Home » Archives for Shtator 2016

Muaj: Shtator 2016

“Kur burri mërzitet nga gruaja, në ditën e martesës: Fajet i ka gruaja, apo jo? (Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Kur burri mërzitet nga gruaja, në ditën e martesës: Fajet i ka gruaja, apo jo? (Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime

Kur burri mërzitet nga gruaja, në ditën e martesës: Fajet i ka gruaja, apo jo? (Video) Posted: 30 Sep 2016 01:25 PM PDT

Dukej se një copë tortë është bërë mollë sherri për një çift, të cilët gjatë ceremonisë së tyre martesore për pak sa nuk përfunduan duke u rrahur. Një video e postuar së fundmi në internet, shfaq momentin kur dhëndri dhe nusja derisa po shijonin tortën e martesës për pak sa nuk rrahën, transmeton Telegrafi. Dhe derisa në sfond dëgjohej një muzikë romantike dhe dhëndri po i jepte me lugë një copë tortë nuses së tij, e kundërta ndodhi kur i erdh asaj radha. Dhëndri mbante gojën e hapur dhe priste që nusja t’ia fusë lugën plotë me tortë, por ajo vendosë të tallet paksa me të duke mos menduar se kjo mund t’i shkaktojë probleme të mëdha. Ajo në vend se t’ia japë lugën me tortë, e mashtron duke ia larguar për disa herë radhazi dhe ky veprim i saj nervozoi tej mase dhëndrin, i cili në një moment humb durimin dhe ia përplas dorën. Por ky nuk është rasti i vetëm që çifti për pak sa nuk janë rrahur shkaku i kësaj shakaje. /Telegrafi/

The post Kur burri mërzitet nga gruaja, në ditën e martesës: Fajet i ka gruaja, apo jo? (Video) appeared first on Telegrafi.

Bllokuan trafikun për pesë minuta, duke u ‘rrahur’ pa hedhur asnjë grusht të vetëm (Video) Posted: 30 Sep 2016 01:12 PM PDT

Një rrugë shumë e frekuentuar në Berkshire të Anglisë, është bllokuar për pesë minuta nga dy burra të panjohur që janë përfshirë në një zënkë. Pos që i kanë mbajtur grushtet në gatishmëri, ata vetëm janë sjellë dhe kanë kërcënuar njëri-tjetrin, por nuk e kanë bërë asnjë goditje, transmeton Telegrafi. Në të dy anët e rrugës janë bërë kolona të veturave që prisnin të kalonin, teksa ata e bllokonin trafikun në mes. Madje, afër dyshes që është quajtur si shumë patetike, kanë shkuar edhe kalimtarë të ndryshëm për të bërë ‘selfie’. Nuk dihen motivet e përleshjes së pazakontë, që nuk e la asnjërin të lënduar. /Telegrafi/

The post Bllokuan trafikun për pesë minuta, duke u ‘rrahur’ pa hedhur asnjë grusht të vetëm (Video) appeared first on Telegrafi.

Argjentinasja turpërohet në skenë, i del gjiri jashtë (Video) Posted: 30 Sep 2016 12:18 PM PDT

Laura Miller nga Argjentina është dashur ta ndërpresë këngën, pasi bluza e hapur ia ka nxjerr përjashta njërin gji. Ajo ishte duke e kënduar ‘Si Me Dejas No Vale’ në ‘La Casa Del Pop’ kur e kanë njoftuar se diçka nuk është në rregull, transmeton Telegrafi. Në videon e filmuar më 2013, por që tani ka filluar të qarkullojë në internet, këngëtarja shihet duke e kontrolluar njërën anë, derisa kupton se sisa i është lëshuar përjashta. Më poshtë mund ta shihni ngjarjen e censuruar, që nuk është transmetuar në televizion, por ka përfunduar në rrjete sociale. /Telegrafi/

The post Argjentinasja turpërohet në skenë, i del gjiri jashtë (Video) appeared first on Telegrafi.

Tmerrohet nga ‘demoni’ të cilin e gjuan me shishe në fytyrë (Video) Posted: 30 Sep 2016 10:03 AM PDT

Në Australi është zhvilluar një organizim, ku janë ftuar adhuruesit e filmave horror që të shohin disa pjesë të filmit të papublikuar ‘Conjuring 2’. Ata kanë hyrë në një dhomë, ku në pasqyrë del imazhi i një fantazme të frikshme, transmeton Telegrafi. Sikur kjo të mos mjaftonte, në dhome hyn ‘demoni’ me veshjen e motrës së nderit. Derisa dy femra dalin duke bërtitur, një mashkull qëndron në vend, por nga paniku e qëllon me shishe gruan e maskuar. Më pas qesh dhe i kërkon falje, ndërsa ajo e përqafon dhe i thotë se i pëlqei reagimi tij. /Telegrafi/

The post Tmerrohet nga ‘demoni’ të cilin e gjuan me shishe në fytyrë (Video) appeared first on Telegrafi.

Hyri në dyqanin e Apple-t, theu secilin iPhone 7 që kishte para (Video) Posted: 30 Sep 2016 08:31 AM PDT

Në dyqanin e Apple që ndodhet në Dijon të Francës, ka hyrë një njeri i paidentifikuar dhe ka thyer me një mjet metalik disa iPhone 7. Burri me syze dhe çantë shpine , ka lëvizur qetësisht dhe i ka qëlluar telefonat e zgjuar, derisa nuk kanë arritur rojat, transmeton Telegrafi. Të pranishmit kanë shikuar të habitur, derisa shkaktonte dëme të pariparueshme për pronarin. Nuk bëhen të ditura motivet e këtij krimi material, nga njëri që iku në drejtim të panjohur. /Telegrafi/

The post Hyri në dyqanin e Apple-t, theu secilin iPhone 7 që kishte para (Video) appeared first on Telegrafi.

Reklama

Mesazhi.com: “Veterani i UÇK-së rrëfen se si u frynë listat” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Veterani i UÇK-së rrëfen se si u frynë listat” plus 9 more

Veterani i UÇK-së rrëfen se si u frynë listat Posted: 29 Sep 2016 07:40 AM PDT

Ishte rreth 15 vjeç kur iu bashkua luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, ndihet i turpëruar me atë që ndodhi pas luftës në emër të UÇK-së. Është ky Kushtrim Zeka nga fshati Pataqan i Rahovecit. Ai rrëfen për Tribuna Channel se nga fshati i tij pjesë e luftës së UÇK-së ishin vetëm pesë veta, ndërsa tash – me blerjen e statusit të veteranit në lista – figurojnë rreth 100 persona. Ai e fton publikisht Prokurorinë që të merret me hetimin e rasteve ngase, siç thotë ai, i dinë me emër e mbiemër personat që e blenë statusin e veteranit të luftës. Zeka thotë se është padrejtësi që në listat e veteranëve u futen njerëz që kontribuuan me bukë e ujë dhe u bënë pjesë e veteranëve e invalidëve të luftës. The post Veterani i UÇK-së rrëfen se si u frynë listat appeared first on Mesazhi.com.
Në mungesë të deputetëve dështon mocioni për veriun Posted: 29 Sep 2016 06:40 AM PDT

Në Kuvendin e Kosovës nuk ka pasur mjaftueshëm deputetë për të votuar mocionin të cilin e propozoi deputeti i Vetëvendosjes, Ismail Kurteshi, pas interpelancës që kishte thirrur bashkë me 7 deputetë të tjerë ndaj kryeministrit, për gjendjen në veri. Kryesuesi i seancës, Sabri Hamiti, ka thënë se nuk ka kuorum, deri sa ka lutur deputetët e Vetëvendosjes që të jenë më konstruktivë në seancat tjera. Njësoj kishte ndodhur edhe me interpelancën e parë, atë për Kodin telefonik. Sipas Hamitit, dy mocionet do të votohen seancën e radhës. Ndërsa, ky është tekstit i mocionit i paraqitur nga deputeti Kurteshi: Qeveria dhe ministrat respektivë të veprojnë në terren për ndalin e çdo veprimi për ndërtimin e një lagje kolonizuese në veri. Qeveria duhet të garantojë kthimin e qytetarëve në shtëpitë e tyre në veri të Mitrovicës. The post Në mungesë të deputetëve dështon mocioni për veriun appeared first on Mesazhi.com.
AAK e NISMA kërkojnë zgjedhje të jashtëzakonshme Posted: 29 Sep 2016 06:33 AM PDT

Koalicioni opozitar, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe NISMA për Kosovën, janë shprehur të gatshëm që të hynë në zgjedhje të parakohshme. Sipas tyre, deri më tani zgjedhjet kanë mbetur opsioni i vetëm për të tejkaluar pengesat politike. Ky bllok opozitar thotë se qeveria e ka humbur fuqinë e qeverisjes dhe se nuk ka bërë dhe as nuk ka vullnet të bëjë ndonjë ndryshim pozitiv në vend. Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, ka theksuar për Indeksonline se një gjendje çfarë është tani në Kosovë, në një shtet normal dhe me një qeveri me dinjitet do të ishim shkuar në zgjedhje të parakohshme. “Kjo qeveri a ka humbur kuptimin dhe dinjitetin sepse ka rënë niveli i tyre qeverisës. Kjo është vërtetuar edhe nga sondazhet, por edhe nga qytetarët. Kjo qeveri nuk ka bërë ndonjë ndryshim pozitiv në Kosovë dhe e vetmja zgjidhje e mbetur e këtij problemi janë zgjedhjet”, ka deklaruar Lekaj. AAK mendon që për të fituar legjitimitetin e një qeverie tjetër duhet shkuar me votë, sepse kjo qeverisje i ka bërë shumë dëme vendit dhe as për së afërmi nuk janë të gatshëm t’i realizojnë premtimet e tyre”, ka thënë deputeti Lekaj. Ndërkaq edhe sekretari i NISMA-s, Bilall Sherifi, ka thënë për Indeksonline se janë të gatshëm për zgjedhje, për të cilat ai thotë se kanë mbetur zgjidhja e vetme për ta rrezuar një qeveri pa kredibilitet. “Gjithsesi që përderisa kemi thënë në vazhdimësi që zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje edhe jemi të gatshëm të marrim pjesë në zgjedhje”, ka thënë Sherifi. The post AAK e NISMA kërkojnë zgjedhje të jashtëzakonshme appeared first on Mesazhi.com.
Nehat Thaçi dërgohet në Beograd për t’u marrë në pyetje nga Prokuroria Speciale Posted: 29 Sep 2016 04:54 AM PDT

