Kush do ta marrë numrin “7” tek Real Madrid?

Marco Asensio do jetë njeriu do ta veshë fanellën me numrin “7”, cilin deri para kalimit tek Juventus Real Madrid e ka veshur Cristiano Ronaldo.

Talenti 22-vjeçar është një nga talentet premtues tek skuadra nga Santiago Bernabeu, por edicionin e shkuar ai nuk ka qenë gjithmonë titullar, për shkak konkurrencës.

Por ai shihet si njeriu mbi cilin mund ndërtohet projekti i ardhmes Real Madrid, për cilin edhe vet Ronaldo pati thënë se është e ardhmja e skuadrës spanjolle.

Megjithatë, akoma asgjë nuk është vendosur dhe mediat vazhdojnë spekulojnë se numrin “7” mund ta veshë edhe Eden Hazard, nëse transferohet Madrid këtë verë.

Reklama

Ja përse keni nevojë më shumë për gjumë gjatë shtatzënisë

rriturit flenë për një tretën e jetës tyre, kështu edhe një fëmijë i palindur, është gjumë për një tretën e shtatzënisë tyre, kështu ka kuptim gjumi i nënës mund ketë ndikim shëndetin e fetusit”.

Një nga shenjat hershme shtatzënisë është lodhja. Është edhe pak e papërshtatshme, një kohë kur papritmas keni një listë gjatë gjërave për t’u organizuar para se fëmija mbërrijë, por vazhdoni bini gjumë para se merrni mundësinë për t’u marrë me to.

kujtohet herën e fundit kur isha shtatzënë, duhej zbatoja një rregull pushimit pas drekës. Pavarësisht se ku isha, ose çfarë po bëja, do zinte gjumi rreth orës 14:00, transmeton Gazeta Shneta.

Një studim i kohëve fundit i kryer nga Universiteti i Australisë Jugore ka zbuluar pikërisht pse gratë shtatzëna kanë nevojë për aq gjumë sa mund marrin.

Studiuesit shikuan se si gjumi i nënës mund ndikojë shëndetin e fetusit. Çështje tilla si pesha e lindjes, rritja e fetusit, lindja e parakohshme dhe lindja me probleme  mushkërive janë vërejtur tek gratë kanë përjetuar probleme lidhje me gjumin./Gazeta Shneta/

The post Ja përse keni nevojë më shumë për gjumë gjatë shtatzënisë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Shenjat e fshehura të hershme të shtatzënisë

Shumë simptoma hershme shtatëzanisë konsiderohen si diçka zakonshme.

Diskutimet e hapura për sëmundjen e mëngjesit, lodhjen dhe nevojën e shtuar për shkuar banjo janë bërë normë. Por këtu janë disa lëkundje tjera alternative trupi juaj mund t’ju japë vetëm për treguar se jeni shtatzënë.

Teksa zgjerohet mitra për bërë vend për rritjen e fetusit, presioni mund vendoset vena, e cila është ena e madhe e gjakut shkon poshtë anën e djathtë trupit tuaj, transmeton Gazeta Shneta.

Kjo zvogëlon rrjedhjen e gjakut këmbë duke shkaktuar venat me variçe. Por kjo nuk ndalet këtu! Disa gra i përjetojnë këto vulvën e tyre.

Herët shtatzëni, disa gra krahasojnë gjinjtë e tyre me “harta rrugore” për shkak rëndësisë shtuar këtyre venave blu.

Gjithashtu e njohur si ‘dysgeusia’, ky ndryshim ndjesor shpesh fillon largohet pas tremujorit parë, por mund qëndrojë përreth gjatë kohëzgjatjes shtatzënisë./Gazeta Shneta/

The post Shenjat e fshehura të hershme të shtatzënisë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Agim Veliu lavdëron Batllavën, por nuk i largon mbeturinat që hedhën aty

Liqeni i Batllavës është një nga bukuritë e shumta ka komuna e Podujevës, cilat kërkojnë kujdes dhe mirëmbajtje.

Kryetari i Podujevës, Agim Veliu nuk lë rast pa u lavdëruar me bukurinë e Batllavës dhe duke e promovuar vetëm anën ai dëshiron.

një postim profilin e tij Facebook, Veliu ka publikuar foto liqeni Batllavës realizuar nga larg, duke shkruar “Pamje e mrekullueshme e Liqenit Batllavës!”.

Por, pavarësisht fjalëve Veliut, banorët e kësaj ane po ankohen për sasinë e madhe mbeturinave hidhen aty.

Ata thonë se nga mbeturinat po hidhen përballë liqenit, duke ia prishur hijeshinë ka, shkruan Indeksonline.

Shikoni fotot e mëposhtme dhe bëni krahasim mes pamjeve publikuara nga Veliu dhe atyre qytetarëve.

37528081_10216525448598748_9023459408218161152_n Agim Veliu lavdëron Batllavën, por nuk i largon mbeturinat që hedhën aty

The post Agim Veliu lavdëron Batllavën, por nuk i largon mbeturinat që hedhën aty appeared first on INSAJDERI.

Fshati pa rrugë dhe pa nuse

Koha Mushnik një fshat i Rrogozhinës duket sikur është ndalur. Vetëm 8 km larg autostradës Rrogozhinë-Kavajë, 20 familje jetojnë izolim plotë, pa ujë, pa kanalizime, kushte mbijetese.

22.05-KURIOZITETE-Mushniku....-2 Fshati pa rrugë dhe pa nuse
dalin për kërkuar punë qytet u duhet përshkojnë pari këmbë një rrugë vështirë prej 5 km. mbjellësh kushton shtrenjtë këtë fshat, sepse mjetet bujqësore kërkojnë shumë para për shkak rrugës. Edhe këtu Mushnik fajësojnë mjerimin për beqarinë. Asnjë nuse nuk vjen fshat, thonë ata, ndaj sot ka edhe 50-vjeçarë pa familje. Jeta bëhet edhe e vështirë kohë shiu, kur uji nga kodrat përreth mblidhet fshat, apo kur sëmurët duhet t’i transportojnë deri rrugën e makinës këmbë ose me mushka.

