb, Ivica Daçiq ka thënë se vendosja e sanksioneve dhe të kthyerit shpinën Rusisë, si vend mik do të ishte krejtësisht shkatërruese, humbëse si dhe politikë tradhtare dhe me këtë sipas tij, do t`i hapej dera Kosovës që të bëhet anëtare me të drejta të plota e Kombeve të Bashkuara. Këto komente, kryediplomati serb i bëri në një intervistë për gazetën serbe. I pyetur se nëse miqësia e Serbisë me Moskën është shkak se pse Serbia nuk hap……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Apeli p?r 9 muaj pranoi 103 l?nd? p?r keqp?rdorim t? detyr?s Posted: 31 Oct 2016 02:36 AM PDT

Gjykata e Apelit njofton opinionin publik se po i shqyrton me prioritet të gjitha lëndët që kanë të bëjnë me keqpërdorim të detyrës zyrtare, ku vetëm nga janari deri në shtator ka pranuar 103 lëndë dhe ka zgjidhur 58 prej tyre. Apeli, përmes një komunikate për media thotë se në 103 lëndët e pranuara janë përfshirë rreth 200 persona të akuzuar. “Nga to janë zgjidhur 58  lëndë, ku kanë qenë të përfshirë 104 persona të akuzuar,  ndërsa……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kompania ajrore “Easyjet” n? Milano s’pranon 17 vje?aren shqiptare n? avion, e zbret n? tok? Posted: 31 Oct 2016 02:30 AM PDT

Një 17 vjeçare shqiptare nuk është lejuar të fluturojë me kompaninë ajrore “Easyjet” në Malpensa të Italisë, me pretendimin se dokumentet e saj të qëndrimit nuk ishin të vlefshme. Bëhet fjalë për Rexhina Shaipin e cila do të udhëtonte me avionin e kompanisë Easyjet në orën 11.45 të së premtes nga Milano në Bordeaux të Francës. Siç raporton Corriere dela Serra, studentja shqiptare e cila ishte nisur për një stazh në Francë i kishte të gjitha dokumentet në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Anulohet mbledhja e Komisionit p?r Mbik?qyrje Financiare Posted: 31 Oct 2016 02:26 AM PDT

Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrje Financiare e paraparë për sot, është anuluar. Në këtë Komision ishte paraparë që të raportojë ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Memli Krasniqi, si dhe ai i Diasporës Valon Murati. Anulimin e mbledhjes së këtij komisioni e ka konfirmuar zyrtarë të Kuvendit të Kosovës, pa dhënë arsyet e anulimit. Temë diskutimi në këtë komision do të ishte shqyrtimi Raportit të Auditorit për këto dy ministri. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gruaja 70-vje?are bie nga nd?rtesa e spitalit t? Gjakov?s Posted: 31 Oct 2016 02:06 AM PDT

Një grua e moshuar është hedhur sot në mëngjes nga kati i tretë i spitalit të Gjakovës, duke marrë lëndime serioze. Drejtori i spitalit të Gjakovës, Ahmet Asllani, konfirmoi se gruaja, rreth 70 vjeçe, që është hedhur nga ndërtesa e spitalit është një e hospitalizuar, e cila ka gati një vit që është e shtrirë në këtë spital. Asllani tha e moshuara aktualisht ndodhet në repartin e emergjencës në Gjakovë, ndërsa gjendja shëndetësore e saj është e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
T?rmetet, ekspert?t: Nuk ka m? qytete historike n? qend?r t? Italis? Posted: 30 Oct 2016 04:48 PM PDT

Nuk ka më qytete historike në qendër të Italisë, kështu raportojnë ekspertët ndërsa vendi ka marrë goditjen më të fortë të tërmetit në 36 vitet e fundit. Kryeministri Italian Matteo Renzi e përshkroi si “zemrën e Italisë” atë që është shkatërruar në një pjesë të gjerë, por fatmirësisht fakti që deri tani nuk janë shënuar viktima erdhi për shkak se ndërtesat ishin evakuuar thuajse tërësisht nga tërmeti i muajit gusht dhe që i kushtoi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Marko Gjuriq nes?r viziton flotacionin e Trep??s n? Leposaviq Posted: 30 Oct 2016 03:02 PM PDT

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, nesër do ta vizitojë flotacionin e kombinatit Trepça në Leposaviq. “Gjuriq do të bisedojë me udhëheqjen, përfaqësuesit e Sindikatës dhe punëtorët e Trepçës”, thuhet në njoftimin e Zyrës për Kosovën. Kjo është vizita e parë e Gjuriqit në “Trepçë” qëkur Parlamenti i Kosovës miratoi ligjin për Kombinati Trepça, me të cilin ky gjigant është shpallur pasuri……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Droga e re vdekjeprur?se p?rhapet tek f?mij?t p?rmes internetit Posted: 30 Oct 2016 02:42 PM PDT

Kjo drogë laboratorike është shumë më e fortë sesa heroina. Është menduar si alternativë sintetike e morfinit. Deri me tash llogaritet se 50 njerëz kanë vdekur nga kjo drogë që ka filluar të njihet me emrin Pink. Droga sintetike, e cila rrugëve është e njohur si “Pink”, thuhet se ka lënë të vdekur 50 njerëz në Amerikë. Këtë drogë të fuqishme mund të blini përmes internetit, thonë ata që e kanë provuar. Në tregun ilegal është e njohur si Pink ose Pinky,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vdekja misterioze e truprojave t? Rexhep Selimit, pas atentatit ndaj Fetah Rudit Posted: 30 Oct 2016 02:36 PM PDT

Aktivisti i LDK-së, Fetah Rudi nga Malisheva, i cili ka mbetur invalid pas atentatit ndaj tij, thotë se atë deshën ta vrasin truprojat e Rexhep Selimit, aktualisht deputet i Lëvizjes Vetëvendosje. Ata kanë bërë aksident komunikacioni disa orë pas kryerjes së veprës dhe kanë vdekur. Ata vdiqën në fshatin Muzeçinë e Shtimës dhe atyre u është ngritur një lapidar. “Tash ka dalë që kanë qenë tre persona në kerr, që të tre atë ditë kanë vdekur. Njëri ka qenë nga fshati……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rr?fim ekskluziv i Imer Imerit: Ja cili komandant ma vrau v?llaun Posted: 30 Oct 2016 01:31 PM PDT

Sonte është shfaqur emisioni Zona Express, ku është shfaqur dokumentari “Shënjestra LDK”. Dokumentari flet për vrasjen e zyrtarëve të LDK’së gjatë dhe pasluftës. Në këtë dokumentar, flet ekskluzivisht Imer Imeri, vëllai i Haki Imerit, një aktivist i vrarë i LDK’së. Dëgjojeni rrëfimin e tij. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Evakuohet Aleksand?r Vu?i? dhe familja e tij, n? rrezik p?r jet?n Posted: 30 Oct 2016 12:48 PM PDT

Në Serbi, policia tha se e ka evakuuar të shtunën kryeministrin serb Aleksandër Vuçiç dhe familjen e tij në një “vend të sigurt”, pasi që gjeti një sasi armësh, përfshirë edhe një raketahedhës afër shtëpisë së prindërve të tij, që ai e vizitonte shpesh. “Armët, ku kishte edhe granata dore dhe municione, janë gjetur në gëmusha në afërsi të Jajincit, afër një udhëkryqi ku autokolona e kryeministrit Vuçiç ngadalësonte……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

ABC News: “FBI Obtains Warrant Needed to Start Reviewing Emails Found on Laptop Used by Clinton Aide” plus 24 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

ABC News: “FBI Obtains Warrant Needed to Start Reviewing Emails Found on Laptop Used by Clinton Aide” plus 24 more

FBI Obtains Warrant Needed to Start Reviewing Emails Found on Laptop Used by Clinton Aide Posted: 30 Oct 2016 07:29 PM PDT

Emails were on laptop used by Huma Abedin and husband Anthony Weiner.
It Took Weeks to Inform the FBI Director About Possible Clinton Emails Posted: 30 Oct 2016 11:24 PM PDT

Comey was told of the possibly Clinton-related emails Thursday.
Former DOJ Officials Pen Letter Criticizing Comey Posted: 30 Oct 2016 11:24 PM PDT

Former federal prosecutors also signed the open letter.
Oklahoma Murder Suspect Dead After Shootout With Police, Deputy Sheriff Shot Posted: 30 Oct 2016 11:30 PM PDT

Michael Vance was killed in a shootout with police in western Oklahoma.
Spirit Airlines Flight Evacuated Over Possible Bomb Threat Posted: 30 Oct 2016 11:24 PM PDT

The pilot of a Spirit Airlines aircraft declared an emergency due to a threat.
In Dawn Assault, Iraqi Special Forces Near Mosul From East Posted: 30 Oct 2016 11:40 PM PDT

Iraqi special forces advance on IS-held city of Mosul from east under heavy fire, inching closer to city limits
Harry Reid Accuses FBI Director of Breaking Federal Law Posted: 30 Oct 2016 11:25 PM PDT

Says announcing email investigation is interference in election.
Police: Man Crashes Into Gate of Virginia Naval Station Posted: 30 Oct 2016 12:40 PM PDT

Police say the driver was fleeing a traffic stop.
2 Teens Killed, 4 Others Injured in Md. Shooting Posted: 30 Oct 2016 01:31 PM PDT

Police say shooting was likely not random.
Jury Selection Begins for Officer in Death of Black Motorist Posted: 30 Oct 2016 03:30 PM PDT