Drejtori i Policisë për rajonin e Mitrovicës së Jugut, Nehat Thaçi, pas mesditës është dërguar në Beograd. Vladimir Stanojeviq, zëdhënës i Gjykatës së Nishit, ka thënë për BIRN-in se polici Nehat Thaçi është dërguar për në Beograd për t’u marrë në pyetje nga Prokuroria Speciale për krimin e organizuar. Burime nga gjykata në Nish thanë se Thaçi tashmë ka të angazhuar një avokat mbrojtës i cili është duke e mbrojtur në këtë çështje. Në Beograd brenda 48 orëve Thaçi pritet të dalë para gjykatësit hetues të gjykatës speciale i cili do vendosë për masat e mëtutjeshme. Thaçi është arrestuar sot pas mesnatës në kufirin Kosovë- Serbi, te Dheu i Bardhë, në bazë të një fletarresti të lëshuar nga gjykata në Nish. /kallxo/ The post Nehat Thaçi dërgohet në Beograd për t’u marrë në pyetje nga Prokuroria Speciale appeared first on Mesazhi.com.
Llapi dhuron spektakël, fiton edhe Prishtina Posted: 29 Sep 2016 04:51 AM PDT

shtina mund Ferizan 1:0 me golin e Debatik Currit, kurse Llapi e Besa dhuruan spektakël, që në fund u fitua nga llapjanët. Besa ishte në epërsi 2:0 pas pesë minutash lojë, kurse në 45 minutat e dytë Llapi realizoi tri gola dhe fitoi 3:2. Nesër luhet, Drita – Gjilani, ku edhe mbyllet java 7 e Vala Superligës. The post Llapi dhuron spektakël, fiton edhe Prishtina appeared first on Mesazhi.com.
Asgjësohen 25,610 kg produkte ushqimore dhe higjienike Posted: 29 Sep 2016 03:53 AM PDT

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka bërë të ditur se sot janë asgjësuar 25,610 kg produkte ushqimore dhe higjienike nga agjencitë që funksionojnë ne kuadër të Menaxhimit të Integruar të Kufirit (MIK) Policia e Kosovës, Doganat e Kosovës dhe Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë. Mallrat e ndaluar dhe sekuestruar sipas AUV-it kanë tentuar të futen ilegalisht ne territorin e Republikës se Kosovës. “Këto mallra në momentin e ndalimit nuk kanë poseduar dokumentacionin e nevojshëm për qarkullim brenda vendit. Inspektoret e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë kanë konstatuar se mallrave u mungon dokumentacioni i cili garanton sigurinë, cilësinë dhe kualitetin e produkteve.” “Produktet kanë qen pa, çertifikata shëndetësore, çertifikata e origjinës dhe dokumentacioni tjetër përcjellës. Përveç dokumentacionit, kushtet e ruajtjes dhe transportit nuk kanë qen adekuate sipas standardeve”, thekson AUV. Bazuar në këto mangësi është vendosur qe kjo sasi e produkteve ushqimore dhe higjienike të asgjësohet për të pamundësuar daljen e tyre ne treg ku do të rrezikohej shëndeti i qytetareve. Asgjësimi është kryer nen mbikëqyrjen e inspektorëve të agjencive ne kuadër të MIK-ut, ne depon e mbeturinave në Mirash Obiliq. Të tri autoritetet për ruajtjen e kufirit janë te përkushtuara maksimalisht qe të parandalojnë hyrjen e mallrave ne mënyrë ilegale dhe të pa kontrolluar, për të i’u shmangur kontrollit shëndetësor dhe taksave shtetërore. Të gjitha mallrat qe ndalohen pa dokumentacion ne tërë territorin e Republikës se Kosovës do të sekuestrohen dhe asgjësohen. Për kryesit e këtyre veprave do të iniciohen procedura ndëshkimore. The post Asgjësohen 25,610 kg produkte ushqimore dhe higjienike appeared first on Mesazhi.com.
Rimbursimi i kuponëve fiskal fillon nga 1 tetori Posted: 29 Sep 2016 03:41 AM PDT

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar qytetarët rreth aplikimit dhe dorëzimit të plikove me kuponë fiskal për tremujorin e tretë 2016. Aplikimi për rimbursim të mjeteve nga grumbullimi i Kuponëve Fiskal për fillon nga data 01 Tetor 2016 deri me 31 Tetor 2016. Administrata Tatimore e Kosovës bëhet duke plotësuar aplikacionin për rimbursim të mjeteve nga grumbullimi i Kuponëve Fiskal. Aplikacioni duhet të plotësohet në mënyrë elektronike përmes ueb-faqes së Administratës Tatimore të Kosovës, www.atk-ks.org, në linkun Shërbime Elektronike – Aplikacioni për Kuponë Fiskal, transmeton Klan Kosova. Vetëm pasi të keni aplikuar, përmes këtij aplikacioni, ju do të mund t’i dorëzoni fizikisht plikot në cilëndo pikë të Postës së Kosovës. Afati i dorëzimit të plikove me Kuponë Fiskal bëhet nga data 01 Tetor 2016 deri me 04 Nëntor 2016. The post Rimbursimi i kuponëve fiskal fillon nga 1 tetori appeared first on Mesazhi.com.
Miratohet buxheti i komunës së Prishtinës Posted: 29 Sep 2016 03:38 AM PDT

Kuvendi komunal i Prishtinës ka votuar buxhetin për vitin e ardhshëm. Në mbledhjen që është duke u mbajtur sot buxheti i komunës u votua pas tri orë diskutimesh.
Për miratimin e buxhetit 40 asamblistë votuan për, tre kundër dhe pesë abstenuan. Për buxhetin e vitit 2017 Qeveria e Kosovës ka ndarë 62 milionë euro, raporton Koha.net. Zyrtarët e komunës së Prishtinës ankohen për pakësim të buxhetit si donacion të Qeverisë. E lidhin problemin edhe me përcaktimin e statusit të Kryeqyteti. Këshilltarë opozitarë akuzojnë ekzekutivin për buxhet simbolik për nevojat e kulturës, një fushë që do të duhej të kishte trajtim tjetër për një kryeqytet. The post Miratohet buxheti i komunës së Prishtinës appeared first on Mesazhi.com.
Haradinaj: Gjykata Speciale e tepërt për Kosovën Posted: 29 Sep 2016 03:30 AM PDT

Në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm pritet të jetë gjithçka gati për të filluar punën Gjykata Speciale. Kjo gjykatë pritet të merret me krimet e supozuara të kryera gjatë luftës në Kosovë. Ndërsa David Schëendiman është vendosur në krye të Prokurorisë Speciale, ku edhe pritet që akuzat e para të bëhen në fillim të vitit të ardhshëm. Siç edhe dihet, Dhomat e Specializuara janë vendosur në Hagë, pas marrëveshjes së Bashkimit Evropian me Kosovën dhe autoritetet holandeze. Dhomat e specializuara të kësaj gjykate do të trajtojnë çështjet që dalin nga raporti i Dick Martit, i cili u shndërrua në raport të Këshillit të Evropës dhe fajëson ish-pjesëtarë të UÇK-së, për krime lufte përfshirë edhe trafikim të organeve njerëzore. Ndërsa në një prononcim për Indeksonline lideri i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se Kosova ka kaluar nëpër shumë gjyqe ndërkombëtare dhe se kjo e fundit është e tepërt. “Kosova ka kaluar tre herë gjyqësinë ndërkombëtare. Unë mendoj se është e pandershme për Kosovën të ketë përsëri një gjyqësi të tillë. Është aspak e hijshme për Kosovën krahasuar me Serbinë të cilës i janë besuar gjykatat vendore ndërsa tek ne vazhdon të ndodhë e kundërta”, ka thënë Haradinaj. Sipas tij është e panevojshme që për të katërtën herë të vendoset nga një gjykatë ndërkombëtare për vendin tonë. The post Haradinaj: Gjykata Speciale e tepërt për Kosovën appeared first on Mesazhi.com.
Pacolli fillon debatin me qytetarë për zhvillim ekonomik dhe punësim Posted: 29 Sep 2016 03:29 AM PDT

Presidenti i Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli ka bërë të ditur se do të fillojë një diskutim me qytetarët në të gjitha komunat e Kosovës për ta shpalosur vizionin e tij për zhvillim ekonomik. Diskutimi i tij me qytetarë Pacolli do ta fillojë nga Kamenica duke filluar nga 7 tetori. Njoftimi i Pacollit: Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës Unë si lider i Aleancës Kosova e Re kam vendosur që të filloj një rrugë të re të ndryshimit. Do të filloj diskutimin me qytetarët e Kosovës, nëpër të gjitha komunat, për të shpalosur vizionin tim ekonomik të ndryshimit pozitiv të Kosovës dhe për mundësitë që ka vendi ynë për gjenerim të vendeve të reja të punës. Do ta filloj këtë rrugëtim nga Kamenica me datën 7 tetor për të vazhduar nëpër të gjithë Kosovën. Gjendja ekonomike dhe sociale në vend çdo ditë po vjen duke u rënduar. Qeverisja e keqe, familjarizmi dhe korrupsioni i lartë e kanë ngulfatur shpresën e rinisë së Kosovës. Raporti i fundit i Bankës Botërore që evidenton rënien drastike të investimeve të huaja është paralajmërim serioz për të ardhmen e Kosovës dhe mirqenien e qytetarëve të saj. Pra, ata që premtuan 200 mijë vende pune thjesht gënjyen qytetarin e Kosovës, me të vetmin qëllim, marrjen e votës dhe uzurpimin e pushtetit. E gënjyen rininë e Kosovës e cila bredh rrugëve pa para edhe për nevojat më elementare. Duke parë këtë situatë, unë nuk mund të qëndroj indiferent. Qe një kohë kemi filluar procesin e konsolidimit të AKR-së për ta shndërruar partinë tonë në një shpresë të re që i nevojitet vendit. The post Pacolli fillon debatin me qytetarë për zhvillim ekonomik dhe punësim appeared first on Mesazhi.com.

“U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime

U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16) Posted: 29 Sep 2016 12:48 PM PDT

Prezantueses së motit i është zbuluar gjoksi gjatë transmetimit të drejtpërdrejt, por kjo nuk është hera e parë që po i ndodh, pasi gjatë kësaj jave ajo i nxori jashtë teksa po vallëzonte pas prezantimit të motit. Rumunia Daniela Crudu e njohur për linjat e përkryera trupore, është bërë aq e njohur sa që ka mijëra ndjekës në rrjetet sociale, transmeton Telegrafi.

1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime Prezantueses së motit i zbulohet gjoksi gjatë transmetimit të drejtpërdrejt (Foto/Video)

Por Crudu duket se nuk e ka ndërmend të ndalet së provokuari gjatë paraqitjeve televizive, madje ajo kësaj radhe ka qenë kryetemë së bashku me një kolege, të cilat derisa po vallëzonin zbuluan gjoksin, duke ngritur kështu temperaturat. /Telegrafi/ 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime The post U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16) appeared first on Telegrafi.