22.05-KURIOZITETE-Mushniku....-2 Fshati pa rrugë dhe pa nuse
Hera e fundit qe një zyrtar ka qenë këtë fshat, ishte gjatë fushatës fundit elektorale. atëherë Mushnik banorët kanë parë vetëm njëri-tjetrin.

Kroaci, Uber rrit shërbimin e taksive-varka në bregdetin e Adriatikut

Pas vënies zbatim idesë thirrjes taksive-varka nëpërmjet një aplikacioni celular, UberBoat, ka deklaruar se planifikon ta rrisë gjatë këtij viti këtë shërbim bregdetin kroat, shkruan Anja Vladisavljeviç për BIRN. UberBoat, një shërbim i ri i Uber vepron bregun kroat nga viti i kaluar, ka deklaruar se synon rrisë shërbimet e saj Adriatik këtë vit.

Një udhëtim vetëm vajtje ose vetëm ardhje nga qyteti i Splitit ishullin Hvar me UberBoat kushton rreth 350 euro për tetë persona, ose 43.75 euro/person. Ndërsa një biletë traget për njëjtin udhëtim kushton vetëm rreth 7 euro/person, por sigurisht ky udhëtim zgjat shumë sesa ai me UberBoat.

Kompania Uber Croatia tha për BIRN, se këtë vit UberBoat ofron për gjithë klientët dy mundësi: udhëtimin nga një qytet një ishull ose nga një ishull një tjetër ishull sipas çmimeve përmendura lart, ose mundësinë e prenotimit një taksie-varkë për një gjysmë ose një ditë plotë – çmimi i cilës varet nga numri i orëve prenotohet.

UberBoat deri tani ka nënshkruar mbi 120 kontrata me kapitenë licencuar Dalmaci, çka do thotë se e ka rritur flotën me rreth 20 taksi-varka shumë se një vit parë.
këtë mënyrë, UberBoat po largohet nga praktikat klasike ekonomisë përbashkët. pari, askush nuk mund bëhet partner i tyre. gjithë ofruesit e shërbimeve duhet jenë kapitenë licencuar anijesh dhe mbi gjitha, kenë licenca vlefshme.

Kur kjo kompani e vuri jetë këtë projekt vitin 2017, Davor Tremac, Drejtor i Përgjithshëm i Uber Croatia, tha për Index.hr se ky shërbimi ishte i destinuar kryesisht për ata njerëz donin kursenin shumë kohë sesa para. një artikull publikuar Poslovni.hr, një faqe online biznesi, ai u shpreh se priste vitin e kaluar, numri i turistëve do përdornin këtë shërbim arrinte paktën 100,000 mijë vetë. fund sezonit, shumë se 115,000 turistë dhe vendas e përdorën shërbimin dhe kjo e bën atë edhe optimist për rezultatet do arrihen këtë vit.

Megjithëse pikat kryesore do jenë Split, Dubrovnik dhe Shibenik, z. Tremac vuri dukje se lundrimi, qoftë për ekskursione apo udhëtime zakonshme, mund porositet nga gjithë ishujt pranë këtyre tre qyteteve, duke mbuluar gjithë ishujt Dalmacinë Qendrore dhe Jugore dhe zonën bregdetare Dubrovnikut.

Një kapiten anije dikur ka punuar këtë kompani, i cili nuk dëshiron ta bëjë publik emrin e tij për BIRN, shprehet se ideja për thirrur një taksi-varkë nëpërmjet smartphone nuk është vënë ende jetë Kroaci. “Fëmijët dhe vendasit nuk kanë para mjaftueshme për përballuar një shërbim tillë. Ndërsa ata i përkasin një shtrese lartë, kanë anijet personale”, tha për BIRN, kapiteni i cili nuk punonte këtë kompani për shkak pagës ulët vitin e kaluar.

The post Kroaci, Uber rrit shërbimin e taksive-varka në bregdetin e Adriatikut appeared first on Revista Monitor.

Shteti pa cash

Singapori premton se do reduktojë veprimet me cash dhe çeqe, teksa po shkon drejt ekonomisë dixhitale. Qeveria po nxit zhvillimin e konkurrencës drejtim ofruesve shërbimeve. Sipas ministrit Ong, çeqet nuk do përdoren vitin 2025

 

Singapori po përshpejton kalimin drejt pagesave dixhitale, duke premtuar se do eliminojë përdorimin e çeqeve deri vitin 2025 dhe mbi gjitha, do zvogëlojë tërheqjet e parave nga bankomatet.

dyja metodat e pagesave kanë pësuar rënie, tha një deklaratë për shtyp javën e kaluar, ministri i Arsimit, Ong Ye Kung, i cili është pjesë e bordit Autoritetit Monetar Singaporit. Për promovuar transfertat elektronike fondeve, platforma e pagesave e miratuar nga qeveria, e quajtur PayNow, do përdoret kompani ndryshme, duke filluar nga 13 gushti i këtij viti. Singapori po përpiqet zhvillojë teknologjinë dixhitale, për përmirësuar statusin e tij si një qendër financiare rajonale dhe pas, konkurrojnë me qytete tjera mëdha, si Hong Kongu dhe Londra.

Konkurrenca brenda vendit po rritet, duke qenë se banka e madhe vend, DBS Group Holdings, po konkurron me kompaninë teknologjike Grab Inc drejtim pagesave dixhitale, ndërkohë gjigantët kinezë, si Ant Financial, po kërkojnë zgjerohen Azinë Juglindore. “Qëllimi ynë nuk është ne jemi një shoqëri pa para, por përpiqemi t’i përdorim sa pak jetë e mundur paratë cash/ dorë dhe rrisim pagesat dixhitale. Kur niveli i besueshmërisë dhe komoditeti rriten, atëherë adoptimi nga një pjesë e konsiderueshme e popullsisë do ndodhë padyshim brenda një kohe shkurtër dhe do vijë gjithnjë e duke u përhapur”, tha tej ministri Ong.