Potential jurors report Monday to the courthouse in Charleston, South Carolina.
House Republican Defends FBI Director Over Email Review Posted: 30 Oct 2016 11:54 AM PDT

House judiciary chairman said Comey was right to "tell the American people."
Voter Complaints up as Election Day Nears, Advocates Say Posted: 30 Oct 2016 04:43 PM PDT

Some early voters are complaining about misinformation on voting rules.
LA Police Chief Injured in off-Road Motorcycle Accident Posted: 30 Oct 2016 06:48 PM PDT

Los Angeles police chief Charlie Beck has fractured his pelvis.
WATCH: FBI Reviews New Emails Tied to Clinton Email Investigation Posted: 30 Oct 2016 01:06 PM PDT

ABC News’ Dan Abrams and Pierre Thomas report the latest details in the FBI’s new review of emails related to the Clinton email investigation.
WATCH: Shiite Militia Discovers New Islamic State Tunnel East of Mosul Posted: 30 Oct 2016 01:05 PM PDT

As Iraqi and Kurdish forces continue to push further westward, Shiite militia units participated in clearing operations in recently captured areas, discovering a large-scale tunnel in the village of Karamlesh, located 18 miles east of Mosul.
WATCH: Passengers Recount Their Escape From a Burning Plane in Chicago Posted: 30 Oct 2016 08:20 AM PDT

The American Airlines flight burst into flames during an attempted take-off.
WATCH: Drone Footage Shows Quake Damage to Italian Towns Posted: 30 Oct 2016 01:05 PM PDT

Just two months after earthquakes killed more than 300 people in central Italy, towns in the area were again damaged in a series of strong tremors.
WATCH: Surveillance Video Shows 2015 Machete Attack at New Orleans Airport Terminal Posted: 30 Oct 2016 12:17 PM PDT

New video released shows the night Richard White rampaged through an Airport Terminal in March 2015, spraying several people with wasp spray and violently swinging a machete.
WATCH: Do Big-Name Supporters on the Campaign Trail Make a Difference for Trump or Clinton? Posted: 30 Oct 2016 09:27 AM PDT

ABC News partnered with SSRS survey research firm to gauge how effective Americans believe campaign surrogates have been in the 2016 election.
WATCH: Kellyanne Conway Says FBI Review Plays Into Voters’ ‘Reluctance’ About Clinton Posted: 30 Oct 2016 09:57 AM PDT

Donald Trump campaign manager Kellyanne Conway reacts to a hectic week in politics nearly a week before the elections.
WATCH: Kaine Calls FBI Director’s Actions on Email Review ‘Extremely Puzzling’ Posted: 30 Oct 2016 09:27 AM PDT

Vice presidential candidate Tim Kaine addresses new FBI email bombshell, only on ‘This Week’.
Clinton and Trump Even in Latest Poll; Turnout Critical Posted: 30 Oct 2016 05:04 PM PDT

A slim point separates Clinton and Trump in the ABC News/Washington Post poll.
In Battleground Pennsylvania, Lines Are Drawn Headed Into Election Posted: 30 Oct 2016 05:11 AM PDT

ABC News spoke with voters in the Keystone State.
Clinton Says She Won’t Be ‘Knocked off Course’ in Final Week Posted: 30 Oct 2016 06:03 PM PDT

Hillary Clinton says she won’t be "knocked off course" during the final days of the 2016 election, even as her campaign tries to overcome a new FBI email inquiry that has delivered a late jolt in her race against Donald Trump
WATCH: Drone Footage Shows Quake Damage to Italian Towns Posted: 30 Oct 2016 01:05 PM PDT

Just two months after earthquakes killed more than 300 people in central Italy, towns in the area were again damaged in a series of strong tremors.

Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto) Posted: 30 Oct 2016 11:32 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Ekuipazhi i përbashkët nga Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Japonia, ka zbritur në mënyrë të sigurt në Kazakistan, pas qëndrimit prej 115 ditësh në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë. /lajmi.net astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more .

Horoskopi, 31 tetor 2016 Posted: 30 Oct 2016 11:11 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Dashi – Nëse sot nuk e keni ditën shumë të ngarkuar mund të merrni kohë boll për t’ju përkushtuar pasioneve tuaja dhe partnerit/es. Beqarët duhet të përfitojnë sot nga takimet që do realizojnë sepse do të kenë mundësi të mira. Kujdes me financat, mos e teproni me shpenzimet. Demi – Keni marrë përsipër më shumë gjëra nga sa mund të përballoni ju që jeni në një marrëdhënie në çift. Do t’ju nevojitet të ndani mirë objektivat tuaja parësore. Beqarët nuk do e kenë mendjen fare te dashuria dhe do i marrin gjërat si t’ju vijë. Në planin financiar parashikohet një ditë me fat. Binjakët – Partneri/ja ju ka besuar një sekret sot dhe me këtë gjë ka provuar që ju konsideron vërtet njeriun tuaj më të rëndësishëm. Do të bëni të pamundurën për ta ndihmuar. Beqarët do tregohen të  ndrojtur në takime dhe nuk do përfitojnë nga mundësit e mira që do kenë. Në planin financiar parashikohen probleme serioze. Gaforrja – Nuk mund ti përgjithësoni gjërat sot ju të dashuruarit. Çdo situatë duhet vlerësuar për atë që i takon jo duke u bashkuar me situata të tjera të ngjashme. Beqarët duhet të mendohen mirë para se të marrin vendime për të ardhmen e tyre. Financat do jenë të mira, do dini si ti mbani nën kontroll. Luani – Mundohuni të realizoni në praktike çdo ide që keni menduar kohët e fundit ju që jeni në një lidhje dashurie. Kështu do të kuptoni nëse ja vlen vërtet mundimi. Beqarët do kenë mundësi të shkëlqyera sot, dita e tyre do të jetë e mbushur me takime mbresëlënëse. Financat do jenë të mira falë menaxhimit tuaj. Virgjëresha – Keni kërkuar kohë për të bërë disa zgjedhje për ju dhe për partnerin/en tuaj. Ne momentin e duhur është mirë ti komunikoni zgjedhjet tuaja. Beqarët me shumë mundësi mund të gjejnë personin që kanë ëndërruar, për këtë do kontribuojë edhe Mërkuri. Në planin financiar mendohuni para se të shpenzoni. Peshorja – Edhe pse jeni përqendruar në disa projekte paralelisht do të arrini ti realizoni. Nuk ka asgjë të keqe të kërkoni më të mirën nga vetja dhe njeriu që ju qëndron pranë. Beqarët nuk duhet të nxitohen në vendimet e tyre sepse në të kundërt do përfundojnë të lënduar. Financat do jenë pak delikate, kujdes. Akrepi –  Keni pasur shumë energji negative kohët e fundit dhe i keni shprehur me njerëzit që ju kanë qëndruar pranë. Beqarët do tërhiqen shumë nga një person që do takojnë dhe mund ta gjejnë veten edhe në një lidhje. Financat nuk do jenë të mira, prandaj bëjini me kujdes llogaritjet e shpenzimeve. Shigjetari – Edhe pse i jeni përkushtuar shumë njeriut tuaj të zemrës nuk keni marrë asgjë në shkëmbim. Bëni mirë të ripozicionoheni. Beqarët do kenë takime pa fund, por bëjnë mirë të konsultohen me miqtë për të marrë vendime. Financat do vinë duke u përmirësuar në mënyrë të ndjeshme. Bricjapi – Është mirë ti shembni muret që janë krijuar mes jush dhe partnerit/es suaj. Toleranca është një zgjidhje mjaft e mirë. Beqarët do e gjejnë personin e ëndrrave dhe jeta e tyre do ndryshojë pozitivisht. Me financat do dini si të veproni dhe situata do mbetet gjatë gjithë kohës nën kontrollin tuaj. Ujori – Sot mundohuni të jeni më produktivë dhe mos krijoni polemika të kota në marrëdhënien tuaj në çift. Idetë që keni kërkojnë suport edhe nga njeriu i zemrës. Beqarët nuk do kenë një ditë me fat në dashuri dhe nuk do e ndryshojnë dot statusin. Financat do jenë të mira dhe do keni mundësi për të kryer edhe shpenzime. Peshqit – Ndonjëherë pa e vënë re merrni një sjellje që as vetë nuk e kuptoni. Është mirë të moderoni mënyrën e të sjellurit lidhur me partnerin/en. Beqarët nuk do e kenë mendjen fare te dashuria sot, o argëtohen pa fund në shoqërinë e miqve. Financat do vinë duke u përmirësuar, nuk ka vend për shqetësime. .