Me turjelë ia hoqën vidhën që i kishte hyrë në gisht (Video) Posted: 29 Sep 2016 10:37 AM PDT

Në një punishte në pjesën jugore të Anglisë, është filmuar momenti rrëqethës kur një punëtori i nxjerrin nga mishi vidhën me anë të turjelës. Objektin metalik që i kishte mbetur në gishtin tregues në rrethana të panjohura, kolegu tij ia hoqi me anë të pajisjes elektrike, transmeton Telegrafi. Derisa një tjetër ia mban dorën, ai e vendosë makinën në vidhë dhe e rrotullon në anën e kundërt. “Ka për të djegur, por do të jem i shpejtë”, dëgjohet duke thënë ai, para se ta kryej intervenimin e pazakontë. Pas disa sekondash shihet vrima që i mbetet në mish, teksa objekti metali është hequr në këtë mënyrë të çuditshme pa shkuar te mjeku. /Telegrafi/

The post Me turjelë ia hoqën vidhën që i kishte hyrë në gisht (Video) appeared first on Telegrafi.

Dhëndrit i ngec unaza e martesës në penis dy ditë para se të martohej (Foto/Video, +16) Posted: 29 Sep 2016 08:55 AM PDT

Një moment i pazakontë dhe për shumëkënd i paimagjinueshëm është filmuar nga kamerat, ku shfaq momentin kur disa zjarrfikës mundohen ta ndihmojnë burrin që i kishte ngecur unaza e martesës në penis. 18-vjeçari nga Liuzhou në Kinës, kishte futur unazën në penis dy ditë para se të martohej, por dhimbjet e mëdha ishin ato që detyruan atë t’i telefonojë ekipeve mjekësore, transmeton Telegrafi. Ai menjëherë ishte dërguar me urgjencë në spital dhe pas një ndërhyrjeje kirurgjike që zgjati plotë 90 minuta, i ka shpëtuar më të keqes. Para se të dërgohej në spital, në video mund të shihet se si ky burrë mban një qese me akull në penis, derisa zjarrfikësit mundoheshin me dara t’ia këpusin unazën e martesës. Por ndërhyrja kirurgjike nuk kishte qenë aspak e lehtë për mjekët, pasi ata kishin problem ta heqin unazën pasi penisi ishte ënjtur në masë të madhe. /Telegrafi/ 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-218-380x233 “U del gjoksi duke vallëzuar në transmetim live (Foto/Video, +16)” plus 3 more Telegrafi Dështime The post Dhëndrit i ngec unaza e martesës në penis dy ditë para se të martohej (Foto/Video, +16) appeared first on Telegrafi.
Derisa po e priste topin e takimit sportiv, qëllohet në fytyrë dhe turpërohet keq (Video) Posted: 28 Sep 2016 11:21 PM PDT

Ashley Ward ka qenë shumë e emocionuar, kur është përpjekur të kapte topin e ragbitë, në një stadium të Alabamës në Shtetet e Bashkuara. Por, biondina atraktive është lënduar kur topi e qëlloi në fytyrë, transmeton Telegrafi. Për pasojë ajo është shtrirë për toke nga goditja, ndërsa turma brohorisnin dhe qeshnin. “Nuk më shkaktoi dhimbje, por më turpëroi pa masë”, ka thënë ajo për ngjarjen që ndodhi në mes të takimit ndërmjet Lousiana State dhe Auburn Tigers. /Telegrafi/

The post Derisa po e priste topin e takimit sportiv, qëllohet në fytyrë dhe turpërohet keq (Video) appeared first on Telegrafi.

Mesazhi.com: “City barazon me Celtic-un” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “City barazon me Celtic-un” plus 9 more

City barazon me Celtic-un Posted: 28 Sep 2016 09:43 AM PDT

Celtic – Manchester City ka qenë ndeshja më interesante e mbrëmjes në Ligën e Kampionëve. Ndeshja e zhvilluar në Skoci u mbyll në barazim 3:3. The post City barazon me Celtic-un appeared first on Mesazhi.com.
Bayerni pëson nga Atletico Posted: 28 Sep 2016 09:41 AM PDT

Atletico Madrid ka mposhtur Bayernin në kryendeshjen e Grupit D në Ligën e Kampionëve. Yanick Carrasco shënoi golin e vetëm të ndeshjes dhe të fitores për madrilenët. Ai shënoi në minutën e 35-të. Antoine Griezmann pati rastin më ët mirë për të dyfishuar epërsinë e spanjollëve, por ai nuk realizoi nga pika e bardhë në minutën e 84-të. Atletico prin në Grupin D me gjashtë pikë. Bayerni është i dyti me tri e PSV me Rostovin kanë nga një. The post Bayerni pëson nga Atletico appeared first on Mesazhi.com.
Graniti mposht Taulantin Posted: 28 Sep 2016 09:40 AM PDT

Granit Xhaka ka mposhtur vëllanë e tij Taulantin në kuadër të xhiros së dytë të Grupit A në Ligën e Kampionëve. Graniti me Arsenalin fitoi me rezultat 2 me 0 ndaj Baselit të Taulantit. Dy golat e fitores për “Topçinjtë” i shënoi Theo Walcott në minutat 7 dhe 26. Dy vëllezërit Xhaka ishin titullarë dhe luajtën për 90 minuta në këtë ndeshje. Arsenali dhe PSG prijnë këtë grup me nga katër pikë, ndërsa Ludogoretsi dhe Baseli kanë nga një pikë. The post Graniti mposht Taulantin appeared first on Mesazhi.com.
Barca s’gabon ndaj Borussia Monchengladbach Posted: 28 Sep 2016 09:39 AM PDT

Barcelona ka mposhtur Borussia Monchengladbachun në xhiron e dytë të Grupit C në Ligën e Kampionëve. Kampioni spanjoll fitoi 2 me 1 ndaj gjermanëve, duke siguruar fitoren e dytë në grup. Gladbachu kaloi i pari në epërsi në minutën e 34-të, ndërsa Arda Turan dhe Gerard Pique me golat në minutën e 65-të dhe 74-të kthyen epërsinë në favor të Barçës. Në takimin tjetër të këtij grupi, Manchester City ka barazuar si mysafir i Celticut me rezultat 3 me 3. Skuadra e Pep Guardiolas tre herë u gjet në disavantazh. Dembele shënoi dy gola për Celticun, ndërsa tjetri ishte autogol i Raheem Sterlingut. Sterling shënoi edhe për skuadrën e tij, ndërsa Fernandinho e Nolito shënuan dy golat tjerë për “Qytetarët”. Në Grupin C prin Barça me gjashtë pikë, e ndjekur nga City me katër. Celticu është i treti me një pikë, ndërsa Gladbachu mbetet pa pikë. The post Barca s’gabon ndaj Borussia Monchengladbach appeared first on Mesazhi.com.
Mustafa: Zhvillimi ekonomik prioritet kryesor i Qeverisë së Kosovës Posted: 28 Sep 2016 08:18 AM PDT

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti sot në takim një delegacion të kryesuar nga shefi ekzekutiv i Asociacionit Evropian të Odave të Tregtisë dhe Industrisë, EUROCHAMBRES, Arnaldo Abruzzini, njofton kumtesa. Gjatë takimit, ku ishin të pranishëm drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, të Maqedonisë dhe të Serbisë, kryeministri Mustafa i njoftoi për progresin e arritur në Kosovë në zhvillimin ekonomik dhe prioritetet e mëtejme të Qeverisë. Kryeministri Mustafa theksoi rëndësinë prioritare që Qeveria e Kosovës i kushton zhvillimit ekonomik si dhe bashkëpunimit ekonomik rajonal, në këtë aspekt, thuhet me tej në njoftim. Shefi ekzekutiv i EUROCHAMBRES, Arnaldo Abruzzini, vlerësoi progresin e arritur në Kosovë si dhe qasjen prioritare të Qeverisë së Kosovës në këtë kuadër, duke ofruar përkrahjen e këtij asociacioni evropian për Kosovën. The post Mustafa: Zhvillimi ekonomik prioritet kryesor i Qeverisë së Kosovës appeared first on Mesazhi.com.
SHBA, te shtena ne nje shkolle e Karolinen Jugore Posted: 28 Sep 2016 07:58 AM PDT

Autoritetet amerikane po evakuojne nxenesit nga nje shkolle ne Karolinen Jugore, pas njoftimeve se nje perso i armatosur ka shtene me arme zjarri. Ende nuk dihen te dhena shtese. *Kontrolloni faqen per perditesim   The post SHBA, te shtena ne nje shkolle e Karolinen Jugore appeared first on Mesazhi.com.
SHBA kërcënon Rusinë: Ndalini sulmet ne Aleppo ose ndërpresim bashkëpunimin Posted: 28 Sep 2016 07:38 AM PDT

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, është kërcënuar për ndërprerjen e bashkëpunimit me Rusinë lidhur me Sirinë, derisa Moska dhe aleatët e saj sirianë, nuk e ndalin sulmin ajror kundër qytetit Alepo. Departamenti amerikan i shtetit tha se këtë ultimatum Kerry e ka paraqitur te kolegu i tij rus, Sergei Lavrov, gjatë një bisede të sotme telefonike. Zëdhënësi John Kirby, tha se Uashingtoni përgatitet për “pezullimin e angazhimit bilateral SHBA – Rusi për Sirinë, derisa Rusia nuk ndërmerr hapa të menjëhershëm për ndaljen e sulmit në Alepo”. Nga Rusia nuk ka pasur komente të menjëhershme për këtë ultimatum. Rusia dhe Shtetet e Bashkuara i mbështesin palët e ndryshme në luftën civile në Siri, por janë përpjekur të bashkëpunojnë me marrjen në shënjestër të grupeve të njohura terroriste. Një armëpushim i ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia është shkatërruar më herët këtë muaj. Javet e fundit kane ndodhur sulme te ashpra ajrore nga aeroplanët rusë dhe regjimi sirian në Alepo, ku janë të bllokuar qindra mijëra civilë. /rel/

The post SHBA kërcënon Rusinë: Ndalini sulmet ne Aleppo ose ndërpresim bashkëpunimin appeared first on Mesazhi.com.