 

Zgjerimi i PayNow

Sipas ministrit Ong, sot, janë shumë se 1,4 milionë persona regjistruar shërbimin PayNow dhe thuajse nga fillimi i përdorimit tij vitin e kaluar, janë transferuar 662 milionë dollarë amerikanë.

Zgjerimi i këtij shërbimi do t’u mundësojë klientëve shtatë bankave transferojnë fonde nëpërmjet PayNow Singapor. Ata janë DBS, Oversea-Chinese Banking Corp., United Overseas Bank Ltd., Standard Chartered Plc, HSBC Holdings Plc, Malayan Banking Bhd. dhe Citigroup Inc., sipas shoqatës bankave. Tërheqjet e parave cash/ dorë ATM kanë shënuar rënie prej me shumë se 300 milionë dollarësh vit, tha z. Ong.

Edhe kontrollet e transaksioneve pagesave elektronike, njohura si FAST dhe GIRO, kanë shënuar rënie 28% vitin 2017, nga 37% ishin 2015 dhe sipas z. Ong, këto shifra mund zbresin deri 15% vitin 2020. “Suedia ia ka dalë me sukses këtë drejtim. Edhe ne mund t’ia dalim gjithashtu, tha ministri Ong, duke iu referuar mbi gjitha faktit për qenë një shoqëri pa çeqe.

Z. Ong tha se, ndërkohë Singapori po nxit konkurrencën midis ofruesve shërbimeve pagesave dixhitale për t’u dhënë zgjidhje konsumatorëve, ai gjithashtu po mundohet sigurojë platformat e ndryshme mund veprojnë, duke përdorur një sistem standardizuar kodimit shpejtë, njohur si SG QR, i cili do zbatohet vonë gjatë këtij viti.
“Qëllimi ynë është t’u mundësojmë konsumatorëve zgjedhjet mira dhe komode për ta dhe, mbi gjitha, duke nxitur inovacionin. “Ky është parimi kryesor qasjen ne kemi ndaj pagesave elektronike”, përfundoi ministri Ong.

 

Nga: Chanyaporn Chanjaroen, me asistencë Ronnie Harui / Bloomberg

 

 

The post Shteti pa cash appeared first on Revista Monitor.

Sfida e Albgaz për gazifikimin

Intervistë me z. Arbër Avrami, drejtor i përgjithshëm, Albgaz

 

Ende pa plotësuar dy vjet nga krijimi i saj, kompania shtetërore e gazit Albgaz, e konceptuar si një operator i kombinuar do kryejë veprimtarinë e Operatorit Sistemit Transmetimit dhe Shpërndarjes, ka hyrë negociata dhe marrëveshje serioze me kompani njohura ndërkombëtare. e fundit është një Joint-Venture me gjigantin italian SNAM dhe bashku do kryejë gjithë operacionet e mirëmbajtjes gazsjellësit TAP.

Po kështu, kompania është negociata lidhur me përftimet e mundshme nga një marrëveshje me gazsjellësin TAP, e cila fokus, paktën sipas diskutimeve ende tryezë, do ketë ndihmën për ngritjen e kapaciteteve. Shqipëria ka një kaluar aktive me gazin, por vakët ditët e sotme me asete një pjesë janë vjedhur, një pjesë dëmtuar mënyrë parikuperueshme dhe pjesa tjetër, kanë nevojë për investime.

Por këto investime rrjet nuk mund kryhen pa pasur një bilanc qartë aseteve, një tarifë shpërndarje dhe transmetimi saktë mbështesë planet e biznesit dhe ngritjen e kapaciteteve teknike dhe njerëzore. një intervistë për “Monitor”, drejtori i Albgaz, Arbër Avrami, jep detaje për rolin do ketë Albgaz sektorin e gazit vend sapo TAP përfundojë, hapat do ndiqen për investimet dhe planet e gazifikimit Shqipërisë sipas masterplanit paraprak miratuar tashmë.

 

Arber-Avrami-839 Sfida e Albgaz për gazifikimin fund vitit 2016, u miratua vendimi krijonte kompaninë Albgaz. Ku ndodhet sot shumë se një vit e gjysmë nga krijimi kjo kompani, raport me burimet njerëzore, planet e investimit, pozicionimit dhe marrëveshjeve bashkëpunimit?

Albgaz sh.a. (AG) u krijua fund 2016-s dhe ka filluar formalisht punë mars 2017-s. Kompania u krijua për funksionuar si një operator i kombinuar, duke kryer veprimtarinë e Operatorit Sistemit Transmetimit dhe Shpërndarjes gazit natyror Republikën e Shqipërisë. Krijimi upas shkëputjes nga kompania Albpetrol, me një pjesë aseteve gjithashtu transferuara, vlerën kontabël prej afro 358 milionë lekësh.

momentin e shkëputjes, AG kishte 117 punësuar, kryesisht filialin e saj Fierit, Delvinës, Divjakës dhe Vlorës. Pas krijimit, AG krijoi departamentet kryesore, selinë qendrore Tiranë, ku u punësuan nga fillimi, afro 40 punonjës, departamente si ai i financës, i burimeve njerëzore, drejtorisë tregtare dhe rregullimit, projekteve, shërbimet ndihmesë.

Deri tani nuk janë kryer investime kapitale, për arsyen se ato duhet identifikohen dhe dimensionohen siç duhet si dhe për efekt burimeve financimit, cilat duhet sigurohen. Për momentin, kompania nuk ka burime brendshme financiare, sepse nuk ka trashëguar nga e kaluara ndonjë treg gazi zhvilluar! Por AG ka filluar identifikojë plane qarta investimi: si linjën Fier-Vlorë, apo interesimet e para për kapitalizuar zhvillimin e tregut brendshëm gazit.