Veseli: Vetëvendosje po e luan lojën e sulmit si teknikë mbrojtje Posted: 30 Oct 2016 11:07 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Veseli ka thënë se kjo rezolutë nuk është e vonuar, por do të duhej shumë më herët të ishte bërë një ligj për vlerat e luftës, që do t’i sanksiononte në mënyrë ligjore të drejtat dhe obligimet që i kanë ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ka theksuar se rezoluta e cila mbron vlerat e luftës së UÇK-së nuk duhet të nënvlerësohet, pasi ajo ka të bëjë me vlerat themelore mbi të cilat qëndron liria jonë. Duke folur rreth debatit që ndodhi në Kuvend për vlerat e luftës së UÇK-së, që rrezikoi të shndërrohet në përplasje fizike mes deputetëve të pozitës dhe të opozitës, Veseli ka thënë se pamjet në Kuvend gjatë seancave janë të dhimbshme dhe shumë herë jodinjitoze. “Lufta politike e cila mund të bëhet për përfitime elektorale nuk duhet të bartet në ato çaste që na bashkojnë të gjithëve, në këtë rast çështja e vlerave të luftës së UÇK-së dhe në përgjithësi në çështjet që kanë të bëjnë me interesin e vendit tonë. Është e vërtetë se është duke u krijuar një praktikë jopozitive gjatë seancave parlamentare. Një pjesë e opozitës nuk pajtohet me asgjë dhe vë dilema për të gjitha të arriturat e deritashme në vendin tonë. Kjo praktikë, e nxitur nga një pjesë e opozitës, të cilën po e shihni gjatë seancave, nuk reflekton mençuri politike dhe realisht nuk u shërben interesave të shtetit”, ka deklaruar Veseli. Kreu i PDK-së ka folur edhe për deklaratën që ka dhënë atë ditë në seancë, pas përplasjes së deputetëve Nurdin Lushtaku dhe Glauk Konjufa, ku tha: “Runu! Ishalla veç s’e vrani veten!”, për të cilën deklaratë Lëvizja Vetëvendosje! u ndie e kërcënuar. “Loja e sulmit si teknikë mbrojtje është e njohur gjatë. Vetëvendosja po mundohet ta luajë mirë këtë pjesë, por realiteti, i parë nga të gjithë qytetarët e Kosovës, është se unë, me gjithë qenien time, veprimin tim dhe fuqinë time politike e ligjore që e kam si kryetar i Kuvendit të Kosovës, mundohem ta minimizoj hapësirën e konfliktualitetit në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë Veseli. Ai ka pohuar se do të vazhdojë, me të gjithë autoritetin e tij ligjor, politik e moral, të bëjë përpjekje të evitojë, jo vetëm konfliktin dhe sjelljet turpëruese që mund të kenë pasoja mes deputetëve, por çdo mundësi që nga Kuvendi i Kosovës të dalin lajme të këqija për Kosovën. Kryeparlamentari Veseli nuk e konsideron inteferim mbi drejtësinë debatin që ndodhi në Kuvend për rastin “Drenica”. “Debati që ka ndodhur për vlerat e luftës nuk duhet parë si interferim në drejtësi. Në momentin kur kemi mbi 40 nënshkrime të deputetëve, atëherë Kryesia e Kuvendit është e obliguar ta procedojë dhe të thërrasë seancë të jashtëzakonshme. Nuk është tragjike kur diskutohet për një temë të kësaj natyre. Tragjike do të ishte atëherë kur do të ndërhyhet në vendimmarrje të gjyqësisë. Dhe kjo nuk ka ndodhur”, është shprehur ai. Veseli ka theksuar se për të dhe bashkëluftëtarët e tjerë ka qenë diçka e rëndë dhe e pakuptueshme që familja Demaku të pësojë në këtë mënyrë, aq më tepër tash në rrethanat e lirisë. “Këta të gjithë kanë qenë luftëtarë të lirisë!”, është shprehur Veseli, duke shtuar se është shumë krenar me të gjithë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “E kam njohur Xhevatin dëshmor, si Jahirin, Fadilin, Nexhatin dhe Zeqirin, të gjithë vëllezër të një familje. Kam qenë në familjen e tyre gjatë luftës disa herë. Po ashtu, jam shumë krenar me Sylejman Selimin, me njërin nga themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Jam shumë krenar me Sami Lushtakun, me të cilin na lidh themelimi i UÇK-së që nga viti 1991. Jam i bindur se Fatmir Limaj është i pafajshëm dhe do të dalë ngadhënjimtar edhe në këtë proces sikurse ka dalë edhe në Hagë”, ka deklaruar Veseli. Ai ka thënë se themelimi i Gjykatës Speciale ka qenë i paevitueshëm. “Nëse më pyesni rreth dilemave se a është dashur të ekzistonte Gjykata Speciale, them se asnjëherë në Kosovë nuk do duhej të ekzistonte një gjykatë e tillë. Ajo çfarë do të duhej të ndodhte dhe të ekzistonte si gjykatë do të duhej të bëhej për shtetin serb që ka kryer me qindra masakra për të cilat ende nuk ka dhënë përgjigje. Por, në rrethanat e krijuara, me pretendimet e ngritura, tashmë të njohura, duhet të vendosej që në rend të parë të ishte shteti i Kosovës, perspektiva e tij, interesat strategjike të tij dhe jo fatet individuale. Ky është akti më patriotik që mund të bëjë një individ: besnikërinë ndaj shtetit dhe atdheut ta vë mbi çdo interes e besnikëri tjetër. Në këtë drejtim, ndër më meritorët, janë vetë pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka thënë Veseli. .

Parashikimi i motit për këtë javë, ndryshojnë temperaturat Posted: 30 Oct 2016 11:05 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë Celsius. Shtypja ajrore vazhdon të mbetët dukshëm mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë nga verilindja me shpejtësi 1-4m/s. Nga dita e martë temperaturat maksimale do të pësojnë ngritje të lehta, duke e mbërritur maksimumin ditën e mërkurë nga13-14 gradë Celsius. Temperaturat minimale do të shënojnë vlera negative ditën e martë dhe në shumë lokaliteti pritet të formohet dukuria e brymës. Të enjten do të zhvillohen kushte tjera meteorologjike. Era do ta ndërroj kahun nga drejtimi verilindor në drejtim të jugperëndimit, shpejtësia e së cilës mund të arrijë deri 9m/s, duke krijuar kushte për vranësira të çrregullta dhe jostabile. Vende-vende priten reshje shiu të intensitetit të dobët deri mesatar, kurse në viset malore parashihet që reshjet e shiut të bien të përziera me dëborë. Reshje të karakterit lokal parashihet të ketë edhe ditën e premte. .

Pesë gjëra që fëmijët do të mbajnë mend nga ju kur të rriten Posted: 30 Oct 2016 06:05 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

1. Kur i keni bërë të ndihen të sigurt
Çdo fëmijë ka nevojë për mbrojtje, prandaj fëmijëve tuaj do t’i nguliten në memorie të gjitha ato herë kur keni luftuar përbindëshat që fshihen poshtë krevatit të tyre, ose kur i keni qëndruar pranë pas një ëndrre të keqe. Por do të mbajnë mend edhe ato raste kur temperamenti juaj ju ka shndërruar juve në ato përbindëshat që ata i ruhen aq shumë. Është normale që fëmijët t’iu shohin të tensionuar dhe nevrastenikë, ama qëllimi juaj kryesor duhet të jetë t’i bëni të ndihen të sigurt kur janë pranë jush. 2. Kur i keni kushtuar kohë
Fëmijët e lidhin ndjenjën e dashurisë me sasinë e vëmendjes që marrin. Ato ditë kur ju ndaloni atë që po bëni për t’u bërë pjesë e një çaji me vajzën tuaj, apo një loje me top me djalin, do të jenë kujtime të ngulitura thellë në memorien dhe zemrat e tyre kur të rriten. Gjeni kohën për të bërë gjëra të vogla me fëmijët tuaj, sepse në fund, do të jenë momentet më të rëndësishme. 3. Marrëdhënia juaj me partnerin
Fëmijët e formojnë këndvështrimin e tyre rreth dashurisë duke parë prindërit e tyre. Synoni të keni atë lloj marrëdhënieje, që t’i bëjë ata të presin me padurim martesën e tyre një ditë. Jepini fëmijëve sigurinë që vjen kur shohin mamin dhe babin në një marrëdhënie dashurie të përkushtuar me njëri-tjetrin. 4. Përgëzimet dhe kritikat tuaja
Zemra e një fëmije është si çimento e patharë, përshtypjet që krijojnë në fazat e hershme të jetës së tyre, do të ngurtësohen me kalimin e kohës. Ata do të krijojnë identitetin e tyre, aftësitë dhe ndjenjën e vetëbesimit, në varësi të fjalëve që ju i keni thënë gjatë fëmijërisë. Detyra e prindërve është të mësojnë dhe disiplinojnë, por edhe kur kritikoni, bëjeni me dashuri dhe inkurajim. 5. Traditat tuaja familjare
Fëmijët do të mbajnë mend ‘traditat’ që ju vendosni në familjen tuaj, qoftë një film në fundjavë, një vend drejt të cilit udhëtoni rregullisht, mënyra si festoni ditëlindjet ose eventet e tjera speciale. Krijoni qëllimisht disa traditat që dhe fëmijët tuaj do të donin t’ia kalonin fëmijëve të tyre një ditë.

Burimi: Time

.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se pamundësia për të gjetur partner është paaftësi Posted: 30 Oct 2016 06:02 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Janë kryer shumë studime rreth përfitimeve që i sjell martesa, por të qenit beqarë nuk duhet të jetë gjë e ‘pashëndetshme’, transmeton Telegrafi. Sidoqoftë, lajmi i ri është se Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ‘vendosur’ ta ndryshojë definicionin e paaftësive për t’i kategorizuar njerëzit pa partner seksual si “jopjellor”. Në përpjekjen për t’i japë çdo individi të “drejtën për të riprodhuar”, OBSH është duke i trajtuar njerëzit të cilët nuk mund të gjejnë partner seksual në të njëjtën mënyrë që i trajtojnë personat të cilët kanë probleme me pjellorinë. Ideja prapa diagnozës së re të “paaftësisë” është që ta bëjë më të lehtë dhe më të lirë për njerëzit përdorimin e In Vitro Fertilization(IFV). Kjo padyshim se ka marrë shumë kritika. .

