“Zonja e Parë mezi pret të divorcohet nga Donald Trump”

 

Zonja e Parë e SHBA po numëron ditët mbrapsht para se t’i kërkojë divorcin presidentit amerikan, Donald Trump. Ky është pretendimi i Omarosa Manigault Newman, ish-ndihmësja e presidentit amerikan.

Sipas saj, Melania Trump po pret bashkëshortit saj t’i përfundojë mandati e pas t’i kërkojë atij divorcin.

“Mendoj se Melania numëron minutat deri përfundimin e mandatit burrit saj mund divorcohet nga ai”, ka shkruar Newman librin e saj “Unhinged” (Jashtë kontrollit), cilin përshkruan ditët ka kaluara Shtëpinë e Bardhë.

Ajo ka komentuar edhe marrëdhëniet Shtëpinë e Bardhë dhe, ndër tjera, pretendon se Zonja e Parë e SHBA-së Melania përzgjedh rrobat me cilat shfaq një frymë pasive-agresive.

Kur shihni rrobat cilat vesh Melania Trump, shihet një rebelim stilin ka një qëllim. Besoj se Melania shfrytëzon këtë stil për ndëshkuar burrin e saj”, konsideron Newman, e cila pohon se Melania vesh rroba caktuara për përulur burrin e saj.

Newman thotë se Trump kishte detyruar gruan e tij shkojë qendrën ku jetojnë emigrantët, e këtë vizitë Melania kishte veshur një pallto ku shkruhej “I really don’t care” (Me vërtetë nuk intereson).

a.s/dita

Reklama

Lexo më shumë

Tragjedia në Xhenova, shkon në 35 numri i viktimave, 10 të zhdukur

Ka shkuar 35 numri i viktimave tragjedinë e ndodhur rreth mesditës sotme Xhenovas Italisë pas shembjes një ure, e cila është pjesë e superstradës A10, rreth 100 metra e lartë.

Fotot nga vendi i ngjarjes tregojnë pjesë shembura urës mes saj, një pjesë shtratin e një lumi, por tjera mbi shtëpitë dhe kapanonet industriale ndodhen nën .

Madje, një kamion ka mbetur mrekullisht i ndaluar fund pjesës, i ka mbijetuar incidentit.

Deri tani, sipas mediave italiane, janë konfirmuar 35 vdekur, ndërsa 10 tjerë rezultojnë zhdukur.

Ura e ndërtuar vitet 1960 është e njohur si “ura Morandi”. Pjesa e shembur është rreth një kilometër e gjatë dhe ngrihet mbi një pjesë shtratit lumit Polcevera. E përditshmja italiane “La Repubblica” e përshkruan atë pjesë qytetit si shumë banuar.

Shkak për shembjen e urës mund jetë bërë një defekt strukturor. Autostrada është mbyllur drejtimin Xhenova-Savona dhe gjithashtu drejtimet Milano-Xhenova dhe Xhenova-Aeroport.

Liguria është përfshirë prej disa orësh nga reshje dendura shiu, pa pushim, ndërsa Mbrojtja Civile kishte shpallur alarmin “portokalli”.

o.j/dita

Lexo më shumë

Euronews: Presidenti i Kosovës thotë se dëshiron të “korrigjojë” kufirin me Serbinë

Ridefinimi i kufirit do sjellë pjesë Serbisë me shumicë shqiptare Kosovë, mund përfundojë tensionet e vazhdueshme midis Beogradit dhe Prishtinës si dhe mund t’i lejojë dyja vendet lëvizin drejt anëtarësimit BE, ka deklaruar Presidenti i Kosovës.

Hashim Thaçi ka dhënë një intervistë për “Reuters” duke thënë se ai do ta paraqes planin e tij para Presidentit Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kur takohen shtator Bruksel, si pjesë e një dialogu sponsorizuar nga Bashkimi Evropian.

Normalizimi i marrëdhënieve dypalëshe është një kusht kyç për Serbinë dhe Kosovën përparojnë drejt qëllimit tyre përfundimtar anëtarësimit BE. Fqinjët e Ballkanit ranë dakord vitin 2013 për zgjidhur gjitha çështjet pritje, por deri tani kanë bërë pak përparim.

“Definitivisht tani është momenti për korrigjuar kufirin midis Kosovës dhe Serbisë, është rreth 400 kilometra,” ka deklaruar Thaçi, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Kjo do ndihmonte shmangien e problemeve ndëretnike dhe krijimin e çfarëdo rajoni autonom si Republika Srpska ( Bosnjë)” ka shtuar ai.

Thaçi nuk ka treguar se çfarë mund marrë Serbia këmbim për heqjen dorë nga një territor banohet prej 70,000 shqiptarë etnikë si dhe hodhi poshtë çdo ide për ndarje Kosovës përgjatë vijave etnike.