AG, një periudhë shkurtër nga krijimi i tij, ka mundur pozicionohet dhe plotësojë kriteret e përcaktuara për ushtruar funksionin e tij, duke zbatuar kushtet e përcaktuara nga legjislacioni shqiptar dhe Komuniteti i Energjisë. muajin nëntor, Albgaz mori miratimin e metodologjisë tarifave, duke vijuar me certifikimin dhe me licencimin përfundimtar si OST. Gjithashtu, një arritje e rëndësishme është edhe anëtarësimi i AG, si vëzhgues pranë ENTSO-G, status ky i nivelit lartë për një vend nuk është pjesë e Bashkimit Europian. Tashmë Albgaz Sh.a ka drejtën për marrë pjesë gjitha takimet dhe mbledhjet e organizuara nga Asambleja e Përgjithshme e ENTSO-G dhe grupet e punës përkatëse nivel europian.

AG ka filluar ndërkohë bashkëpunimet e para tij. Kompania sapo ka mbyllur marrëveshjen për krijimin e Joint-Venture me SNAM s.p.a., operatorin madh europian gazit (me afro 40 mijë km gazsjellës operim), me seli Milano, Itali, një Joint-Venture, e kontrolluar 75% nga AG dhe 25% nga SNAM ka për objekt ofrimin e gjithë shërbimeve operim-mirëmbajtjes gazsjellësit TAP. SNAM do garantojë transferimin e njohurive teknologjike avancuara për mirëmbajtjen e TAP me një staf pothuaj tërësisht shqiptar, duke i trajnuar dhe certifikuar parë Itali dhe pastaj pranë aseteve TAP Shqipëri. këtë drejtim, duket sikur po përvijohen edhe bashkëpunime tjera, edhe për subjekte tjera shumë njohura sektorit ndërkombëtar gazit, si SOCAR, (një nga aksionerët e TAP), vetë SNAM, apo operatorë tjerë europiane njëjtit nivel.

A ka sot Albgaz një studim mbi gjendjen totale linjave transmetimit gazit vend, sa është gjatësia e tyre dhe si paraqitet situata?

AG ka filluar një proces brendshëm për aktivizimin e resurseve treta për identifikimin e gjendjes fizike, vlerësimit teknik dhe vijim atij financiar lidhje me gjendjen e përgjithshme tubacioneve AG. Ky proces kryhet për herë parë këtë formë dhe synon identifikojë: hartën fizike rrjetit aktual AG, pjesët respektive mund riparohen, pjesët e rrjetit totalisht parikuperueshme (për t’u nxjerrë jashtë bilancit si asete), nevojat financiare për riparimin e tyre ose eventualisht kalimin e procesit mirëmbajtjes për një palë tretë. Nga ky proces do rezultojë inventari i plotë i AG mbi gjatësinë totale tubacioneve dhe dhëna dorës parë për mënyrën e shfrytëzimit tyre!

Cilat janë linjat ku parashikohet edhe plani i afërt i ndërhyrjeve, edhe pse një ide e jep edhe masterplani i gazit duke ndarë Fier-Vlorë dhe Tiranë-Durrës ku është përqendruar dhe aktiviteti kryesor ekonomiko-industrial i vendit?

Siç përmendet pyetje, plani i afërt i AG për zhvillim është tubacioni Fier-Vlorë, me destinacion TPP, TEC-in Vlorë. Arsyet e kësaj zgjedhjeje janë “detyrueshme”, sepse parim investimi tubacione mbështet zhvillimin e një tregu caktuar. këtë moment, “tregu” relativisht i përgatitur (pavarësisht nga vështirësitë vetëm momentale TPP Vlorë për qenë gjendje pune) është pikërisht TPP Vlorë. Me një investim, ai vihet punë dhe mund shërbejë si një rregullator i energjisë elektrike.

Duke pasur hapin e parë “garantuar”, siç është TPP, hapi i dytë vjen shumë natyrshëm: zhvillimi i rrjetit shpërndarjes gazit qytetin e Vlorës, fillim me konsumatorët industrialë apo mëdhenj, pastaj edhe me konsumatorin familjar. Duke provuar praktikë konceptin e zhvillimit rrjetit gazit vend, duke mbledhur përvojën nga ky aktivitet fillestar investimi AG vendoset automatikisht një pozicion mirë, qoftë për përzgjedhjen e radhës investimeve tubacion, qoftë parashikimin e kërkesave për investimet kapitale, por qoftë (shumë e rëndësishme) për argumentimin financiar këtyre financimeve përballë kreditorëve mundshëm privatë, publikë apo përzierë. Kështu, p.sh., radha e investimeve mund ndiqte këtë renditje: gazsjellësi Fier-Vlorë-TPP Vlorë, Shpërndarje Vlorë, Shpërndarje Fier, gazsjellësi Fier-Elbasan, Shpërndarje Elbasan, etj.

Por nga kjo panoramë e investimeve potenciale AG ka gati vetëm një studim fizibiliteti për gazsjellësin Fier-Vlorë (afro 40 km). përgjithësi, fazat studimore projekteve tilla (FEED deri EPC) marrin për çdo projekt ri afërsisht 1-2 vjet, sepse janë projekte komplekse ku analizohen shumë aspekte: ekonomike, teknike, sigurie, ekologjikë, sociale, financimi, etj.

ERE ka diskutuar disa herë mbi tarifën e transmetimit për kompaninë, a mendoni se ajo është një tarifë garanton funksionim normal kompanisë, si dhe realizim planit investimeve?