Binjakja qan kur kupton se është vetëm një minutë më e vogël se motra Posted: 30 Oct 2016 05:58 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

E momenti i tillë është kapur dhe nga kamerat, video e cila ka marr dhenë në rrjetet sociale, njofton Klan Kosova. Videoja e publikuar tregon nënën e binjakeve Ami, e cila informon vajzat e saj se Ava erdhi në jetë vetëm një minutë para se të lindte Alexis. ”Ava u lind një minutë para teje Alexis, vetëm një minutë!” i referohet nëna binjakes Alexis, derisa kjo e fundit i përgjigjet menjëherë me lot në sy: ‘Por unë dua të jem më e madhe, dua të jem më e vjetër” përfundon Alexis. E ky nuk është problemi i vetëm me të cilën përballet nëna me vajzat e saj. Qesharake del të jetë momenti tjetër kur binjakja tjetër pëson situatë pothuajse të vështirë po ashtu, kjo kur kupton se motra e saj e cila është vetëm një minutë më e vogël se ajo, është më shtatlartë, njofton Klan Kosova. Për më shumë detaje, shikoni videon më poshtë: .

Ngjitet me duar në ndërtesë për ta shpëtuar një fëmijë (Video) Posted: 30 Oct 2016 05:41 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Video të pabesueshme shfaq Liang Lee duke u bërë një hero i vërtetë përderisa ngjitet lartë disa dritareve për ta shpëtuar vogëlushin. Krejt kjo ngjarje ndodhi në Kinë, ku një fëmijë kishte dalë jashtë dritares dhe kishte mbetur i varur në të, transmeton Gazeta Express. Shikojeni momentin e pabesueshëm: .

Njihuni me mbretin që ka 100 gra dhe 500 fëmijë Posted: 30 Oct 2016 05:25 PM PDT

astron-300x203 Lajmi.net: “Momenti i rënies në tokë i tre astronautëve pas 115 ditësh në hapësirë (Foto)” plus 8 more

Abumbi II, mbreti i 11-të i Maroua-së në Kamerun, ka rreth 100 gra. Ato nuk ishin që të gjitha të tijat në fillim. Sipas traditës atje, kur një mbret vdes, pasardhësi i tij i trashëgon edhe gratë dhe pastaj martohet me mbretëreshën e tij. “Mbretëreshat kanë një rol të madh në mbretëri”, thotë Prince Nickson, duke theksuar se varet nga këto gra nëse do ta formësojnë mbretin në rolin e tij mbretëror. “Prapa çdo burri të suksesshëm duhet të jetë një grua shumë, shumë e suksesshme”, thotë gruaja e tretë e Abumbi, Mbretëresha Constance, transmeton Gazeta Express. “Tradita jonë kërkon që kur je mbret, gratë e vjetra duhet t’ua përcjellin traditën grave më të reja, dhe gjithashtu t’ia mësojnë traditën edhe mbretit, sepse mbreti ishte princ, jo mbret”. Pavarësisht faktit se poligamia është e ligjshme në Kamerun, të dhënat tregojnë se ka shumë më pak martesa poligame në kontinentin afrikan, shkruan CNN. “Gjatë kolonizimit erdhën vlera të reja, ndryshe nga vlerat tradicionale që kishim dhe ky është një konflikt i vazhdueshëm mes vlerave tradicionale dhe atyre moderne perëndimore”, pranon Mbreti Abdumbi II, i cili udhëheq Bafutin prej 47 vitesh. “Roli im është t’i bashkoj ato, të gjej rrugën përpara kështu që njerëzit të kënaqen me modernizimin pa e shkatërruar kulturën e tyre. Pa kulturë, nuk je qenie njerëzore, je kafshë”, thotë ai. Duke shkruar për këtë, Soni Methu, prezantues i CNN për ‘Inside Africa’, tha se ky popull nuk ka mbetur në të kaluarën por është duke mbajtur paqe me të tashmen. Mbreti Zofoa nuk mendon se ka mbetur në të kaluarën. Pavarësisht se ka rreth 100 gra dhe më shumë se 500 fëmijë pas vdekjes së babait të tij, ai e konsideron veten një mbret shumë modern. “Të udhëheqësh një mbretëri në ditët e sotme të kësaj epoke, duhet të jesh i edukuar për shkak se gjërat janë duke lëvizur shumë shpejt. Siç edhe thoshin, edukimi është dritë, paditura është errësirë”, thotë Mbreti. Për ta njohur mbretin dhe gratë e tij, shikojeni videon më poshtë: .

Mesazhi.com: “Forcat opozitare godasin rënd forcat e Asadit në Halep” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Forcat opozitare godasin rënd forcat e Asadit në Halep” plus 9 more

Forcat opozitare godasin rënd forcat e Asadit në Halep Posted: 30 Oct 2016 10:08 AM PDT

Forcat e opozitës siriane kanë vazhduar operacionet e thyerjes së rrethimit të qytetit të Halepit dhe gjatë 24 orëve të fundit u kanë shkaktuar humbje të reja forcave besnike të regjimit të presidentit sirian Bashar al-Asad, raporton Anadolu Agency (AA). Ditën e tretë të operacioneve luftëtarët e opozitës siriane kanë marrë kontrollin e disa vendbanimeve në distriktin al-Hamdaniya përgjatë hyrjes perëndimore në qendër të Halepit që është në unazën e ushtrisë siriane. Qendrën e Halepit e kontrollon opozita, por ky është rajon me rreth 300.000 civilë ku tashmë disa muaj është nën rrethim të forcave të Asadit. Qëllimi i operacioneve aktuale të opozitës siriane është thyerja e rrethimit të ushtrisë siriane rreth Halepit. The post Forcat opozitare godasin rënd forcat e Asadit në Halep appeared first on Mesazhi.com.
“SHBA i jep Izraelit para për të vrarë palestinezët” Posted: 30 Oct 2016 10:03 AM PDT

Aktivistja amerikane, Ann Wright, njëra prej grave në anijen Zaytouna e cila u nis në udhëtimin për të thyer bllokadën e zbatuar ndaj Gazës dhe e cila u penguar nga ushtarët izraelitë, në lidhje me ndihmën ushtarake të SHBA-së prej 38 miliardë dollarësh ndaj Izraelit tha se “SHBA i jep Izraelit këto para sidomos për të vrarë palestinezët. Kjo është pikërisht ajo që po vepron ushtria e Izraelit” raporton Anadolu Agency (AA). Wright pasi doli në pension nga ushtria e SHBA-ve nisi të punojë në Departamentin Amerikan të Shtetit dhe në vitin 2003 dha dorëheqjen duke kundërshtuar pushtimin e Irakut. Ajo në një intervistë për gazetarin e AA-së ka shpjeguar se si anija me 13 gra nga vende të ndryshme të botës u pengua nga ushtarët izraelitë. “Bota nuk e nxjerrë zërin për bllokadën” Duke shpjeguar qëllimin e udhëtimit me një anije ku në bord ndodheshin vetëm gra Wright tha se “Kryejmë këto organizime të tilla me anije që të mund të thyejmë bllokadën e vendosur që prej 8 vitesh nga Izraeli ndaj Gazës. Këtë herë me një anije të përbërë vetëm nga gratë synuam që të tërhiqnim më shumë vëmendje të medias ndërkombëtare ndaj bllokadës së Gazës. Sepse bota nuk e ka nxjerrë mjaftueshëm zërin ndaj bllokadës së paligjshme të Izraelit në Gaza.” Duke vënë në dukje se pas këtij veprimi shumë media në Evropë dhe në Lindjen e Mesme e kanë bërë lajm këtë çështje, Wright është shprehur se “Por media amerikane si gjithmonë edhe këtë herë ka injoruar këtë ngjarje. Pronarët e mediave të mëdha në SHBA nuk dëshirojnë të bëjnë lajme për gjërat që ata mendojnë se janë shumë kundër Izraelit.” Në mesin e udhëtarëve kishte edhe deputete “Taksa u nisëm në këtë udhëtim kemi deklaruar hapur identitetet e 13 grave që ishin në anije. Për këtë arsye pala izraelite kishte dijeni se kush ndodhet në bordin e anijes. Në mesin tonë kishim deputete nga Algjeria dhe Zelanda e Re, si dhe nga ata që kishin fituar Çmimin Nobel për Paqen dhe aktiviste të tjera. Është e çuditshme që ushtarët izraelitë këtë herë nuk përdorën forcën kundër nesh, ku ju i dini mirë ato që u përjetuan në anijen Mavi Marmara. Nga anija izraelite që iu afrua anijes tonë fillimisht hipi një grua e veshur me veshje civile. Ndërsa edhe ushtarët që u ngjitën bashkë me të në anijen tonë nuk kishin uniforma ushtarake dhe armë në duar. Ishin që të gjithë të veshur civilë dhe nuk përdorën dhunë kundër nesh”, është shprehur Wright. Më tej ajo ka theksuar se ushtarë izraelitë iu bënë të ditur se janë ndaluar me akuzën për “hyrje të paligjshme në Izrael” dhe ka shtuar se “kemi dalë para gjykatësit me këtë akuzë i cili dha vendimin për deportim, duke vendosur ndalesën e hyrjes në Izrael për 10 vite”. Aktivistja amerikane ka pohuar se ndalesa për hyrje në Izrael është rritur në 14 vite për arsyen se kanë ngelur edhe 4 vite nga ndalesa 10 vjeçare e vendosur më parë. “Kur ushtarët izraelitë na ndaluan ne ndodheshim 34 milje larg Gazës në ujërat ndërkombëtare. Madje ne ndodheshim 14 milja nga zona e sigurisë e shpallur vetë nga Izraeli”, është shprehur Wright, duke shtuar më tej se mendojnë të hapin padi kundër shtetit të izraelit me akuzën “rrëmbim të personit”. Ndihma ushtarake e SHBA-së prej 38 miliardë dollarësh ndaj Izraelit Ndërsa rreth pyetjes në lidhje me opinionin për ndihmën ushtarake të SHBA-së prej 38 miliardë dollarësh ndaj Izraelit Wright tha se “Kjo situatë është me të vërtetë shqetësues. Izraeli nuk ka nevojë për paratë e SHBA-së. Izraeli ka një ekonomi dinamike dhe një ushtri që mund të konsiderohet e fuqishme. SHBA i jep Izraelit këto para sidomos për të vrarë palestinezët. Edhe kjo është pikërisht ajo që po vepron ushtria e Izraelit”. Duke vënë në dukje se ushtria Izraelite po përdor Gazën si një “rajon testimi ushtarak”, Wright, ka mbrojtur idenë e saj se Izraeli mund të kryejë më lehtë çdo gjë që dëshiron kundër palestinezëve me këtë mbështetje të SHBA-ve. Pasi ka shtuar se “jemi kundër iniciativave të SHBA-së jo vetëm në çështjen Izrael-Palestinë, por edhe në hapat e tjerë ushtarakë në vende të ndryshme të botës”, Wright ka pohuar se protestojnë për praninë ushtarake amerikane nga Okinawa e deri në Korenë e Jugut dhe në shumë rajone të tjera. “Qeveria e SHBA-së nuk na pëlqen aspak ne” Ndër të tjera Wright ka theksuar se qeveria e SHBA-së nuk pëlqen aspak punët që kryen dhe se ndiqet çdo hap i saj. “I bëjmë thirrje SHBA-së që të ndalojë hapat e saj të paligjshëm në çështjen Izrael-Palestinë. Gjithashtu qeverisë amerikane i bëjmë thirrje që në të njëjtën mënyrë ti japë fund veprimeve që refuzojnë të gjitha projektligjet që mund të dalin kundra Izraelit në OKB”, është shprehur ajo. Në anijen Zaytouna e cila u nis më 15 shtator nga qyteti Barcelonë i Spanjës për të thyer bllokadën ndaj Gazës ndodheshin vetëm gra. Anija në të cilën ndodheshin 13 gra nga vende të ndryshme, më 5 tetor pasi u pengua në ujërat ndërkombëtare nga ushtarët izraelitë u dërgua në portin Ashdot të Izraelit. The post “SHBA i jep Izraelit para për të vrarë palestinezët” appeared first on Mesazhi.com.
Hoxhaj kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet e Organizatës për Bashkëpunim Islamik Posted: 30 Oct 2016 09:56 AM PDT