Avioni ‘Malaysia Airlines’ është rrëzuar nga rebelët pro-rusë Posted: 28 Sep 2016 07:30 AM PDT

Avioni ‘Malaysia Airlines’, i cili u rrëzua me 17 korrik, 2014, duke lënë të vdekur 298 pasagjerët dhe anëtaret e ekuipazhit eshte rrezuar nga rebelet pro-rus ne Ukraine, e zonen e kontrolluar nga ata. Pas kaq kohësh, hetimi i përbashkët ndërkombëtar për rrëzimin e avionit të pasagjerëve në lindje të Ukrainës, ka zbuluar se raketa që ka goditur avionin, ishte e tipit ‘Buka’ dhe ishte lëshuar nga territori i kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Rusia. Fred Vesterbeke, shef i Ekipit të Përbashkët Hetues ka thënë se hetimi eleminon të gjitha shpjegimet e tjera lidhur me shkatërrimin e fluturimit MH17. Ai ka shtuar se nuk do të publikohen të gjitha gjetjet e hetimit duke thënë se kjo gjë mund të ndikojë në hetimet kriminale. Hetimi ka dalë në përfundimin se sistemi raketor ‘Buka’ ishte sjellë në Ukrainë nga Rusia, vetëm pak kohe para tragjedise dhe ishte dërguar në Rusi, pas incidentit. Në konferencën për media, u shfaq një animacion 10 minutësh, ku përfshiheshin fotografitë dhe videot e marra nga korriku i vitit 2014, që tregonin se sistemi raketor Buk është sjellë në Ukrainë pranë qytetit Snizhne. Prezantimi tregonte fakte të tjera prej ku është lëshuar raketa. Më herët Bordi për Siguri i Holandës kishte dalë në përfundimin se MH17 ishte rrëzuar nga një raketë e lëshuar nga territori i kontrolluar nga separatistet pro-rusë. Por Moska kishte hedhur poshtë këto pretendime.

The post Avioni ‘Malaysia Airlines’ është rrëzuar nga rebelët pro-rusë appeared first on Mesazhi.com.

Ferid Agani shkarkohet nga PD-ja, ne krye vie Sylejman Qerkezi Posted: 28 Sep 2016 06:57 AM PDT

Me shumice votash, Kuvedi i Partise se Drejtesise ka shkarkuar kryetarin e saj te deritaishem Ferid Again. Shkarkimi u be per shkelje te statusit qe ish kryetari i kishte bere partise. Gjate kuvendit jane bere edhe disa ndryshime statusore. Nderkohe mesohet se nga Kuvedi i jashtezakonshme, kryetar i ri eshte zgjedhur Sylejman Qerkezi, me vetem dy vota kunder. Ndaj ish kreut te PD-se, Agani, po rendojne akuzat per korrupsion, te cilat e bene te jap doreheqje nga posti i ministrit. Ndersa krytari i si Sylejman Qerkezi shihet si kryetar me unifikues i partise nga e cila se fundmi ishin larguar shume anetar, prej tyre edhe deputet te Kuvendit te Kosoves. Qerkezi eshte der themeluesit e PD-se, dhe kryetari i pare i saj. /MESAZHI/ The post Ferid Agani shkarkohet nga PD-ja, ne krye vie Sylejman Qerkezi appeared first on Mesazhi.com.
Ferid Agani shkarkohet nga PD-ja Posted: 28 Sep 2016 06:38 AM PDT

Me shumice votash, Kuvedi i Partise se Drejtesise ka shkarkuar kryetarin e saj te deritaishem Ferid Again. Shkarkimi u be per shkelje te statusit qe ish kryetari i kishte bere partise. Gjate kuvendit jane bere edhe disa ndryshime statusore. Ende nuk ka filluar votimi per kryetari e ri, por mesohet se kandidat jane Sylejman Qekezi dhe Avni Tafili. /MESAZHI/ The post Ferid Agani shkarkohet nga PD-ja appeared first on Mesazhi.com.

“Djali i bosit të mafisë qëlloi veten “mes këmbëve”, kur plumbi goditi testikulin e tij, ai filloi të qante (Foto)” plus 2 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Djali i bosit të mafisë qëlloi veten “mes këmbëve”, kur plumbi goditi testikulin e tij, ai filloi të qante (Foto)” plus 2 more Telegrafi Dështime

Djali i bosit të mafisë qëlloi veten “mes këmbëve”, kur plumbi goditi testikulin e tij, ai filloi të qante (Foto) Posted: 28 Sep 2016 09:00 AM PDT

Omar Chaouk (25), djali i shefit të mafias së Melburnit, Australi, Macchour Chaouk, u arrestua për posedim të paligjshëm të armëve, pas një gjuajtje aksidentale, duke u përpjekur për të marrë nga xhepi i tij cigaret, në xhepin të cilin kishte edhe një armë. Kur plumbi goditi testisin e tij, ai hoqi pantallonat e tij dhe filloi të qajë, duke pyetur nëse do të vdisnin, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. v2 “Djali i bosit të mafisë qëlloi veten “mes këmbëve”, kur plumbi goditi testikulin e tij, ai filloi të qante (Foto)” plus 2 more Telegrafi Dështime Një mikesh e tij e cila ishte afër incidentit e kishte dërguar atë në spital, ku ishte trajtuar. Të nesërmen ai ishte liruar nga spitali dhe u arrestua. Avokati i Omerit i ka thënë gjykatës se Omari ka kapacitet të kufizuar intelektual, gjë e cila i redukton aftësitë e tija shumë. Babai i tij Makur u vra 6 vjet më parë para shtëpisë së familjes së tij në Brooklyn, ndërsa vëllai i tij i madh Mohammad vdiq në vitin 2005. /Telegrafi/ v2 “Djali i bosit të mafisë qëlloi veten “mes këmbëve”, kur plumbi goditi testikulin e tij, ai filloi të qante (Foto)” plus 2 more Telegrafi Dështime The post Djali i bosit të mafisë qëlloi veten “mes këmbëve”, kur plumbi goditi testikulin e tij, ai filloi të qante (Foto) appeared first on Telegrafi.
Refuzohet nga femra e ëndrrave, kërcënon se do të hidhet nga shtylla e lartë (Video) Posted: 28 Sep 2016 08:04 AM PDT

Burri nga Turqia, i njohur vetëm me inicialet G.S., ka marrë pjesë në një emision televiziv, ku i ka shprehur dashurinë një femre të cilën e kishte ëndërr për një kohë të gjatë. Por, kur ajo ka refuzuar që ata të shkojnë për një darkë në Stamboll, ai ka hipur në shtyllën e rrejtit elektrik të tensionit të lartë dhe ka kërcënuar se do të hidhet për të bërë vetëvrasje, transmeton Telegrafi. Në vendin e ngjarjes janë mbledhur shumë njerëz dhe forca të rendit, ku për dy orë i kanë kërkuar atij që të zbresë. Pas shumë negociatave, e kanë zbritur burrin poshtë me anë të kranit me shportën për qëndrim dhe është dërguar në mbajtje nga Policia. Zyrtarë të televizionit që i organizojnë këto emisione, kanë thënë gjithçka ka qenë në rregull me të, derisa i është ndërprerë emisioni shkaku i refuzimit. Ndryshe, emisionet ku takohen beqarët për takime dashurie, janë popullarizuar shumë kohëve të fundit në Turqi. /Telegrafi/

The post Refuzohet nga femra e ëndrrave, kërcënon se do të hidhet nga shtylla e lartë (Video) appeared first on Telegrafi.

Përplaset dhimbshëm për shkëmbinj pasi lëshoi litarin më herët se që duhet (Video) Posted: 28 Sep 2016 03:10 AM PDT

Një grua e paidentifikuar ka rënë në shkëmbinj, derisa përpiqej të lëshohej në lumë. Nuk bëhet i ditur lokacioni, ku ajo e ka lëshuar litarin para kohës dhe nuk ia ka dalë të bie në ujë, transmeton Telegrafi. Asaj duket se i kanë rrëshqitur duart dhe është përplasur në atë pjesë të fortë, që i ka shkaktuar mjaftë dhimbje. Personi që është duke e filmuar me kamerë, dëgjohet duke ofsharë me rënien nga lartësia rreth pesë metra. /Telegrafi/

The post Përplaset dhimbshëm për shkëmbinj pasi lëshoi litarin më herët se që duhet (Video) appeared first on Telegrafi.

Mesazhi.com: “Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri” plus 9 more

Mesazhi.com h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri” plus 9 more

Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri Posted: 27 Sep 2016 09:46 AM PDT

1 kryeministër, 2 zëvendëskryeministra, 21 ministra, rreth 50 zëvendëministra. Ky është kabineti më i madh qeveritar në rajon e më gjerë. Kosova si vend i vogël për një kabinet të tillë, në vit paguan rreth gjysmë milioni euro vetëm për paga. Megjithatë ky kabinet i madh qeveritar pritet të tkurret shumë shpejt. Një plan të tillë qysh para disa muajsh e pati përmendur vetë kryeministri Isa Mustafa në një intervistë për RTK-në. E megjithëse në këtë intervistë kryeministri parashihte që vjeshta ta gjente qeverinë me një kabinet të riformatuar, megjithatë një gjë e tillë nuk ndodhi. Sidoqoftë, këshilltari i tij për media, Faton Abdullahu thotë se kjo çështje nuk do të prolongohet shumë. Sipas tij, partnerët e koalicionit tashmë janë marr vesh për riformatim e madje edhe zvogëlimin e kabinetit qeveritar. “Ekziston vullneti dhe pajtueshmëria që të bëjnë ndryshime të kësaj natyre. Përveç këtij pajtimi ekziston bindja se duhet arritur dy synime që efiçenca të shtohet dhe mundësisht aty ku nuk dëmtohet efiçenca të ketë edhe kursime. Duke pasur parasysh këto dy çështje mendoj se Qeveria ka vullnetin që të mos e prolongojë riformatimin”, ka theksuar Abdullahu për RTK-në. Edhe pse zyrtarisht nuk jepen detaje se cilat ministri parashihen të shuhen apo fuzionohen në dikastere tjera qeveritare, RTK merr vesh se Ministria e Integrimit evropian dhe ajo e Diasporës pritet të shkrihen si departamente në kuadër të ministrisë së jashtme. Përderisa procesit të riformatimit pritet t’i nënshtrohen edhe ministria e tregtisë, infrastrukturës dhe ajo e zhvillimit ekonomik, e të cilat pritet të shkrihen dhe funksionojnë si një ministri e vetme. Ndërkohë sipas informacioneve që qarkullojnë, akoma nuk është marr një vendim rreth ministrisë për dialog, pasi gjithçka pritet të vendoset pas një vendimi rreth mundësisë së riformatimit të dialogut mes Kosovës e Serbisë.RTK ka tentuar që të marrë një qëndrim edhe nga Partia Demokratike e Kosovës, e cila është pjesë e koalicionit qeverisës mirëpo një gjë e tillë ka qenë e pamundur. Megjithatë, burime brenda kësaj partie flasin se ky subjekt politik akoma nuk ka marr vendim rreth shkurtimit të ministrive. Madje, në këtë parti vazhdojnë të përfliten emra për ministra të mundshëm për ministrinë e integrimit evropian. The post Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri appeared first on Mesazhi.com.
Juventusi dominon Dinamon Posted: 27 Sep 2016 09:40 AM PDT