Tarifa e miratuar nga ERE do mjaftonte AG vilte disa ardhura nga tregu me tubacionet ekzistuese ka aq sa mundet. Por tarifa e vërtetë do bëhet objekt analize dhe eventualisht ndryshimi praktiko-ekonomik, momentin do kemi një “masë” nevojash konkrete zhvillimi rrjetit (si për shembull rrjeti Fier-Vlorë).

A keni hyrë diskutime dhe marrëveshje me institucione financiare ndërkombëtare apo donatorë për siguruar financime me kosto ulët funksion investimeve?

Pikërisht, për shkak gjendjes përshkruar sipër, AG ende nuk është gati t’u qaset institucioneve financiare, sepse qasja ndaj tyre presupozon se ekziston një projekt i plotë gjithë komponentët e tij, i gatshëm për t’u financuar. AG, përmes bashkëpunimeve synon, ka për objektiv arritjen pikërisht këtë fazë, cilën AG është gjendje t’u qaset i vetëm apo me partnerë institucioneve financiare për një projekt caktuar.

Ku konsiston marrëveshja e fundit Albgaz nënshkroi me kompaninë italiane SNAM?

Marrëveshja AG-SNAM, e nënshkruar datë 11 qershor 2018, i hap rrugën krijimit një Joint-Venture (JV), e cila do kryejë gjithë operacionet e mirëmbajtjes gazsjellësit TAP. Mirëmbajtja e TAP është një “detyrim” buron nga marrëveshja kuadër HGA e shtetit shqiptar me TAP dhe bën AG, si aksionere, fillojë operacione konkrete sektoriale, edhe pse fillim, vetëm drejtim mirëmbajtjes dhe jo vetë gazit. I rëndësishëm është megjithatë fakti (i) AG do ketë mundësi trajnojë staf tërësisht shqiptar me standardet avancuara sektorit gazit, do transferojë dhe certifikojë këto njohuri teknike nga partneri i saj SNAM dhe do t’i aplikojë ato asetet e TAP Shqipëri. Përveç kësaj, AG pret edhe përfitime financiare konkrete nga aktiviteti i JV. mos harrojmë se SNAM është operatori i madh Europë, me rreth 40 mijë kilometra rrjet gazi dhe me standarde nga lartat, edhe nivel global.

Po me gazsjellësin TAP, cilat janë marrëdhëniet janë rënë dakord aktualisht?

Aktualisht, dyja palët po diskutojnë termat e veçantë marrëveshjes mirëmbajtës gazsjellësit. Përveç tjerave, TAP ka akorduar edhe një mbështetje financiare konkrete për zhvillimin e resurseve dhe kapaciteteve AG, termat e cilës gjithashtu po diskutohen midis TAP dhe AG. pjesën dërrmuese TAP i është përgjigjur AG, sidoqoftë si çdo negocim tregtar ka edhe një numër detajesh cilat janë diskutim për t’u definuar përfundimisht. Atëherë edhe shumë aspekte kësaj marrëveshjeje mund bëhen publike!

Cilat janë masat po merren për ngritjen e kapaciteteve njerëzore. Shqipëria ka përvojë kaluarën lidhje me gazin, por situata aktuale e vendos atë një ambient ri, çka kërkon ekspertizë thelluar…

AG e ka fokus ngritjen e kapaciteteve njerëzore, e para sepse nuk i disponon aq përgatitur sa duhet, qoftë dhe për gjendjen aktuale apo objektivat afatshkurtër dhe, e dyta, sepse nuk do mund zhvillohej kurrë i plotë një plan afatgjatë pa i ngritur ato. këtë kuadër, vetë TAP ka akorduar ndihmë financiare, detajet e cilës janë zhvillim e sipër, BERZH ka akorduar gjithashtu një grant me fokus vetëm ngritjen e kapaciteteve njerëzore! JV e përmendur sipër është thelb ngritje e kapaciteteve drejtim operimit dhe mirëmbajtjes, e cila është aktiviteti kryesor pas ndërtimit një gazsjellësi.

Për kuptuar rëndësinë e këtij procesi mund përmendim vetëm për shembull faktin trajnimi i plotë i afro 50-60 vetave mund shkojë rendin e dy (2) milionë eurove! Këto janë shifrat diskuton AG me TAP këto momente. Sidoqoftë, plan afatgjatë, AG do ketë stabilizuar një proces qëndrueshëm ngritjes kapaciteteve njerëzore, sepse jo vetëm tregu i brendshëm mund zgjerohet dhe do ketë nevojë padiskutueshme për shumë burime njerëzore specializuara, por dhe vetë këto burime kanë nevojë zëvendësohen kohë pas kohe.

Intervistoi: Nertila Maho

 

 

The post Sfida e Albgaz për gazifikimin appeared first on Revista Monitor.

Gazi, një sektor në rindërtim?

Gazsjellësi TAP është kthyer busullën po ndjekin politikat e qeverisë për rindërtuar një sektor si ai i gazit. Vetë Trans Adriatik Pipeline ka avancuar sipas programit, ndoshta dhe mirë te punimet terren, ndërkohë ne, jemi ende fazë letrash pasojnë njëra-tjetrën. këtë pikë, një marrëveshje mes Albgaz dhe SNAM, krijon një Joint-Venture e cila ka objekt operacionet e mirëmbajtjes gazsjellësit TAP, është hapi pozitiv i hedhur sektor pas shumë kohësh. Pjesa tjetër, lidhet me investime konkrete rrjet, apo një “dritë gjelbër” nga studimi i fizibilitetit për termocentralin e Vlorës, mbetet vend

 

Nuk ishte naiv entuziazmi i Shqipërisë kur vitin 2013, garën mes projektit gazsjellësit NABUCCO dhe TAP, do dërgonin gazin nga fushat e Shah Deniz drejt Europës, u përzgjodh i dyti. Nuk bëhej fjalë vetëm për ato mbi 1 miliard dollarë investime përfaqëson realizimi i projektit, por për një efekt zinxhir gjithë ekonominë, për vende reja pune, për zhvillimin e industrisë dhe, mbi gjitha, Shqipëria përfiton një tjetër dimension aspektin gjeopolitik, sepse është sot vendi ku kalon një projekt strategjik.