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, sot është takuar me Iyad Amin Madani – sekretar i përhershëm i Organzatës për Bashkëpunim Islamik. Në këtë takim, ministri Hoxhaj ka shprehur falenderime në emër të Republikës së Kosovës për mbështetjen e Organizatës për Bashkëpunim Islamik në konsolidimin e shtetësisë të Kosovës, duke e ndihmuar Kosovën në sigurimin e njohjeve nga shtete anëtare të kësaj organizate por po ashtu duke ndihmuar edhe në anëtarësimin e Kosovës në organizata të ndryshme ndërkombëtare. Në këtë kontekst, ministri Hoxhaj kërkoi nga sekretari Madani që Organizata për Bashkëpunim Islamik të ushtrojë ndikimin e saj te 22 shtetet anëtare që ende nuk e kanë njohur Kosovën që të bëjnë një gjë të tillë dhe të përkrahin iniciativat e Kosovës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Në anën tjetër, sekretari Madani e shprehu gatishmërinë e tij që si sekretariat i Organizatës për Bashkëpunim Islamik të komunikojnë me të gjitha shtetet anëtare që ende nuk e kanë njohur Kosovën, duke thënë se ai thellësisht është i bindur se pavarësia e Kosovës duhet të mbështetet nga shtetet anëtare të OBI-së për të mirën e paqes dhe stabilitetit në Ballkan. Në një sesion të ndarë infomues, para amabasadorëve të shteteve anëtare të OBI-së të cilët ishin sot prezent në Jeddah, ministri Hoxhaj elaboroi në detaje argumente historike, ligjore dhe politike mbi njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ai nënvijëzoi se “Pavarësia e Kosovës është në pajtim me të drejtën ndërkombëtare dhe i kontribuon paqes dhe stabilitetit në rajon”. Ministri Hoxhaj, po ashtu njoftoi ambasadorët me të arriturat e fundit të Kosovës duke përfshirë MSA-në, dialogun me Serbinë dhe zhvillimet në ekonomi. Ministri Hoxhaj u pajtua me sekretarin Madani që të intesifikohet komunikimi mes Kosovës, sekreariatit të Organizatës për Bashkëpunim Islamik dhe shteteve anëtare në mënyrë që të përditësohen informatat mbi arritjet e Kosovës dhe kontekstin politik në mënyrë që të sigurohen njohje të reja për Kosovës dhe mbështetje për anëtarësimin e saj në organizata ndërkombëtare. The post Hoxhaj kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet e Organizatës për Bashkëpunim Islamik appeared first on Mesazhi.com.
Prishtina fiton në Gjilan, Llapi dhe Liria perfekt si vendas Posted: 30 Oct 2016 08:12 AM PDT

Prishtina ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 në Gjilan te Drita, duke vazhduar ngritjen në tabelë dhe luftën për titull. Goli i vetëm në këtë takim u shënua në minutën e 85-të, kur Boshnjaku me një pasim te Makenda e vuri këtë para portierit, i cili kaloi edhe portierin për të shënuar për 1-0 krejt në fund të takimit. Për Dritën kjo disfatë ësht ëshumë e keqe, pasi që vetëm sa ia përkeqëson formën. Nga ana tjetër pas largimit të Ramiz Krasniqit, Liria fitoi pastër me rezultat 3-0. Besa dhe Gjilani luajtën pa gola në një ndeshje aktive me raste dhe kartonë, por pa gola, shkruan Telegrafi. Llapi shfaqi paraqitje solide ndaj Drenicës në shtëpi, ku Hamaid Namani shënoi golin e vetëm në minutën e 75-të të takimit për 1-0. Rezultatet e ditës së dielë në Superligë: Llapi 1:0 Drenica
Liria 3:0 Ferizaji
Drita 0:1 Prishtina
Besa 0:0 Gjilani The post Prishtina fiton në Gjilan, Llapi dhe Liria perfekt si vendas appeared first on Mesazhi.com.
Qeveria e Kosovës i ofron ndihmë Italisë pas tërmetit Posted: 30 Oct 2016 08:11 AM PDT

Qeveria e Kosovës ka shprehur solidaritetin e plotë me qytetarët dhe Qeverinë italiane, në këto momente të vështira, duke i uruar shërim të shpejt të lënduarve. Qeveria e Republikës së Kosovës nëpërmjet një komunikate ka theksuar se ka pranuar me shqetësim informatat për tërmetin e fuqishëm që goditi Italinë qendrore, duke lënduar dhjetëra njerëz dhe duke shkaktuar dëme të mëdha. Me këtë rast, Qeveria e Republikës së Kosovës, po ashtu, shpreh gatishmërinë e saj të plotë që në rast nevoje të ofrojë për ndihmë, njësitet e specializuara në kërkim shpëtim urban të Forcës së Sigurisë së Kosovës./ The post Qeveria e Kosovës i ofron ndihmë Italisë pas tërmetit appeared first on Mesazhi.com.
Tahiri: Heqja e barrikadave në veri, sukses i marrëveshjeve të Brukselit Posted: 30 Oct 2016 08:10 AM PDT

Ministrja për Dialog e Qeverisë së Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se heqja e barrikadave është një zhvillim pozitiv, e sidomos pasi është bërë me vetë iniciativën e qytetarëve. Ajo ka theksuar se me këto veprime, po zbatohet marrëveshja e Brukselit. “Heqja e barrikadës nga Ura e Ibrit, më 14 gusht, është një veprim që lidhet me zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit për lirimin e urës. Por, që në një marrëveshje që kemi pasur që nga viti 2014, kur është vendosur kjo barrikadë e quajtur ‘Parku i Paqes’, ka qenë një dakordim që edhe barrikadat dhe pengesat tjera të hiqen”, ka shpjeguar Tahiri për Radio Evropa e Lirë. Ajo ka shtuar se me heqjen e barrikadave mund të ketë lëvizje të lirë të qytetarëve, të ketë një klimë të mirë të sigurisë dhe të marrëdhënieve ndërmjet komuniteteve. Situata në këtë qytetet çdo ditë po normalizohet, ka thënë kryetari i Komunës së Mitrovicës së jugut, Agim Bahtiri. Sipas tij, tashmë ka mbetur edhe kthimi i shqiptarëve në pjesën veriore. “Çdo herë dhe çdo ditë tensionet janë duke u zvogëluar, çdo ditë po shihet progres. Tani na ka mbetur kthimi i shqiptarëve në pjesën e veriut. Të them të vërtetën, Mitrovica është një pjesë e Kosovës, që ka qenë e padefinuar në aspektin e lëvizjes së lirë të qytetarëve. Dhe, tashmë është duke u rritur ai progres. Tash duhet të kthehen edhe shqiptarët në pjesën veriore, dhe të merremi me punësimin e tyre, sepse kanë qenë të anashkaluar prej secilit institucion të Kosovës”, është shprehur Bahtiri. Ndryshe, ura kryesore mbi lumin Ibër që ndan jugun dhe veriun e Mitrovicës, do të jetë e hapur për qarkullim të plotë më 20 janar të vitit 2017. Autoritetet në Kosovë vazhdimisht kanë qenë të gatshme që të zbatohen marrëveshjet e arritura në Bruksel, përshirë edhe lëvizjen e lirë. Barrikadat, nga përfaqësues të shoqërisë civile, janë parë si problem politik, duke e sjell një paqe të brishtë në qytetin e Mitrovicës. The post Tahiri: Heqja e barrikadave në veri, sukses i marrëveshjeve të Brukselit appeared first on Mesazhi.com.
Presidenti i Jemenit refuzon planin e paqes të OKB-së Posted: 30 Oct 2016 03:02 AM PDT