Vuçiç sugjeroi javën e kaluar se ishte i përgatitur bënte kompromis për përcaktimin e kufijve Serbisë me Kosovën, megjithëse vëzhguesit thonë se dyja palët mbeten shumë larg. Shumica e serbëve e shohin Kosovën si djepin e kombit tyre dhe besimit krishterë orthodhoks.

Vendet perëndimore janë gjithashtu shqetësuara për çdo ndryshim kufijve Ballkan.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha hënën se integriteti territorial i shteteve Ballkanit Perëndimor ishtei shenjtë”.

Ambasada britanike Prishtinë tha se “thirrjet për rivendosjen e kufijve kombëtarë mund jenë destabilizues”.

Por Thaçi tha se ishte i bindur se vendet perëndimore do mbështesin çdo marrëveshje nënshkruar mes tij dhe Vuçiqit, cilën ai beson se mund arrihet deri shkurt 2019.

Nëse palët bien dakord procesin e dialogut dhe ata arrijnë një marrëveshje, BE dhe Shtetet e Bashkuara do mbështesin çdo marrëveshje për korrigjimin e kufirit”, ka thënë Thaçi.

Ne po ndjekim një proces paqësor dhe kjo do shmangë problemet, do shmangë krizat dhe do hapë një perspektivë BE për dy vendet” ka shtuar ai.

Ndalohet ngrohja me qymyr nëpër shkolla

Shkollat Kosovë nuk do ngrohen me qymyr dimrin e sivjetëm.

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka marrë vendim për ndalimin e ngrohjes me thëngjill nëpër institucionet edukativo-arsimore.

Kjo, sipas ministrisë, po bëhet për shkak mbrojtjes ambientit dhe zvogëlimit ndotjes ajrit.

vendimin e publikuar nga MASHT thuhet se Drejtoritë Komunale Arsimit janë obliguara njoftojnë shkollat me kohë para sezonit dimëror.

hjk-1 Ndalohet ngrohja me qymyr nëpër shkolla

Talenti nëntë vjeçar i shahut fiton të drejtën e qëndrimit në Britani bashkë me familje

Familjes një talenti 9 vjeçar shahut jeton Londër, i është dhënë e drejta për qëndruar Britani.

Nëntë vjeçari, Shreyas Royal, ishte para largimit nga vendi bashkë me prindërit e tij, pasi atit i kishte skaduar viza e punës, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Klan Kosova.

një postim faqen e tij Facebook, Shreyas festonte lejeqëndrimin Britani duke thënë, “kënaqësi absolute për gjithë ne”.

Shreyas, i cili luan për Battersea Chess Club, ka lindur Indi por u shpërngul Britani me familje, kur  ishte tre vjeç pasi babai i tijnjë menaxher projekti  IT, iu ofrua një punë atje.

Zyra e Jashtme, ia ka mundësuar  babait Shreyas për aplikuar për një vizë tjetër 5 vjeçare, pa e lënë Mbretërinë e Bashkuar për shkak “rrethanave jashtëzakonshme” talentit djalit.

Battersea Chess Club, i themeluar vitin 1885, mirëpriti vendimin e Zyrës Jashtme  me një deklaratë faqen e saj internetit.

Fushata e Shreyas për qëndrim Britani ishte mbështetur gjithashtu nga ligjvënësi Rachel Reeves, i cili shkroi Twitter përpara vendimit se “Shreyas është një nga mirët dhe zgjuarit” dhe bëri thirrje   dëbimi i tij ndalet.

një shkrim Facebook hënën, Shreyas njoftoi se pas performancës tij kampionatin britanik shahut është renditur i dyti botë për grupmoshën e tij.

 

 

 

 

 

 

 

 

Familja italiane që jeton afër urës që u shemb pretendon se rrufeja e goditi shtyllën dhe themelet e saj

Anëtarët e një familje jeton jolarg urës është shembur sot Genoa Italisë, pretendojnë se rreth orës 11 kishin parë se si rrufeja kishte goditur njërën nga shtyllat dhe themelin e urës.

Pas goditjes rrufesë gjithçka filloi dridhet dhe copëzat e betonit filluan bien. Pas disa minutave ajo u shemb e tëra”, kanë deklaruar ata, transmeton Telegrafi.

Vila Skasi është spitali afërti gjendet nga ura ku është shembur, ndërsa dhjetëra autoambulanca janë ende vendin e ngjarjes duke tentuar t’i shpëtojnë lënduarit.

Përveç mjekëve, lënduarve u është ofruar edhe ndihma psikologjike, kurse shumica prej tyre kanë parë momentin kur është shembur ura dhe kanë shmangur keqen edhe pse dhjetëra persona raportohet se kanë ngecur nën rrënoja.