TAP, ashtu siç pritej, ka qenë udhëheqësi kyç “kërcimin” e Investimeve Huaja Direkte, duke ruajtur një nivel kënaqshëm edhe momente kur investitorët e kanë kritikuar klimën e bërit biznes, por ka shtuar edhe dozat e thirrjes për përgjegjshmëri institucioneve ndërkombëtare. Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore kanë bërë refren tyre kërkesën qeveria angazhohet nxitjen e projekteve reja, sepse efekti TAP nuk do zgjasë edhe shumë, paktën jo nga ndërtimi terren.

Për Shqipërinë, një projekt i këtyre dimensioneve kërkon angazhim ri, mënyrë përfitimi maksimalizohet, kërkon investim terren, ngritjen e një rrjeti gazifikimi ( paktën aty ku është fizibël), kërkon ngritjen e kapaciteteve teknike dhe njerëzore, thithjen e projekteve mund ta shohin sektorin e gazit si avantazh.

Sot, busulla rreth cilës po orientohen politikat dhe nismat është pikërisht projekti i gazsjellësit TAP, me cilin qeveria është ende bisedime për rishikuar marrëveshjen e saj, duke kërkuar reciprocitet dhe trajtim barabartë me vendet e tjera ku kalon gazsjellësi, si Greqia apo Italia. Paralelisht me TAP, sot ka disa nisma reja tregojnë për një interes drejt rindërtimit një sektori nga e para me hapa ngadaltë, por disa aspekte, gjërat duket se po qëndrojnë vendnumëro.

 

TAP-1-839 Gazi, një sektor në rindërtim?

 

Marrëveshja me TAP, ndryshon pika lidhet me TVSH

Vetëm pak javë parë, mbledhjen e qeverisë do kalonte një projektligj kishte bazë një ndryshim marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Trans Adriatik Pipeline AG, duke pasur si synim rregullojnë trajtimin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH), lidhje me aktivitetet e ndërtimit gjatë fazës ndërtimit projektit TAP, kryesisht për përfshirë zbatimin e skemës autofaturimit lidhje me TVSH-në e investitorit projektit dhe kontraktorëve për sa i përket furnizimit mallrave dhe shërbimeve.

Sipas relacionit, ky është një propozim i ri sa i përket skemës TVSH, lidhje me projektin TAP. Duke marrë konsideratë jo vetëm rimbursimin e përshpejtuar TVSH-së për kërkesat e paraqitura tashmë nga projekti TAP, por dhe fluksin rritje tyre pritet vijojë vitet 2018 e 2019, mendohet se është i nevojshëm rishikimi i skemës TVSH-së dhe kalimi skemën e sipërcituar. Pra, ky propozim, synon ulë parametra menaxhueshëm shumën e kërkesave për rimbursime TVSH-së, duke bërë mundur projekti TAP mos vihet vështirësi për financimin e punimeve”, thuhet relacion.

Kjo skemë nënkupton , gjatë fazës ndërtimit (sikurse përcaktohet marrëveshjen me qeverinë pritëse), gjitha furnizimet e nevojshme ndërkombëtare/të huaja dhe vendase, lidhura me projektin TAP, nivelin e parë dhe dytë furnizimeve për projektin TAP, do t’i nënshtrohen TVSH-së, nëpërmjet sistemit autofaturimit. Ky sistem nënkupton , edhe pse përgjithësi është furnizuesi i një malli apo shërbimi, personi duhet llogaritë dhe t’u paguajë autoriteteve tatimore çdo detyrim TVSH-je, rrethana caktuara, mund jetë dhe përfituesi i furnizimit ai është përgjegjës dhe paguan TVSH-në.

Sipas kësaj skeme specifike, investitori i projektit identifikon kontraktorët e nivelit parë dhe dytë, cilët pas i komunikohen Drejtorisë Përgjithshme Tatimeve dhe Drejtorisë Përgjithshme Doganave. Nga niveli 3 i kontraktorëve e vazhdim, parashikohet aplikimi i sistemit tradicional TVSH-së. Importet e kryera nga investitori i projektit ose çdo kontraktor i nivelit 1 gjatë fazës ndërtimit, për furnizimet e mallrave lidhen me projektin janë përjashtuara nga TVSH-ja. Ato trajtohen si furnizime mallrash kryera nga importuesi për veten, si pjesë e veprimtarisë tij ekonomike. Për sa u përket furnizimeve mallrave dhe shërbimeve brenda vendit nga një kontraktor i nivelit parë ose i nivelit dytë, vetëm përfituesi i mallrave/shërbimeve do jetë i detyruar paguajë TVSH-në dhe ka drejtën e zbritjes kësaj TVSH-je, sipas rregullave përcaktuara”, sqarohet relacionin shoqëron ndryshimin e marrëveshjes.

 

Ku ndodhet sot me ndërtimin gazsjellësi TAP

Referuar rifreskimeve fundit bëra faqen zyrtare Trans Adriatic Pipeline, kompania raporton se, deri shkurt 2018 u përfundua 2/3 e projektit, duke përfshirë gjithë pjesën e punimeve inxhinierike, prokurimeve dhe ndërtimit. Shqipëri, puna intensive është përqendruar te stacioni i kompresorëve Fier ku, deri mes qershorit, ishte përfunduar 30% e punimeve përgjithshme. Vetëm pak ditë parë, BERZH njoftoi se miratoi kredinë 500 milionë euro, një vendim vinte pas atij Bankës Europiane Investimeve, e cila miratoi fillim vitit një kredi 1.5 miliardë euro për TAP-in. gjitha këto para do shkojnë për çuarjen para projektit, i cili pritet edhe vitin 2019 ta ketë aktiv, pasi është menduar ky vit shënojë nisjen e shtrimit tubacioneve detin Adriatik. Bëhet fjalë për një seksion prej 105 kilometrash, do kalojnë det, ku pika e thellë do jetë 820 metra.