SANA (AA) – Presidenti i Jemenit, Abd Rabbuh Mansour Hadi, ka refuzuar planin e paqes të cilin ia propozoi përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për Jemenin, Ismail Vild Sejh Ahmed, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç raporton agjencia jemenase SABA, Hadi u takua me Ahmedin në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad, ku deklaroi se nuk ka pranuar planin e tij për paqe. “Mendimet për planin e pretenduar të paqes, nuk janë asgjë përveç hapjes së derës për edhe më shumë luftë dhe dhimbje. Ky nuk është plan për paqe. Kjo nuk do të thotë vetëm mbjellje të farës për luftë të re, por në rast të pranimit të tij, puçistët do të shpërblehen. Populli jemenas dhe Qeveria legale do të ndëshkohen. Qeveria është prononcuar se një gjë të tillë nuk dëshiron ta pranojë”, deklaroi Hadi. Hadi siç pretendohet i ka bërë thirrje Ahmedit që të kuptojë domosdoshmërinë e planit të parë të paqes, i cili nënkupton pamundësinë e plotë të ndikimit të puçistëve, tërheqjen nga territoret e okupuara dhe dorëzimin e armëve. Burimet e afërta me presidentin e Jemenit dhe mediat theksojnë se plani i propozuar ka për qëllim “kufizimin e kompetencave të presidentit Hadi”. The post Presidenti i Jemenit refuzon planin e paqes të OKB-së appeared first on Mesazhi.com.
Një tërmet godet Italinë qendrore Posted: 30 Oct 2016 03:00 AM PDT

ROMË (AA) – Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, një tërmet 6.5 ballë ka ndodhur në pjesën qendrore të vendit, raporton Anadolu Agency (AA). Bëhet e ditur se tërmeti me qendër në qytetin Norcia në thellësi prej 10 kilometrash është regjistruar në orën 07.40. Ashtu siç edhe në shumë vende tërmeti ka shkaktuar shqetësime edhe në kryeqytetin e vendit, në Romë. Pas tërmetit në Romë një pjesë e madhe e qytetarëve dolën jashtë nëpër rrugë, ndërsa për disa minuta kanë vazhduar të regjistrohen dridhje në rajon. Sipas lajmit të kanalit televiziv italian Rainews24, kryeministri Matteo Reniz pas tërmetit është takuar me kryetarin e Mbrojtjes Civile, Fabrizio Curcio. Nga ana tjetër Qendra për Hulumtime Gjeologjike Amerikane (USGS) ka deklaruar se tërmeti ka qenë 6.6 ballë. Në të njëjtin rajon më 26 tetor ndodhën dy tërmete të ndara prej 5.4 dhe 5.9 ballë. Si pasojë e këtyre tërmeteve një person humbi jetën për shkak të sulmit në zemër. Përsëri në të njëjtin rajon më 24 gusht tërmeti 6.2 ballë i cili goditi Amatrice dhe Accumoli shkaktoi vdekjen e 300 personave. The post Një tërmet godet Italinë qendrore appeared first on Mesazhi.com.
SHBA urdheron familjaret e konsullates ne Stamboll qe te largohen nga vendi Posted: 30 Oct 2016 02:57 AM PDT

Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane urdheruar te afermit e stafit te konsulates amerikane ne Stamboll qe te largohen nga vendi. Sipas mediave turke, ky urdher vie pas dyshimeve se “grupet ekstremiste” po targetojne qytetaret amerikan per sulme.

Te henen e kaluar, Departamenti i Shtetit i ka udhezuar qytetaret amerikan qe te mos udhetojne ne Turqi keto dite.

Presidenti i vendit Recep Tayyip Erdogan ka vene vendin ne gjendje te jashtezakonshme qysh nga grusht shteti i muajit qershor. Por edhe para pucit, Turqia po luftonte grupet esktremiste brenda dhe jashte vendit, dhe si pasoje sulmet terroriste nga po keto grupe ishin shtuar dukshem. SHBA dhe Turqia kane edhe nje ceshtje tjeter per tu zgjidhur, ajo e ekstradimit te klerikut kontrovers Fetullah Gylen, i cili besohet se udhehoqi pucin kunder qeverise se zgjedhur te Erdoganit. /MESAZHI/  

The post SHBA urdheron familjaret e konsullates ne Stamboll qe te largohen nga vendi appeared first on Mesazhi.com.

Krasniqi: Njerëzit që përfituan në emër të UÇK-së, po e përndjekin Limajn Posted: 30 Oct 2016 02:42 AM PDT

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, aktakuzën e fundit ndaj Fatmir Limajt e quan përndjekje
Krasniqi thotë se Limaj po përndiqet nga njerëzit që luftën e UÇK-së e përdorën si mburojë të përfitimeve personale të pas luftës, transmeton lajmi.net “Ne një situatë të tillë, përndjekja e Fatmir Limajt, është e dhimbshme aq sa edhe e lavdishme dhe lavdia zakonisht e ka çmimin e lartë. E dhimbshme se kjo po zgjatë që 13 vjet?!”, ka shkruar Krasniqi. Reagimi i plotë i tij: PËRNDJEKJE NË VEND TË MIRËNJOHJES! Nga Jakup Krasniqi Nuk e kam më asnjë dyshim dhe nuk me duhet asnjë argument tjetër, Fatmir Limaj është duke u përndjekur po aq sa është duke u përndjekur Ushtria Çlirimtare e Kosovës, si vlerë kombëtare?! Po ashtu nuk e kam asnjë dyshim: përndjeksitë janë gjithë soj e sorollopi i hafijeve te popullit tonë dhe gjithë lloji i profiterëve te vlerave te Luftës Çlirimtare. Të cilët, UÇK-në e patën për mburojë te përfitimeve personale te pas luftës, e sot Kosovën e kanë bërë mburojë, për mbrojtje personale. Ne një situatë të tillë, përndjekja e Fatmir Limajt, është e dhimbshme aq sa edhe e lavdishme dhe lavdia zakonisht e ka çmimin e lartë. E dhimbshme se kjo po zgjatë që 13 vjet?! Lavdi për veprën e madhe te tij. Vepër që ka nxitur të gjitha mëritë e armiqve te Lirisë e Pavarësisë së Kosovës, kundër tij, pse jo edhe te ardhmes së Kosovës. Andaj trajtimi që po i bëhet Luftës Çlirimtare te UÇK-së, është veprim kriminal! Nëse shikohet nga perspektiva e sotme del se, Ai dhe Brigada e tij 121, ishin më te organizuarit për të luftuar për liri, hapësira e veprimit të tij u bërë strehë e ngrohtë, ishte sofër bujarie, ishte siguria më e duhur për Institucionet më vitale te UÇK-së si: Për Shtabin e Përgjithshëm dhe trupat e tij përcjellës, për Radion Kosova e Lirë, për Agjencinë e Lajmeve – Kosovapresse etj. Ishte strehë e siguri edhe për Zëdhënësin e UÇK-së, nga ku u përcollën për opinionin vendor e ndërkombëtar prononcimet e tij të shumta për qëllimet e Luftës Çlirimtare, për luftën e drejtë të popullit shqiptar! Ishte mburojë edhe për qindra mijë qytetarë te Kosovës! Ajo zonë ishte e tillë edhe për familjen time. Andaj Mirënjohja ime shkon për çdo ushtarë, për çdo qytetarë e familje të asaj hapësire gjeografike! Mirënjohja e jo përndjekja duhet të jetë edhe për Komandantin e asaj Brigade – Fatmir Limaj. Përndjekja e tij, nuk bëhet nga qytetarët e Kosovës, nuk bëhet nga njerëzit që e donin dhe e donë lirinë e shtetin e Kosovës, nga ata që e njihnin dhe e njohin vlerën e luftës çlirimtare, që i donin dhe i donë qytetarët e Kosovës dhe te ardhmen e tyre te lirë e të dinjitetshme, por nga armiqtë e sehergjinjtë, te cilët shtetit e se drejtës, shtetin e zhvilluar, shtetin e drejtësisë sociale, prisnin t’ua sillte dikush në pjatë. Ata që dje përgatiten dosje e sot heshtin si mumie apo shpifin pa fije turpi kudo qe u epet rasti! Çlirimtarët, kurrë mos qofshin kurrë nën lëkurën e këtyre djajve shpirtzinj! Përndjekja politike e bënë Fatmir Limajn – Komandant Çelikun, njeriun më me integritet, mbi te cilin bien te gjitha mëritë e armiqve te kombit shqiptar dhe dashuria e popullit që i shërbeu! Kështu mendoj për çdo çlirimtar e luftëtarë te UCK-së, që ka luftuar dhe ka qenë pjesë e saj deri më 21/22 qershor 1999! The post Krasniqi: Njerëzit që përfituan në emër të UÇK-së, po e përndjekin Limajn appeared first on Mesazhi.com.