Kujtojmë se afërsi Genoas është shembur sot një urë gjigante mbi 100 metra e gjatë dhe mbi 90 metra e lartë, nga e cila ranë shumë vetura ato momente po lëviznin. Kjo urë lidh Italinë me Francën.

The post Familja italiane që jeton afër urës që u shemb pretendon se rrufeja e goditi shtyllën dhe themelet e saj appeared first on INSAJDERI.

Rakiq kërcënon Kadri Veselin: Duhet të kalosh mbi trupat tonë të vdekur ta ndërtosh “Mitrovicën e re”

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka paraparë një plan për ndërtimin e siç e ka quajtur ai “Mitrovicën e Re”. Mirëpo një gjë tillë nuk e kanë pritur aspak mirë shteti serb e as politikanët serbë jetojnë e veprojnë Kosovë.

Edhe kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq ka reaguar ashpër ndaj Veselit. Ai ka thënë se vetëm mbi trupat e serbëve vdekur Veseli mund ta ndërtoi “Mitrovicën e Re”.

Plani i Veselit i cili parasheh investime dy anët e lumit Ibër, e Rakiq e ka quajtur provokim një plan tillë, ku edhe parë përmes një deklarate për media kanë bërë ditur se nuk do lejonë mbi urën e Ibrit kalojë Veseli apo ekskavatorët e tij.

përgjegjësitë e komunave serbe askush nuk guxon marr mundin prekë, kundërtën përgjigjja ynë do jetë e ashpër dhe e vendosur, ka thënë kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, duke komentuar deklaratën e Kadri Veselit për investime Mitrovicë, respektivisht investimet e paralajmëruar dy anët e lumit Ibër, transmeton lajmi.net.

“Veseli mund ndërtojë kulla dhe qytete tokën serbe vetëm mbi trupat tonë vdekur”, ka thënë Rakiq.

Kujtojmë, se plani i Kadri Veselit për Mitrovicën parasheh renovimin e tërësishëm Stadiumit “Adem Jashari”, zgjerimin e parkingut tij, ndërtimin e një Aqua-Parku përreth kësaj hapësire, si dhe ndërtimin e objekteve kolektive banimit përreth Liqenit Artificial.

 

The post Rakiq kërcënon Kadri Veselin: Duhet të kalosh mbi trupat tonë të vdekur ta ndërtosh “Mitrovicën e re” appeared first on INSAJDERI.

Mjekët mbetën “gojëhapur”: Kjo është nëna që ka mitrën në formë zemre

Pamjet mahnitëse kanë dalë sot nga barku i një nëne zemrës i la mjekët Rusi habitur.

Gruaja 39-vjeçare, identiteti i cilës mbetet i paidentifikuar, ka lindur me mitër bikurnate, një anomali besohet prekë një një mijë gra, transmeton Gazeta Shneta.

Mjekët paralajmëruan atë për vite me radhë se ajo do kishte vështirësi për patur fëmijë – por ajo sfidoi pritshmëritë e tyre duke u ngelur shtatzënë me binjakë.

4F14D37800000578-6058353-image-a-8_1534237560196 Mjekët mbetën “gojëhapur”: Kjo është nëna që ka mitrën në formë zemre

Para se lindte, vetëm një duzinë rastesh binjakësh lindur për nënat me gjendje pazakontë ishin regjistruar ndonjëherë listën mjekësore këtij spitali.

Gruaja, nga Moska, kërkoi një prerje cezariane për të lindur binjakët e saj, të cilët më pas lindën në gjendje të rregullt shëndetësore. Ajo e quajti djalin e saj Evgeni, ndërkaq vajzën Varvara./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Mjekët mbetën “gojëhapur”: Kjo është nëna që ka mitrën në formë zemre appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Owl Cameras nabs $10 million for connected dashcam that captures everything 24/7

screen_LiveViewIn Owl Cameras nabs $10 million for connected dashcam that captures everything 24/7


Home camera systems are all the rage, what with Amazon snapping up camera-infused doorbell maker Ring for over $1 billion, while Swedish lock giant Assa Abloy bought out August, a company that makes smart locks and doorbell cameras too. Meanwhile, there are no shortage of startups out there looking to create the next big home security camera. Owl C…Read Morescreen_LiveViewIn Owl Cameras nabs $10 million for connected dashcam that captures everything 24/7

E ti i vdekur

Poezi nga Ali Podrimja.

Ishte verë
Mbi kokë dielli
Hije ti rreth Evrope

Nga ai udhëtim i tmerrshëm
Ktheve `i ditë syzgurdulluar
poezinë e babit hyre pa trokitur

Aty je i sigurt Lumi
Për besë nuk gjenë
Asnjë e zezë

Verë ishte
Djelli perëndim
E ti i vdekur dhe.
Ali_Podrimja-620x475 E ti i vdekur

The post E ti i vdekur appeared first on KultPlus.