 

TAP-1-839 Gazi, një sektor në rindërtim?Albgaz, tarifë transmetimi 28 lekë/m³, investimet prioritare linja

Enti Rregullator i Energjisë, vitin 2017, do vendoste kompania Albgaz kishte një tarifë zyrtare për transmetimin prej 25 lekësh. Këtë tarifë do ta linte fuqi deri mars 2018. Pas aplikimit kompanisë për një tjetër tarifë dhe caktimit një metodologjie re, ERE do vendoste për vitin 2018, tarifa e transmetimit jetë 28 lekë/m³.

Kjo tarifë është larg pritshmërive kompanisë Albgaz, e cila planin e saj investimeve do parashtronte se do negocionte me ERE-n një tarifë nivelet e 40 lekëve/m³. Aktualisht, kompania publike e transmetimit dhe shpërndarjes gazit ofron shërbimin e saj për Albpetrol, ndërkohë ka deklaruar se ka pasur edhe interes nga Phoenix Petroleum, kërkonte bashkëpunim për transmetimin mesatarisht 2 mijë nm³ ditë gazit natyror nga burimi i Frakullës.

Kompania ka bërë publike, aplikimin e saj për çmimin shkurt këtij viti, se janë disa projekte duhet shihen me përparësi, për ndërhyrje terren, lidhura këto me identifikimin ka bërë masterplani i gazit. Koha e ndërhyrjes këto linja është përcaktuar 2018-2019.
Por cilat janë fakt këto linja. “Rinovimi dhe plotësimi me komponentë i linjës Drenovë – Ballsh, 5.5 km. Rinovimi dhe plotësimi me komponentë i linjës Fier – Ballsh, 24 km. Rehabilitimi, plotësimi me komponentë dhe vënia gjendje pune e linjës Delvinë – Ballsh, 101.5 kilometra. Rikonstruksioni i plotë i stacionit kompresorëve, si dhe njësive mbështetëse këtij stacioni, si dhe rivitalizimi i separatorëve. fundmi, riparimi dhe kompletimi i rrjeteve ekzistuese hidrantëve Ballsh dhe Fier”, – thuhet shkresën e Albgaz.

 

Asgjë e re nga TEC Vlora, projekti i Korçës merr status strategjik

Qeveria ka lakuar shpesh se klienti i parë dhe i madh i gazit vend, me shumë gjasa do jetë Termocentrali i Vlorës, gjithmonë nëse studimi i fizibilitetit i tij do rezultojë me rezultate ekonomike pozitive. Por, nga koha kur u njoftua nisja e punës për studimin e deri sot, ende nuk ka asnjë dhënë sesi ka rezultuar projekti për kalimin e TEC Vlorës prodhim me gaz. Qeveria është kujdesur , ashtu sikurse ishte parashikuar masterplanin e gazit, t’i japë priroritet ndërtimit një tjetër termocentrali. muajin prill këtij viti, Gas Power Plant Korça, një projekt me vlerë 350 milionë euro, kaloi provën Komitetin e Investimeve Strategjike, duke përfituar lehtësitë garanton ky status.

Impianti synon furnizohet me gaz nga projekti i gazsjellësit TAP sasi 6.36 x 108 m³/vit (distanca 2 kilometra Veri) sipas një kontrate vetë subjekti propozues do negociojë me kompaninë TAP AG dhe furnizuesit e gazit. Energjia elektrike e prodhuar synohet transmetohet te nënstacioni elektrik Zëmblak, duke dalë treg lirë me një qasje treg rajonal, pa parashikuar si kusht nënshkrimin e një marrëveshjeje (PPA) me qeverinë shqiptare. Uji për kondensim ( sasinë 460 m³/orë) (128 l/s) parashikohet merret nga impianti i pastrimit ujërave qytetit Korçës, ashtu sikundër parashikohet edhe hapja e dy puseve me kapacitet 20-30 litra/s secili.

Projekti, një fazë dytë, zhvillon konceptin e ngrohjes qendrore qytetit Korçës deri 80 megavat energji termike, për ngrohje dhe 6 MW për ujë sanitar. Zhvillimi i rrjetit ujit nxehtë gjithë qytetin synohet bëhet nga Partneriteti Publik Privat, do vendoset ndërmjet subjektit GPP Korçë dhe Bashkisë Korçës”, thuhet dokumentet zyrtare.

 

 

The post Gazi, një sektor në rindërtim? appeared first on Revista Monitor.

UniCredit, shpreh interes për tregun shqiptar

Teksa bankat Shqipëri janë përfshirë një fazë intensive shitje-blerje, duket se bankat e mëdha europiane shohin ende me interes shtrirjen Shqipëri, pasi me gjithë numrin e madh operatoreve sërish ka hapësira ne ofrim produktesh dhe shërbimesh reja.

Burimet nga Banka e Shqipërisë bëjnë me dije se banka e madhe italiane, UniCredit, ka shprehur interes për qenë e pranishme Shqipëri gjatë dy viteve vijim. Interesi është shprehur nga përfaqësuesit e UniCredit një takim mes shoqatave bankave dy vendeve.
UniCredit synon jetësojë një plan hershëm për qenë e pranishme Shqipëri por nuk u realizua për shkak krizës bankave viteve fundit. UniCredit është ndër bankat europiane prekur nga kriza, por tashmë është rikuperuar.