‘Zonja e Vjetër’ ka arritur të mposht në udhëtim 0:3 Dinamon e Zagrebit. Pjanic në minutën e 24′, Higuain në minutën e 31′, Dybala me një gol të bukur në minutën e 57′, dhe Alves në minutën e 86′, shënuan në fitoren e Juventusit. Në xhiron e ardhshme Juventusit takohet me Lyonin. The post Juventusi dominon Dinamon appeared first on Mesazhi.com.
Dortmundi barazon me Realin Posted: 27 Sep 2016 09:39 AM PDT

Dortmundi dhe Reali kanë ndarë pikët në klasiken e Evropës, duke luajtur barazim 2:2. Ndeshja e zhvilluar në ‘Signal Iduna Park’ dhuroi spektakël me katër gola të shënuara. Ronaldo në minutën e 17′ shënoi për epërsinë e Realit. Aubameyang barazoi në 1:1 në minutën e 43, dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në pushim. Në pjesën e dytë ishte sërish Reali skuadra e parë që gjeti rrjetën, kur Varane shënoi për 1:2. Por, i inkuadruari në pjesën e dytë, Andre Schurrle, u përkujdes për të barazuar në 2:2 kur shënoi në minutën e 87′. The post Dortmundi barazon me Realin appeared first on Mesazhi.com.
Bahtiri: Për xhaminë luftuam si luanët në Bruksel Posted: 27 Sep 2016 06:29 AM PDT

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se nuk ka gjasa që trualli i xhamisë skaj Ibrit të cënohet. Ai ka garantuar të gjithë qytetarët e Mitrovicës, por edhe të Kosovës, se trualli do t’i mbetet Bashkësisë Islame, që ajo të vendosë për të, njofton Klan Kosova. Në replikë me publicistin Nexhmedin Spahiu, kryetari i Mitrovicës ka deklaruar se kanë luftuar shumë në Bruksel që asaj prone të mos i ndërrohet destinimi. Madje dialogimit të ashpër në Bruksel, Bahtiri ia ka dhënë edhe një epitet. “Për punën e xhamisë kemi luftuar si luanët dhe nuk kemi lëshuar pe”. The post Bahtiri: Për xhaminë luftuam si luanët në Bruksel appeared first on Mesazhi.com.
“Rindërtimi i xhamisë te ura e Ibrit nuk është paraparë” Posted: 27 Sep 2016 06:27 AM PDT

Publicisti nga Mitrovica, Nexhmedin Spahiu, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se në planin për rivitalizimin e Urës mbi lumin Ibër nuk është paraparë askund që të rindërtohet xhamia e djegur gjatë luftës. “Ku është paraparë që të ndërtohet xhamia?”, ka pyetur me retorikë Spahiu, duke u vetpërgjigjur se nuk ekziston askund plani për xhaminë. “Përkundrazi, jo vetëm që trualli cenohet me terrene sportive, por një pjesë territorit të xhamisë cenohet me rrethrrotullim”, tha ai në Klan Kosova. “Ajo është një xhami që ka ekzistuar dhe për t’u ndërtuar ajo përsëri s’ka nevojë për leje. Por xhamia me planin e ri për rivitalizim nuk është paraparë fare të ndërtohet aty”. Spahiu është i bindur se nga ndërtimi i asaj xhamie varet shumë e ardhmja e komuniteteve në Mitrovicë. “Qëllimi jonë është të integrohemi, por i Beogradit është për të krijuar barrierë, dhe ndërtimi i xhamisë aty, ose jo, tregon se a do të ketë integrim, apo barrierë. Nëse ndërtohet aty xhami, atëherë thyhet barriera psikologjike, por nëse nuk ndërtohet barriera vetëm trashet”. Spahiu, përkundër garancive të dhëna nga kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri, se trualli i xhamisë nuk është prekur dhe nuk do të preket asnjëherë, përsëri nuk është bindur. Analisti thotë se dëmi tashmë veç është bërë kur është vendosur që në atë pjesë të ndërtohen fusha të basketbollit e tenisit. The post “Rindërtimi i xhamisë te ura e Ibrit nuk është paraparë” appeared first on Mesazhi.com.
Mbytet një anije tjetër me emigrantë, 179 të vdekur në Egjipt (FOTO) Posted: 27 Sep 2016 06:17 AM PDT

Një anije me emigrant është mbytur ditën e sotme në brigjet e Egjipit dhe si rezultat 179 persona kanë humbur jetën. Peshkatarët lokalë bashkë me skuadrat e shpëtimit arritën në bregun e qytetit port Roseta, 250 km në veri të Kajros për të mbledhur trupat. Numri i pasagjerëve që ndodheshin në anijen RHIB nuk është konfirmuar ende por besohet se në të udhëtonin 450 persona. Sipas policisë lokale anija kishte një kapacitet maksimum për 150 pasagjerë. 94 prej tyre që humbën jetën ishin egjiptianë kur pjesa tjetër nga vende të ndryshme. 2-594 Mesazhi.com: “Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri” plus 9 more

2-594 Mesazhi.com: “Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri” plus 9 more
2-594 Mesazhi.com: “Gati riformatimi i Qeverisë, shuhen 5 ministri” plus 9 more

The post Mbytet një anije tjetër me emigrantë, 179 të vdekur në Egjipt (FOTO) appeared first on Mesazhi.com.

Veseli në bjeshkë: Kosova ka natyrë të mrekullueshme Posted: 27 Sep 2016 04:50 AM PDT

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Ditën Ndërkombëtare të Turizmit, ka vizituar bjeshkët e Rugovës, njofton kumtesa nga Kuvend. Me këtë rast, kryekuvendari është bërë anëtar nderi i Shoqatës së Bjeshkatarëve Alpin “Gjeravica”, dhe së bashku me promovuesin e bukurisë së natyrës së Republikës së Kosovës, Arben Islamin, u ngjitën në majën e Vjellakut.

 Kryeparlamentari Veseli tha se turizmi kërkon angazhim për të ngritur cilësinë e ofertës, në veçanti në sektorin alpin, ngase, bjeshkët e Kosovës, janë pasuri e vërtetë e vendit tonë.


“Kosova ka natyrë të mrekullueshme. Sot, në Ditën ndërkombëtare të turizmit, përjetova nga afër natyrën e bukur me bjeshkatarët, gjatë ecjes në bjeshkën e Vjellakut në Rugovë. Turizmi mund të jetë një shtyllë e rëndësishme e zhvillimit ekonomik të Kosovës”, tha Veseli.

 Kryeparlamentari premtoi angazhim në misionin e promovimit të vlerave alpine të shoqatës bjeshkatare “Gjeravica”, duke dhënë përkrahje jo vetëm për udhëzuesit turistik, por edhe shënjimin, promovimin e shtigjeve dhe ecjen alpine të kësaj shoqate, si dhe programeve promovuese alpine të “hiking njeri”, të drejtuar nga Arben Islami.

 Po ashtu, kryetari Veseli, vlerësoi angazhimin e të rinjve të atraksionit të lëshimit me litar metalik, zip-line, duke theksuar se këto bukuri të rralla të Grykës së Rugovës janë mrekulli e veçantë e vendit tone. The post Veseli në bjeshkë: Kosova ka natyrë të mrekullueshme appeared first on Mesazhi.com.
Nesër dalin në shitje biletat për ndeshjen Kosovë-Kroaci, ja ku mund t’i blini Posted: 27 Sep 2016 04:28 AM PDT

Të gjithë ata që duan të blejnë një biletë për ndeshjen Kosovë – Kroaci, që luhet më 6 tetor, mund ta bëjnë këtë nga nesër. Biletat do të dalin në shitje që nga nesër në mëngjes, dhe ato do të shiten nëpër të gjitha filialet e ‘Money Gram’ në Kosovë. Çmimet për një biletë, varësisht nga ulësja që kërkohet do të jenë nga 7 euro prapa portave, 15 Euro, 20 Euro, 55 dhe 130 Euro për VIP. Çmimi është konsideruar i lartë nga shumë njohës të futbollit dhe krahasimi me ato të Shqipërisë nuk është i duhuri. The post Nesër dalin në shitje biletat për ndeshjen Kosovë-Kroaci, ja ku mund t’i blini appeared first on Mesazhi.com.
Nëntë nga dhjetë njerëz në botë thithin ajër të ndotur Posted: 27 Sep 2016 03:21 AM PDT

Nëntë prej dhjetë njerëz në botë thithin ajër të cilësisë së keqe, gjegjësisht jetojnë në rajone ku niveli i cilësisë së ajrit nuk përmbush standardet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), raporton Anadolu Agency (AA). Ndotja ekstreme e ajrit mund të sjell deri tek problemet shëndetësore, në mesin e të cilave janë sëmundjet respiratore dhe kardiovaskulare. Sipas raportit të OBSH-së për shkak të ndotjes së ajrit humbin jetën rreth gjashtë milionë persona. The post Nëntë nga dhjetë njerëz në botë thithin ajër të ndotur appeared first on Mesazhi.com.
Qeveria s’i pranon kushtet e Vetëvendosjes Posted: 27 Sep 2016 03:09 AM PDT

Zv. Ministri në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj në një përgjigje dhënë zeri.info ka thënë se Vetëvendosja nuk duhet të jap kushte. Gecaj ka deklaruar se opozita duhet të ulet dhe të bisedoj pa kushte. Ai ndër të tjera ka potencuar se kushtëzimet nga ana e opozitës janë të papranueshme. ” Opozita mund të ulet të bisedoj vetëm pa kushte. Kushtëzimet janë të papranueshme”, është përgjigjur shkurt Gecaj. Ndryshe Lëvizja Vetëvendosje ka paraqitur pesë pika në të cilat Qeveria do të duhej të ndërhynte. Këto janë pikat e VV-së: 1. Marrëveshja për demarkacionin duhet të jetë në përputhje me rregullat e të Drejtës Ndërkombëtare Publike. 2. Kuvendi i Kosovës duhet të themeloj një komision gjithë-partiak dhe mbi-partiak, që të jap udhëzimet për demarkimin me Malin e Zi. Njëkohësisht duhet të themelohet edhe një komision hetimor, që të hetoj marrëveshjen e 26 gushtit. 3. Kryeministri, përmes një shkrese zyrtare, duhet të dërgoj kërkesë homologut të tij nga Mali i Zi, për rishikim të marrëveshjes. 4. Kryeministri, përmes një shkrese zyrtare, të zotohet para institucioneve të BE-së për zgjidhje të drejte në lidhje me demarkacionin, dhe të kërkoj që kjo të mos jetë pengesë për procesin e liberalizimit të vizave dhe proceset e mëtutjeshme për integrime evropiane. 5. Duhet të organizohet një konferencë shkencore ndërkombëtare në Prishtinë për çështjen e demarkacionit, më njohës vendor dhe ndërkombëtar. The post Qeveria s’i pranon kushtet e Vetëvendosjes appeared first on Mesazhi.com.