“E zuri paniku pasi ngeci në frigoriferin e supermarketit (Video)” plus 1 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“E zuri paniku pasi ngeci në frigoriferin e supermarketit (Video)” plus 1 more Telegrafi Dështime

E zuri paniku pasi ngeci në frigoriferin e supermarketit (Video) Posted: 30 Oct 2016 01:33 PM PDT

Chloe Teakle nga Britania e Madhe, ka shkuar me shoqëri që të blinte pije në supermarket dhe është mbështetur për skajin e një frigoriferi të hapur. Por, 23-vjeçarja e ka humbur balancin dhe ka përfunduar brenda ftohësit, transmeton Telegrafi. Pasi të pasmet i mbetën brenda, atë e ka zënë paniku dhe ka filluar të bërtasë, ndërsa një shoqe përpiqej t’i ndihmonte. Në videon e postuar më poshtë, mund t’i shihni reagimet e saj derisa shoqëria e xhirojnë dhe qeshin. “Për dhjetë minuta ishte e ngecur në frigorifer dhe nuk mund të dilja. Pasi dola me vështirësi, mbeta me disa gërvishtje në shpinë dhe këmbë” ka thënë ajo për rastin. /Telegrafi/

The post E zuri paniku pasi ngeci në frigoriferin e supermarketit (Video) appeared first on Telegrafi.

Inxhinierë apo humoristë, shihni 57 gabimet e bëra në ndërtim (Video) Posted: 30 Oct 2016 04:54 AM PDT

Kur gabon një njeri i thjeshtë quhet thjesht gabim, por kur një gjë të tillë e bëjnë inxhinierët ose arkitektët, atëherë kjo po që është gafë. Më poshtë do ju sjellim një video ku tregohen 57 gabimet më të mëdha të arkitekturës. Nuk është vetëm për të qeshur, por dhe për të vënë duart mbi kokë, pasi është plotësisht e pakuptueshme se si mund të bëhen gabime të tilla. The post Inxhinierë apo humoristë, shihni 57 gabimet e bëra në ndërtim (Video) appeared first on Telegrafi.

Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 more

Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore Posted: 30 Oct 2016 01:50 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreKlubi i Partizanit i është kundërvënë forcave të rendit duke akuzuar policinë e pranishme në ?Elbasan Arena? se ka thyer çdo rregull të mundshëm për të ndërhyrë në mënyrë të dhunshme ndaj tifozerisë. Klubi kryeqytetas ka bërë të ditur se do t?i drejtohet FSHF-së për rastin në fjalë, për të shman
Kreu i Policisë: U treguam shumë tolerantë me tifozët, ishin të dehur (VIDEO) Posted: 30 Oct 2016 01:26 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreDrejtori i policisë së Elbasanit, Alfred Çepe, pas ndeshjes ka shpjeguar për mediat e pranishme se si kishte qenë situata në momentin kur forcat e rendit ndërhynë mes tifozëve të Partizanit në ?Elbasan Arena?. Ai thotë se policia kishte toleruar vazhdimisht mbështetësit e kuq të cilët kishin qen
Kjo është tifozja që humbi ndjenjat në “Elbasan Arena” (FOTO LAJM) Posted: 30 Oct 2016 01:10 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreNë ndeshjen e sotme mes Partizanit dhe Skënderbeut në ?Elbasan Arena? u krijua një kaos i vërtetë, e kjo filloi si pasojë e dëmtimit të një lojtari të Skënderbeut. Menjëherë, tifozët u revoltuan dhe filluan të përleshen me policët e të thyejnë stolat. Fatkeqësisht, kjo nuk ka qenë e gjitha pa
Flet Matilda Makoçi: Ja përse u ndava nga skena (VIDEO) Posted: 30 Oct 2016 01:07 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreMatilda Makoçi ka dhënë një intervistë për emisionin “Exclusive” duke rrëfyer mjaft nga jeta e saj. E pyetur se cili ishte shkaku që u shkëput nga skena, Matilda shpjegon se ishte shtatzania me Gregorin, djalin që ka me Edi Ramën ajo që e bëri të pamundur rikthimin në skenë. “Isha shtatzanë
Trafikanti ankohet te Berisha: Na ka rënë çmimi i kanabisit, ja sa pak fitojmë Posted: 30 Oct 2016 12:45 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreNjë kultivues ka denoncuar dhe ka shprehur pakënaqësinë për çmimin e kanabisit në vend, duke u ankuar se fitimin më të madh e merr shtetit, përmes policisë që kërkon 30 Euro për një rrënjë kanabisi, sipas tij një shumë tepër e madhe. Këtë denoncim ai e ka bërë në Facebook-un e ish-Kryeministrit B
Shifra marramendëse, shikoni sa para fiton Bale në sekondë Posted: 30 Oct 2016 12:30 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreReal Madridi ka lajmëruar se ka rinovuar me Gareth Bale deri në vitin 2022. Rinovimi për gjashtë vitet e ardhshme ?e mbuloi? uellsianin me para. The Guardian raporton se me kontratën e re Bale fiton 388 mijë euro në javë pa taksa (me taksa 665 mijë euro), apo 166 milionë euro në gjashtë vitet e a
INTERVISTA/ Matilda Makoçi rrëfen marrëdhënien me Edi Ramën dhe Gregorin Posted: 30 Oct 2016 12:27 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreMatilda Makoçi u rikthye në skenë nëpërmjet interpretimit të disa poezive në një ekspozitë të piktores Natasha Bega. Emisisioni ?Exclusive? në Top Channel i ka kushtuar një puntatë rikthimit të saj. I pyetur se çfarë ndjeu kur u kthye pas 25 vitesh ajo tha se më shumë u emocionua se si do të shk
Plas sherr mes të rinjve, plagoset 21-vjeçari në Berat Posted: 30 Oct 2016 12:15 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreNjë 21-vjeçar është plagosur si pasojë e një sherri mes të rinjve në lagjen ?Barrikada? në qytetin e Beratit. Kanë qenë dy të rinj që qëlluan me sende të forta 21-vjeçarin me iniciale E.A. Ky i fundit u dërgua në spital dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Policia ka ndaluar dhe dy autorët
Tiranë/ Koncert-protestë kundër importit të plehrave (VIDEO) Posted: 30 Oct 2016 12:11 PM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreNjë koncert-protestë u zhvillua në Tiranë për të kundërshtuar importin e plehrave në Shqipëri. Ligji tashmë është kthyer nga Presidenti Bujar Nishani për t?u rishqyrtuar në Kuvend, ndërsa shoqëria civile kërkon që ligji të votohet kundër nga deputetët. Koncerti-protestë në Tiranë u mbajt tek z
Shqiptarët tentojnë të vjedhin komisariatin e policisë në Francë Posted: 30 Oct 2016 11:55 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreNjë lajm i pazakontë vjen nga Franca dhe protagonistë janë dy shqiptarë. Mediat lokale raportojnë se ata u arrestuan pasi tentuan të vidhnin godinën e gabuar, atë të policisë. Ngjarja ndodhi në provincën Ecully, pjesë e Lionit. Dy shtetasit shqiptarë të moshës 32 vjeç dhe 23 vjeç, u ngjitën nga m
Ahmeti-opozitës: Nuk keni takat të dilni në mejdan me ne Posted: 30 Oct 2016 11:46 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreLideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti në tubimin e rinisë partiake që u zhvillua në Çair të Shkupit, ka sulmuar partitë opozitare shqiptare në Maqedoni, duke i porositur se “nuk kanë takat dhe imunitet” që të përballen me partinë e tij. ?Po u drejtohem oponentëve tanë, dhe kundërs
“Shikoni çfarë bën Rama kur nuk është para kamerave” (FOTO LAJM) Posted: 30 Oct 2016 11:34 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreIsh kryeministri Sali Berisha ka publikuar një foto në profilin e tij në ?Facebook? të kryeministrit Edi Rama. Foton ja ka dërguar një qytetar duke i shkruar se kjo është çfarë bënë Rama kur nuk është para kamerave./Albeu.com/
Ja çfarë ndodhi në ndeshjen Partizani-Skënderbeu (FOTO LAJM) Posted: 30 Oct 2016 11:14 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreNjë situatë kaotike ndodhi në minutën e 84 të ndeshjes mes Partizanit dhe Skënderbeut në ?Elbasan Arena?. Incidenti ka ndodhur pas një ndërhyrjeje të rëndë ndaj një lojtari të Partizanit. Forcat e Policisë ndërhynë duke goditur disa prej tifozëve të ?demave të kuq?. Për disa minuta, situata u
Partizani-Skënderbeu, kaos dhe jo gola Posted: 30 Oct 2016 11:00 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreKa përfunduar pa fitues 0-0 ndeshja kryesore e javës në Superligën Shqiptare, mes Partizanit dhe Skënderbeut. Ndeshja e zhvilluar në ?Elbasan Arena?, dhuroi emocione të mëdha, si në fushë ashtu edhe në tribuna. Pavarësisht mundësive të mira të të dy skuadrave, rrjetët mbetën të paprekura, për
Kaos në ndeshjen Partizani-Skënderbeu, tifozja humb ndjenjat (VIDEO) Posted: 30 Oct 2016 10:54 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreKa ndodhur një konfrontim mes forcave të rendit dhe tifozëve të Partizanit në stadiumin ?Elbasan Arena?. Incidenti ka ndodhur pas një ndërhyrjeje të rëndë ndaj një lojtari të Partizanit. Forcat e Policisë ndërhynë duke goditur disa prej tifozëve të ?demave të kuq?. Për disa minuta, situata u b
Çamëria shpallet e pavarur në Hagë, përkrahet në Kosovë Posted: 30 Oct 2016 10:53 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreÇamëria është shpallur e pavarur nga Këshilli gjithëpërfshirës i popullit çam dhe arvanitas në Hagë të Holandës. Këtë vendim e kanë përkrahur degët e shotatës ?Çameria?, në Shqipëri dhe Kosovës. Degët e Shqipërisë janë mbledhur në Vlorë, kurse degët e Kosovës, si dhe përfaqësuesit nga Mali i Zi, Ma
Rikthehen maskat, i grabisin biznesmenit 10 milionë lekë dhe 60 mijë paund Posted: 30 Oct 2016 10:45 AM PDT