UniCredit është e pranishme shumicën e vende rajonit, teksa me Shqipërinë mundësitë janë mëdha për aktivitet financiar për shkak se Shqipëria e ka përqendruar tregtinë me Italinë dhe realizon një pjesë madhe tregtisë shërbimeve këtë vend. Burimet nga tregojnë pohojnë se shumë gjasa, UniCredit do blejë një nga bankat e sistemit për hyrë Shqipëri. UniCredit sheh me perspektive zhvillimet Rajonin e CEE ku bën pjesë edhe Shqipëria.

“Niveli i rentabilitetit sektorit bankar ndryshon gjithë rajonin, por përgjithësi viti 2017 ishte viti i parë cilin sektori bankar shënoi rritje gjitha vendet e rajonit. Disa nga dobësitë e sektorit para krizës 2008-2009 tashmë kanë kaluar: Ne jemi duke parë një model financimi qëndrueshëm, menaxhim mirë rrezikut dhe përmirësim vazhdueshëm cilësisë aseteve “, shprehet UniCredit deklaratën e saj zhvillimeve Rajonin tonë.

Sipas UniCredit, viti 2017 do jetë viti i parë nga kriza financiare 2008-09 shumica e vendeve Evropës Qendrore dhe Lindore kanë shënuar rritje Prodhimit Brendshëm Bruto prej shumë se 3 për qind, i cili konsiderohet pragu për një zhvillim qëndrueshëm. UniCredit pret bankat dixhitale luajnë një rol fortë vitet e ardhshme. fund vitit 2017, asetet totale UniCredit ishin 837 miliardë euro.

Shitblerjet e bankave

2018-a po rezulton një vit me shumë lëvizje sistemin bankar. shtator, pritet përfundojë bashkimi i Intesa Sanpaolo Bank Albania (ISBA), me Banën Veneto, pas një procesi përthithjeje ISBA linjë me njëjtën procedurë bankave mëmë Itali. Integrimi, sipas planit do zbatohet nëpërmjet bashkimit Veneto Banka Sh.a me Intesa Sanpaolo Banka Albania, bazuar qasjen e kontabilitetit “bashkimit interesave”, duke qenë se dyja kompanitë janë nën kontrollin e përbashkët njëjtit aksioner vetëm. Nuk do ndodhë emetim i aksioneve reja, duke pasur parasysh se kapitali neto i VB sh.a do inkorporohet ISBA si Rezervë e Kapitalit. kuadrin e inkorporimit, kapitali aksioner aktual i VB Sh.a, i shprehur Euro, do konvertohet lekë.

Banka Amerikane e Shqipërisë (ABI) ka blerë tashmë Bankën Kombëtare Greqisë (NBG Albania), një proces është finalizuar tashmë.
Një tjetër bankë me kapital grek, Tirana Bank është negociata finale për shitje dhe ka disa banka pretendente.
Banka Societe Generale ka nisur tashmë procedurën e shitjes, linjë me strategjinë e bankës mëmë Francë, për hequr dorë nga rajoni. Hungarezët e OTP-së janë interesuar për hyrë tregun shqiptar përmes blerjes Societe Generale. Banka Ndërkombëtare Malajziane (ICB) me aktivitet modest, diskutohet se është gjithashtu shitje.

Bankierët, intervistuar herët nga “Monitor”, e shohin pozitiv këtë proces, pasi do rrisë eficencën e sistemit bankar, por, nga ana tjetër, kanë shprehur dhe shqetësimin për largimin e bankave me përvojë me kapital perëndimor dhe gjithashtu për aspekte transparencës e përvojës fushën specifike aktivitetit bankar aktorëve rinj ky proces do sillte përbërjen e sistemit bankar ardhmen. Ndaj, hyrja e një tjetër banke me kapital perëndimor pritet amortizojë largimin e disa prej tyre nga Shqipëria.
Aktualisht sistemi bankar ka 16 banka, po reduktohen 14 (pas përthithjes Veneto nga Intesa dhe shitjes se NBG te Abi Bank).

Sistemi bankar shqiptar mbetet i mirëdiversifikuar sipas origjinës kapitalit. Mbizotëron kapitali turk, teksa BKT ka gati 28% totalit aktiveve deri fund 2017-s.Në vend dytë janë austriakët, me 17.1%, përmes Raiffeisen. rritje ka ardhur pesha e bankave me kapital shqiptar, ku Credins (12.28%) dhe Union Bank (3.18%) kanë bashku 15.46% totalit, me zgjerim prej 0.9 pikë përqindje me bazë vjetore. Pesha e bankave italiane mbetet pothuajse e pandryshuar 12.8% dhe përthithja e Veneto nga Intesa nuk e ndryshon, për shkak se dyja janë me kapital italian.

vitin 2008, bankat me kapital grek zinin 27.7% totalit aktiveve sistemit bankar shqiptar, sipas dhënave Shoqatës Bankave, ku e madhja ishte Tirana Bank (9.78%), e ndjekur nga Alpha Bank (8.14%), National Bank of Greece (6.67%) dhe Emporiki Bank (3.13%). Ato ishin mjaft konkurrente treg dhe shumë aktive kreditim (pesha zinin stokun e huasë po 2008-n ishte 40.7%, po sipas dhënave Shoqatës Bankave). Por, pas 2010-s filloi rënia e shpejtë e tyre për dy arsye.

pari, kreditimi i shpejtë u shoqërua me rritje kredive me probleme, për disa arriti 40-50% totalit huasë. dyti, pas krizës borxhit Greqisë, bankat mëmë filluan tërheqjen graduale nga rajoni. vitin 2012, Emporiki u shit te francezët e Credit Agricolë dhe kjo e fundit, maj 2015, u shit te Tranzit/NCH capital (ABI Bank). fillim 2018-s u shit edhe NBG po te ABI Bank, ndërsa shitje është edhe Tirana Bank. Pas daljes Tirana Bank, pesha e bankave greke pritet reduktohet rreth 5%.

 

 

The post UniCredit, shpreh interes për tregun shqiptar appeared first on Revista Monitor.