“Modelja seksi pozonte në rërë pranë ujit, por i ndodhi diçka e pabesueshme (Foto/Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Modelja seksi pozonte në rërë pranë ujit, por i ndodhi diçka e pabesueshme (Foto/Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime

Modelja seksi pozonte në rërë pranë ujit, por i ndodhi diçka e pabesueshme (Foto/Video) Posted: 27 Sep 2016 02:57 PM PDT

Një modele seksipile ka mbetur e shokuar, kur derisa po pozonte në pozicione provokuese e shtrirë në rërë të plazhit një valë e madhe i mbush gojën plotë ujë. Modelja e njohur si Missy ishte duke pozuar me rroba banjo ngjyrë rozë, kur nëna natyrë e bëri të vetën dhe papritmas përfundon me gojën plotë rërë dhe ujë, transmeton Telegrafi. 2-161 “Modelja seksi pozonte në rërë pranë ujit, por i ndodhi diçka e pabesueshme (Foto/Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime Videon e ka publikuar studioja e bukurisë Texacali, ku në një mbishkrim thuhet se fotosesioni ishte realizuar në Havai. /Telegrafi/

 

The post Modelja seksi pozonte në rërë pranë ujit, por i ndodhi diçka e pabesueshme (Foto/Video) appeared first on Telegrafi.

Shitësja e argjendarisë detyrohet të punojë e zhveshur (Video, +16) Posted: 27 Sep 2016 11:43 AM PDT

Në Hong Kong të Kinës, është filmuar një shitëse e zhveshur e cila kishte vendosur në thimtha vizatime që imitojnë diamantet. Zeshkania qëndron pranë banakut të mbushur me stoli ari, ndërsa duket se nuk ndjehet aspak mirë dhe komod, transmeton Telegrafi. Derisa në lokal shihen disa njerëz, pranë saj nuk duket se është afruar dikush për momentin. Zhveshja e saj dhe detyrimi që të punojë në këtë mënyrë, ka zgjuar vëmendjen e organizatave që merren me mbrojtjen e të drejtave të grave dh punëtorëve. Rasti është kritikuar rëndë, ndërsa kërkohen të merren masa për punëdhënësin e saj, që i kërkoi të shesë në këtë mënyrë. /Telegrafi/

The post Shitësja e argjendarisë detyrohet të punojë e zhveshur (Video, +16) appeared first on Telegrafi.

E ndaluara për vozitje të dehur, flirton dhe kërkon t’i bëhet një fotografi më e mirë (Video) Posted: 27 Sep 2016 11:10 AM PDT

Gruaja e njohur vetëm me mbiemrin Xu, është ndaluar nga policia gjatë orëve të mesnatës, teksa po voziste e dehur nëpër Changji të Kinës. Meqenëse nuk e kishte me vete lejen e vozitjes, asaj i është kërkuar të del nga vetura dhe t’i bëhet testi i alkoolit, transmeton Telegrafi. Pas që kishte pirë mbi nivelin e lejuar, atë e fotografuan dhe e morën në mbajtje. Por, Xu ka provuar të flirtojë me policët, në mënyrë që ta falin. Në përpjekje që të mos ndëshkohet, ajo ka kërkuar të përdoren aplikacione të ndryshme me kamera, që ta nxjerrë në fotografi sa më mirë. /Telegrafi/ 2-161 “Modelja seksi pozonte në rërë pranë ujit, por i ndodhi diçka e pabesueshme (Foto/Video)” plus 4 more Telegrafi Dështime The post E ndaluara për vozitje të dehur, flirton dhe kërkon t’i bëhet një fotografi më e mirë (Video) appeared first on Telegrafi.
Gjatë procesit të zhdukjes, magjistari amator u lëndua keq (Video) Posted: 27 Sep 2016 12:21 AM PDT

Një magjistar amator nga Kina, që ka dashur të zhduket prapa batanijes, ka mbetur me lëndim në kokë dhe i turpëruar. Ai e ka hapur materialin para kamerës dhe pasi e ka lëshuar, është nisur me shpejtësi që të hyjë brenda në shtëpi, transmeton Telegrafi. Por, një fëmijë e ka mbyllur derën dhe e ka qëlluar dërrasën, meqenëse nuk ishte duke shikuar. Në videon e postuar më poshtë, mund të shihni momentin qesharak kur ai përplaset dhe rrëzohet për toke nga dhimbjet. “Kjo është më interesante se sa zhdukja që përpiqej të bënte”, është komentuar ky njeri, i cili brenda ditës është parë mbi një milion herë. /Telegrafi/

The post Gjatë procesit të zhdukjes, magjistari amator u lëndua keq (Video) appeared first on Telegrafi.

Prezantuesja e motit tregon ‘frontin e nxehtë’ me veshjen shumë të hapur (Video) Posted: 26 Sep 2016 10:42 PM PDT

Daniela Crudu nga Rumania, gati ka treguar më shumë se që duhet me një veshje shumë të hapur në gjoks. Pasi njoftoi për parashikimin e motit nga meteorologët, ajo filloi të vallëzoi dhe dekolteja e hapur për pak sa nuk ia tregoi tërë gjoksin, transmeton Telegrafi. Shfaqja e asaj që është quajtur si ‘front i nxehtë’, i ka sjellë prezantueses shumë famë. Ajo ka mijëra ndjekës në rrjetet sociale, ndërsa emisioni ku ajo prezanton mbledhë shumë shikues. /Telegrafi/

The post Prezantuesja e motit tregon ‘frontin e nxehtë’ me veshjen shumë të hapur (Video) appeared first on Telegrafi.

Perëndimi po e humb luftën e informacionit ndaj Rusisë e ISIS’it, paralajmëron NATO

Komandantët e NATO-s janë duke i bërë thirrje
Perëndimit të shtojë përpjekjet për t’iu kundërvënë betejës në fushën e
informacionit që kanë hapur kundërshtarët.

Komandantët
paralajmërojnë se vendet si Rusia po shfrytëzojnë lirinë e shtypit në
mediat perëndimore për të përhapur dezinformata, njofton VoA.

Forcat që ishin në krye të marrjes me forcë nga Rusia të Krimesë në
vitin 2014 ishin nga persona me uniforma pa shenja dalluese, por të
armatosur rëndë.

Moska fillimisht mohoi se ata ishin ushtarë rusë. Por pas disa
javësh, njësi të ngjashme, të paidentifikuara u shfaqën në rajonet
lindore të Ukrainës.

Dislokimi i njëkohshëm i propagandës dhe fuqisë ushtarake është bërë i njohur me termin “lufta hibride.”

Duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë
muaj, Presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha se taktika të tilla janë
duke u përdorur kundër gjithë botës perëndimore.

“Presioni politik, propaganda e hapur, ndërhyrjet në procesin
zgjedhor, presioni ekonomik, operacionet e fshehta dhe të hapura
ushtarake, sulmet kibernetike, keqpërdorimi i masave diplomatike. Këto
janë metodat moderne të luftës së padeklaruar.”

Në një konferencë mbi luftën e informacionit të organizuar nga
Instituti “Royal United Services” këtë javë në Londër, Drejtori i
Komunikimeve Strategjike të NATO-s Janis Sarts, tha se Perëndimi është
mbrapa në këtë fushë.

“Teknologjia është e jona. Kompanitë më të mëdhe të reklamave janë në
vendet tona. Megjithatë, ne po e diskutojmë këtë çështje sepse jemi të
detyruar nga një sërë aktorësh si Rusia, Shteti Islamik, dhe në një
formë më delikate edhe nga Kina.”

Konferenca u përqëndrua tek zgjerimin e medias shtetërore ruse si
kanali 24 orësh i lajmeve, “Rusia Sot” ose RT, i cili shpesh është
akuzuar se është në shërbim të propagandës së Kremlinit.

Redaktori i revistës “The Economist”, Edward Lucas thotë se kanalet si RTnuk duhet të konsiderohen si gazetari.

“Rusia vërtetë është përqëndruar në fushën e propagandës. Dhe ata
gënjejnë pa patur aspak turp. Ata i kuptojnë dobësitë e mediave tona në
mjedisin e pas-Luftës së Ftohtë, që përparësi kanë drejtësinë mbi të
vërtetën”.

Zoti Lucas thotë se Perëndimi duhet të bëjë më shumë për atë që ai e quan ‘higjienë të medias sociale’.

“Ka një problem real me komente në internet, dhe me llogaritë e rreme
në mediat sociale, në veçanti në Twitter. Rusët janë duke shpenzuar
shumë para në krijimin e dhjetëra mijëra llogarive të rreme për të
shpërndarë propagandën e tyre.”

Zyrtarët e NATO-s thonë se Rusia e bërë strategjinë e informacionit
një nga shtyllat kryesore të planifikimit të konflikteve, ndërsa në
Perëndim me informacionin merren zyrat e veçanta të marrëdhënieve me
publikun. Mark Laity ështëShef i Komunikimit Strategjik në NATO.

“Ne jemi ende duke bërë një luftë të paefektshme, kur në fakt kostoja
për të patur komunikimin e duhur është tepër të ulët në krahasim me
kostot e tjera.”

Zoti Laity thekson se Rusia ka përdorur strategjinë e
disinformacionit dhe luftën hibride në ndërhyrjen e saj në Siri, siç
ishte edhe rasti i fundit i disa ditëve më parë, i bombardimit të një
autokolone ndihmash në Alepo. Ai shton se Perëndimi duhet të mësojë se
si të kundërpërgjigjet.