partizani69 Albeu: “Partizani sulmon policinë: Theu çdo rregullore” plus 16 moreRikthehen sërish maskat dhe këtë herë pre e tyre ka rënë një tregtar në qytetin e Korçës. Banesa e tij është grabitur gjatë natës së shtunë duke gdhirë e diel. Burime të Policisë bëjnë me dije se kanë qenë tre persona të maskuar që kanë hyrë me armë nga dhoma e gjumit në banesën e biznesmenit në

Bota Sot: “New York Times s?rish prezanton Kosov?n si destinacion p?r t’u vizituar” plus 11 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Bota Sot: “New York Times s?rish prezanton Kosov?n si destinacion p?r t’u vizituar” plus 11 more

New York Times s?rish prezanton Kosov?n si destinacion p?r t’u vizituar Posted: 30 Oct 2016 11:28 AM PDT

Pikërisht një javë pasi që publikoi fotografinë e parë nga Kosova, e përditshmja më e madhe në botë, New York Times sot sërish e ka prezantuar Kosovën si destinacion për t’u vizituar. Në fotografinë e re të publikuar nga New York Times Travel në rrjetin social Instagram, shihen bjeshkët e Deçanit apo siç njihen ndryshe këto vargmale, Alpet Shqiptare. “DaviLlasana (Danielle Villasana) e ka kapur këtë fotografi gjatë udhëtimit për në Manastirin e Deçanit në Kosovë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ministri serb: Nj? pjes? e arm?ve q? u gjet?n af?r sht?pis? s? Vu?iqit, jan? nga fush?betejat e Kroacis? Posted: 30 Oct 2016 10:51 AM PDT

Ministri serb i Punëve të Brendshme, Nebojsha Stefanoviq ka thënë se hetimi për gjetjen e armëve në Jajincë, në afërsi të shtëpisë së familjes së kryeministrit Aleksandar Vuçiq, ka përfunduar. Sipas agjencisë serbe të lajmeve serbe, Stefanoviq ka thënë se ende pritet rezultatit i analizave të ADN-së nga armët e gjetura. Ai ka thënë se një pjesë e zollave (hedhësit të dorës) vije nga fushëbetejat e Kroacisë, kurse dy bomba nga fushëbetejat te Bosnjës dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ky ishte mesazhi prek?s q? e la vajza para se t? vet?vritej n? Prishtin? Posted: 30 Oct 2016 10:38 AM PDT

M.K është vajza nga Gjilani, e cila ndërroj jetë sot pasi u hodh nga katet e larta të ndërtesës në rrugën ‘Muharrem Fejza’ në Prishtinë. Ndërsa burime të Indeksonline bëjnë të ditur se vajza në fjalë kishte probleme me disa shoqe të tjera, që këto të fundit kanë ngarkuar viktimën me një akuzë për vjedhje. Kurse media ka siguruar një fotografi të një nga mesazheve të fundit që ajo ka lënë për miken e saj më të mirë kështu duke e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Zjarr n? banes?, vdes familja kat?r an?tareshe Posted: 30 Oct 2016 10:11 AM PDT

Një familje katër anëtareshe, përfshirë dy fëmijë të vegjël kanë humbur jetën si pasojë e zjarrit i cili kishtë përfshirë apartamentin e tyre në qytetin Karlstad të Suedisë, shkruan foxnews. Zëdhënësi i Policisë në Karlstad, Tommy Lindh, ka thënë se viktimat nuk kishin treguar shenja jete kur ishin nxjerrë nga ndërtesa nga zjarrfikësit. Policia tha se prindërit ishin rreth moshës 30 vjeçare, por nuk kanë treguar moshën e fëmijëve. Megjithatë, sipas……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nikolliq: Situata me armatimin e gjetur ?sht? serioze Posted: 30 Oct 2016 10:04 AM PDT

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, me rastin e zbulimit të armatimit në afërsi të shtëpisë familjare të kryeministrit, Aleksandar Vuçiq, tha se situata është serioze dhe kërkon përgjigje të shërbimeve të sigurisë. “Të gjithë ata që janë përgjegjës për sigurinë e kryeministrit dhe të gjithë neve, me këtë çështje duhet të merren shumë më tepër”, u tha sot Nikolliq gazetarëve në Pançevë afër……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
T?rmeti i fort? n? Itali, shihni si ?sht? ?ar? n? mes mali Posted: 30 Oct 2016 09:42 AM PDT

Tërmeti i fortë me fuqi 6/5 magnitudë që goditi mëngjesin e së dielës Italinë ka shkaktuar panik te qytetarët. Tërmeti që lëkundi qendrën e Italisë shkaktoi 22 të plagosur, ku një prej tyre në gjendje serioze. Shumë ndërtesa që ishin dëmtuar gjatë tërmeteve që ranë më 26 tetor dhe 24 gusht janë shembur. 34634634 by PanoramaVideo …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kjo ?sht? super arma sekrete e Putinit Posted: 30 Oct 2016 07:54 AM PDT

Tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit duken të gatshme për t’u bërë edhe më armiqësore pas zbulimit të armës më të fundit sekrete të presidentit rus, Vladimir Putin. Tanku robotik është i përgatitur për misione të shpërthimit në zona të fatkeqësisë, sic është Siria, por po ashtu mund të përdoret edhe në luftë nga ushtarët e Putinit. Ajo mund të drejtohet në mënyrë manuale, si dhe mund të punojë në terrene të vështira, siç……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjendet nj? pjes? esht?rore dhe rroba n? Skenderaj Posted: 30 Oct 2016 06:51 AM PDT

Një person derisa ishte duke punuar në oborrin e shtëpisë së tij në Skenderaj, ka gjetur një pjesë eshtërore me gjatësi 15 centimetra dhe disa pjesë të rrobave. Njësiti policor ka bërë sigurimin e vendit të ngjarjes, ndërsa, rreth orës 14:30 në vendin e ngjarjes ka dal njësiti i Krimeve të Luftës dhe personave të zhdukur të cilët kanë tërhequr pjesën eshtërore dhe rrobat. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
T?rmeti n? Itali, shikojeni momentin kur gruja del vrap nga sht?pia Posted: 30 Oct 2016 06:44 AM PDT

Është regjistruar momenti kur një grua vrapon të dal nga shtëpia në momentin e lëkundjes së fortë sizmike me magnitudë 6.5 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e kësaj të diele në orën 7.40. Në videon e filmuar nga kamerat e sigurisë brenda një shtëpie në veri të Romës shohim se si pronarja e veshur me pizhama vrapon të dal jashtë, ndërsa macja qëndron e ulur pa lëvizur. Lëvizja e kamerës tregon se sa e fortë ka qenë tronditja nga e cila dhjetra persona kanë mbetur……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ambasada e Kosov?s n? Rom? tregon numrin emergjent t? telefonit p?r kosovar?t Posted: 30 Oct 2016 04:57 AM PDT

Një tërmet i fuqishëm me intensitet 6.6 shkallë e ka goditur pjesën qendrore të Italisë, duke shkatërruar shumë ndërtesa por që për fat të mirë nuk është lajmëruar ende për ndonjë viktimë në njerëz. Ndërsa pas tërmetit, në rast nevoje për t’i ardhur në ndihmë kosovarëve që jetojnë në Itali, Ambasada e Kosovës në Romë ka vënë në dispozicion të qytetarëve numrat e emergjencës: +39 349 2704249 dhe +39 333……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nuk do ta besoni se si e ka emrin n? vesh Fisnik Ismaili Posted: 30 Oct 2016 03:00 AM PDT

Deputeti Fisnik Ismaili në emisionin “Lemza” na tregoi edhe si e ka emrin në vesh. Klikoni në videon më poshtë. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Akrepat e or?s jan? kthyer prapa Posted: 29 Oct 2016 11:32 PM PDT

Në mesnatën e sotme akrepat e orës kanë lëvizur për 60 minuta mbrapa, nga ora 3:00 akrepat e orës kanë lëvizur në ora 2:00. Ndërrimi orës ndodh të dielën e fundit të muajt tetor, kurse në të dielën e fundit të muajt mars, ora lëviz 60 minuta përpara, nga ora 2:00 akrepat lëvizin në 3:00. Ndryshimi i akrepave të orës,  ka hyrë në fuqi në vitin 1981 në Evropë dhe kjo është bërë për të kursyer energjinë elektrikë, në mënyrë që……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now