Mesazhi.com: “Trump: Do ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Trump: Do ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit” plus 9 more

Trump: Do ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit Posted: 26 Sep 2016 09:00 AM PDT

Kandidati i republikaneve për postin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump ka thënë se në rast se zgjidhet president ai do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Trump ka zhvilluar një takim dje me kryeministrin izraelit, Benyamin Netanyahu, në rezidencën e tij në Trump Toëer. Në takim thuhet se janë diskutuar tema si ndihma ushtarake e SHBA-së ndaj Izraelit, marrëveshja për programin bërthamor të Iranit dhe lufta kundër DAESH-it. The post Trump: Do ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit appeared first on Mesazhi.com.
UEFA: Të mërkurën shikojeni ndeshjen mes vëllezërve Xhaka Posted: 26 Sep 2016 08:33 AM PDT

UEFA ka reklamuar në faqen e saj zyrtare sfidën Basel-Arsenal, si ndeshjen e cila ja vlen më së shumti të ndiqet këtë mesjavë në Ligën e Kampionëve ditën e mërkurë. Përballja do të ketë të veçantën, se në të luajnë dy vëllezër në kahe të kundërta. Taulant Xhaka me Baselin dhe i vëllai, Graniti me Arsenalin. Kjo nuk është hera e parë që i gjen si kundërshtarë dy vëllezërit, pasi më parë ata janë ndeshur në kuadër të Euro 2016, në sfidën midis Shqipërisë dhe Zvicrës. Graniti vëllai i vogël, i cili tani aktivizohet me Arsenalin, ka qenë më parë një lojtar i Baselit, ku me anë të disa paraqitjeve të mira ra në sy të skuadrës gjermane Monchengladbach, e cila më pas e shiti atë te skuadra e Arsenalit për shifrën marramendëse 30 milionë funte. The post UEFA: Të mërkurën shikojeni ndeshjen mes vëllezërve Xhaka appeared first on Mesazhi.com.
Shumica e degëve të PD-së kërkojnë dorëheqjen e Ferid Aganit Posted: 26 Sep 2016 05:15 AM PDT

Këshilli organizativ për Kuvendin e jashtëzakonshëm zgjedhor të Partisë së Drejtësisë (PD), ka njoftuar se iniciativës për mbajtjen e Kuvendit të jashtëzakonshëm zgjedhor janë duke iu bashkuar mbi 80 % e degëve të PD-së, të cilat në të njëjtën kohë kanë kërkuar dorëheqjen e Ferid Aganit. Sipas një komunikate të grupit, i cili ka dalë kundër Aganit, shumica dërmuese e degëve të PD-së, përkatësisht 18 prej 23 degëve sa ka gjithsej PD, kanë vendosur të marrin pjesë në Kuvendin e jashtëzakonshëm zgjedhor të Partisë që do të mbahet të mërkurën. “Në të njëjtën kohë të gjitha këto degë, kërkojnë prej Aganit, që të tërhiqet prej kreut të Partisë dhe mos ta sfidojë edhe më tutje anëtarësinë e PD-së me manipulime, mashtrime, shantazhime, kërcënime e joshje. Këshilli organizativ për Kuvendin e jashtëzakonshëm zgjedhor të PD-së konsideron se Aganit, i ka humbur legjitimiteti politik për drejtimin e PD-së, dhe kërkon prej tij që ti përgjigjet Kuvendit të jashtëzakonshëm zgjedhor, të ofron dorëheqjen dhe të ju mundëson pjesëmarrjen në këtë Kuvend edhe të 5 degëve të tjera që ende nuk kanë vendosur si rezultat i presionit të tij. Në të njëjtën kohë Këshilli organizativ konsideron se Këshilli Drejtues i datës 3 shtator ka marr vendim të drejtë për organizimin e Kuvendit të jashtëzakonshëm zgjedhor duke hap mundësi dhe rrugë për reformimin e PD-së përmes një procesi transparent, statutor dhe demokratik”, thuhet në komunikatë. The post Shumica e degëve të PD-së kërkojnë dorëheqjen e Ferid Aganit appeared first on Mesazhi.com.
Jeremiq i dyti pas raundit të pestë të votimit, por SHBA-ja e bllokon për shkak të Kosovës Posted: 26 Sep 2016 05:07 AM PDT

Vuk Jeremiq, kandidat i Serbisë për sekretar gjeneral të OKB-së, sot është renditur i dyti pas raundit të pestë të votimit, derisa në vendin e parë edhe më tej vazhdon të jetë ish kryeministrit portugez, Antonio Guteresh. Guteresh ka marrë 12 vota pozitive, dy negative dhe një votë të papërcaktuar, derisa Jeremiq i ka pasur tetë vota pozitive, gjashtë negative dhe një të papërcaktuar, transmeton lajmi.net. Në anën tjetër, shefi i diplomacisë sllovake, Mirosllav Lajçka në raundin e pestë ka marrë tetë vota pozitive, tetë negative dhe asnjë të papërcaktuar. Raundi i kaluar ishte mbajtur më 9 shtator dhe atëherë ish kryeministrit portugez sërish ishte i pari, derisa Jeremiq ka arritur rezultatin më të mirë deri me tash – ishte i treti me dy vota pozitive më shumë së më parë. “Nga 26 shtatori shpejtohet ritmi i zgjedhjes së sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, pasi që pas raundit të pestë të votimit joformal, më 3 tetor do të mbahet votimi i fundit, ku vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit do ta kenë pasqyrën e qartë të votave”, shkruan “Danas”. Por, duket që Jeremiqit nuk i hynë fare në punë këto vota, pasi që SHBA-të do ta bllokojnë zgjedhjen e tij për shkak të Kosovës. The post Jeremiq i dyti pas raundit të pestë të votimit, por SHBA-ja e bllokon për shkak të Kosovës appeared first on Mesazhi.com.
Donjeta Sadiku, kampione e Evropës në boks Posted: 26 Sep 2016 05:01 AM PDT

Boksierja kosovare Donjeta Sadiku ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian për të reja që po mbahet në Turqi. Ajo në finale në kategorinë deri në 57 kilogramë fitoi ndaj ukrainases Maria Cherednichenko. Fituesja u shpall me vendim unanim të gjyqtarëve. The post Donjeta Sadiku, kampione e Evropës në boks appeared first on Mesazhi.com.
BE: Referendumi në Republikën Sërpska është jolegal Posted: 26 Sep 2016 04:27 AM PDT

Referendumi që është mbajtur të dielën në Republikën Sërpska është jolegal dhe nuk ka asnjë bazë ligjore, sepse Gjykata Kushtetuese e Bosnjës e ka pezulluar vendimin për mbajtjen e tij, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq. “I inkurajojmë institucionet shtetërore në Bosnje që ta zgjidhin këtë çështje me Republikën Sërpska, brenda kornizës ekzistuese kushtetuese, nëpërmjet dialogut konstruktiv”, tha Kocijançiq për gazetarët në Bruksel. Në referendumin e së dielës, serbët e Bosnjës kanë votuar me shumicë dërrmuese për të shënuar 9 janarin si festë kombëtare. Gjykata Kushtetuese e ka cilësuar këtë datë si diskriminuese për myslimanët dhe kroatët e rajonit, pasi më 9 janar të vitit 1992, serbët kanë shpallur krijimin e shtetit të tyre brenda Bosnjës, duke nxitur konflikt etnik. Bosnja vazhdon të jetë e ndarë në dy entitete: Republika Sërpska dhe Federata Myslimane-Kroate. “Është e rëndësishme që palët të përmbahen nga veprimet që mund të çojnë në përshkallëzim”, tha Kocijançiq. The post BE: Referendumi në Republikën Sërpska është jolegal appeared first on Mesazhi.com.
“Anëtarësimi i Kosovës në NATO, vendim politik” Posted: 26 Sep 2016 04:25 AM PDT

Më shumë se 1.700 trupa të Forcave të Armatosura shqiptare, atyre të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe, Italisë, Kosovës dhe Malit të Zi po zhvillojnë në disa rajone të vendit stërvitjen 10-ditore “Joint Effort”. Stërvitja në Bizë të Martaneshit u ndoq nga afër edhe nga komandanti i Ushtrisë Amerikane në Evropë, Ben Hodges. “Ushtria shqiptare po përparon, por ka ende për të bërë. Duhet të dimë që asgjë nuk është falas ndaj Shqipëria duhet të rrisë investimet për ushtrinë. Shqipëria ka dhënë një zotim që buxheti për ushtrinë do të jetë 2% e GDP-së. Sa i takon ushtrisë së Kosovës, anëtarësimi në NATO është një vendim politik”, deklaroi Hodges, raporton Tch. “Kemi 7 vjet që jemi në NATO, por kjo është hera e parë që ne organizojmë dhe bashkëdrejtojmë në vendin tonë një stërvitje me të tilla përmasa”, deklaroi Jeronim Bazo, shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA. Për ministren Kodheli, stërvitja i shërben skenarëve të ndryshëm me të cilët mund të përballet Aleanca. “Kërcënimet e sotme në kufijtë lindorë dhe jugorë të Aleancës dëshmojnë rëndësinë e mirëpërgatitjes së saj për përballimin e çdo rreziku”, tha Kodheli. Stërvitja “Joint Effort” pritet të çertifikojë edhe batalionin e dytë të këmbësorisë, që është një kërkesë e vazhdueshme e NATO-s për FA-të shqiptare. The post “Anëtarësimi i Kosovës në NATO, vendim politik” appeared first on Mesazhi.com.
Së shpejti pritet finalizimi i marrëveshjes së partive politike për Demarkacionin Posted: 26 Sep 2016 04:21 AM PDT

Gjatë kësaj jave, përfaqësuesit e partive më të mëdha politike në Kosovë, kanë paralajmëruar vazhdimin e takimeve në kuadër të përpjekjeve për harmonizimin e një deklarate të përbashkët rreth marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Takimi pritet të lehtësohet nga Grupi Ballkanik për Politika, ku do të jenë të pranishëm edhe ambasadorë dhe përfaqësues diplomatik në Prishtinë. Sipas ecurisë së deritashme të bisedimeve, kanë mbetur edhe tri – katër pika që presin të harmonizohen para se subjektet më të mëdha parlamentare të miratojnë, eventualisht, deklaratën e përbashkët. Deklarata është thënë se do të përmbajë edhe pika që nuk ndërlidhen vetëm me Demarkacionin, por edhe me aspektet e përgjithshme politike. Ndërkaq ,në lidhje me Demarkacionin, është thënë se ka një harmonizim që të mos procedohet në Kuvend pa një pajtim të përgjithshëm politik. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli, ka thënë se Demarkacioni me Malin e Zi duhet të përmbyllet sa më shpejt. Ndonëse nuk është përqendruar në versionin aktual të Marrëveshjes së nënshkruar nga Qeveria e Kosovës dhe ajo e Malit të Zi apo në deklaratën e përbashkët që eventualisht pritet të nënshkruhet, Veseli ka thënë se Kosova nuk guxon që të rrezikojë rrugën e saj integruese evropiane dhe zotimin e saj për marrëdhënie të mira me fqinjët, siç është rasti me Malin e Zi. “Demarkacioni duhet të kalojë për arsye se është interes strategjik i qytetarëve të Republikës së Kosovës. Nuk duhet të dëmtohet perspektiva e së ardhmes euro-atlantike e Kosovës”. “Çdo veprim i cili destabilizon apo cenon faktorët e paqes, siç është partneriteti ynë me fqinjë, në këtë rast Republika e Malit të Zi, është cenim i sovranitetit dhe sigurisë së vendit tonë”, ka thënë Veseli. Në anën tjetër, për opozitën, versioni i Marrëveshjes së nënshkruar në fund të gushtit të vitit të kaluar me Podgoricën është i dështuar. Opozita pret që procesi të kthehet në pikën fillestare, duke korrigjuar, siç thuhet, gabimet që janë bërë në Marrëveshjen e parë, e cila sipas pretendimeve të tyre, i shkakton humbje territoriale prej mbi 8 mijë hektarë tokë, Kosovës. Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, thotë se me vet faktin që Qeveria nuk e ka proceduar sërish në Kuvend projektligjin për ratifikimin e Demarkacionit, të cilin e kishte tërhequr në seancën e 1 shtatorit, nënkupton se ai version ka dështuar dhe tani gjërat duhet të kthehen në pikën zero. “Procedura është ndjekur, por pa asnjë argument është tërheq ligji nga Kuvendi dhe unë nuk e di më pse i njëjti version të vijë në Kuvend”. “Ne nuk kemi kërkuar debat dhe nuk kërkojmë debat sa i përket kësaj çështje, sepse ne e shohim që ky version është i vdekur”, ka theksuar Lekaj. Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, është nënshkruar në javën e fundit të gushtit të vitit të kaluar në Vjenë nga Qeveria e Kosovës dhe ajo e Podgoricës. Por, kjo marrëveshje më pas u cilësua e papranueshme nga opozita. Ndërkaq, nuk gjeti mbështetjen as të një grupi të deputetëve nga partitë në pushtet, me çka u rrezikua ratifikimi i marrëveshjes në Kuvend, ngase koalicioni nuk i kishte numrat e nevojshëm. Zhvillime të tilla patën ngritur edhe tensionet politike në Kosovë. Andaj, nisur nga kjo gjendje, Grupi Ballkanik për Politik kishte ndërmarrë një nismë për t’i ulur në një tavolinë përfaqësuesit e partive politike në pushtet dhe opozitë në përpjekje të gjetjes së një zgjidhje praktike dhe të pranueshme. Në këtë drejtim, kjo javë pritet që të jetë mbase vendimtare për arritjen e një marrëveshjeje politike. /rel/ The post Së shpejti pritet finalizimi i marrëveshjes së partive politike për Demarkacionin appeared first on Mesazhi.com.
Të shtëna në Francë, 2 të plagosur në gjendje të rëndë Posted: 26 Sep 2016 04:11 AM PDT

Francë Dy persona janë në gjendje kritike, pasi një burrë hapi zjarr pranë një supermarketi në një qytet në perëndim të Parisit. Oficerët e policisë kanë rrethuar banesën ku i dyshuari është strehuar, e që raportohet të jetë në qytetin Port-Marly. Sulmuesi i cili besohet të jetë në mes të gjashtëdhjetave, thuhet se hapi zjarr në drejtim të një 57-vjeçari, dhe se për ta sulmuar përdori një armë gjahu, dhe më pas pati në shënjestër një burrë 73-vjeçar para se të largohej nga vendi. Personi është i njohur për policinë, pasi edhe më parë kishte shfaqur sjellje të dhunshme, raporton TV BMF. /MESAZHI/   The post Të shtëna në Francë, 2 të plagosur në gjendje të rëndë appeared first on Mesazhi.com.
Gjykata: Pronat e uzurpuara duhet të lirohen Posted: 26 Sep 2016 04:02 AM PDT

Gjykata Themelore në Prishtinë përmes një njoftimi për media ka thënë se me datën 19.09.2016 dhe sot më 26.09.2016 është vepruar në ekzekutim të aktgjykimit të plotfuqishëm të gjykatës në lidhje me lirimin e pronave të uzurpuara. “Çështja për të cilën është vepruar me datën 19.09.2016 dhe sot në gjykata ka filluar të trajtohet që në vitin 2005. Gjykata ka kërkesë për ekzekutim të aktgjykimit të plotfuqishëm ( në këtë rast aktgjykimi C.nr.2137/05) i cili ka formën e prerë që nga data 17.11.2008. Nga kjo rezulton se tani në vitin 2016 po ekzekutohet një vendim gjykata i plotfuqishëm që para 8 viteve”, thuhet në njoftimin për media. Më tej gjykata ka theksuar se të gjitha palët që ju takon ky vendim i plotfuqishëm kanë qenë në dijeni që nga viti 2008 se këto prona të uzurpuara duhet të lirohen. ‘Për më tepër Gjykata Themelore në Prishtinë në procedurë të ekzekutimi të aktgjykimit të plotfuqishëm të gjykatës ka treguar maturi, dhe kujdes të posaçëm dhe çdo pretendim se ka qoftë edhe një shkelje të drejtave të palëve është absolutisht i pa bazë. Për qartësim-mos ekzekutimi i vendimeve të plotfuqishme është vepër penale”, thuhet më tej në njoftim. Gjykata ka thënë tutje se është duke vepruar në aplikim të dispozitave ligjore në fuqi. Dhe ky është obligim ligjor për gjykatën. Policia e Kosovës është duke vepruar në përkrahje të Gjykatës për zbatimin e aktgjykimeve të plotfuqishme. The post Gjykata: Pronat e uzurpuara duhet të lirohen appeared first on Mesazhi.com.

“A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime

A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video) Posted: 26 Sep 2016 01:18 PM PDT

Një nuse ka mbetur e shokuar kur burri i saj u sulmua gjatë ceremonisë martesore, por kjo shaka e tepruar për pak sa nuk u shndërrua në tragjedi. Dhëndri që po qëndronte pranë nuses u sulmua nga njëri prej mysafirëve i cili e spërkati me bombolën për fikjen e zjarrit, duke e mbuluar kështu në pluhur të bardhë, transmeton Telegrafi. Por duket se pluhuri për pak sa nuk e ngufati atë i cili filloi të bërtasë, “ujë, më sillni pak ujë”.

1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime E mban shaminë në kokë, por pozon për Playboy! (Foto/Video)

1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime Ceremonia tradicionale e njohur si “nao dongfang” që aplikohet tek çiftet e sapomartuar, ka filluar të bëhet hit nëpër botë gjatë viteve të fundit. Videoja është shpërndarë në mediat sociale dhe ka nxitur kritika dhe reagime të ashpra, për faktin se vazhdon një traditë e pakuptimtë. /Telegrafi/

          The post A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video) appeared first on Telegrafi.

E mban shaminë në kokë, por pozon për Playboy! (Foto/Video) Posted: 26 Sep 2016 12:01 PM PDT

Revista Playboy dhe shamia (mbulesa) nuk shkojnë aspak me njëra tjetrën, por gazetarja Noor Tagouri ka arritur t’i bashkoj këto dyja. E veshur me xhinse, pallto të lëkurës dhe patika “converse”, Tagouri me krenari ka pozuar për revistën më të famshme në botë për meshkuj, transmeton Telegrafi. Ajo ka pozuar për numrin e ri të revistës erotike që mban titullin “Outlaës”. Kjo 22-vjeçare merret me gazetari dhe aktualisht punon si gazetare në rrjetin “Neësy”. “Sinqerisht, mendoj se fakti që jam mysliman që bartë shami me ka ndihmuar të fitoj besimin e bashkëbiseduesve të mi”, ka deklaruar ajo gjatë një interviste dhënë Playboy. 1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime Por nuk është se ka kaluar pa kritika të ashpra, por ajo thotë se ato nuk kanë ndikuar negativisht në karrierën apo jetën e saj private. “Kjo është një energji negative që nuk është e shëndetshme. Jam duke u munduar që rreth vetes të mbaj njerëz që më përkrahin. Gjithmonë mundohem të kryej si është më së miri punën dhe të jem e mirë me tjerët, por nuk më brengos fakti që njerëzve nuk u pëlqen çfarë veshi apo them”, ka shtuar Tagouri. Fakti se bartë shami në televizion, sipas saj, kjo e bën më të fortë “dhe i mundëson të bëj çfarë dëshiron”. /Telegrafi/

  The post E mban shaminë në kokë, por pozon për Playboy! (Foto/Video) appeared first on Telegrafi.

Prezantueses së motit i zbulohet gjoksi gjatë transmetimit të drejtpërdrejt (Foto/Video) Posted: 26 Sep 2016 08:57 AM PDT

Një prezantuese e motit ka “ngritur temperaturat”, kur gjatë transmetimit të drejtpërdrejt iu zbulua gjoksi. Rumunia Daniel Crudu, e njohur për veprimet provokative gjatë prezantimit të motit falë linjave seksi trupore, ka mijëra ndjekës në mediat sociale, transmeton Telegrafi. Crudu kishte zbuluar më shumë se që duhej kur filloi të vallëzojë pas prezantimit të motit, por edhe pse asaj i doli gjoksi jashtë kjo nuk e ndaloi atë të vazhdojë vallëzimin. Por kjo nuk është hera e parë që ajo zbulon pjesët intime të trupit gjatë transmetimit të drejtpërdrejt. Derisa po fliste për motin, rumunia kishte zbuluar edhe më parë gjoksin kur fustani i bie paksa poshtë. /Telegrafi/ 1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime 1-228-380x233 “A është kjo shakaja më e keqe? Spërkatin dhëndrin me bombolën për fikjen e zjarrit, por ai për pak sa nuk ngufatet (Foto/Video)” plus 3 more Telegrafi Dështime The post Prezantueses së motit i zbulohet gjoksi gjatë transmetimit të drejtpërdrejt (Foto/Video) appeared first on Telegrafi.
E qëlloi të dashurin në vendin më të ndjeshëm pasi e zuri me tjetrën (Video) Posted: 25 Sep 2016 10:39 PM PDT

Mandie Pistol nga Las Vegas i Shteteve të Bashkuara e kishte kuptuar për një kohë të gjatë që i dashuri po e tradhton me një tjetër. Në mënyrë që ta ndëshkoi atë, ajo i ka hyrë në shtëpi me forcë dhe e ka qëlluar me pistoletën me rrymë në pjesën e organit gjenital, transmeton Telegrafi. Biondina e inatosur shihet fillimisht në veturë, duke treguar pse do ta sulmojë tradhtarin. “Ai nuk e di se unë e kam kuptuar që po më mashtron, por atij duket se nuk po i kujtohet se ma ka sjellë dhuratë këtë armë” thotë ajo, para se të niset në aksion. Pas që e thyen derën dhe hyn me forcë, ajo e zë të dashurin në divan me një tjetër. “Kjo nuk është femra ime”, thotë ai dy herë para se të bërtasë nga dhimbjet. Mirëpo, kjo po mendohet të jetë vetëm një improvizim me aktrim të dobët. /Telegrafi/

The post E qëlloi të dashurin në vendin më të ndjeshëm pasi e zuri me tjetrën (Video) appeared first on Telegrafi.